Ben genelin aksine bu serinin bitmediğini düşünüyorum. Ancak Cleveland staffı maç içindeki yanlışları görmemeye devam ederse bu seri GSW lehine biter. Bana göre Cleveland’ın yapması gerekenleri ele alırsak.

1) Draymond Green ile Tristan Thompson değil, Love eşleşmeli. Draymond Green’den 3-5 sayı yememek için onu Tristan Thompson’a tutturdular ve Green de içeri doğru düzgün adım bile atmadı maçın çoğu dakikasında. Cleveland mevcut planda potayı Love ile korumak zorunda kalıyor ve buna devam ederlerse Durant aynı ilk 2 maçta olduğu gibi Cavs pota altını her penetre ettiğinde perişan eder.

2) Cleveland stratejileri gereğince doğru düzgün hücum ribaundu kovalamıyor. Ellerinde Love ve Tristan Thompson gibi müthiş 2 ribaund gücü varken hücum ribaundlarına girmiyorlar bile. Bunun amacı da erken geri koşup GSW’nin etkili transition hücumlarına karşı çabuk savunmaya yerleşmek. Ancak bu da gördüğümüz üzere başarısız bir önlem. Cavs bunun yerine hücum ribaunduna iki uzununu da sokarak hem daha çok hücum etme şansını yakalamalı hem de en azından rakibin temiz ribaund almasını engelleyip GSW transition hücumlarının en azından daha dengesiz başlamasını sağlamalı.

3) Cleveland çok gerekmedikçe kısalmamalı. Çünkü kısa beşlerde Durant çemberi koruyabilirken Cavs’ın böyle bir şansı yok. Cavs kısaldığı anda GSW farkını ortaya koyuyor ve Cavs bu periyotlarda bir şeyler yapabilse bile neticede oyun GSW’nin istediği şekilde oynanmış oluyor. Tempoyu düşürmemeliler ancak kısalmak ile Cleveland’ın elde edebileceği hiçbir şey yok.

4) Korver oyundayken GSW özellikle onun adamından screen getirdi ve Cavs her seferinde switch yaparak Korver’ın resmen rezil olmasını sağladı. Deron da benzer durumdayken Korver ve Deron aynı anda sahada olmamalı. Golden State hücumda Korver’ın adamından aktif screen getirdiğinde ise Cavs switch yapmadan savunmaya çalışmalı. Gerekirse ters taraftan yardım getirip toplu oyuncunun hareket alanı kısıtlanabilir fakat Cleveland’ın sezon boyu böyle şeyleri çalışmadığı, maçlarda uygulamadığı da gerçek.

5) Lebron kenardayken genelde Love da kenara geliyor ve bu bölümde ”verin Irving’e oynasın” basketbolu oynuyor Cavs. Daha doğrusu oynayamıyor çünkü ne Kyrie kafa olarak burada ne de kendi skorunu üretebiliyor. Kyrie bu haldeyken ve çevresini de oyuna dahil edemezken; Lebronsuz kısa aralıkları Deron-Love ile oynamak daha mantıklı olabilir. Tempoyu düşürüp bu ikilinin pick n popları ile Lebronsuz bölüm idare edilebilir. En azından bu şekilde diğer oyuncuların maça girme şansı arttırılmış olur.

6) Frye daha çok sahada kalmalı. Cavs’ın big threesi haricinde en istikrarlı şut atabilen oyuncu Frye ancak Cavs bana göre saçma bir şekilde kısaldığı için süre bulamıyor. Cavs şutörleri rezil haldeyken Frye denenmesi zorunlu bir kumar halini aldı artık.

7) Tristan Thompson hücumda aktif edilmeli. Durant pota altında caydırıcı olsa da Thompson çok kuvvetli bir oyuncu ve Thompson’ın bulacağı basketler GSW’yi kısalma konusunda tereddüte düşürebilir. Cavs ne yapıp edip maçın daha uzun süre uzunlu beşler ile oynanmasını sağlamalı. İş kısa beşlere kaldığı zaman GSW karşısında maç kazanma şansı mucizelere kalıyor .

Son olarak Lue rezalet bir koç. Şurada yazdığım her şeyin antitezi öne sürülebilir ama 2 maç boyunca Tristan’ın dışarda Green’i kovalamasını izlemesi affedilebilir bir hata değil. Üstelik bu yanlışı gördüğü halde match upları değiştirmek yerine kısalmayı tercih ediyor.

David Blatt NBA özelinde biraz karizmasız kalmıştı ve geçmişinin Avrupa’da olması Lebron’a göre pek de saygıyı haketmiyordu fakat 2 sene önceki seride yapabileceği her şeyi yapmıştı. Mozgov’u kenara alıp kısalsaydı kazandığı maçları da kazanamayacaktı. Yani işin özü Blatt senesinde oynanan finalde Cavs zaten imkansızı denedi. Blatt’in kovulması doğru karardı ama Lue’nun da takımdakilerin gönüllerini hoş etme haricinde bu takıma kattığı hiçbir şey yok malesef. Şahsen bir NBA koçundan Lebron’un kenarda olduğu 3-5 dakikayı idare edecek bir oyun planını bir koca sezonun sonunda oluşturmasını beklerdim.

Ben her şeye rağmen daha kaotik bir basketbol ile bugün Cavs’ın maçı kazanacağını düşünüyorum fakat bugün önemli olan diğer bir etmen ise Cavs’ın oyunu ne kadar domine edip kendi basketbolllarını oynayabileceği. Oyun anlamında Cavs bir kırılma yaşamazsa bu seriyi geçme ihtimalleri yok gibi gözüküyor.

YAZAR: VEYSİ DENİZ BASKIN

Yoruma kapalı.

İlginizi Çekebilir

Round 3: Kral Ünvanını Koruyabilecek Mi?

Aslında bu yazıyı bir draft yazısı olarak yazmayı planlamıştım ancak bu finale ve getirdik…