#13 Stephane Lasme

Kesinlikle sözleşme yenilenmemeli.Bunu Lasmenin oyununu çok beğenen ve 1,2 m da istese takımda tutulmalı diyen birisi olarak söylüyorum. Yaptığı alelade bisey değil , çok ciddi bir sorumsuzluk.Ortaya çıkış zamanı sezon sonu diye , etkilemeyecek diye hafif gorenler var da siz ilk defa o zaman yaptığını mı sanıyorsunuz. Ya bu sezon ortası boş tek pivotla kaldığımızda ortaya çıksaydı.

Şimdi Pana' nın o talebi ve Lasme' nin kabul etmeme olayı daha net anlaşılıyor.

Bu tip davranışlar benim nazarımda kabul edilemez.Ne yazıkki bazıları için Lasme'nin bu olayı pazarlık gücünü dusurecegi için bir mutluluk kaynağı.Para artı bir miktar ota ikna ederiz sevinelim.

Bu kadar vahim terör olaylarını yaşadığımız bu akşam, bu konuya fazla girmek istemem ancak bir kaç arkadaş sordu; Lasme'nin durumunu buradan yazayım..

Öncelikle şu bilgiyi vereyim :

“kasten” terimi, hile yapan Basketbolcuları tanımlamaamacı taşımaktadır. Bu nedenle söz konusu terime göre, Basketbolcunun veya diğerKişinin, bir dopingle mücadele kural ihlali gerçekleştirdiğini bildiği veya ilgili fiilin bir dopinglemücadele kural ihlali oluşturabileceğini veya bir dopingle mücadele kural ihlali ilesonuçlanabileceği yönünde önemli bir riskin bulunduğunu bildiği bir fiili işlemiş olması ve buriski bariz bir şekilde göz ardı etmiş olması gerekmektedir. Müsabaka İçinde Yasaklı birMadde mahiyetinde olan bir maddeye yönelik bir Aykırı Analitik Bulgudan kaynaklanmışDopingle Mücadele Yönergesi - 44 - Y/K: 27.07.2015olan bir dopingle mücadele kural ihlalinin olması halinde, söz konusu maddeninTanımlanmış bir Madde olması ve Basketbolcunun söz konusu Yasaklı Maddeyi, sportifperformansı ile ilgili olmayan nedenlerden ötürü Müsabaka Dışındaki dönemde Kullandığınıkanıtlayabilmesi durumunda söz konusu Kullanım, kasti bir fiil olarakdeğerlendirilmeyecektir.

İşte, uyuşturucu madde sportif performansu etkileme amacı gütmediği için 2 senelik bir cezası var.Diğer halleder bu ceza, 4 sene.

Uygulamada , öncelikle, bu yargılama makamının takdiri ile mebvzuata göre 3/4 'e indiriliyor (6 ay) ,(4 senelik durumda 1 seneye düşüyor)

Daha sonra ise aşağıdaki madde uygulanarak 3 aya düşürülüyor , diğer halde 6 aya :

37.6.2 Diğer Kanıtların Mevcut Olmaması Halinde bir Dopingle Mücadele Kural İhlalinin İtirafıBir Basketbolcunun veya diğer Kişinin bir dopingle mücadele kural ihlali eylemini,kendisinden o ihlali ortaya çıkarabilecek bir Örnek alma çağrısından önce veya Madde 5.1kapsamı dışındaki bir dopingle mücadele kural ihlali söz konusu ise, ihlale ilişkin ilkbildirimin alınmasından önce kendi isteğiyle itiraf etmesi ve bu itirafın, itiraf tarihinde o ihlaleilişkin tek güvenilir kanıt olması halinde, Hak Mahrumiyeti Ceza süresinde indirimegidilebilir, ancak bu indirim sonrasındaki ceza süresi, aksi durumda uygulanacak olan HakMahrumiyeti Ceza süresinin yarısından az olamaz.

Lasme'nin durumuna uyan, ilk cezadan önce yapılan çoklu ihlal durumlarında da ilgili madde şu :

37.7.4 Olası Çoklu İhlallere İlişkin İlave Kurallar

37.7.4.1 Madde 37.7 kapsamındaki yaptırımların uygulanması amacına yönelik olarak, birdopingle mücadele kuralının ihlali, Basketbolcunun veya diğer Kişinin uyarı bildirimialmasından sonra veya Federasyon ilk ihlale ilişkin uyarı bildiriminde bulunmak içingerekli girişimleri yaptıktan sonra, Basketbolcunun veya diğer Kişinin Dopingle MücadeleKomisyonu tarafından ikinci kez ihlalde bulunduğunun tespit edilmesi halinde bu ihlalikinci ihlal sayılabilir. Dopingle Mücadele Komisyonunun bu durumu tespit edememesihalinde, ihlaller tek ve ilk ihlal olarak sayılacak ve uygulanacak yaptırım, daha ağır biryaptırımı gerektiren ihlal temel alınarak belirlenecektir.

37.7.4.2 İlk dopingle mücadele kural ihlaline yaptırımın uygulanmasından sonra, bu ihlale ilişkinuyarı bildiriminde bulunulmadan önce ilgili Basketbolcunun veya diğer Kişinin başka birdopingle mücadele kural ihlalinde bulunduğunun Dopingle Mücadele Komisyonu veyaDisiplin Kurulu tarafından tespit edilmesi halinde, Disiplin Kurulu, her iki ihlalin aynı andayargılanması halinde, uygulanabilecek olan yaptırımı temel alarak ilave bir yaptırımuygulayacaktır. Önceki tarihli dopingle mücadele kural ihlalinden önce yapılan bütünMüsabakalarda elde edilen sonuçlar Madde 37.8 uyarınca İptal edilecektir.

Lasme'nin durumunu bu bilgiler ışığında değerlendirebilirsiniz. Ben yargılama bittikten sonra değerlendirme yaparım...

Numune alma prosedürü nasıl işliyor acaba? Arka arkaya Lasme'den numune alınması bir tesadüf mü, yoksa her oyuncudan alınıyor mu? Yaptığını asla kabul etmiyorum ama merak da ediyorum. Tufan-Nalga olayı da bir FBÜlker maçı sonrasında patlamıştı; aslında çok uzun zamandı bilmelerine rağmen o maça kadar saklanıp, patlatılmıştı. Basit bir hukukî kural vardır: Suç işlendiğini bilip saklamak da suçtur. Sonuçta cezayı biz aldık, suçu bilenler ise göbek kaşıdı. Şimdi de önce KSK sonra FBÜlker manidar geldi bana.
Bu arada yaptığını asla kabul etmiyorum; hatta ispat edilmedi ama takım başkanı ve kayınpederinin açıklamaları nedeniyle Yunan liginden aforoz edilme şekli sebebiyle de Bourousis' i de (gelirse parçalı için ter döken herkesi baş tacı ederim orası ayrı) istemiyorum.

Numune alma prosedürü nasıl işliyor acaba? Arka arkaya Lasme'den numune alınması bir tesadüf mü, yoksa her oyuncudan alınıyor mu? Yaptığını asla kabul etmiyorum ama merak da ediyorum. Tufan-Nalga olayı da bir FBÜlker maçı sonrasında patlamıştı; aslında çok uzun zamandı bilmelerine rağmen o maça kadar saklanıp, patlatılmıştı. Basit bir hukukî kural vardır: Suç işlendiğini bilip saklamak da suçtur. Sonuçta cezayı biz aldık, suçu bilenler ise göbek kaşıdı. Şimdi de önce KSK sonra FBÜlker manidar geldi bana.
Bu arada yaptığını asla kabul etmiyorum; hatta ispat edilmedi ama takım başkanı ve kayınpederinin açıklamaları nedeniyle Yunan liginden aforoz edilme şekli sebebiyle de Bourousis' i de (gelirse parçalı için ter döken herkesi baş tacı ederim orası ayrı) istemiyorum.

Suçu kabullenmek yerine ' manidar " olan birşey bulmak sanıyorum ülkedeki en temel problemlerden birisi.Doping kontrolüne her maçta takımdan iki kişi girer. Karşıyaka maçından fener serisinin dorduncu maçına kadar lasme'nin en az bir kez denk gelmesi %53 olasılık . Ortada manidar olan birşey yok ,aptal bir adamın ateşle oynayip kendini yakması ve klubu zor durumda bırakmak olayı var.

Her maçta doping kontrolü yapılmıyor arkadaşlar..Hatta, durum son yıllarda değişmediyse, bir oyuncuya bir sezon boyunca doping kontrolü denk gelmediği durumlar oluyordu yakın geçmişte.Mesela, futbolda 2013/14 sezonunda süper ligden , 3. lige kadar toplam 300 maçta kontrol yapılmıştı.Ancak, Play-of sırasında kontroller biraz daha fazlalaştığı için denk gelme oranı daha yüksek.

Bu arada dosyayı görmeden yorum yapmak yanlış olur. Lasme'nin kanındaki değerin düştüğü söyleniyor. Dolasıyla. çıkan değerler aynı kullanım sebebiyle olabilir ve bu durum ceza artışını gerektirmez. Yapılacak, savunmanın da bunun üzerine kurulması gerekir.Az kaldı zaten yakında yapılır yargılaması, o yüzden üzerinde çok fazla ihtimalleri düşünmek gereksiz.

Suçu kabullenmek yerine ' manidar " olan birşey bulmak sanıyorum ülkedeki en temel problemlerden birisi.Doping kontrolüne her maçta takımdan iki kişi girer. Karşıyaka maçından fener serisinin dorduncu maçına kadar lasme'nin en az bir kez denk gelmesi %53 olasılık . Ortada manidar olan birşey yok ,aptal bir adamın ateşle oynayip kendini yakması ve klubu zor durumda bırakmak olayı var.
Sizinki de ülkede ki en temel sorunlardan birine örnek o halde. Çünkü o yorumda en az 2 3 defa "yaptığı şeyi kabul etmiyorum" diye belirtilmiş kalın puntolarla. Sadece ufak bi merak , ki uzun zamandır Galatasaray a karşı işlenen hele ki son zamanda tavan yapan bu kirli ortamda o kadar merak da bırakın olsun.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sizinki de ülkede ki en temel sorunlardan birine örnek o halde. Çünkü o yorumda en az 2 3 defa "yaptığı şeyi kabul etmiyorum" diye belirtilmiş kalın puntolarla. Sadece ufak bi merak , ki uzun zamandır Galatasaray a karşı işlenen hele ki son zamanda tavan yapan bu kirli ortamda o kadar merak da bırakın olsun.

Yaptığı şeyi kabul etmiyorum diyen birinin zaten söyleyecek sözü kalmamıştır ,orada konuyu kapatması lazım.Devaminda hala başka bir şey arama çabası ülkedeki tipik manidar ve dış mihraklar hikayesine sığınma çabası.Bir sporcu her maçtan sonra kontrole girse nolur.Sorun kullanması mı yoksa yakalanması mi , yoksa denetlenmesi mi.Sorun ilki ama burada bazi sahislarin yorumlarindan gözlemlediğim kadarıyla ikincisi hatta üçüncüsü. Esas sıkıntı bu.

Bir sporcu her maçtan sonra kontrole girse nolur.Sorun kullanması mı yoksa yakalanması mi , yoksa denetlenmesi mi.Sorun ilki ama burada bazi sahislarin yorumlarindan gözlemlediğim kadarıyla ikincisi hatta üçüncüsü. Esas sıkıntı bu.

Bu kısmı benim yazdıklarımla ilgili söylediyseniz, ben bir yorum yapmadım. Verilen yanlış teknik bilgiyi düzelttim. Teknik konularda yanlış olduğu zaman, zaten doğru yorum yapmakta mümkün değil.

Aslında bu da benzer sorun biliyormusunuz. Açın bakın, Fenerbahçe forumlarını, Fenerebahçe mağdur, Beşiktaş forumlarında Beşiktaş mağdur, Trabzon forumlarında Trabzon mağdur, Galatasaay forumlarında Galatasaray mağdur.. Ya bu 4 grubun içinden sadece birisinin haklı, doğru, mağdur, suçlu vs olabileceğine inanıyormusunuz gerçekten ? İşin komik yanı, bir hata olduğunda ucu kendilerine dokunduğunda ses çıkaranlar tersi olduğunda susuyor. Aslında çok değil sadece 2-3 kez herkes olaylara karşı tarafın gözüyle baksa konular kapanacak. Nasıl, ne zaman "bize olmuştu, şimdi size oluyor, ohh beter olun" noktasına geldik bilmiyorum. Ama gelinen nokta iyi değil. Bunun bir adım ötesi (belki o kadar uzak bile değil) dünkü saldırıyı işid yada pkk yaptı diye sevinmeye geliyor. Gerçek düşmanları unutup birbirimizle didişmenin kimlere yaradığını görmek lazım. Aslında mağdur olan hepimiziz. İdeolojik tarafını bir kenara bırakırsak da hepimiziz, Fransada milli takımın düştüğü durum ortada, yıllardır takımlarımızın avrupadaki durumları ortada.
Şu rezil Galatasarayın, Fenerbahçenin, X in, Y nin olduğu yerde şampiyon olmayı başarı sayıyoruz, çok yazık, çok komik..
Tuncay bey i anlıyorum, sorunun denetlenmesi yada yakalanması değil, kullanması olduğunu tabiki biliyor ama o kadar öfkeyle doldurulmuşki hepimiz gibi ister istemez o "ama" yı koyuyor oraya.

Aslında bu da benzer sorun biliyormusunuz. Açın bakın, Fenerbahçe forumlarını, Fenerebahçe mağdur, Beşiktaş forumlarında Beşiktaş mağdur, Trabzon forumlarında Trabzon mağdur, Galatasaay forumlarında Galatasaray mağdur.. Ya bu 4 grubun içinden sadece birisinin haklı, doğru, mağdur, suçlu vs olabileceğine inanıyormusunuz gerçekten ? İşin komik yanı, bir hata olduğunda ucu kendilerine dokunduğunda ses çıkaranlar tersi olduğunda susuyor. Aslında çok değil sadece 2-3 kez herkes olaylara karşı tarafın gözüyle baksa konular kapanacak. Nasıl, ne zaman "bize olmuştu, şimdi size oluyor, ohh beter olun" noktasına geldik bilmiyorum. Ama gelinen nokta iyi değil. Bunun bir adım ötesi (belki o kadar uzak bile değil) dünkü saldırıyı işid yada pkk yaptı diye sevinmeye geliyor. Gerçek düşmanları unutup birbirimizle didişmenin kimlere yaradığını görmek lazım. Aslında mağdur olan hepimiziz. İdeolojik tarafını bir kenara bırakırsak da hepimiziz, Fransada milli takımın düştüğü durum ortada, yıllardır takımlarımızın avrupadaki durumları ortada.
Şu rezil Galatasarayın, Fenerbahçenin, X in, Y nin olduğu yerde şampiyon olmayı başarı sayıyoruz, çok yazık, çok komik..
Tuncay bey i anlıyorum, sorunun denetlenmesi yada yakalanması değil, kullanması olduğunu tabiki biliyor ama o kadar öfkeyle doldurulmuşki hepimiz gibi ister istemez o "ama" yı koyuyor oraya.

Haklı olduğunuz nokta çok Ayhan Bey. Ancak, yargılamasına dahi başlanılmamış bir konuda , çok sert yorumlar yapılmaması gerek. Taurasi olayı başta olmak üzere, bir çok cezanın kaldırıldığı bir konuda soru işaretleri olması ve arkadaşların bilgilenmek üzere sorular sorması çok doğal. Şimdi bizde, Fenerbahçe maçında çıktı diye, işin iç yüzünü bilmeden sürekli kullanıyor bu maddeleri diye bir yorum yaparsak, kişilik haklarına ilişkin başka bir suç işlemiş oluruz. Çünkü, 5 üzeri çıktığında kural ihlali sayılan bir maddenin, kısa bir süre sonra yine yüksek çıkması doğal. Bu iki sonuç tek kullanıma mı dahil yoksa birden çok kullanımamı , bunu yapan kişi için sonuçları çok farklı..Bu yargı organlarının ve daha sonra başvurulursa , uluslararası kurumların verebileceği bir karar. Daha derinlemesine yorumları işin iç yüzünü bilen kişilerin yapması daha doğru olur.

Bu kısmı benim yazdıklarımla ilgili söylediyseniz, ben bir yorum yapmadım. Verilen yanlış teknik bilgiyi düzelttim. Teknik konularda yanlış olduğu zaman, zaten doğru yorum yapmakta mümkün değil.

Yok hayır sizle ilgili değil yazdıklarım.Lasme'nin yaptığıni tasvip etmeyen ama iki defa kontrole denk gelmesini "manidar" bulan kişi için söyledim. Her maç kontrole girse nolur sorun denetlenmesi mi yâni.

Bu süreçte Lasme'ye Yunan avukatına ek olarak Türkiye'den hukuki destek veren eski bir forum üyemiz avukatın bize yazdıklarını sizlerle paylaşıyoruz:

* * *
Merhaba arkadaşlar,

En son söyleyeceğimi konuyu hiç uzatmadan ilk baştan söyleyeyim. Lasme'nin 2. doping testinin sonucu pozitif çıktı ancak, Lasme 2. kez bu yasaklı maddeyi kullanmadı.

1- Performansı arttırır
2- Sağlığa zararlıdır
3- Sporun ruhuna aykırıdır

Bir madde yukarıdaki 3 özellikten 2'sini taşıyorsa WADA'nın Yasaklılar Listesi'ndedir. Lasme'nin kullandığı madde sağlığa zararlı ve sporun ruhuna aykırı olduğu için WADA Yasaklılar Listesi'ndedir ama performans arttırmadığı için bildiğimiz manada bir doping değildir.

Kendisi çarşamba günü Yunan avukatı ile birlikte TBF'ye verdiğimiz savunmasında da belirttiği gibi 21 Mayıs 2016 günü kızının doğum günü kutlamasında bu maddeyi kullandı. Ertesi gün maç olması sebebiyle performansını olumsuz etkilememesi için de az miktarda kullandı. Bu, bir kere yapılmış bir hataydı ve bu hatasının cezasını çekecek. Ancak, Lasme 34 senelik hayatında, 20 seneye yaklaşan kariyerinde hep örnek bir kişi ve sporcu olmuştur. Gençlerin idolü olmuştur. Hatta o kadar ki, geçenlerde instagram hesabından paylaştığı fotoğrafta gördüğünüz gibi davetimi kırmayarak ve hatta ben unuttuktan sonra kendisi hatırlatarak çocuklarla ve gençlerle saatlerce basketbol oynadı, hepsiyle tek tek ilgilendi ve fotoğraf çektirdi. Bunca yıllık kariyerinde birçok kez doping testine girdi ve hiç bir zaman vücudunda yasaklı maddeye rastlanmadı. Hayatında sadece 1 kez bu hatayı yaptı.

Özetle, son maçtan sonraki doping testinde Lasme'nin vücudunda bulunan madde, 21 Mayıs 2016 tarihinde kullandığı maddedir.

Lasme'nin savunmasının 1 numaralı ekinde yer alan hekim raporu Sayın Aristidis M. Tsatsakis tarafından verilmiştir. Profesör Tsatsakis, EUROTOX Başkanı'dır. Meraklı arkadaşlar Avrupa'nın bu tür maddeler üzerinde sayılı isimlerinden olan, ülkemizdeki konferanslara konuşmacı olarak davet edilen profesörün yetkinliğini daha detaylı araştırabilirler. TBF Disiplin Kurulu'na da sunulan bu raporun 2. sayfasının 2. paragrafında tek bir doz tatbik etmiş deneklerde bu maddenin idrar örneklerinde en az 12 güne kadar belirgin konsantrasyonlar uyuşturucu metaboliti tespit edildiği belirtilmiştir. Takip eden paragrafta, başka deneklerde 3-25 gün arasında idrarda tespit edilen THC'nin 86 kişide yapılan çok kapsamlı bir deneyde ise 46 güne kadar idrarda tespit edildiği, oratalamın ise 16 gün ölduğu belirtilmiştir.

Bu raporun sonuç kısmında ise aynen "... THC, yüksek lipofilik niteliği ve depolanan dokulardan yavaş salınımı nedeniyle, esrar sigara içimi bırakıldıktan sonra 77 güne kadar idrarda tespit edilebilir." yazmaktadır.

Daha fazla teknik detaylara girmeden şunu tekrarlamalıyım ki, 2. doping testinde idrarda bulunan yasaklı madde 21 Mayıs 2016 tarihinde kullanılan maddedir. Yani Lasme 2. kez yasaklı madde kullanmamıştır.

Bu yüzden kamuoyunda yer alan 2. doping testinin sonucunun pozitif çıktığı haberi doğru olsa da, içerik bakımından Lasme'nin 2. kez yasaklı madde kullanmadığını ve dolayısıyla 2. bir ceza almayacağını öngördüğümüzü sizlerle paylaşma ihtiyacı hissettim.

Lasme'li kadrolarımızı yazmaya devam...

Bu süreçte Lasme'ye Yunan avukatına ek olarak Türkiye'den hukuki destek veren eski bir forum üyemiz avukatın bize yazdıklarını sizlerle paylaşıyoruz:

* * *
Merhaba arkadaşlar,

En son söyleyeceğimi konuyu hiç uzatmadan ilk baştan söyleyeyim. Lasme'nin 2. doping testinin sonucu pozitif çıktı ancak, Lasme 2. kez bu yasaklı maddeyi kullanmadı.

1- Performansı arttırır
2- Sağlığa zararlıdır
3- Sporun ruhuna aykırıdır

Bir madde yukarıdaki 3 özellikten 2'sini taşıyorsa WADA'nın Yasaklılar Listesi'ndedir. Lasme'nin kullandığı madde sağlığa zararlı ve sporun ruhuna aykırı olduğu için WADA Yasaklılar Listesi'ndedir ama performans arttırmadığı için bildiğimiz manada bir doping değildir.

Kendisi çarşamba günü Yunan avukatı ile birlikte TBF'ye verdiğimiz savunmasında da belirttiği gibi 21 Mayıs 2016 günü kızının doğum günü kutlamasında bu maddeyi kullandı. Ertesi gün maç olması sebebiyle performansını olumsuz etkilememesi için de az miktarda kullandı. Bu, bir kere yapılmış bir hataydı ve bu hatasının cezasını çekecek. Ancak, Lasme 34 senelik hayatında, 20 seneye yaklaşan kariyerinde hep örnek bir kişi ve sporcu olmuştur. Gençlerin idolü olmuştur. Hatta o kadar ki, geçenlerde instagram hesabından paylaştığı fotoğrafta gördüğünüz gibi davetimi kırmayarak ve hatta ben unuttuktan sonra kendisi hatırlatarak çocuklarla ve gençlerle saatlerce basketbol oynadı, hepsiyle tek tek ilgilendi ve fotoğraf çektirdi. Bunca yıllık kariyerinde birçok kez doping testine girdi ve hiç bir zaman vücudunda yasaklı maddeye rastlanmadı. Hayatında sadece 1 kez bu hatayı yaptı.

Özetle, son maçtan sonraki doping testinde Lasme'nin vücudunda bulunan madde, 21 Mayıs 2016 tarihinde kullandığı maddedir.

Lasme'nin savunmasının 1 numaralı ekinde yer alan hekim raporu Sayın Aristidis M. Tsatsakis tarafından verilmiştir. Profesör Tsatsakis, EUROTOX Başkanı'dır. Meraklı arkadaşlar Avrupa'nın bu tür maddeler üzerinde sayılı isimlerinden olan, ülkemizdeki konferanslara konuşmacı olarak davet edilen profesörün yetkinliğini daha detaylı araştırabilirler. TBF Disiplin Kurulu'na da sunulan bu raporun 2. sayfasının 2. paragrafında tek bir doz tatbik etmiş deneklerde bu maddenin idrar örneklerinde en az 12 güne kadar belirgin konsantrasyonlar uyuşturucu metaboliti tespit edildiği belirtilmiştir. Takip eden paragrafta, başka deneklerde 3-25 gün arasında idrarda tespit edilen THC'nin 86 kişide yapılan çok kapsamlı bir deneyde ise 46 güne kadar idrarda tespit edildiği, oratalamın ise 16 gün ölduğu belirtilmiştir.

Bu raporun sonuç kısmında ise aynen "... THC, yüksek lipofilik niteliği ve depolanan dokulardan yavaş salınımı nedeniyle, esrar sigara içimi bırakıldıktan sonra 77 güne kadar idrarda tespit edilebilir." yazmaktadır.

Daha fazla teknik detaylara girmeden şunu tekrarlamalıyım ki, 2. doping testinde idrarda bulunan yasaklı madde 21 Mayıs 2016 tarihinde kullanılan maddedir. Yani Lasme 2. kez yasaklı madde kullanmamıştır.

Bu yüzden kamuoyunda yer alan 2. doping testinin sonucunun pozitif çıktığı haberi doğru olsa da, içerik bakımından Lasme'nin 2. kez yasaklı madde kullanmadığını ve dolayısıyla 2. bir ceza almayacağını öngördüğümüzü sizlerle paylaşma ihtiyacı hissettim.

Lasme'li kadrolarımızı yazmaya devam...

Savunmanın ve ikrarın doğru şekilde yapıldığını görmek , beni mutlu etti.. Hukukçu arkadaşları tebrik ederim..

Bu maddeyi bir kez kullandığı kısmına inanmadım. Elbet bir savunma metni oluşturulacaktı lakin bu mereti hayatında ilk kez 34 yaşında kullandığı kısmı inandırıcı değil.

Aslında çok iyi bir kişiliğe sahip olduğu, çocuklarla dahi basketbol oynadığı kısmı ise tipik bir Ad Hominem. Zira çocuklarla basketbol oynaması esrar kullandığı gerçeğini değiştirmiyor.

Esrar kullanımına bu kadar ılımlı yaklaşılması ise beni hayrete düşürüyor.

Yok hayır sizle ilgili değil yazdıklarım.Lasme'nin yaptığıni tasvip etmeyen ama iki defa kontrole denk gelmesini "manidar" bulan kişi için söyledim. Her maç kontrole girse nolur sorun denetlenmesi mi yâni.
İstemeden bir tartışma başlatmışım. Belki yanlış anlattım kendimi. Söylemek istediğim eğer yorumun sonunu hatırlarsanız Bourousis için sadece adı uyuşturucu ile beraber anıldığı için bile alınmasına karşı olduğumu belirtmiştir. Lasme meselesinde kastettiğim şey önceden bilinip, zamanı gelince kullanılması ihtimalidir. Çünkü Lasme'nin gece hayatı ile ilgili çok haber yapıldı zamanında.
Prosedürleri bilmediğim için şöyle anlatayım. Maça kontrol için geldim, kur'ada çıkmayan bir oyuncuyu da ben seçip numune alabilir miyim? Eğer bu ihtimal var ise önceden öğrenilmiş bir bilgi üzerene veya sadece ben istediğim için her maç aynı adamdan numune alırım ve eninde sonunda yakalanır. Eğer Lasme olayında alışkanlığı bizim dışımızdaki birileri tarafından biliniyor ise sadece ne zaman yakalanması gerektiğine karar verildiği önemli olur. Anlaşılsın diye tekrar yazıyorum: Değil kullanan ismi beraber anılan kişinin bile Galatasaray ile bağlantısı olmamalıdır.
Ben olayı bir şekilde hafifletmek için bu mesajı atmadım. Spor hukukuna güvenim çok az. Hele hele basketbol da az bile değil.
Tufan forması ile maça çıkma olayını yazmamın sebebi FB yönetimini suçlamak değil; aksine yaratılan başı boş ortam nedeniyle böyle saçma bir olayın yaşanmasına olanak verdikleri için bizim yönetimi suçluyorum. Sen bu ortamı yaratırsan, genel olarak spor hukuku güven vermezken bu ihtimal de tartışılır.

Evet çok emeği geçti.
Evet bizi kendisine hayran bıraktı.
Evet belki de onun gibisi bir daha gelmeyecek.
Ama ben yine de potansiyel suçlu gözüyle bakılıp devam edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Seneye kızının doğum günü olmayacak mı ?
Bir daha yapmayacağı ne malum ?
Kesinlikle devam edilmemeli...

Deon Thompson trasferinden sonra belli oldu ki yollar ayrıldı kendisiyle. Ah be kara oğlan hem kendine hem bize yazık ettin. Yolun açık olsun Lasme..