#16 Kristijan Nikolov

Sezonun geri kalanında yabancı statüsünde oynayabilecekmiş, yabancı hakkımız dolmuş olsa dahi altyapı oyuncusu olarak kabul edilecekmiş. 1 yılı doldurduğu andan itibaren türk statüsünde oynamaya başlayacak. Benim anladığım bu açıklamadan

Evet arkadaşlar, inşâallah Ender'den şahsen kurtuluyorum!
BasketFaul;
Nikolov'un ise Galatasaray Liv Hospital'de yabancı statüsünde oynayabilmesi karar verdi. Buna göre Nikolov, Galatasaray'ın yabancı kontenjanınını doldurduğuna bakılmaksızın bu sezon alt yapı oyuncusu olduğu için lig maçlarında kadroda yer alabilecek ancak Türk statüsüne alınmadığı için gelecek sezonlar için aynı sorun devam edecek.

Bu iş kafama yatmadı benim. Sonuçta bir sezonda bir kulüp en fazla 10 yabancı basketbolcuya lisans çıkartabiliyor. Ve o hakkı doldurduk biz.

Kulüp iyice incelemeli bu durumu, geri kalan kısımda başımız derde girmesin.

Niko oynayabilecek. Harun'un başkanlık jesti bu. TBF ile Niko'nun ailesi arasında bir dava süreci var. Bu davayı da riske sokmadan GS'ın da yabancısının eksik olduğunu görerek bu kararı almışlar:)) Böylece 6 yabancı + Ender Kerem Sinan dediğimizde rotasyon 9 kişi oluyor. Kimse (özellikle oyuncular) dar rotasyon demesin. Bahane olmasın artık. Takım iyicene alıştı mağlup olmaya ki bu hiç iyi bir durum değildir

Niko oynayabilecek. Harun'un başkanlık jesti bu. TBF ile Niko'nun ailesi arasında bir dava süreci var. Bu davayı da riske sokmadan GS'ın da yabancısının eksik olduğunu görerek bu kararı almışlar:)) Böylece 6 yabancı + Ender Kerem Sinan dediğimizde rotasyon 9 kişi oluyor. Kimse (özellikle oyuncular) dar rotasyon demesin. Bahane olmasın artık. Takım iyicene alıştı mağlup olmaya ki bu hiç iyi bir durum değildir

Abi iyi ama TBF sezon başı yönergelerinde yazanlara göre, 7 yabancı lisansından sonra en fazla 3 değişime izin veriliyor. Biz de bunu kullandık malum.

Vallahi anlamadım ben bu işi. Yanlışı yanlışla düzeltmeye çalışıyor federasyon, kafam durdu iyice.

2013'ün ortasında başlattığımız mücadeleyi sonunda tamamlamışız. Geç oldu, güç de oldu ama bu çabanın karşılığını Nikolov'un vereceğinden şüphem yok.

Kafaya yatmayacak bir şey yok. Nikolov'un zaten hali hazırda lisansı var. Bir sıkıntı yok yani.

Kulüp ve Niko daha fazla zarar görmeyecek şekilde sorun çözülsün de, nasıl çözülürse çözülsün. Zaten elimizde 5 yabancı kalmıştı. Eğrisi doğrusuna denk gelmiş oldu. Umarım Niko kendisinden beklediğimiz gelişimi gösterir.

Eğri doğru olmaz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını yabancı statüde oynatmak ne demek yahu? Böyle ucuz hukuk oyunları hiç olmaz.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Bu sezon onun icin kariyer firsati olabilir. Takimin durumu ortada guclenmeli, biraz olsun tecrube kazanmali, gelistirmeli kendisini.

Gelecek sezonuda sicrama tahtasi olarak kullanmali.

Abi iyi ama TBF sezon başı yönergelerinde yazanlara göre, 7 yabancı lisansından sonra en fazla 3 değişime izin veriliyor. Biz de bunu kullandık malum.

Vallahi anlamadım ben bu işi. Yanlışı yanlışla düzeltmeye çalışıyor federasyon, kafam durdu iyice.

Biz çok önce o konuda lisans için başvurmuş olduğumuzdan orayı böyle geçiyorlar. Ama ne olursa olsun İçişleri bakanlığından onaylı kadrolu aslan gibi yerli oyuncumuzu yabancı oynatıyoruz. Bunun bedelini Nİkolov'un ailesine ödeyecek TBF. Ki sezon başı devşirme olarak oyna teklifini de aile kabul etmemişti.

Biz çok önce o konuda lisans için başvurmuş olduğumuzdan orayı böyle geçiyorlar. Ama ne olursa olsun İçişleri bakanlığından onaylı kadrolu aslan gibi yerli oyuncumuzu yabancı oynatıyoruz. Bunun bedelini Nİkolov'un ailesine ödeyecek TBF. Ki sezon başı devşirme olarak oyna teklifini de aile kabul etmemişti.

Neyse bize o hakkı verdilerse problem yok abi, gerisini TBF düşünsün :)

Nikolov'un önünde Lakovic olma imkanı var. Olacak diyemem elbette ama neden olmasın diye de ekleyebilirim :)

TBF'nin Nikolov'la ilgili aldığı son karara dair iki kelime etmek istiyorum.

Öncelikle Nikolov şu an çifte vatandaş değil, sadece Türk vatandaşı. Örneğin çoğu Türk futbolcudan daha iyi Türkçe konuşabiliyor. Hatta Türk milli takımında oynayan Emir'den de, az kalsın Türk vatandaşlığına geçirilip milli takımda oynatılacak olan Keith Langford'dan da(!) daha iyi Türkçe'si var.

Federasyon geçen sezon altyapıda oynayabilecek lisansı vermediği adama, bu sezon da altyapıda en az 1 sezon oynamadığı için izin vermiyor.
Ve son verdiği kararı sezonluk 10 yabancı lisans kontenjanını doldurduğumuz zaman, lütufmuş gibi, alıyor. TBF'nin aldığı her karar sanki manşetlere çıkıyormuş gibi bu karar anında bütün manşetlere "Galatasaray'a müjde" başlığıyla yer alıyor. Belli ki bu haber bu şekilde yapılması için servis ediliyor yani. Hep algı yönetimi.

Nikolov'a gelince. Genç takımlarda hep takımın lideri ve en değerli oyuncusu olan bir genci mutlaka takıma kazandırmak gerek. Sıkı çalışır ve fiziksel dezavantajını yok ederse üst düzey oyuncu olabileceğinin ışıklarını veriyor ama tabii herşey ışıkla olmuyor. Fiziğini geliştirirken mevcut kas hafızasını koruması çok zor ve çok acı verici bir süreç. Kafayı takması lazım, gece gündüz bununla yaşaması lazım, sürekli çalışması lazım. Bunları yapmazsa şu an ışık gördüğümüz şutu, hızı ve bir miktar da oyun görüşü hem ona yetmez hem geri gider.
Şu an Nikolov'u izlerken "takımın genç yeteneği" gözüyle izliyoruz ve bu yüzden beğenme eğilimindeyiz. Bu, genç oyuncular için fırsat olduğu kadar aynı zamanda cicim aylarıdır. O zamanları çalışarak geçirmeyenlerin sonunu biliyoruz. Bu konuda da diğer gençlerimizin önünde görüyorum Kristijan'ı, Ege ve Göktürk'ten daha hırslı sanki.

Umuyorum herşey onun için de takım için de iyi olur. Hırsını hiç kaybetmemesi dileğiyle.

Önce adam akıllı oynamaya başlasın sonra bakalım ışık veriyor mu? Yoksa vermiyor mu? 10 dakikada çocuğu Tony Parker yapıp yine 10 dakika da lisansını yırtabillecek kapasite bizde mevcut :D