2023-24 Trendyol Süper Lig (Futbol)

Ligimizin kalite, potansiyel ve dışarıdan bakış açıcı ortada iken bazı isimleri satıp göndermek daha hayırlısı bence; ts Abdülkadir'i yollamadı durum ortada Yusuf'tan para kazandı gelişimi ortada gibi o yüzden bazı oyuncuları doğru zamanda doğru fiyata satmalıyız bizde...

En s... adamları iki ismi duyulunca 50-100 milyona transfer ederler ; Arda da gide gide 20 milyona gitmiş dünya devi Madrid'e. Bu Avrupa takımlarını anlamıyorum. Tamam oyuncunun Türkiye Liginden gitmesi de etken diyeceğim ama Cenk Tosun'un 27M'ye gittiği yerde düşünmeden edemiyor insan. Bir de potansiyel yıldız diye pazarlanan birinin...

Özellikle genç olan yani potansiyeline yatırım yapan oyuncuların okulu (yani takımı ve ülkesi) ile oynadığı lig çok önemli. Örneğin Hırvat bir oyuncu eğer wonderkid deniyorsa yüksek oranda potanisyeline ulaşır. Backgroundlara bakınca bu durum öyle. Ama Hırvat liginde oynayan iyi bir sezon geçirmiş Moldovalı bir oyuncu için öyle değildir misal. Bizde hem türk hem de Türkiye'de yetişmiş bir türkün kendini avrupa kulüplerine ispatlaması zor. Hem seni doğrudan çekmeyip önce daha alt düzey takımlarında görmek istiyorlar hem de 25milyon euro barajı geçilemiyor. Burada oynayan yabancılar için de bu durum böyle. Min Jae'nin Fenerden United yapması imkansıza yakındı mesela. Napoli performansıyla gidiyor oraya.

Arda konusunda ise çıkış bedeli 17.5 milyon euro iken yine iyi bir anlaşma yapıldı. Daha yüksek örneğin 50milyon euro olsa bunu riskli bir yatırım olarak görürlerdi en azındna 1 sene daha. Ancak fırsat transferi olarak gördüler. İyi çıkarsa yatırımlarını sportif ve mali açıdan 10'a katlamak ile kötü çıkarsa da büyük bir mali yatırım yapmamış olma fırsatını hissettiler.

Bu durum nasıl düzelir dersen uzun vadede giden oyuncular iyi performanslar vermeye devam ederse Türkiye'ye bakış açısı futbolcu çöplüğünden gelişim ligine dönüp Hollanda, Belçika, Portekiz seviyesine ulaşır. Biz Almanya biiz kıskanıyor diyenlerle aynı mantıkla kendimizi 6. büyük lig görmeye devam edip çöplükten artıkları karıştırmaya devam edersek bu zor iş tabi. Önce orta düzey güvenilir bir lig olup kendi yağında kavrulan mali yönden döndürülebilir külüpler yaratalım sonra gözümüzü göklere dikelim.

Bir Türk futbolcunun 18 yaşında doğrudan Real Madrid'e gitmesi büyük olay ama kazanılan para sadece 20 milyon € ,adamlar yıldız adayı satarken bile loserlar.Bir daha böyle potansiyelli oyuncuyu belki 10 belki 20 sene sonra çıkarabilirler.

Metin Öztürk Fırtına öncesi sessizlik demiş,Ocak ayına kadar Futbolcu satmıcaz demiş ..

Nelson çıkış ödenir biz satmadık der,Transferler olmaz kılıf bulur Metin öztürkün bende çok inandırıcılığı yok.

Erden Timur bitkin düşmüş Hastanelik olunca istanbula dönmüş

Bir Türk futbolcunun 18 yaşında doğrudan Real Madrid'e gitmesi büyük olay ama kazanılan para sadece 20 milyon € ,adamlar yıldız adayı satarken bile loserlar.Bir daha böyle potansiyelli oyuncuyu belki 10 belki 20 sene sonra çıkarabilirler.
Genelde bu tip tartışmalara girmiyorum ama bu konuda bile loser sıfatı yapıştırmaya çalışmak haksızlık. Hiç bir Türk futbolcuyu, hele de Türkiye liginden kolay kolay daha yüksek paralara almazlar.
Şunu da unutmamak lazım, futbolcu satışından en çok para kazanan biziz (her ne kadar o paraları çarçur etsek bile).
Sizin, uefa sonrasında Okan ve Emre'yi bedavaya kaptırdığınızı, 11 milyon bonservis önerdikleri Hakan Şükürü, verilen bu rakamı az bulup, sonrasında da mahkemelik olup 5,5 milyona verdiğinize de hatırlatmak isterim.

Fenerbahçe oyuncu satışında bizden çok daha kabiliyetli. Çalıştıkları menajerler sayesinde mi oluyor yoksa yönetim başarısı mı bilmiyorum. Şu da bir gerçek son zamanlarda sattıkları oyuncular daha çok iş yaptı. Min jae iki senede Bayern, Arda 18 yaşında real, elmas beklenildiği kadar bir patlama yapamasada İtalya şampiyonunda iyi bir rotasyon oyuncusu, Muriq İtalya 'da olmasada İspanya' da iyi performans verdi.
Kendi sattıklarımızı düşünüyorum badou 1 yıl içinde Türkiye ligine geri döndü, Ozan bir türlü dikiş tutturamadı, Marcao 'da geçen yıl sakatlık sıkıntılarından dolayı oynayamadı.
Rakibini hor görerek kendini geliştiremezsin aksine bunu kabul edip o neyi iyi yapıyorsa sen o işi daha iyi yapmaya çalışmalısın.

Sevgili Ayhan kardeşim Arda'nın 20 milyon € 'ya gitmesi bence hoş değil,bu loserlık demeyeyim ama sizin şanssızlığınız diyeyim,böyle bir isim bir daha ne zaman çıkar piyasaya ? En az 30 Milyon € 'ya gidecek bir isimdi bence

Sevgili Ayhan kardeşim Arda'nın 20 milyon € 'ya gitmesi bence hoş değil,bu loserlık demeyeyim ama sizin şanssızlığınız diyeyim,böyle bir isim bir daha ne zaman çıkar piyasaya ? En az 30 Milyon € 'ya gidecek bir isimdi bence
Bence de az, çok daha düşük kalitedeki Polonyalı, Norveçli vs çok daha yüksek paraya gidiyor ama maalesef gerçek bu. Bizden (Türkiye'den) gidenlerin hepsi büyük risk Avrupalılara göre. Tugay ve Nihat dışında uzun vadede başarılı ve istikrarlı olan yok. Arta bir de Haaland aynı yaşlarda aynı paraya gitmiş Dortmund a. Hatta City bile 60 m ye almış.

Bonuslar kısmı da var tabii unutulmaması lazım Arda transferinde. Ama geçen gün yazdığım gibi insan hayret ediyor... ARDA TURAN 13 sene önce 12-13 Milyon'a Atletico'ya transfer olmuştu. 13 SENE ÖNCE , neredeyse Arda Güler'in parasına yakın. Cenk Tosun inanılmaz rakamlara gitmişti 6-7 sene önce. Bu kadar yetenekli görünüp, hele de 3-4 hafta önce yeni Milli Takımla jeneriklik müthiş gol atıp kendini dünyaya göstermiş birine 20M gibi çerez sembolik bir rakam ödenmesi yine de tuhaf... En saçma ve yeteneksiz düz adamlara kapıyı 40-50M'den açan adamlar bunlar...
Ama Türk oyuncu piyasası da bu maalesef. Sen Avrupa'ya ne verdin ki ne istiyorsun...

Bonuslar kısmı da var tabii unutulmaması lazım Arda transferinde. Ama geçen gün yazdığım gibi insan hayret ediyor... ARDA TURAN 13 sene önce 12-13 Milyon'a Atletico'ya transfer olmuştu. 13 SENE ÖNCE , neredeyse Arda Güler'in parasına yakın. Cenk Tosun inanılmaz rakamlara gitmişti 6-7 sene önce. Bu kadar yetenekli görünüp, hele de 3-4 hafta önce yeni Milli Takımla jeneriklik müthiş gol atıp kendini dünyaya göstermiş birine 20M gibi çerez sembolik bir rakam ödenmesi yine de tuhaf... En saçma ve yeteneksiz düz adamlara kapıyı 40-50M'den açan adamlar bunlar...
Ama Türk oyuncu piyasası da bu maalesef. Sen Avrupa'ya ne verdin ki ne istiyorsun...

Arda' nın bu kadar ucuza gitmesinde sözleşme yenilemeden gitmesi var. 1.500 dakika tamamlamasa 5 milyona kadar düşecek olan madde ligin son maçında dakikasını tamamlayınca 17,5 milyona çıktı. Real zaten Ardayı ikna etti öncesinde. 17,5 değilde 20+10 Milyon Euro vermeleri biraz Arda nın en azından Fener de kazansın baskısından oldu. Yoksa Arda Feneri düşünmese son maçlarda sakatım der maddeyi tamamlamaz ya da 17,5 verene giderim der kestirip atardı. Fener en azından bunların üstünde para kazandı. Eğer sözleşme yenileyip bu sezon özellikle Avrupa maçlarında iyi performans gösterseydi seney minimum 50-60 milyona da gidebilirdi hem de Türkiye liginde olan bir takımdan. Bence Real-Arda-Fb üçgeninde mevcut Fener sözleşmesi ile herkes için Win-Win oldu. Real muadillerine göre çok ucuza aldı, Arda dünyanın en büyük kulübüne gitti, Fener 5 veya 17,5 kazanacağı yerde 20+10 kazandı. Sonraki satışa bakmıyorum zaten Arda Real de tutunursa sözleşmesi bitmeden hiçbir yere gitmez gidemez.

Fenerbahçe oyuncu satışında bizden çok daha kabiliyetli. Çalıştıkları menajerler sayesinde mi oluyor yoksa yönetim başarısı mı bilmiyorum. Şu da bir gerçek son zamanlarda sattıkları oyuncular daha çok iş yaptı. Min jae iki senede Bayern, Arda 18 yaşında real, elmas beklenildiği kadar bir patlama yapamasada İtalya şampiyonunda iyi bir rotasyon oyuncusu, Muriq İtalya 'da olmasada İspanya' da iyi performans verdi.
Kendi sattıklarımızı düşünüyorum badou 1 yıl içinde Türkiye ligine geri döndü, Ozan bir türlü dikiş tutturamadı, Marcao 'da geçen yıl sakatlık sıkıntılarından dolayı oynayamadı.
Rakibini hor görerek kendini geliştiremezsin aksine bunu kabul edip o neyi iyi yapıyorsa sen o işi daha iyi yapmaya çalışmalısın.
İyi de sattığımız/gönderdiğimiz oyuncuların görece çeşitli nedenlerle başarısız olması ya da beklentiyi karsilayamamasi bizim başarısızlığımizi göstermez ki aksine başarılı satış yaptığımızı gösterir. Verilen orneklerdeki Marcao da zaten dediğin gibi sakatlandı, Ozan ise yanlış takımlarda oynadı ama şu an bulunduğu seviyede iyi performans verebiliyor.

İyi de sattığımız/gönderdiğimiz oyuncuların görece çeşitli nedenlerle başarısız olması ya da beklentiyi karsilayamamasi bizim başarısızlığımizi göstermez ki aksine başarılı satış yaptığımızı gösterir. Verilen orneklerdeki Marcao da zaten dediğin gibi sakatlandı, Ozan ise yanlış takımlarda oynadı ama şu an bulunduğu seviyede iyi performans verebiliyor.
Satış başarısını sadece aldığın para olarak değerlendirmemek lazım sattığın şeyin performans vermesi lazım ki sen bunu sürekli hale getirebil.Min jae ve Arda en üst seviye takımlara bu kadar kısa sürede çıkış yapması fenerbahçe 'nin bir sonraki satışlarını da etkileyecek. Örneğin biz bundan önceki yıllarda sattığımız 2-3 oyuncu üst seviye bir takıma kapak atmış olsaydı Nelsson-Boey ikilisine beklediğimizden daha düşük teklifler muhtemelen gelmeyecekti. Ajax biraz daha farklı ve uç bir örnek olacak ama onlarda 90 lar ve 2000 lerin başında sattıkları oyuncular sayesinde resmen soyuyorlar diğer kulüpleri ama Antony transferi ile beraber artık iyiden iyiye repütasyonların düşüşe geçmesi ile beraber bonservis bedellerinin çıldırdığı bu dönemde 70-80 lik satış yapamayacaklar. Ben bu yüzden satış başarısını sadece kazandığın para olarak değerlendirmiyorum, bu benim düşüncem farklı bir şekilde düşünene de saygı duyarım.

bonusu bilmem ama sonraki satış kısmı hikaye bence. basarili olursa satmazlar, basarisiz olursa da fazla para etmez.

Satış başarısını sadece aldığın para olarak değerlendirmemek lazım sattığın şeyin performans vermesi lazım ki sen bunu sürekli hale getirebil.Min jae ve Arda en üst seviye takımlara bu kadar kısa sürede çıkış yapması fenerbahçe 'nin bir sonraki satışlarını da etkileyecek. Örneğin biz bundan önceki yıllarda sattığımız 2-3 oyuncu üst seviye bir takıma kapak atmış olsaydı Nelsson-Boey ikilisine beklediğimizden daha düşük teklifler muhtemelen gelmeyecekti. Ajax biraz daha farklı ve uç bir örnek olacak ama onlarda 90 lar ve 2000 lerin başında sattıkları oyuncular sayesinde resmen soyuyorlar diğer kulüpleri ama Antony transferi ile beraber artık iyiden iyiye repütasyonların düşüşe geçmesi ile beraber bonservis bedellerinin çıldırdığı bu dönemde 70-80 lik satış yapamayacaklar. Ben bu yüzden satış başarısını sadece kazandığın para olarak değerlendirmiyorum, bu benim düşüncem farklı bir şekilde düşünene de saygı duyarım.

Ben de sadece para olarak görmüyorum ama bu konuda Galatasaray'ın ne gibi bir kabahatı ya da eksikliği var ki. Yabancı oyuncular dahil gittiği yerde başarısız oluyor demeye getirdiysen bunda ne suçumuz var. Çuvaldızı kendimize batıracaksak neden batıralım. Bizim altyapımızdan yetişse Ozan gibi diyebiliriz bak çocuklara şuralarda eksik donanım yükledik filan. Kaldı ki çocuk Avrupa'ya giden oyuncularımız içerisinde en olgun karakterlerden biri. Problem varsa gidenlerde değil gidemeyenlerde hatta büyük topçu olacak denip küçüğü bile olamadan alt liglerde sürünenlerde aramak lazım.

Ayrıca transferi konuşulan Nelsson da Boey de genç oyuncular ve burada sıçrama yapmış gelişim göstermiş oyuncular. Gittikleri takımda başarısız olurlarsa onları ilgilendirir. Ancak şu açıdan da bak, biz bir genç oyuncunun önüne bu tip örnekleri sunabileceğiz artık. Sunmaya gerek de yok kendileri menajerleri zaten görüyor. Burayı bir sıçrama tahtası olarak görüp daha büyük bir lige kapağı atabilmesi için alternatif olarak görebilecek. Keza büyük kulüpler genç oyuncularının gelişimi için alternatif bir külüp olarak görebilecek. Devamlılık olursa elbette arada bir kötü performans çıkar ama çoğu iyi geri dönüşlerle karşılık bulur. O yönden de enseyi karartmamak gerek.

Ben de sadece para olarak görmüyorum ama bu konuda Galatasaray'ın ne gibi bir kabahatı ya da eksikliği var ki. Yabancı oyuncular dahil gittiği yerde başarısız oluyor demeye getirdiysen bunda ne suçumuz var. Çuvaldızı kendimize batıracaksak neden batıralım. Bizim altyapımızdan yetişse Ozan gibi diyebiliriz bak çocuklara şuralarda eksik donanım yükledik filan. Kaldı ki çocuk Avrupa'ya giden oyuncularımız içerisinde en olgun karakterlerden biri. Problem varsa gidenlerde değil gidemeyenlerde hatta büyük topçu olacak denip küçüğü bile olamadan alt liglerde sürünenlerde aramak lazım.

Ayrıca transferi konuşulan Nelsson da Boey de genç oyuncular ve burada sıçrama yapmış gelişim göstermiş oyuncular. Gittikleri takımda başarısız olurlarsa onları ilgilendirir. Ancak şu açıdan da bak, biz bir genç oyuncunun önüne bu tip örnekleri sunabileceğiz artık. Sunmaya gerek de yok kendileri menajerleri zaten görüyor. Burayı bir sıçrama tahtası olarak görüp daha büyük bir lige kapağı atabilmesi için alternatif olarak görebilecek. Keza büyük kulüpler genç oyuncularının gelişimi için alternatif bir külüp olarak görebilecek. Devamlılık olursa elbette arada bir kötü performans çıkar ama çoğu iyi geri dönüşlerle karşılık bulur. O yönden de enseyi karartmamak gerek.
Oyuncunun gittiği takımda kötü olmasında bizim payımız var diye bir şey ima etmedim. Biz en iyi teklifi kabul etmek zorundayız gerisi oyuncunun kendisine kalmış bir durum ama şöyle bir gerçek var oyuncunu ne kadar iyi pazarlarsan o kadar çok teklif alırsın ve oyuncunun sıçrama yapabileceği veya daha fazla performans verebileceği takımı bulma olasılığını artırmış olursun.
Nelsson mesela iyi pazarlarsan 20 üzerine satma ihtimalimiz çok yükselirdi belki yine satacağız bilmiyorum ama bu transfer döneminde ciddi bir durum olduğunu pek duymadık.

Oyuncunun gittiği takımda kötü olmasında bizim payımız var diye bir şey ima etmedim. Biz en iyi teklifi kabul etmek zorundayız gerisi oyuncunun kendisine kalmış bir durum ama şöyle bir gerçek var oyuncunu ne kadar iyi pazarlarsan o kadar çok teklif alırsın ve oyuncunun sıçrama yapabileceği veya daha fazla performans verebileceği takımı bulma olasılığını artırmış olursun.
Nelsson mesela iyi pazarlarsan 20 üzerine satma ihtimalimiz çok yükselirdi belki yine satacağız bilmiyorum ama bu transfer döneminde ciddi bir durum olduğunu pek duymadık.

Nelsson ile ilgili yarı tok satıcı olduğumuzu düşünüyorum. Her ne kadar daha 3 yıllık sözleşmesi olsa da oyuncu gitmek istiyor geçen seneden beri ve 1 yıl daha tutmak zor. Ancak eleme maçlarında birbirini bilen ikiliyi bozmak istememek makul bir görüş. O yüzden şu an bu satışla ilgili alternatif alıcıları beklenen bedelelre çekecek çalışmalarda acele etmemek anlaşılabilir. Ben transferin son haftasına kadar takımda kalırsa şaşırmayacağım. Yarı tok dememin nedeni de bu. Er geç satacağız ve takım kurmak için bir an önce yenisini almamız lazım ama eleme maçları çok kritik. Kazaya uğramak satış zararından büyük zarar olur.