#33 Ender Arslan

oyun kurucumuz 30 dakikada 30 sayı atmış. bu ne demek her 2 hücumdan en az birini kullanmış. sadece 3 asist yapmış. karşı tarafta vujacic 25 sayı 10 asist yapmış. birisi takımın oyun kurucusu, diğeri pf. varın siz yorumu yapın. enderin takımı nasıl oynatamadığının. sadece kendisinin oynadığını.

oyun kurucumuz 30 dakikada 30 sayı atmış. bu ne demek her 2 hücumdan en az birini kullanmış. sadece 3 asist yapmış. karşı tarafta vujacic 25 sayı 10 asist yapmış. birisi takımın oyun kurucusu, diğeri pf. varın siz yorumu yapın. enderin takımı nasıl oynatamadığının. sadece kendisinin oynadığını.

Yok artık daha neler yahu, adam kalkıp 30 sayı atmış ve gayet iyi yüzdeyle oynamış, eleştirecek başka bir şey mi bulamadınız allah aşkına? Ayrıca Vujacic pf değil sg, önce mevkileri öğrenin de ondan sonra milli takımın oyun kurucusunu eleştirirsiniz.

Ender'in yerine tercih edilebilecek bir yerli gard ismi söyleyebilir misiniz? çok merak ettim...

Şimdi biri buraya Engin dese çabuk sakatlanıyor, Tutku dese hem sakat hem de yaşlı ve ancak Ender kadar savunma yapabiliyor, Engin dese sakatlık riski var, Barış dese El de gördük, Mehmet Yağmur dese Eurochallenge oyuncusu, Can Altıntığ dese hebele hübele bir şeyler denecek!

Her takım planlamasını yabancı sınırına göre yapıyor. Yerli uzun yoksa yabancı tercihleri ağırlıklı olarak uzuna yönelik olur, kısa yoksa da tam tersi. Senin ülkende hiç süre verebileceğin derli toplu ve istikrarlı, takımı oynatabilecek guard yoksa orayı oyun kurma becerisi olan bir 2 numara-bugünlerde meşhur combo guard- ile tamamlarsın. Yerli havuzunun iyi olduğu bir pozisyonu ise yerlilerden kurarsın. Senelerdir bu tip tercihler yapıyoruz. Ender yerine kimi alsaydık gibi "Petrol vardı da biz mi içtik" minvalinde yorumlar bana alakasız geliyor.

Vujacic e gelince. Avrupa ya döndüğünden bu yana çoğunlukla SF olarak kullanıldı, yani adamın profilinde SG yazması onu şutör guard yapmaz-boyu hariç SF oynayacak özelliği bence de yok orası ayrı- ve Shumpert ın PF oynadığı yerde PF oynasa sırıtmaz. Ender in skorer-iyi demedim buraya dikkat- oynaması da onu eleştirilmez kılmaz. Türkiye de ne yazık ki herkes bir baştacı ediliyor, ertesi gün de kötü performans sonrası yerin dibine sokuluyor. Ben de Ender i beğenmiyorum ve aynı Erceg e yaptığım gibi skor attığı gün de buraya yazıyorum. Seneler önce de Murat Kaya yı beğenmezdim mesela, o da atardı 30 sayı ama ben hep yazdım, sonra da gitti zaten işe yaramayacağı anlaşılınca.

Yok artık daha neler yahu, adam kalkıp 30 sayı atmış ve gayet iyi yüzdeyle oynamış, eleştirecek başka bir şey mi bulamadınız allah aşkına? Ayrıca Vujacic pf değil sg, önce mevkileri öğrenin de ondan sonra milli takımın oyun kurucusunu eleştirirsiniz.

oyuncuların pozisyonlarına fazla takılma. ender fazla sayı atmakla iyi oyun kurucu olmuyor. önce bunu anlamak lazım. Arroyonun 0 sayı atıpta maçın en iyi adamı seçildiğini unutma. milli takımın oyun kurucusunun görevinin kendisi skor atmasından çok takımı oynatmak olduğunu öğrenmesi lazım. enderin diğer maçlarda olduğu gibi atışları girmeseydi ne diyecektin şimdi çok merak ediyorum. her oyuncunun ekstra günleri olabilir. bu o oyuncunun iyi olduğunu göstermez. geçen seneki Beşiktaş maçında bayramoviç ilk maçında bize 20 küsür sayı atmıştı. bu onun vasat oyuncu olması gerçeğini değiştirmez. ender arroyo ile 3 sene oynamasına rağmen hala kendisini geliştirememiş. maç içinde oyun kurucu sayı atmaktansa savunmaya çözüm üretip takımı oynatması lazım. İBB nin biraz iddiası olsaydı da endere iyi savunma yapsaydı ne olacaktı halimiz. adamın üç tane asisti var. 1 erceg, 1 carter, 1 de ... şu anda aklıma gelmedi. patricke hiç asisti yok. zorana 1 asisti var. vujacic oyun kurucu olmamasına rağmen 10 asist yapmış, ego yapmamış. istese yaptığı asistleri en azından yarısını kendisi kullanamaz mıydı. ama öncelikli olan takım oyunudur. takım oyunu da oyun kurucudan başlar. Misal FB de oyun kurucu yerine oynayan Emir. Bizde ki efsane arroyo. Şimdi sen endferden iyi yerli guard söyle diyeceksin. her guardın iyi zamanı vardır. Önceki dönemlere bakarsan bir dönem Cüneyt erden, kerem tunçeri, tutku açık, mehemt yağmur, engin atsür. enderin de artık iyi dönemi bitmiştir. ve hala o yaşın tecrübesine yakışmayacak acemilikler yapmaktadır. ve benim görüşüm önümüzdeki sezon yolların ayrılması gereken oyuncuların başında dır. yerli guard bulmamız şart değil. bir tane iyi yabancı ve Nikolov+Sinan ile biz orayı gayet iyi idare edebiliriz.

ha mevki mevzuuna gelince Google oyuncunun ismini yazman yeterli. çok takılma. anlatılmak isteneni anlamaya çalış.

Yahu sezon gitmiş, sezon gidene kadar bir maçta sorumluluk alıp şöyle oynamamış. Bugün 30 atsa ne, 330 atsa ne. Patric'in Arroyo ile oynadığı oyunun yarısını oynatabiliyor mu bu MİLLİ TAKIMIN OYUN KURUCUSU?

Ender hiç bir zaman asist yönü öne çıkan bir oyuncu olmadı. Bu bilinerek bu takımda dört yıldır. Anlatılmak isteneni anlıyorum merak etmeyin fakat siz benim anlatmak istediğimi anladığınıza emin misiniz? Enderi eleştirebilirsiniz gayet tabii ama kalkıp adamın gayet iyi oynadığı bir maçtan sonra eleştirmek çok saçma. Behiç Beyin dediği gibi Ender iyi oynasa da ben beğenmiyorum diyebilirsiniz tabii ben de Erceg için aynı şeyi düşünüyorum ama kalkıp adamın otuz sayı attığı maçta üç asist yapmış ne kadar kötü oyuncu demeniz ve üzerine Vujacici yanlış pozisyonda örnek vermeniz basketbol bilginizin ne kadar kötü olduğunu gösterir kusura bakmayın. Ek olarak şunu söylemek isterim, Vujacic kariyeri boyunca hiç bir sezon asist istatistiklerinde Ender ile aynı ortalamayı yakalayamamıştır eğer bunun üzerinden konuşacaksak.

Hala anlamamakta ısrar ediyorsun. Ben sana Vujacic asistci demedim ama oyun kurucu olamamasına rağmen 10 asist yaptığını söyledim. Ender 30 sayı attı belki maçı aldık. Peki sayı atıp da yaptığı hatalardan dolayı kaç maç kaybettiğimizi söyleyebilir misin? Vujacic´e PF yazdım diye basketbol bilgim yok ise bu tamamen senin düşüncendir. Sen daha yok iken biz spor sergi sarayında basketbol maçlarına gidiyorduk. Dediğim gibi oyuncunun pozisyonunu bilmek Google´a isim yazmaya bakar. Sen günlük performanslara bakıp adam değerlendirebilirsin ama benim için günlük değil sezonluk performanslar önemlidir. Ayrıca bir oyun kurucu asist yapamıyorsa, topu alıp zamanı öldürüp potaya gidip olursa olur veya saçma sapan atışlar yapıp girerse girer diyorsa o adama bana göre takımda çok da ihtiyaç olmaz. Asistin olmaz fakat şutun çok iyi olur (örnek Godelock) anlarım ama bunlar yoksa vasatsın ve alternatifin çoktur. Onun için acilen Ender ile yolları ayırmak lazım.

Ender yeterli değil kimse aksini iddia etmiyordur ama milli takımın 1. point guardı yabancı kuralı varken yerine alınabilecek daha iyi yerli point guard var mı? Takımdan göndermek yerine seneye 30dk civarı oynatabileceğimiz Arroyo gibi lider oyuncu alıp Ender'in süresini azaltmak gerekiyor. Yeni yabancı kuralı gelse de yerli kalitesi hala önemli. Bazı bölgelere sadece yabancı almamız gerek bu bölge kesinlikle point guard değil. Mesela Efes'e bakın en iyi yerli uzunları Fülker aldığı için 5 numara hepsi yabancı. FBU'da İlkan tutmadı yerine alacak yerli 4 numara olmadığı için 4 numaralar hep yabancı. Piyasada düzgün yerli uzun ve 4 numara yok Cevher Özer'i mi alacağız? Yabancı hakkını uzunlardan yana kullanmalıyız.

burada 30 sayı attığında türkiyenin en iyi guardı deyip maça göre değerlendirenlerde belki biraz düşünürler. oyuncuları 1 veya 2 maç için değilde sezonluk değerlendirirler.

Her maç 30 atarsa anca kurtarır.Ne savunma var,ne takımı yönlendirme.Alır topu direk potaya sallar.Bu yıl çok sorumsuz gördüm kendisini sanki umurunda değildi