#4 Zoran Erceg

Ataman'ın sistemi için hayati bir oyuncu olduğunu iki senedir anlayamadık. Bu adamın böyle coşarak 20 sayıların üstüne çıkıp kazandırdığı 7. ya da 8. maç bu. Savunması evet iyi değil ama zaten savunması da olsa CSKA'da tutunur ya da doğrudan NBA yapardı.

Seneye de bizimle kal, doğum günün kutlu olsun Zoran :)

Zoran Erceg'ten 5 numara olmaz.. Zoran'in yaninda Young,Lasme veya Bonsu tarzi bir adam olmali... Aslinda Marjanovic'i sezon oncesi alabilseydik puzzle tamamlanmis olurdu. Ispanyanin en alt takiminda bile tutunamayan Jawai,bitmis Vou ve hala umutsuz gordugum Maric ile eslesemiyor Zoran.

Seneye Arroyo'nun bırakacagını düşünürsek tek kişinin savunmasını tolere edebiliriz. Savunmacı bir beş numara ve topu savunan bir kısa ile (Draper,Gordon) ile daha iyi oluruz. Markoyu da döndürebilirsek...

Zoran Erceg gibi iyi şutu olan adam olmasa, diğer oyunculardan (Carlos, Pocious, Ender) üçlük verim alamazsın. aynı zamanda penetre eden adamların da (Sinan, Pocius) önünü açıyor.
Oktay Mahmuti döneminde elimizde olan Schumpert, Cevher gibi oyuncuların şut kabiliyetleri ve katkıları Erceg'in yarısı kadar değildi. Sonuç olarak Beşiktaş o sezon bizi kupalarda ve playoff'da, perişan ederken, Erceg, atarsız, gösterişsiz oyunuyla işini yapmıştı. Aynı performansı veriyor bence.
Savunmada bu kadar yumuşak olmasa bu adamın değeri 3 milyondan aşağı olmaz.

Seneye Arroyo'nun bırakacagını düşünürsek tek kişinin savunmasını tolere edebiliriz. Savunmacı bir beş numara ve topu savunan bir kısa ile (Draper,Gordon) ile daha iyi oluruz. Markoyu da döndürebilirsek...
Hücumu Draper-Gordon ayarında oyun zekasının olduğu adamlara emanet edersen en fazla Euroleague ilk turuna kadar falan oynarsın

Ergin Hoca sisteminden girip Nowitzki ile karşılaştıranlara kadar yine bir süre acayip yorum var. Herkes farklı şeylerden bahsediyor. Arkadaş Nowitzki dediğiniz adam üçlük atmaktan ibaret olsaydı Bargnani kadar bile olamazdı.

Dış şutu olan 4 numara diğerlerinin performansını arttırır, takımda diğer oyuncuların savunması çok mu iyi vs... diğer argümanlar.

Şurada anlaşalım, Erceg müthiş bire bir savunma yapsaydı dahi öyle NBA oyuncusu filan olmazdı. Daha Zeleznik teyken buraya seneler önce yazıldığında da bu biliniyordu. Saha görüşü, post, rebound, kısa savunması, içeri drive ve daha sayabileceğim bir ton özellikten pek nasiplenmemiş kendisi. Aynı şeyleri Macvan için de söylemiştim, al birini vur ötekine.

Adamın boyu uzun diye öveni gördüm burada. Önünden guardlar rebound çekiyor, ne yapacaksın boyu. Beğenmediğim Shumpert ın yaptığını(ilk senesinde) yapamayan adam bir de zaten iyi durumda olmayan savunmada müthiş bir gedik açıyorsa ne işe yarar? Erceg savunma yapmıyor filan değil, bir Steve Nash in, Arroyo nun yaptığı savunma vardır-kötü savunma- bir de Erceg in savunması vardır-var olmayan bir durum-.

Ergin Ataman sistemi olayı için de sesli güldüm. Ben üçüncü senedir izliyorum Ergin Hoca yı takımın başında ve hala ortaya konan bir sistem göremedim. Gidenlerle gelenler bile genelde o kadar alakasız ki kimden beklenen nedir onu da anlamak güç. Ayrıca Ergin Hoca nın dış şutu olan 4 numara tercihleri konusunda çok istikrarlı olduğunu söyleyen arkadaşlar da basketbolu 4 senedir takip ediyor olsa gerek. Biri de mesela Ira Clark ı üçlükçü diye yazmış, benim bildiğim Ira Clark %30 u nadiren görmüştür.

Bir de şu kadar sayı atıyor giderse attığı sayı kadar aşağı düşeriz diyenler var. Doğru, Erceg oynamayınca yerine kimse oynamıyor, 4 kişi oynuyoruz maçı!

Sistemden bahsediyorsunuz da Mahmuti sistemli oynatıyor da ne oluyor.
Bana sistem değil, başarı gerekiyor.
Ergin Ataman da her sene Allah'ın izniyle fazlasıyla yapıyor bunu.
Keşke sistem de getirse ama benim için öncelikle başarı !

Nefret ettirdin. Bu kadar vurdumduymazlık olmaz. Arada iki üçlük atacaksın diye senin tuttuğun adamın yıldızlaşmasını izleyeceğiz her maç. Rezil durumdayken nasıl oyunda kaldığın da ayrı bir soru işareti.. İnşallah seneye olmazsın.

Erceg her maç 30 atıp, 20 yedirten bir oyuncu bunu bilmeyen yok. Her maç 30 sayı atınca yedirttiği göze pek batmıyordu (hele birde maç kazanılmış ise). Bu maç şutları girmeyince sonuç böyle oldu. Erceg'e bu kadar kızmaya gerek yok bence, adam 10 senedir böyle oynuyor. Yeni bir olay değil bu, bile bile aldık. Hem her oyuncu her gün iyi gününde olmayabilir.

Zoran Erceg gibi iyi şutu olan adam olmasa, diğer oyunculardan (Carlos, Pocious, Ender) üçlük verim alamazsın. aynı zamanda penetre eden adamların da (Sinan, Pocius) önünü açıyor.
Oktay Mahmuti döneminde elimizde olan Schumpert, Cevher gibi oyuncuların şut kabiliyetleri ve katkıları Erceg'in yarısı kadar değildi. Sonuç olarak Beşiktaş o sezon bizi kupalarda ve playoff'da, perişan ederken, Erceg, atarsız, gösterişsiz oyunuyla işini yapmıştı. Aynı performansı veriyor bence.
Savunmada bu kadar yumuşak olmasa bu adamın değeri 3 milyondan aşağı olmaz.

Dış şut atan dört numara dış oyuncuların işini kolaylaştırmaz, aksine genelde zorlaştırır. On sene önce NBA de değişime direnen bazı takımlar bu problemi çokça yaşadılar statik dört numaralar yüzünden.

İkinci iddianızın cevabı da zaten soruda gizli. Rakibi içeri kapanmaya zorlayan Bonsu ve ona ek olarak penetresi muazzam Hawkins ile oynayan Erceg elbette Furkan ve Djedovic ile oynayan Cevher ve Shumpert a göre iyi verim verecektir. Arroyo yu filan saymadım daha.

Uzun forvetten beklenenler bellidir. Bu beklentiyi asgari olarak karşılayan bir uzun forvetin dış şutu da varsa ne ala! Yoksa Erceg in yaptıklarını yapıp ondan biraz olsun iyi savunma yapabilen Lavrinovicler 5 milyonluk olurdu, Lorbek e filan girmiyorum-kaldı ki bunlar iyi rebound çeken ve post u olan adamlar-. Ligde üzerimizde bulunan 6 takımdan sadece Darüşşafaka nın uzun forveti belki Erceg den kötüdür. Altımızdaki takımların da çoğunun uzun forveti Erceg den daha iyi.

Hep söyledim 4 numarası Erceg olan bir takımın büyük hedefi olmaz.Olamaz.Net kötü oyuncu.Sırf boş şut sokmakla oluyorsa,bu çocuğun 8'de 1 parasına oynayacak,sırf şut sokacak birini buluruz rahatlıkla.

2.12 boy var,ne kuvvet var,ne savunma,ne ribaund nede post-up oyunu.Takım bütçesinin yüzde 15 i de bu arkadaşa ödeniyor.Serbest bıraksak 300 bin veren kulüp bulamaz,biz 1.2 milyon ödüyoruz.Sırf şut atsın diye.

Yüzde 99.9 şut yüzdesiyle maç başı 250 sayı atsa bile oynadığı sürece asla hayal ettiğimiz gibi bir takım izleyemeyeceğiz.Acı gerçekler.Yerine Erwin Dudley varken çok daha iyi bir takımdık