Euroleague 2016/2017 Sezonu

Oly formsuz hali ile 3. bitirdi bu ligi.. Bana göre en dengesiz takım.. Evinde yenilir, deplasmanda yener.. deplasmanda yenilir, evinde fark atar..
Mesela Pana için Oaka'da maç vermez diyebiliriz ama Oly için aynı şeyi söyleyemeyiz..
Fener de Datome 'den ziyade Sloukas'ın dönmesi önemli..Bir de şu var, Fener'in bu sene iyi oynadığı 5 maç hatırlamıyorum.. Yani Fener de çok formsuz..Hiç sakatımız var bahanesine de sığınmasınlar zaten en geniş kadro onlarda..

Şu Efes'in bir Arroyo'su bir de taraftarı olsaydı , şampiyonluğun en büyük adayı olurdu benim için..

Ben kendim içinde değilsem iddialı konuşmayı sevmem, Galatasaray forumunda gereksiz gerginlik yaratmak da istemem (ki zaten herşeyim ortada, yazdıklarım, fikirlerim, diğer tarafta yazdıklarım vs.). Gerçekten formsuzuz, Tofaş maçında bile koparamadık maçı. Ama kim çıkarsa çıksın kimse kesin elendiğimizi söyleyemez, geçen sene Vesely de sakatken Real i süpürdük, kim bekliyordu. Bu senede cska çıksın, son şampiyonu eleyerek f4 yapma geleneğimizi devam ettirelim :)

Efes kim gelirse gelsin elenebilecek kabiliyete sahip.
Son formu biraz yanıltıcı olabilir, arada felaket bir Bamberg maçı var. Fener maçı da Bogdanovic girdikten sonra az kalsın gidiyordu. Oly maçı ise daha çok Spa'yı ısındırma maçı gibiydi.
Oly oyuncularının konuşmaları zaten kafanın bir kaç haftadır play off'ta olduğunu gösteriyor.
Efes rakibe sıkıntı çıkarabilir ama kendisinin de bariz sıkıntıları var.

Fener ise ilk 4 takım için şu an büyük sıkıntı. İlk 4'e girmişsin alttan Obradovic'in takımı geliyor, hiçbiri istemez.
Fener'in en büyük sıkıntısı şu anda rakibin kim olduğundan öte sakatlıklar ve formsuzluklar. Datome & Sloukas olacak mı, nasıl dönecekler? Vesely nasıl oynayacak? Bazı oyuncuların formsuz olma şansı yok.
Avantajı ise tempoyu dikte etmeyi başarıyor takım, böylece bir şekilde maç sonuna kalmayı başarıyor.
Takım sakatsız olursa, form durumu da ortalamanın üzerinde olursa alırsa bence Fener f4 yapar.

Cska da çok iyi durumda değil aslında, onlar da ligin ikinci yarısında daha dengesiz bir görüntü çizdiler. Teo ve Nando bir maç iyiler bir maç ortalama, pota altı zaten sıkıntılı.
Pao maçını dönüşümlü izledim, gayet ciddiye aldılar ama takımın ritmi bozuk. Nando da kötüydü, geçen yıl ve sezonun ilk yarısındaki ezici Cska yok.

Bir takımın diğerine yatacağı düşüncesi bana hep çok çirkin gelmiştir. Madrid sevdiğim bir takım olmasa da böyle bir şey yapacaklarını sanmam. Kafa play off'ta olacaktır artık zaten.
Onlara bir sürpriz (Kızılyıldız'ı geçerse tabii) Daçka yapar mı diye de düşünüyorum, çünkü Laso'ya hiç güvenmiyorum.

Son olarak f4 yerine keşke yarı finaller ve final de seriler üzerinden oynansa çok daha güzel olur. Play off'lardan sonra 3 maça iş bitiyor..

Fener-Pana eşleşmesi olursa sıkıntılı.Çok zor olsada fener deplasmanda 1 maç alabilir.İstanbulda minimum 20'ye yatırır panathinaikos'u.En sert rakip csk.Zannetmiyorum csk'yı eleyebileceklerini saha dezavantajıyla.

Fener dahil her takımın gözüne kestirmesi gereken rakip Oly olmalı.Diğer 3 takımdan hem daha formsuz hemde kadrosu daha kırılgan.Hayırlısıyla Csk gelsin.

İstanbulda yapılacak F4'te,eğer kalırsa fener'in şampiyon olamama gibi bir ihtimali yok maalesef.F4 boşuna oynanmış olur,direk kupayı versinler fener'e.

Efes kim gelirse gelsin elenebilecek kabiliyete sahip.
Son formu biraz yanıltıcı olabilir, arada felaket bir Bamberg maçı var. Fener maçı da Bogdanovic girdikten sonra az kalsın gidiyordu. Oly maçı ise daha çok Spa'yı ısındırma maçı gibiydi.
Oly oyuncularının konuşmaları zaten kafanın bir kaç haftadır play off'ta olduğunu gösteriyor.
Efes rakibe sıkıntı çıkarabilir ama kendisinin de bariz sıkıntıları var.

Fener ise ilk 4 takım için şu an büyük sıkıntı. İlk 4'e girmişsin alttan Obradovic'in takımı geliyor, hiçbiri istemez.
Fener'in en büyük sıkıntısı şu anda rakibin kim olduğundan öte sakatlıklar ve formsuzluklar. Datome & Sloukas olacak mı, nasıl dönecekler? Vesely nasıl oynayacak? Bazı oyuncuların formsuz olma şansı yok.
Avantajı ise tempoyu dikte etmeyi başarıyor takım, böylece bir şekilde maç sonuna kalmayı başarıyor.
Takım sakatsız olursa, form durumu da ortalamanın üzerinde olursa alırsa bence Fener f4 yapar.

Cska da çok iyi durumda değil aslında, onlar da ligin ikinci yarısında daha dengesiz bir görüntü çizdiler. Teo ve Nando bir maç iyiler bir maç ortalama, pota altı zaten sıkıntılı.
Pao maçını dönüşümlü izledim, gayet ciddiye aldılar ama takımın ritmi bozuk. Nando da kötüydü, geçen yıl ve sezonun ilk yarısındaki ezici Cska yok.

Bir takımın diğerine yatacağı düşüncesi bana hep çok çirkin gelmiştir. Madrid sevdiğim bir takım olmasa da böyle bir şey yapacaklarını sanmam. Kafa play off'ta olacaktır artık zaten.
Onlara bir sürpriz (Kızılyıldız'ı geçerse tabii) Daçka yapar mı diye de düşünüyorum, çünkü Laso'ya hiç güvenmiyorum.

Son olarak f4 yerine keşke yarı finaller ve final de seriler üzerinden oynansa çok daha güzel olur. Play off'lardan sonra 3 maça iş bitiyor..

Final-four euroleague'in en önemli bölümü.Pazarlama,sponsorluklar ve izlenme açısından burası çok ilgi görüyor. Eurocup da birkaç kez final-four sisteminde oynandı ama sonra değişti. Çünkü final-four denilince akla sadece en üst ligin, en üst seviye takımlarının olduğu final etabı gelsin isteniyor.Şampiyonlar liginde de final-four var ama aynı şey değil tabii ki. O yüzden bu organizasyonun en önemli etabını değiştirmek mantıklı değil.

Ayrıca eğer 3 aşama bu şekilde oynanırsa sezon çok uzar, elbette ki basketbolseverler olarak çok sayıda çekişmeli seri ve maç izlemek isteriz ama bu mümkün değil maalesef.

Herhangi bir takım için, 5 maçlık serinin 5.maçının yunanistan deplasmanı olması kolay değil. Yunan deplasmanlarında basketbol bir miktar farklı kurallarla oynanıyor.

3 sene önce real-oly serisinde, real 3 iç saha maçında oly'i 20 civarına yatırsa da, deplasmanlarda dayak yiye yiye 2 maçı da kaybetmişti

Ben kendim içinde değilsem iddialı konuşmayı sevmem, Galatasaray forumunda gereksiz gerginlik yaratmak da istemem (ki zaten herşeyim ortada, yazdıklarım, fikirlerim, diğer tarafta yazdıklarım vs.). Gerçekten formsuzuz, Tofaş maçında bile koparamadık maçı. Ama kim çıkarsa çıksın kimse kesin elendiğimizi söyleyemez, geçen sene Vesely de sakatken Real i süpürdük, kim bekliyordu. Bu senede cska çıksın, son şampiyonu eleyerek f4 yapma geleneğimizi devam ettirelim :)
Şimdi geçen sene ile bu sene arasında dağlar kadar fark var .Cska çıkarsa kesin elendiniz ben söylüyorum bunu .Bu sene 2 macida Fb kazanmis olabilir ilkinde Teodosic yoktu içeride ki maçta ,deplesmanda Decolo yoktu Teodosic sakatlık sonrası ilk maçıydi yanlış hatırlamıyorsam .Saha avantajı olmadan sloukas büyük ihtimal hemen ritmini bulamayacak Datome yok galiba basketbol adına zaten pek birşey koyamiyorsunuz ortaya Teo ve Decolo ya birşey olmazsa imkansız elemeniz.Gecen sene hem siz müthiş bir normal sezon gecirmistiniz hem de Real kötü bir sezon geçiriyordu herzaman olacak birşey değil .Birde katilirsınız katılmazsınız bilemem ama taraftar olarak ayağınız yere basmalı Fb ekol bir kulüp değil o kültür sizde yok yüksek bütçe sayesinde Avrupanın en iyi koçunu takımın başına getirdiniz 2 yıldır F4 yaptınız ve bu tamamen yatirım yaptığınız paranın karşılığı .Bu şekilde iyi bir yapılanma ile devam ederse ilerde ekol bir takım olabilir Fb ama o güne kadar bu kadar yüksekler de uçmamak lazım .

Ekol olmak maalesef sizin bizim elimizde değil, ülke olarak birşeyler yapılması lazım. Önemli oyuncuları sayarken yerliler ilk 6-7 isim arasında yer almıyorsa bizim şimdi durumumuzdan daha iyisi zor. Yerli konusunda da eldeki malzeme bu, Melih, Göksenin vs.. Sinan ı saymadım, kariyerinin sonunda diye. Ligdeki Türk takımları dışında bütün takımlarda önemli yerliler var, birde Baskonia da yok sanırım bizden başka. Llull, Reyes, Rudy, Navarro, Khryapa, Fridzon, Spa, Mantzaris, Printezis, Calathes, Pappas, Bourousis, Jovic, Kuzmic, Simonovic, Jankunas, Ulanovas, Theiss, Voronov, Panin, Parakoushki..

Beklentilerimiz yüksek ama ekol olduğumuz için değil, koça güvendiğimiz için ve form durumlarından bağımsız, maçı kazandıracak çok fazla oyuncumuz olduğu için.

Datome için 3 hafta denmişti, playoff a hazır olur. Normal sezondaki hiçbir maç kriter olamaz ama bizde tam kadro değildik.
Biz iyi değiliz ama Cska da en formda döneminde değil.

Bence, önceki f4 lerde aslan payı koça gider, daha öncede çok para yatırmıştık ama birşey gelmemişti.

Bu sene f4 yapamazsak ben başarılı olduk diyemem, ama 3-0 falan elenmedikçe de başarısız da sayamam takımı. Ne olursa olsun sakatlıklar etkiledi performansımızı.

Ha birde şu var, ekol olmak vs için önce başımızdakinin gitmesi gerekiyor. Şimdilik basketbola fazla karışmıyor olmasına şükrediyoruz ama ne yapacağı da belli olmaz..

Final-four euroleague'in en önemli bölümü.Pazarlama,sponsorluklar ve izlenme açısından burası çok ilgi görüyor. Eurocup da birkaç kez final-four sisteminde oynandı ama sonra değişti. Çünkü final-four denilince akla sadece en üst ligin, en üst seviye takımlarının olduğu final etabı gelsin isteniyor.Şampiyonlar liginde de final-four var ama aynı şey değil tabii ki. O yüzden bu organizasyonun en önemli etabını değiştirmek mantıklı değil.

Ayrıca eğer 3 aşama bu şekilde oynanırsa sezon çok uzar, elbette ki basketbolseverler olarak çok sayıda çekişmeli seri ve maç izlemek isteriz ama bu mümkün değil maalesef.

Hem seyir hem de pazarlama açısından da seriler bence daha çok memnun edecektir ama ilginin düşeceğinden korkuyorlar sanırım.
Takım takvimleri de engel oluyor olabilir.

Pana'da Gist'in döndüğünü ve nasıl etki yaptığını da atlamamak gerek. Gist-Singleton-Bourousis gibi bir rotasyon neredeyse kusursuza yakın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu hafta EL'de 30. ve son hafta f8 için son aday Daçka-Kızılyıldız maçıyla belli olacak. Pana, Efes, Baskonia ve fb 4 ila 7 arasındaki sıralamaları belli olacak. Yani bu hafta 5 tane çok kritik maç var.

Maccabi FOX - Panathinaikos
Baskonia Vitoria - Zalgiris Kaunas
Fenerbahçe - Barcelona
Real Madrid - Anadolu Efes

EL maçlarını alan ve artık spiker yetiştiremediği için spiker+yorumcuyu bile Ntvspor 'dan alan TRT bilin bakalım bu kritik son hafta hangi maçları yayınlayacak?
ununu elemiş 2 takım olan Brose Baskets Bamberg - Galatasaray ve daha da güzeli herkesin sonucunu merakla beklediği :)
Armani Milano - Unics Kazan

Beinsport anlamadıklarını bildikleri için TRT ile bildiğin alay etmişler. Adeta siz bu hafta heyecandan uzak durun demişler...!

Baskonia ve Pana kazanırsa ki gayet olası bir ihtimal bu; liderliği garanti olan Real Madrid, Efes'e kaybederse CSKA-FB eşleşmesi oluyor. Real Madrid için inanılmaz bir fırsat bu. İsteseler de Efes'e kaybedemezler Madrid'te ama bekleyip görelim. Madrid için çok büyük fırsat bu. İstanbul'da Final Four'un favorisinin FB olduğu gerçeği varken en azından CSKA'dan kurtulurlar. Olmadı FB elenir.

Fener çok şanslı takım gider şimdi Oly ile eşleşirler. Şahsen Daçka'yı son takım kabul edersek ilk sekiz takım arasında en zayıf takım Oly bence. Fener eşleşirse geçer onları. O yüzden Efes'in ne yapıp edip Madrid maçını alması lazım. Eğer onlar eşleşirse Oly ile onlar da geçer bence. Pana da Baskonia da şu formlarıyla taş gibi takımlar.
Gönlümdeki eşleşmeler şöyle : Madrid-Daçka, CSKA-Fener, Oly-Efes, Pana-Baskonia.
Final Four: Madrid-CSKA-Efes-Baskonia

Yarın Zalgiris, Baskonia'yı deplasmanda yenerse Fener Panathinaikos'la
Efes Real Madrid'i deplasmanda yener ve Baskonia kazanırsa Fener Olympiakos'la
Real Madrid ve Baskonia yenerse Fener CSKA ile eşleşiyor

Edit: Bu arada Baskonia maçı yarın değilmiş bugünmüş, hatta şu sıralar ilk yarısı bitti Zalgiris lehine.

Son düzenleme:
Baskonia evinde 64-53 geride . Geçtigimiz hafta evinde Pana'dan güzel bir fark yemişlerdi . Bu kafa ile bu takımdan birşey olması zor.

Yarın Zalgiris, Baskonia'yı deplasmanda yenerse Fener Panathinaikos'la
Efes Real Madrid'i deplasmanda yener ve Baskonia kazanırsa Fener Olympiakos'la
Real Madrid ve Baskonia yenerse Fener CSKA ile eşleşiyor
Edit: Bu arada Baskonia maçı yarın değilmiş bugünmüş, hatta şu sıralar ilk yarısı bitti Zalgiris lehine.

Efes yenerse Fener-CSKA, Real yenerse Fener-Olympiakos olacak.

Zalgiris son çeyreğine 12 sayı önde girdiği maçta Baskonia'yı yenerse Panathinaikos-Fenerbahçe ve Olimpiakos-Efes eşleşmeleri kesinleşiyor.

İsmail Şenol

Hadi inşAllah...