FIBA Şampiyonlar Ligi

Durum değerlendirmeni okuyunca sadece ve kesinlikle haklısın diyorum beklemek gerekir heleki bizim başarı potansiyeli yüksek takımımız var ama bu potansiyeli bilmeyen yada görmek istemeyen beceriksiz vede yalancı yönetimin ne yapacağı belli değilken beklemek gerekli bununla birlikte doğru işler yapılırsa eğer hedef EL olarak belirlenmeli.

Teşekkürler Dursun Bey..İkisi de birbirinden kötü ve çıkarcı iki organizasyonla karşı karşıyayız...

Teşekkürler Dursun Bey..İkisi de birbirinden kötü ve çıkarcı iki organizasyonla karşı karşıyayız...

Çıkarcı olmayan organizasyon yok. NBA bile yeri geliyor kendi çıkarları için transfer hareketlerini engelliyor. Bizim burada bakmamız gereken yapılarını tam açıkladıktan sonra hangi organizasyonun bize yarayacağını analiz etmek. Ben her zaman kapalı bir Avrupa Liginden yanayım (basketbol, futbol) bu sebeple ULEB daha doğru bir yol gibi. 16 yıl önce kurulduğunda daimi katılımcı olma şansını Turgay Demirel yüzünden kaybettik.

FIBA'nın düzenlediği Eurochallenge'ın ismi değişecek sadece başka bir şey olmayacak. Hem FIBA hem ULEB sadece paraya bakıyor, iki çıkarcı kurum birbiriyle kavga ediyor ama FIBA'nın hiç şansı yok. Maccabi, Panathinaikos gibi takımları yanına çekebilse belki şansları olurdu. Avrupa basketbolunda parası olan yatırım yapan el üstünde tutulur. O üstteki Wikipedia'daki sıralamanın hiçbir önemi yok, Darüşşafaka listede bile yok ama Euroleague'e katıldılar, Doğuş Euroleague sponsoru olduğu için seneye de katılabilirler. Biz de rekabetin içinde olmak istiyorsak Fenerbahçe kadar Efes kadar yatırım yapmalıyız başka yolu yok.

Sıralama aslında sadece katılan takımlarınhangi torbadan kuraya gireceğini gösteriiyor, tam liste için sayfanın altında link var, Euroleague 2015-2016 | Teams | coded by BB.
Darüşşafaka çok eleştirsek de cidi yatırım yapıyor ve önem veriyor bu işe, şimdilik en azından.. Maçlarında belli sayıda seyirci çekecek organizasyonu yapıyorlar, 2 senedir kadrolarına ciddi isimleri kattılar, ilk senesinde top 16 yaptı. Bence, ligde fener-efes finali oynanırsa ve Türkiyeden üçüncü bir takım giderse bu takımın daçka olma olasılığı yüksek. Şampiyon olmalarına ihtimal vermiyorum, fenerbahçe, efes, galatasaray arasından sıyrılmaları için küçük bir mucize gerekir bence.

Eurolegue'de herşeyin hem hiçbir önemi yok hem de çok önemli...Özel bir kurum, canı kime isterse ona wildcard verir ve kontrol eden bir mekanizma yoktur. Ancak yine de açıkladığı bazı kriterler var...Yani, bak Darüşşafaka şöyle katıldı, B.Munich böyle katıldı şu önemli bu önemsiz gibi çıkarımlar yapmayın, yanlış bilgilenir ve bilgilendirirsiniz...Eurolegue wildcard ve A lisansı verirken birçok kritere bakar, önem sırası da şudur...

1)Bütçe ve bütçenin devamlılığı
2)Salon
3)Seyirci Sayısı ve Centilmenlik
4)Basketbola ilginin arttırılması (Almanya ve Fransa)
5)3 Yıllık başarı durumu ve milli ligdeki sıralama

Bu sene bir Türk takımına wildcard verilecekti..Bizim geçen yıl çok fazla sabıkamız olduğu için güzel lobi yapan Daçka'nın katılımından başka bir alternatif yoktu zaten....Bizim transfer yasağı, Eurolegue'in ortasında kadromuzun dağılması gibi rezaletlerimiz ve seyirci olayları olmasaydı ve ligimizde biraz daha başarılı olabilseydik, o wildcardı Daçka'nın alması biraz zordu...

Biz bu kriterlerde en iyi duruma nasıl geliriz, onun hesaplarını yapmamız lazım..16 takıma düşme durumu olursa, wildcard için yer kalmıyor..Bundan sonraki hedef her konuda iyi duruma gelip, A lisansı almak olmalı...16 takıma düştüğünde yer az ve katılmak isteyen çok olacak...Böylece yukarıda saydığım kriterlerde detay farklarla takımlar birbirlerinden ayrılacak...

Eurolegue'de herşeyin hem hiçbir önemi yok hem de çok önemli...Özel bir kurum, canı kime isterse ona wildcard verir ve kontrol eden bir mekanizma yoktur. Ancak yine de açıkladığı bazı kriterler var...Yani, bak Darüşşafaka şöyle katıldı, B.Munich böyle katıldı şu önemli bu önemsiz gibi çıkarımlar yapmayın, yanlış bilgilenir ve bilgilendirirsiniz...Eurolegue wildcard ve A lisansı verirken birçok kritere bakar, önem sırası da şudur...

1)Bütçe ve bütçenin devamlılığı
2)Salon
3)Seyirci Sayısı ve Centilmenlik
4)Basketbola ilginin arttırılması (Almanya ve Fransa)
5)3 Yıllık başarı durumu ve milli ligdeki sıralama

Bu sene bir Türk takımına wildcard verilecekti..Bizim geçen yıl çok fazla sabıkamız olduğu için güzel lobi yapan Daçka'nın katılımından başka bir alternatif yoktu zaten....Bizim transfer yasağı, Eurolegue'in ortasında kadromuzun dağılması gibi rezaletlerimiz ve seyirci olayları olmasaydı ve ligimizde biraz daha başarılı olabilseydik, o wildcardı Daçka'nın alması biraz zordu...

Biz bu kriterlerde en iyi duruma nasıl geliriz, onun hesaplarını yapmamız lazım..16 takıma düşme durumu olursa, wildcard için yer kalmıyor..Bundan sonraki hedef her konuda iyi duruma gelip, A lisansı almak olmalı...16 takıma düştüğünde yer az ve katılmak isteyen çok olacak...Böylece yukarıda saydığım kriterlerde detay farklarla takımlar birbirlerinden ayrılacak...

Çok güzel özetlemişsiniz. Aslında canı kime isterse onu alır ifadesi herşeyi açıklıyor. Tabi ki kendi çıkarları doğrultusunda kriterleri var, bunların içinde kritik olanı ilk 3 tanesi, bunları kısmen sağladıktan sonra, birde resmi sponsorlardan biriysen alınmaman için hiç bir neden kalmıyor. Bugün dönüp baktıklarında da yanlış yaptık dediklerini sanmıyorum.

FIBA, euroleague A lisansı olmayan fakat yatırımları fena olmayan zaman zaman euroleaguede gördüğümüz takımları şampiyonlar ligine çekebilirse güzel bir turnuva olabilir.
(Örn; Galatasaray, Brose, Bayern, Alba, Unicaja, Valencia, Kızılyıldız, Cedevita, Kuban, Unics, Khimki, Sassari, Rytas...) ki bu takımların çoğu euroleague'e katıldığında F8 yapan veya F8'i zorlayabilmiş takımlar

Burak Örten'e katılıyorum. Baş altı takımları çekip Euroleague'i 8-10 takımın kendi aralarında oynadığı, diğerlerini ezip geçtiği bir lige çevirirse o zaman 1-2 seneye ilgi çekip bütçeyi de arttırır diye düşünüyorum ve böylece 1-2 yıl sonra Euroleague ile arası bozulma ihtimali olan vs 1-2 büyük takımı da çekerse hem Avrupa basketbolu için yararlı bir kupa olur hem de rekabet artar. Tabii bu noktada ULEB'in ne reaksiyon vereceği de önemli.

Eurohoops, Fiba takım başına 70 bin euro verecek yazmış. Bu paraya toplayabileceği en yüksek seviyeli takım Beşiktaş falan olur hatta onlar bile olmaz.

70.ooo € şaka gibi bir rakam. Eurocup'a yönelsin bütün takımlar daha iyi.
Euroleague'de bu sene 900bin € verilmiş takım başına bazı kaynaklara göre. Yeni formatta 10 yıllık IMG sponsorluğu sonucu gelecek sezondan itibaren katılan 16 takıma 4'er milyon euro verilecekmiş. Doğru mu bilmiyorum ama süper bir rakam. Darüşşafaka'da bu yüklü bütçe ile katılacak gibi duruyor.

Okuduğum haberlere göre Darüşşafaka Doğuş seneye kesin olarak Euroleague'de olacakmış, ayrıca ULEB; Khimki, Kuban, Bayern, Kızılyıldız 4lüsünden 2sini gelecek sezon Euroleague'e almayı planlıyormuş
A lisanslı 11 takımı da hesaba katarsak geriye 2 takım kalıyor ki bunlardan biri Eurocup şampiyonu diğeri de ön elemeden gelecek takım...Açıkçası bu tarz bir sistem olduğu sürece düzenli bir Euroleague takımı olmamız imkansız malesef :(

Radyospor’da Eyüp Yıldız’ın programına telefonla bağlanan Galatasaray Basketbol Şubesi Genel Menajeri Ömer Yalçınkaya, önemli açıklamalar yaptı.
- Galatasaray kadın basketbol takımına Ann Wauters dışında bir takviye şimdilik düşünmüyoruz.
- Karşıyaka yöneticileriyle görüştük 2 salonada deplasman seyircisi gelmeyecek. Olay çıkmasını istemiyoruz.
- Euroleague, toplantısına katıldık Eurocup’ın cazip olmadığını Euroleague’de oynamak istediğimizi belirttik. Kararlarını bekliyoruz.
- Euroleague’in 16 takımlı kapalı bir lig olması rekabete aykırı bir durum. Bunu kabul etmiyoruz, bizim gibi düşünen çok fazla kulüp var.
- FIBA Şampiyonlar Ligi organizasyonundan davet aldık. Eğer seneye Euroleague’de olmazsak kesin olmamakla beraber büyük ihtimal Şampiyonlar Ligi organizasyonun da olacağız.
- FIBA’nın Şampiyonlar Ligi organizasyonuyla yapmak istedikleri vaad ettikleri çok güzel. Başarabilirlerse güzel bir organizasyon olacağını düşünüyoruz.

Eurocup'ı cazip görmemekte haklı gibiyiz.Orada 4-5 senede 1(her yıl çok iddialı olduğumuzu varsaysak) euroleague'de oynamak mantıklı gözükmüyor.Ama orada var olup kendimizi göstermek contender olarak bir kenarda durmamız anlamına gelir.Ancak yönetim değişmez yada yağlı bir sponsor bulunmazsa seneye bütçe düşecek. Bu durumda futbol taraftarına euroleague yerine "şampiyonlar ligi"nde oynuyoruz imajı verilmek istenebilir.

Eurocup'ı kazanan Euroleague'e gidiyor. Şampiyonlar Ligi'ni kazanan nereye gidecek?

FIBA bir-iki tane Euroleague takımını bünyesine katabilseydi, ULEB karşısında ciddi bir alternatif olabilirdi. Mevcut tabloda yeni FIBA organizasyonunun çok uzun ömürlü olacağını sanmıyorum.

Diğer yandan, Euroleague dışında kalan iddialı takımlar Şampiyonlar Ligi'nde oynamayı tercih ederse, seneye Eurocup'ı kazanmak, bu senzondan daha kolay olabilir.

Bana komik geliyor açıkçası bu açıklamalar...Burada boş laflar yerine, tembel olmayıp, yapılabilecek tek hamle var...Baş altı Rus, Alman, Sırp, Hırvat, Türk , İtalyan takımları ile bir araya gelip ortak bir karar almak..Ayrı ayrı hareket edilmesinin hiçbir anlamı olmaz...Hep beraber FİBA'ya geçelirse ve Eurocup çökertilirse, Eurolegue takım sayısı mecburen arttırılır...Böyle bir oluşuma liderlik edilirse, kazanımları oldukça fazla olur...

Yaz aylarına kadar kimlerin hangi organizasyonun safına geçeceği veya geçirileceği belli olur.O dakikaya kadar diğer takımların alacağı kararlara göre organizasyonların rekabet düzeyleri ve katacakları daha iyi değerlendirilip konum alınabilir.Ya da oyun kurucu sen olursun(Yazarken güldüm:)Bizim çapsız yönetimden beklemek hayalcilik olur.Aysal bile TBL'ye çektiği restin arkasında duramayıp proje üretememişken...)

Yaz aylarına kadar kimlerin hangi organizasyonun safına geçeceği veya geçirileceği belli olur.O dakikaya kadar diğer takımların alacağı kararlara göre organizasyonların rekabet düzeyleri ve katacakları daha iyi değerlendirilip konum alınabilir.Ya da oyun kurucu sen olursun(Yazarken güldüm:)Bizim çapsız yönetimden beklemek hayalcilik olur.Aysal bile TBL'ye çektiği restin arkasında duramayıp proje üretememişken...)

Bende beklemiyorum yönetimden böyle çalışmalar ama bu çalışmaların yapılmadığı yerde beklentilerin yüksek olmasının da pek anlamı yok...En fazla bir kere kazanılır Eurocup...

FIBA’nın gelecek sezon düzenleyeceği Şampiyonlar Ligi’ne katılacak ülkeler belli oldu.
İsviçre’de bir araya gelen ülke federasyonları, yapılan toplantıda Şampiyonlar Ligi’nde yer almayı ve FIBA’nın organizasyonundan yüzde 50 ortaklık elde etmeyi kabul etti.
Ülkemiz takımları başta olmak üzere Şampiyonlar Ligi’ne katılacak ülkeler şöyle oluştu:
Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Yunanistan, İsrail, İtalya, Litvanya, Polonya ve Türkiye.
FIBA organizasyonunun dışında kalan ülkeler Euroleague’in turnuvalarına devam edecek. Bu organizasyonların başında İspanya gelirken Adriatik Ligi ve VTB Ligi de Euroleague şemsiyesi altında olacak.
FIBA KATILMAYAN ÜLKELERE CEZA VEREBİLİR
FIBA’nın katılmayan ülkelerin federasyonlarına bazı yaptırımlar getirebileceği öne sürüldü. Sırp medyasına göre; olimpiyat oyunları ev sahipliği yapacak olan Sırbistan, FIBA çatısı altına girmediği için bu hakkı elinden kaptırabilir.

Yunanistan'dan Oly-Pana, İsrail'den Maccabi, İtalya'dan Milano, Litvanya'dan Zalgiris, Türkiye'den Efes, Fenerbahçe Euroleague'de olacak. Bu ülkelerin kalan takımlarıyla oluşacak bir lig eurocuptan bile kötü olur. O yüzden bizim bu sene eurocup'ı almamız şart.

İtalya,İsrail,Litvanya'nın leş takımları katılacak anlaşılan.
Aba ve Vtb ligi Uleb'de ise FIBA organizasyonu iyice çekilmez,izlenilmez hale gelmiş. Türkiye diyor haberde birde :) Darüşşafaka bile kapağı atmış Uleb'e. Ksk / Banvit'in durumunu bilmiyorum.
Uleb'in 1 Alman takımını yanına çekeceğini düşünüyorum ayrıca.