FIBA Şampiyonlar Ligi

Harun Erdenay geçtiğimiz günlerde Ntv Spor'a konuşurken, Euroleague yönetiminin takım sayısını 18-20'ye çıkartacağını düşündüğünü söyledi. Jordi Bertomeu da, lig şampiyonlarının mutlaka Euroleague'de yer alacağını açıklamıştı.

Jordi'nin Pao maçından önceki açıklamalarına göre VTB, İspanya, ABA ve Alman liginden hiçbir takım Fıba organizasyonuna katılmayacakmış. Büyük ihtimalle bu ligdeki takımları Uleb çatısı altına topladı. Liglere en az 3 eurocup takımı sözü vermiş.

Düşünün Türkiye'nin en önemli markalarından biri olan THY ULEB Euroleauge'in isim sponsoru. Lakin TBF başkanı FİBA Şampiyonlar Ligi diye sayıklıyor çünkü selefi FİBA başkanı bu hayali kuruyor. Turgay Demirel Galatasaray'ın Euroleauge organizasyonlarının daimi katılımcısı olmasını 16 yıl önce engelledi.

Fiba'dan bir halt olmaz. Eurolig kayırmacılık yapılıyor diye eleştiriliyorsa bu işin ağa babası fibadır. Euroligin oluşmasını sağlayan şey zaten fibanın kayırmacılığı ve haksızlıklarıydı.

Gelelim turnuva prestijine , fibanın şampiyonlar ligi değil şampuanlar ligi. Rusyanın ispanyanın yunanistanın litvanyanın almanyanın balkan liginin en iyisi turnuvada olmayınca adının şampiyonlar ligi olması yalnızca bir ironi olur. Bir kaç tane dandik ligin şampiyonu (polonya fransa belçika falan ) olur gerisi eurocup eurochallange ayarı takımlar olur. Ancak kendini kandırır oradakiler tek hedef eurolig olmalı

Bertomeu Galatasarayımız dahil 24 takımı Eurocup'ı görüşmek için Barcelonaya davet etti.
Yeni format şu andaki Euroleague formatıyla aynı olacakmış. Kupanın sahibi EL'ye katılacak.
Teklif 3 yıllık anlaşma.

24 takım arasında Banvit ve Karşıyaka neden yok acaba ?

Bu son hamleler, Euroleague'in bir iki sene içinde kapalı lige dönüşeceğinin göstergesi. Görünüşe göre, Banvit-Karşıyaka gibi takımlar, şampiyon bile olsalar ne Euroleague ne Eurocup yapabilecek. Euroleague, yerel ligleri , tamamen dışlamış durumda. Sakin kalıp, daha önce söylediğim gibi baş altı tüm takımlarla birlikte hareket etmekte yarar var.

Tamamen skandal bir organizasyon olacak gibi duruyor. Başta acaba demiştim ama hiçbir büyük takımı kendi taraflarına çekemediler. Sonrasında belki maddi açıdan iyi olur diye düşündüm o yönü de fiyasko. Bir yıllık bir şey olacak gibi gözüküyor.

ULEB ve FİBA el birliği ile Avrupa basketbolunun içine ettiler. Her iki ligde birbirinden kötü ve rezalet. Avrupa'da 100'lerce takım varken kapalı bir lig olmaz. Takım sayısını artıracaklarına 16'ya indiriyor, FİBA iyi ülkelerin takımlarını çalamıyor, 3. sınıf ülkelerle şampiyonlar ligi kurmaya çalışıyor !!! Rusya gibi bir basketbol ülkesi Euroleague'e tek takım verebiliyor. Anlamadığım bu 16 kulüp dışındaki takımlar hiç mi birlik olup itiraz edemiyor. FİBA bu durumda bile nasıl ordaki takımları çalamıyor. Gerçekten gelecek sene Avrupa basketbolunun bittiği sene olacak...

Avrupada 100'lerce takım yok,futbolu basketbolla karıştırmayın deniliyor kaç kere.Avrupada basketbol her gün ölmeye daha yakın.Sebebi FIBA ya da ULEB değil.

Daha Avrupada bile basketbolun yayılmadığı yerler varken Nba ve Çin gibi iki büyük ve büyümeye devam eden yer varken Avrupadaki basketbolu korumak için kapalı lig uygulaması denenmek zorunda.Futboldaki gibi endüstri olsaydı eğer her ligin şampiyonu giderdi ama yok.İş sponsorlarla rica minnetle yürüyor.

Rusya 2 takım yolluyor ayrıca tek değil.

Avrupada 100'lerce takım yok,futbolu basketbolla karıştırmayın deniliyor kaç kere.Avrupada basketbol her gün ölmeye daha yakın.Sebebi FIBA ya da ULEB değil.

Daha Avrupada bile basketbolun yayılmadığı yerler varken Nba ve Çin gibi iki büyük ve büyümeye devam eden yer varken Avrupadaki basketbolu korumak için kapalı lig uygulaması denenmek zorunda.Futboldaki gibi endüstri olsaydı eğer her ligin şampiyonu giderdi ama yok.İş sponsorlarla rica minnetle yürüyor.

Rusya 2 takım yolluyor ayrıca tek değil.

Rusya'dan 2. takım kim ? Ayrıca sadece Türkiye'de 1. ve 2. ligde 40 küsür takım varken, Rusya, İspanya, Yunanistan, Ukranya, Makendonya, Fransa, İtalya, Litvanya, Sırbistan, Kardağ, Horvatistan ....Emin ol kimse futbol ile karşılaştırmıyor. Futbolu desem 1000'lerce derdim...

Rusya'dan 2. takım kim ? Ayrıca sadece Türkiye'de 1. ve 2. ligde 40 küsür takım varken, Rusya, İspanya, Yunanistan, Ukranya, Makendonya, Fransa, İtalya, Litvanya, Sırbistan, Kardağ, Horvatistan ....Emin ol kimse futbol ile karşılaştırmıyor. Futbolu desem 1000'lerce derdim...

Rusya'da şampiyon olan ya da Cska şampiyon olursa finale kalan takım B Lisansı hakkı elde edecek.

Rusya'da şampiyon olan ya da Cska şampiyon olursa finale kalan takım B Lisansı hakkı elde edecek.

VTB ligi birleşik bir lig. Orada sadece Rus takımları yok. Finali Rus takımlarının oynayıp oynamayacağını bilemezsin. Şu gerçekki günümüzde basketbola başarılılar - başarısızlar ayrı konu ama en çok yatırım yapan lig Rus ligi ve yıldızlar topluluğu ligden sadece "1" takım garanti. Ben buna başarılı bir kapalı lig demem, kendi ayağına kurşun sıkmak derim...

VTB ligi birleşik bir lig. Orada sadece Rus takımları yok. Finali Rus takımlarının oynayıp oynamayacağını bilemezsin. Şu gerçekki günümüzde basketbola başarılılar - başarısızlar ayrı konu ama en çok yatırım yapan lig Rus ligi ve yıldızlar topluluğu ligden sadece "1" takım garanti. Ben buna başarılı bir kapalı lig demem, kendi ayağına kurşun sıkmak derim...

Emrah Abi, haklısın ama yapacak birşey yok. Son okuduğum İtalyan kaynaklarına göre , Eurocup için davet almayan İtalyan klüpleri dahi , FİBA'nın önerisini reddetmiş ve Eurocup'a katılmak için başvuruda bulunmuşlar. Avrupa'da gelir getiren 8-10 kulüp var ve onların olmadığı bir turnuvanın iş yapacağına dair hiç kimsenin inancı yok. Khimki ve Kuban'da VTB'de sözü geçen kulüpler..VTB ile Eurolegue bu şekilde anlaştığına göre onlarında çok itiraz ettiklerini sanmıyorum.Algı yönetimi değilseki sanmıyorum tüm haberler Eurolegue lehine geliyor. Bu organizasyonda tüm köşeler kapılmadan bizde akıllı ve seri olmalıyız.Birkaç sene sonra canımız istediğinde söz hakkı sahibi olabileceğimizi sanmıyorum.Eurocup'ta bu sezon bile çok çeşitli filmler dönebilir şampiyonu belirlemek anlamında.Uyanık olmalıyız.