Oktay Mahmuti

Oktay hocanın bu sezon için kaç transfer istediği ve daha da önemlisi gelecek yıl yönetimden kaç milyonluk bütçe garantisi aldığını çok merak ediyorum.

5-6 milyon dolar oyuncu bütçesi olmalı ki Eurocup ve lig için iddiamız olsun.

Oynattigi oyundan ben de pek haz almasamda, oyle bir durumdayiz ki, bu sartlarda gelip koclugu kabul etmesi bile bazi seyleri unutturdu bende. Bana dusen bu saatten itibaren sonsuz destektir. Hosgelmis sefa getirmis Oktay Hocamiz.

Bu arada Bayca Orali goren duyan bilen varmi, En son Youtube live chatte bizim takimi canhirac bir sekilde savunuyordu, en son orada gordum :)

Arkadaşlar gene başlamayın Ataman- Mahmuti tartışmasına . Gına geldi kaç senedir . Herkes farklı insanları beğenebilir , mesajlarda iğneleyici kellimeler oldumu tartışmaya dönüyor.

Mahmuti Hoca hayırlı olsun bu arada. Kendisini duruş, karakter, oyun planı , disiplin olarak çok beğeniyorum. Gittiği zamanda çok üzülmüştüm.Bu sene uzun rotasyonu için transfer yapılmadıkça da bir beklentim yok.

Ancak, eğri oturup doğru konuşalım. Son 2-3 yılda lig çok sertleşti. Fenerbahçe çok güçlendi ve Anadolu takımları da ciddi iyi scouting yapıyorlar. Oktay Hoca'nında tekrar başarılı olmak için özellikle önümüzdeki sene için , oyuncu havuzu ve aldığımız oyuncuların yetenek tavanı bakımından kendini güncellemesi gerekli. Şu anda, sadece doğru basketbol oynamak ve kimya Türkiye Liginde başarı için yeterli değil. Hocayı seven bir insan olarak, ondan beklentim bu .

Mahmuti'nin alacağı ücretle ilgili detaylar da ortaya çıkmış.. yarım sezon için 400 bin dolar, gelecek sezon için de 800 bin dolar deniliyor. Mahmuti'yi en çok destekleyen insanlardan biri olmama rağmen açıkça söylemeliyim ki bu ücret Avrupa piyasası için oldukça yüksek, tabi ki bu para söz konusu olduğunda Mahmuti kimsenin kafasına silah dayamadı, bu yönetimsel bir zaaf.. Mahmuti Galatasaraydaki ilk döneminde de yanlış anımsamıyorsam yıllık 800 bin euro'ya çalışıyordu. O da o dönem için oldukça yüksek bir meblağ idi. Tabi ki burada eleştirdiğim nokta koç değil, tamamen yönetimsel zaafiyetler bunlar.. gelecek sezon için konuşulan 800 bin dolar ise bugünkü pariteye göre yaklaşık olarak 655 bin euro civarı bir meblağ ediyor..

Ergin Ataman Galatasarayda görev yaptığı dönemde 600 bin euro ile başlamıştı, sonra mali sıkıntıların olduğu dönemde 500 bin euroya düşürmüştü, Eurocup şampiyonluğundan sonra ise 800 bin euro olmuştu hatırladığım kadarıyla.. bu ücretler Ataman için bile yüksek olsa da, Ataman'ı en çok eleştirenlerden biri olsam da Ataman'ın bu ücretlere çalıştığı ortamda, Mahmuti'nin ücreti biraz daha düşük olmalıydı ve dediğim gibi bunlar yönetimsel zaaflar.. Can Topsakal Ataman'ın ücretinin bütçede denge problemi yaratacağını söylemişti ve haklıydı da o günün şartlarında ama bugün ortaya çıkıyor ki Topsakal'ın garezi Ataman'a imiş ve bu açıklamalar Ataman ile yolları ayırmak için bahane imiş görünen o ki.. Bunu Ataman'ı en çok eleştiren ve ayrılması gerektiğini söyleyen bir insan olarak söylüyorum. Ben her zaman inandığım şeyi söylerim, isimler fark etmez.

Diğer taraftan tamamen benim düşüncem ve sanıyorum ki birçok Avrupa takımında da bu şekilde oluyordur. Oyuncu bütçen ne ise koça ödeyeceğin para bütçenin max %10'u kadar olmalıdır. yani örneğin oyuncu bütçen 4 milyon dolar ise koça ödeyeceğin maksimum ücret 400-500 bin dolar olmalıdır.

Amacım koçun alacağı ücreti eleştirmek filan değil, güle güle harcasın.. Sadece ne kadar kötü ve amatörce yönetildiğimizin altını çiziyorum.

net rakam bilmiyorum ama tahminim 300-400 bin eurodur. Bilen arkadaşımız varsa bizi aydınlatırsa sevinirim.

Fransa'da 100 bin Euro aldığı bile meçhul birine iyi bir emekli ikramiyesi kazandıranlara bravo (!). 4 ay çalışır gibi yap, takımı küme düşme adayı yap, sonra da istifa etme ve kovulmayı bekle, neymiş Galatasaraylıymış. Adamsa, utanır ve beş kuruş almaz.
Erman Kunter bizden uzak Allah'a yakın olsun, birde Oktay Mahmudi'ye, Ergin Ataman'a baksın. Bence gerçek Galatasaraylı da, gerçek profesyonel de, gerçek adam da onlar.

Fransa'da 100 bin Euro aldığı bile meçhul birine iyi bir emekli ikramiyesi kazandıranlara bravo (!). 4 ay çalışır gibi yap, takımı küme düşme adayı yap, sonra da istifa etme ve kovulmayı bekle, neymiş Galatasaraylıymış. Adamsa, utanır ve beş kuruş almaz.
Erman Kunter bizden uzak Allah'a yakın olsun, birde Oktay Mahmudi'ye, Ergin Ataman'a baksın. Bence gerçek Galatasaraylı da, gerçek profesyonel de, gerçek adam da onlar.
benim tahminim yıllık ücreti odur ama ayrılırken ne vermişlerdir onu bilmiyorum

Tam bizim gibi amatörlerce yönetilen kulübe layık bir kontrat. Oyuncu almak için para bulamıyoruz ama 2 senedir bir takım çalıştırmamış, avrupada hiçbir başarısı olmayan hocaya 800 000 $ verebiliyoruz. Bu seneden bir çacık olmayacağı belli iken 100 000 $ civarı yabancı veya yerli bir koçla anlaşıp bu seneyi idare edip , yeni yönetimin vizyonuna, bütçesine göre seneye yeniden yapılanmak daha doğru idi. Şimdi yeni gelecek yönetim ben hedef yükseltip bütçeyi artırdım deyip ona göre bir koç getirirse mahmudiye bir de tazminat ödeyeceğiz. Yada benim için basketbol önemli değil 2m bütçe ayjrdım derse mahmudinin parasını nasıl ödeyeceğiz. Bu kadar berbat bir yönetim değil gs nin başına, herhalde hiçbir takımın başına gelmemiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu enkazı devraldığı için Oktay Hoca'ya teşekkür edilmesine bile tahammülü olmayanları, başarı dilemek yerine laf sokmaya, bir süredir takım çalıştırmadığı için aşağılamaya çalışanları ortaya çıkaran başlık.

Tabii hayranı oldukları "müthiş" koçun Galatasaray'dan gönderildikten sonra uzun süre gidecek takım bulamaması, Efes de olmasa iyice işsiz kalacağı gerçeği canlarını epey sıkmış olsa gerek. Çünkü Euroleague takımlarının sıraya girmesi gerekiyordu kendisi için.

Sonuna kadar seninleyiz Oktay Mahmuti!
Bu tartışmaları yeniden alevlendirmenin gereği var mı cidden? Uzun süredir boşta olan "müthiş" koçumuz 3-4 ayda yeniden EL takımı buldu kendine, Oktay hocanın 2 senedir kulüpsüzdü, nasıl olacak şimdi? Hani öfke ile bir yerlere sallayayım diye kendi içinde bile bir bütünlüğü olmayan, tutarlılık barındırmayan yazılar yazmanın da bir gereği yok diye düşünüyorum.

Bu tartışmaları yeniden alevlendirmenin gereği var mı cidden? Uzun süredir boşta olan "müthiş" koçumuz 3-4 ayda yeniden EL takımı buldu kendine, Oktay hocanın 2 senedir kulüpsüzdü, nasıl olacak şimdi? Hani öfke ile bir yerlere sallayayım diye kendi içinde bile bir bütünlüğü olmayan, tutarlılık barındırmayan yazılar yazmanın da bir gereği yok diye düşünüyorum.

Benden önceki yorumları okursanız tartışmayı benim başlatmadığımı görürsünüz ve sallamazsınız böyle bilip bilmeden.

4 Türkiye Ligi Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası ve 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası bulunuyor Oktay Mahmuti'nin kariyerinde. Bunun yanında 3 Euroleague çeyrek finali, bir Suproleague üçüncülüğü ve 2008-09 sezonunda Eurocup'un en iyi koçu olarak seçilmesi de kupa koleksiyonu dışındaki başarıları. Erman Kunter'den sonra kim gelse kabul görecekti zaten ama Oktay Mahmuti tercihi zannımca verilecek en doğru karardı. Gerek ligi tanıması, gerek taraftarla olan bağı bu tercihin doğruluğunu oluşturan etmenlerin basit iki örneği. 2012 yılında takımdan gönderilişi sanırım hiç bir basketbol takipçisi Galatasaray'lının içine sinmemiştir. Bu Ergin Ataman'ı istememekle alakalı değil, yalnızca yenilmez armada kültürünü bize hatırlatan koçla yolların bu şekilde ayrılmaması gerektiğine dair ince bir sitem. Şimdi vakit yarım kalan işleri tamamlamanın vaktidir. Bu sezon ki hedef kişilikli bir basketbol oynayarak tüm kulvarları zorlamak olacaktır. Ama asıl hedef ise Oktay Mahmuti'ye yakışır bir vizyonla önümüzdeki sezon Eurocup'u kazanacak ve sonrasında Euroleague'de F4 oynayacak bir takım yaratmak olacaktır. Ben Oktay Mahmuti'nin bizlerin de desteğiyle bunu başaracağına inanıyorum. Kendisine camiamıza tekrar hoşgeldin diyor, üstün başarılar diliyorum.

Benden önceki yorumları okursanız tartışmayı benim başlatmadığımı görürsünüz ve sallamazsınız böyle bilip bilmeden.

Senden önceki yorumda Ataman'ın A'sı geçmiyor. Tamamiyle Mahmuti özelinde yaptığım bir yorum. Kontrat detayları ortaya çıkınca yaptığım yorumun ne kadar haklı olduğunu br kez daha gördüm.

İyi bütçelerle çalışmasına rağmen son 2 kulübünden gönderilmiş, 2 yıldır takım çalıştırmayan, an itibariyle dünyanın hiçbir yerinde 500 bin dolar kontrat bile bulamayacak adamla yıllık 800 bin dolara anlaşıyorsan teşekkür etmesi gereken Galatasaray taraftarı değil Mahmuti olmalı

Bu yazdığın mesajın kendi içinde tutarsız olduğu gerçeğini değiştiriyor mu? Bir koçun 6 ay boş kalması vurulacak bir şeyse Mahmuti de 2 senedir boştaydı işte.

İdrak problemi yaşıyorsunuz. Tuhaf olan burada yere göğe sığdırılamayan, "havada kaparlar", "kesin Barça'ya gider", "EL takımları sıraya girer" denen koçun takım bulamaması ve sonunda anca hatır gönül ilişkisi olan Efes'e gitmesi.

Yahu neyse ne. Biz burda hiçbir zaman Mahmuti şöyle müthiş, böyle süper demedik. Fakat yaşadıklarımız güzeldi. Dipten yükseğe doğru adım adım çıkışımızı seyretmek, mücadeleyi bırakmayan takımı görmek keyif veriyordu. Şimdi de tekrar bunun olması için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Senden önceki yorumda Ataman'ın A'sı geçmiyor. Tamamiyle Mahmuti özelinde yaptığım bir yorum. Kontrat detayları ortaya çıkınca yaptığım yorumun ne kadar haklı olduğunu br kez daha gördüm.

İyi bütçelerle çalışmasına rağmen son 2 kulübünden gönderilmiş, 2 yıldır takım çalıştırmayan, an itibariyle dünyanın hiçbir yerinde 500 bin dolar kontrat bile bulamayacak adamla yıllık 800 bin dolara anlaşıyorsan teşekkür etmesi gereken Galatasaray taraftarı değil Mahmuti olmalı

Bir başarı bile dileyemiyorken hâlâ Mahmuti'ye sallama peşindesin. "O benim bileceğim iş" dersen peki derim ama o zaman Galatasaray taraftarının kime teşekkür edeceğine de sen karar veremezsin.

İdrak problemi yaşıyorsunuz. Tuhaf olan burada yere göğe sığdırılamayan, "havada kaparlar", "kesin Barça'ya gider", "EL takımları sıraya girer" denen koçun takım bulamaması ve sonunda anca hatır gönül ilişkisi olan Efes'e gitmesi.

Yahu neyse ne. Biz burda hiçbir zaman Mahmuti şöyle müthiş, böyle süper demedik. Fakat yaşadıklarımız güzeldi. Dipten yükseğe doğru adım adım çıkışımızı seyretmek, mücadeleyi bırakmayan takımı görmek keyif veriyordu. Şimdi de tekrar bunun olması için sabırsızlıkla bekliyoruz.
İdrak problemi var bence de ama yaşayan ben değilim sanki :)

Önce "Galatasaray için Mahmuti nasıl şanssa Mahmuti için de Galatasaray" şans diyen birinin üzerine ortada ne Ataman adı ne iması varken saldırıya geçmişsiniz, ardından olayı alakasız şekilde Ataman'ın bir süre boşta kalmış olması üzerine çekmişsiniz. Ben de diyorum ki işte madem boşta kalmak bu kadar kötü bir şeyse aynı durum Mahmuti'de de oldu, aynı yazıda aynı durumu yaşamış 2 koçtan birine konuda adı bile geçmezken vahiy gelmiş gibi sallama gereği duydunuz da diğerini nasıl övdünüz?

Bir başarı bile dileyemiyorken hâlâ Mahmuti'ye sallama peşindesin. "O benim bileceğim iş" dersen peki derim ama o zaman Galatasaray taraftarının kime teşekkür edeceğine de sen karar veremezsin.

"Galatasaray taraftarını ben yönlendiriyorum" diye bir iddia mı ortaya koydum ki " o zaman Galatasaray taraftarının kime teşekkür edeceğine de sen karar veremezsin." gibi bir şey yazdın bana? Ben konuyla ilgili fikrimi belirtiyorum. Sen ister teşekkür edersin, ister kapısında yatarsın. Ama ben Mahmuti'ye karşı bu tavrı mantıksız bulduğumu belirtiyorum. Bu da benim en doğal hakkım.

"Bir başarı bile dilemiyorken..." gibi romantik lafları da çok boş buluyorum. Kunter geldiğinde de başarı dilemedim. Kunter'e başarı dileyen adamların şimdi kendisine karşı yaptığı saygısız yorumları Kunter başladığında görebilirsin. Ama benim Kunter başlığında saygısız bir yorumumu göremezsin

Bırakalım artık Oktay Hoca Ergin Hoca kavgasını...
Ergin Hoca sevdiğimiz bize güzel şampiyonluklar kazandırmış insan, kendisini de çok severim...
Oktay Hoca da yıllar sonra Galatasaray taraftarını tekrardan salona çekmiş, o heyecanı yaratmış ve bu sene de en zor günlerimizde teklifimizi kabul edip elini taşın altına koymuş insandır...
İkisi de bizim değerimiz, insanımız, hocamız...
Oktay Hocamıza da başarılar dilerim...