Oktay Mahmuti

Bir ara uzun yazmak istiyorum, şu an vaktim yok. Bana göre de büyük hayal kırıklığı oldu şu sezon. Bir ara çok iyi sinerji yaşasak da ne yazık ki netice anlamında fazla bir şey elede edememiş olduk, en kötüsü EL tehlikeye girdi.

Sadece, Ergin Ataman'ın Efes'i nasıl gömdüğünü hatırlamanızı rica ediyorum. Her zaman dar kadrolarla daha başarılı olan bir coach oldu Ataman. Bu sezon da başarılı olmuştur; ancak yok bizim coachumuz olsaydı şu kupayı alırdık demek garip kaçıyor. Kaç tane lig şampiyonluğu olduğunu da merak eden açıp bakabilir.

Cumhurbaşkanlığı Kupasını kaldırdık önce daha sonra Euroleague'de Rytas gibi bir takımın ev sahipliği yaptığı seride Rytas'ı devirip tarihimizde ilk defa gruplara kaldık. O da yetmedi Top 16'ya kaldık. EL'nin bu sezon iki finalistini CSKA ve Oly'yi yendik. Bu zorlu tempoda ligi lider bitirdik. Tüm bunları 2 senedir bize Aslan gibi bir takım kuran Oktay Mahmuti sayesinde elde ettik. Bu forumda Oktay hocayı küçümseyen, küçük gören cahilleri gördükçe ben utanıyorum onların yerine. Anlık başarıları kendinize vizyon edinmeyin. Hiçbir spor dalında devamlı zirvede kalamazsınız. 2 senede düzenimizi kurduk ve artık önümüzdeki sene eksiklerimizi kapatıp kaliteli bir kadroyla 3.senemizde Şampiyon olacağız, Şampiyon yapacak bizi Oktay Mahmuti buna inancım sonsuz. Yaşattığı her şey için minnettarım hocamıza. Keşke bu yazdıklarımı okuyabilse, gerçekten uzun yıllardır arzu ettiğimiz koç ve sisteme kavuştuk umarım uzun yıllar daha bu birliktelik sürecek.

Sene başında Efes ve Fenerbahçe 20 milyon dolara kadro kurarken biz 10 milyon doları ancak bulabilecek bir bütçeyle yola çıktık. Yeterli yatırım yapıldı mı hayır. Beşiktaş bile bu sene bizden çok daha fazla harcama yapmıştır hele ki Deron Williams ve Semih transferlerini sayarsak. O zamanlar burada hepimiz hatırlarız takımın Euroleague yapması imkansız gibi gösteriliyordu hele ki Efes'le mücadele etmesi herkes için imkansızdı. Mahmuti bunlar söylenirken elindeki kadroda herkesten maksimum verim alıp bir sistem oluşturdu ve takım sene içinde herkesi hayretler içine düşüren bir performans ortaya koydu. Galatasaray'ı sürekli küçümseyen yorumcular bile bizim için ligin en iyi takımı demeye başladı. Ligi de lider bitirince beklentiler iyice arttı. Bugün burada Mahmuti'yi eleştirenler lütfen önce dönüp sene başında yazdıklarına baksınlar. Ha şimdi bunları söylerken Mahmuti'nin Beşiktaş serisinde başarısız olduğunu inkar edemeyiz. Ancak burada suçun büyük bölümü aynı zamanda bizde ve yönetimde. Abdi İpekçi'deki o rehavet havasında olan bizde, Sinan Erdem'e gitmeyen yönetim kurulunda. Şimdi lütfen Mahmuti gitsin diyenler iki sene önce hatta sene başında hangi bütçe ve hedeflerle yola çıktığımıza baksın. Bugün şampiyonluk kaçtı diye hocayı yerden yere vurmak skor taraftarlığıdır, şaşırmışlıktır.

Arkadaşlar lütfen Oktay Hoca'ya vururken rakibimizin spor tarihinin en dirençli kadrolarından birini kurmuş olduğu gerçeğini gözardı etmeyin!

Zaten biz de aynı sertlikte bir kadro kuramadı diye eleştiriyoruz. Kimsenin Oktay Hoca'nın taktik disiplinine birşey dediği zaten yok. Sorun kadro seçiminde. Ergin Ataman Oktay Mahmuti'den iyi koç mu? Tabiki değil.

Oktay Hoca'yı her zaman savunurum. Yanlış da yapabilir zaman zaman, böyle bir lüksü var. Şu gerçeği unutmayalım. Beşiktaş karşısında kaybettiğimiz son maç ve kupa maçında hakemler maçları Beşiktaş'a verdiler. Belki seneye skorer sorununu çözersek herşey daha kolay olacak. Bu yıl ligdeki son maçlar ve play-off'ta savunma direncimizle bir yere kadar gidebildik. Rakiplerin skorerleri yüksek yüzdeyle oynayınca çözüm üretemedik. Yalnızca Beşiktaş maçları değil, hatırlarsanız ligdeki son maçlarımız hep iki uzatmaya falan gidiyordu.

Tamam hakemler aleyhimize çalıştı orda sorun yok ama sen kendi evinde beşiktaş'ı yenemiyorsan ve 3 maç üst üste veriyorsan zaten şampiyonluğu haketmemişindir.

Oktay Hoca'yı her zaman savunurum. Yanlış da yapabilir zaman zaman, böyle bir lüksü var. Şu gerçeği unutmayalım. Beşiktaş karşısında kaybettiğimiz son maç ve kupa maçında hakemler maçları Beşiktaş'a verdiler. Belki seneye skorer sorununu çözersek herşey daha kolay olacak. Bu yıl ligdeki son maçlar ve play-off'ta savunma direncimizle bir yere kadar gidebildik. Rakiplerin skorerleri yüksek yüzdeyle oynayınca çözüm üretemedik. Yalnızca Beşiktaş maçları değil, hatırlarsanız ligdeki son maçlarımız hep iki uzatmaya falan gidiyordu.

Abi keşke herşey bu kadar kolay olsaydı ama maalesef sıkıntımız bir skorer değil. Takımda Galatasaray'a ciddi anlamda layık olmayan oyuncular var. Takım kadrosunun bayağı değişmesi gerekiyor. Bunu kabul edip buna göre yerli-yabancı transferi yapmamız gerek. Hakemler filan mazeret değil.

Abi keşke herşey bu kadar kolay olsaydı ama maalesef sıkıntımız bir skorer değil. Takımda Galatasaray'a ciddi anlamda layık olmayan oyuncular var. Takım kadrosunun bayağı değişmesi gerekiyor. Bunu kabul edip buna göre yerli-yabancı transferi yapmamız gerek. Hakemler filan mazeret değil.

Kimi alıcaksın 4 numarada ilkan bizim oyuncumuz kerem gönlüm olursa olur baska ? 1 numara kerem tunceri barıs ermis tutku ender dörtlünün 2 si elimizde

sinancan güler cenk akyol efesi bırakırlarsa 2 3 sorunumuz cözülür,kaya oguz savas alınırsa karsıyakadan pota altı cözülür gönlünüz razı ise geliyolarsa tabi birde :)

Oyuncular bize layık degil diyorsunuz naptı bu cocuklar aslan gibi savastı ellerınden geleni yaptılar.Elinizi vicdanınıza koyun oly yenerken csk yenerken cumbabayı alırken süperdi bu cocuklar kaybedınce layık`ı olmayanlar demek cok ayıp ya

Kimi alıcaksın 4 numarada ilkan bizim oyuncumuz kerem gönlüm olursa olur baska ? 1 numara kerem tunceri barıs ermis tutku ender dörtlünün 2 si elimizde

sinancan güler cenk akyol efesi bırakırlarsa 2 3 sorunumuz cözülür,kaya oguz savas alınırsa karsıyakadan pota altı cözülür gönlünüz razı ise geliyolarsa tabi birde :)

Oyuncular bize layık degil diyorsunuz naptı bu cocuklar aslan gibi savastı ellerınden geleni yaptılar.Elinizi vicdanınıza koyun oly yenerken csk yenerken cumbabayı alırken süperdi bu cocuklar kaybedınce layık`ı olmayanlar demek cok ayıp ya

Önceki yazılarımı oku abi istersen ben hiç bugüne kadar andriç'e süper çocuk demiş miyim? Süper bir tarafı olsa söyleriz.
Bundan 5-6 yıl önce hedefimiz ligte kalmaktı. Sonra cemal nalga tahlihsizliği maalesef oldu, basketbol seyircisini epeyce çoğalttık. Sonra yapılanmaya gittik. O zamanki kalitemizin üstünde bir koçla Oktay Mahmuti'yle anlaştık. İki senedir de zirveye oynuyoruz biliyosun. Ama dikkat edersen biz bu basamakları çıkarken her seferinde oyuncularımızı yeniledik. Zaten böyle olması gerekiyor. Ama geçen yaz uyanık davranamadık, iyi transferler yapamadık ve kadro kalitemiz yerinde saydı ve başarımız düştü. Bütün bunlar tesadüf mü?
Eğer seneye EL final8 yapmak istiyorsak şu an kadrodaki bazı oyuncularımızı daha iyileriyle değiştirmemiz gerekiyor. Andriç'te net bunlardan biri.Andriç'e duygusal bağlanmaya gerek yok. Kimse bu takımda babasının hayrına oynamıyor. Avrupada ondan daha iyi ikili oyun bilen 1 milyon tane uzun var.

Önceki yazılarımı oku abi istersen ben hiç bugüne kadar andriç'e süper çocuk demiş miyim? Süper bir tarafı olsa söyleriz.
Bundan 5-6 yıl önce hedefimiz ligte kalmaktı. Sonra cemal nalga tahlihsizliği maalesef oldu, basketbol seyircisini epeyce çoğalttık. Sonra yapılanmaya gittik. O zamanki kalitemizin üstünde bir koçla Oktay Mahmuti'yle anlaştık. İki senedir de zirveye oynuyoruz biliyosun. Ama dikkat edersen biz bu basamakları çıkarken her seferinde oyuncularımızı yeniledik. Zaten böyle olması gerekiyor. Ama geçen yaz uyanık davranamadık, iyi transferler yapamadık ve kadro kalitemiz yerinde saydı ve başarımız düştü. Bütün bunlar tesadüf mü?
Eğer seneye EL final8 yapmak istiyorsak şu an kadrodaki bazı oyuncularımızı daha iyileriyle değiştirmemiz gerekiyor. Andriç'te net bunlardan biri.Andriç'e duygusal bağlanmaya gerek yok. Kimse bu takımda babasının hayrına oynamıyor. Avrupada ondan daha iyi ikili oyun bilen 1 milyon tane uzun var.

Ben andric konusunda senle hem fikirim kardesim savovic,andric hatta lakovic hayranı biri olarak gelicekse sapinuıols yada daha gec kuvvetli bir winner gitmeli dedovice tesskur edilmeli.Türk oyunculardan kimi göndericeksınki? ben dikkat ettiysen türkleri saydım sana 5 6 sene önce hedefimiz safi rüzgar yapan murat özyer yüzünden hiç bişiydi

3sezonda harcadıgı para 23 24m dolar iken hersene baska bir sistem hersene bütün takım degisirdi bu cok yanlıs...

Elimizde kim nederse desin Ender,tutku,göksenin,cevher,caner,furkan kalmalı yabancılardan suan lucas kesin kalmalı lakovic belki shipp kalması ne kadar doru olur bilmiyorum? agır sakatlıkdan cıkan bir oyuncu olucak, hedef cok yüksek olucak ,beklenti cok daha fazla yüksek oranda ,riski oktay hoca nasıl alıcak bilemem gönderir iyi sezon gecirir bu seferde sen nasıl shipp gönderdin olur :) ama sunu söleyim shipp kalır herkes burda bayram eder adam cıkar kötu sezon gecirir .Oktay hoca için burda herkes nara atar vay efendim sakatlıkdan cıktı daha iyisini alamıyormu galatasaray diye ,gölge edende olur .

Gelecek sezon herseyden önce tbf gözdagı verilmeli biz sahada herkesi yeneriz ama + hakemlerle basa cıkamıyoruz .

İLK iş gercekden basketboldan anlayan bir yönetici gelmeli ikincisi yönetimin takıma sahip cıkması sora oyuncu gelir gider .

Oktay hocayı en çok eleştirdiğim nokta; sezon başlarında özellikle Zaza'dan sonra piyasada oyuncu yok deyip durdu.İyide hocam bu Bjk'nin oyuncuları NBA'e dönünce onlar nereden buldu Bonsu'yu biz Bonsu'yu göremedikmi?Olympiakos Dorsey'i aldı adam harikalar yarattı.Bizim yabancı transfer araştırması yapan ekibimizde sorun var bence.Ya beceriksiz menejerler bu oyuncuları buluyoruz yada dolandırıcı menejerler tarafından devamlı kazıklanıyoruz (birara Futbolda böyleydi Bülent Tulun gibi yöneticilerden dolayı) yada ucuz olsunda ne olursa olsun deyip oyuncu getiriyoruz.Gordon'un dışında doğru dürüst transferimiz yok.
Yönetim şu sorunları muhakkak çözmeli yoksa daha çok içimiz yanar bizim...

Kulubümüzün Savurgan bir klup olmasını istemem ama sanırım 3'ü 5'i de fazla kurcalıyoruz.Çok fazla karıştırmak bize daha pahalıya mal oluyor maalesef. Ama bence transferde bizim birinci sıkıntımız oyuncu araştırmasını iyi yapamıyoruz.Beşiktaş,Karşıyaka (bütçesine göre) hele Ahmet Kandemir bu konuda çok iyiler.Yanlış kasetlerimi izliyoruz yoksa menejerler bizi kolaymı kazıklıyor anlamadım gitti?Hele Songalia transferi tam bir vahim yazık...

MENAJERİ GETİRDİ
* Bu sezon Galatasaray'dan beklenti büyüktü ama sarı-kırmızılı ekip, Cumhurbaşkanlığı Kupası'nın ötesine gidemedi.
Galatasaray yönetimi hiç dikkate almıyor ama sevgili Ünal Özüak'ın belgeleriyle ortaya koyduğu açıklamalar var Hürriyet gazetesinde... Oktay'ın transferleri yanlış. Hiç tartışılmaz. İstanbul'a gelip geri gönderdiği Dorsey, Olympiakos'un Avrupa şampiyonluğunda başrolü oynayanlardan bir tanesi... 5 numara oynuyor. Galatasaray'da 5 numara yok. "Benim 5 numaraya ihtiyacım yok" diyor ve Dorsey'i geri gönderiyor Oktay Mahmuti.
Aldığı bütün adamlar da kendi menajerinin getirdiği adamlar... Bu çok ilginç...
Buna 'tesadüf' denmez. Bunun cevabı verilmedi. Ünal bunları isim isim yazdı. Oktay'tan cevap yok, Galatasaray'dan cevap yok. Karşılık olarak Oktay Mahmuti'nin sözleşmesi 2+2 yıl uzatılıyor. Helâl olsun!..

Hıncal uluçun bugünkü yazısından bir alıntı yazdıkları doğrumu bilemiyorum ama doğruysa bazı konularda yanılıyormuyuz çünkü hoca bende dikkat ettim ısrarla 5 numara almıyor.