Türkiye - Fransa

Kerem Tunçeri bitmiş, ne şut var,ne penetre var, ne oyunu yönlendirme var.Anca topu eline alıp süreyi bitiriyor.Keşke Tutku olsaydı,Emir destekli Tutku-Ender ikilisi yeterdi bize.

Bu arada yukarıdaki mesaja katılmamak elde değil iyi ki Keremi değil, Enderi almışız.

Dünya 2.liği gibi çok önemli bir apolete sahip olan bir takımı koçluğu son derece zayıf bir antrenörün eline bırakmak en başından beri bir intihardı. Bu kadar kritik bir maçı buraya kadar getirip bu kadar ahmakça bir hatayla kaybetmek fiyaskodur. Bu takım Almanya'yı yenerse yener, o şekilde de turnuvayı kapar. Sırbistan'ı yenmemiz için Teodosic'în falan oynamaması lazım bence hayal kurmayalım .

İlk önce alan savunmasını hatırladığı için Orhun Ene'yi tebrik ederim. Yiğidi öldürücez hakkını da vericez ama öyle işler yapıyor ki o hakkı vermeye sıra gelmiyor. Alan savunması ile maça tekrar girdik. Kerem'e çizilen hücum ve şut tercihi doğruydu, ama oyunun üzerine kurulacak adam yanlış seçildi. Berbat ötesi bir turnuva geçiren, en iyi yaptığı iş olan organizasyonu bile yapamayan adama, şut için set çizdik. Ama ondan da vahimi 5 sn kala topu oyuna sokamadık, şaka gibi bir durum. Bunun açıklaması zor olur. Ama mola alıp, o aldığın molanın ardından top oyuna dahi sokulamıyorsa dükkanı kapatalım birader..

Çok kötü üçlük yüzdemiz var ama bunun arkasına sığınmamak gerek. Fransa'nın da bizden aşağı kalır yanı yoktu.

Ayrıca Fransa, Parker çıkınca nasıl sıradan bir takım oluyormuş, anlam veremedim. Fransa da herkes neyi ne zaman yapacağını biliyor. Ayrıca oyuncuların dakikalarını ve dizilişini ayarlayan iyi bir koça sahipler. Adamlar silindir gibi deviriyor önüne geleni ama hala sıradan takım yorumları yapılıyor.

Üzülmemiz gereken bir mağlubiyet ama henüz herşeyi noktalayan bir maç değil. Dizi dizi olan hatalırmızı yine,yeniden gözden geçirme fırsatı var önümüzde.

Çok kötü üçlük yüzdemiz var ama bunun arkasına sığınmamak gerek. Fransa'nın da bizden aşağı kalır yanı yoktu.

Ayrıca Fransa, Parker çıkınca nasıl sıradan bir takım oluyormuş, anlam veremedim. Fransa da herkes neyi ne zaman yapacağını biliyor. Ayrıca oyuncuların dakikalarını ve dizilişini ayarlayan iyi bir koça sahipler. Adamlar silindir gibi deviriyor önüne geleni ama hala sıradan takım yorumları yapılıyor.

Üzülmemiz gereken bir mağlubiyet ama henüz herşeyi noktalayan bir maç değil. Dizi dizi olan hatalırmızı yine,yeniden gözden geçirme fırsatı var önümüzde.

Abi o kısım doğru Parker, olmasa diğer parçalar da değer kaybediyor. Hepsi önemli adamlar, ama üst seviyeye çıkıyorlarsa bu Parker sayesinde. Bugün de defalarca gördük, sıkıştıklarında Parker devreye giriyor. O olmazsa bu seviyelere çıkamazlar.

Orhun Ene'nin bu Kerem Tunçeri ısrarı nedir abi ya.Takımın lideri, kaptanı,en iyi oyuncusu ve son saniyelerde çok kritik üçlükler atan Hidayet TÜRKOĞLU dururken ; nedir bu Kerem Tunçeri ısrarı ?! Çok mu büyütüyor bu adamı gözünde ?

Çok iyi üçlük atamadık doğru.Hücumda istediğimiz performansta değiliz o da doğru.Buna rağmen maçın sonu başa baştı.Yanlış adama şut attırdık fakat hâlâ maçtan kopmadık.Orhun ENE'ye inat 12 dev adam maçtan kopmadı ! Ondan sonrası mâlum Ender turnike kaçırdı ardından Emir'in üçlüğü.Belki o 5 sn'de Emir'in büyük bir hatası var ama asıl hatanın sahibi Orhun ENE'dir !

Abi o kısım doğru Parker, olmasa diğer parçalar da değer kaybediyor. Hepsi önemli adamlar, ama üst seviyeye çıkıyorlarsa bu Parker sayesinde. Bugün de defalarca gördük, sıkıştıklarında Parker devreye giriyor. O olmazsa bu seviyelere çıkamazlar.

Elbette bu takımın bu seviyelerde oynayıp galibiyetler almasının oyuncu olarak en büyük etkenidir Parker.
Ama bu şekilde bir durum var diye de diğer oyuncuları bir kenara atmak mantıksız. Kısaca, tamam oynatanı var bu adamların ama oynayanda hiç mi maharet yoktur ?

Sonuçta Pau Gasol olmayınca kafası kopmuş tavuk gibi sahada gezen İspanya'yı da gördük 2 gün önce. Ve bu adamlar Avrupa'nın en üst seviye basketbolunu oynuyorlar.

evet hayırlısıyla fransa da sıradan takım ilan edildi forumumuz tarafından...tony parker olmadan batum noah diaw gelabale kahudi seraphin falan bunlar da oyuncu muymuş!!breh breh her biri birer yalı kazıgı...tony son periyot anlamsız bir şekilde gevşemeseydi fark 13e çıktıktan sonra hiç heyecanlanmamıza gerek bile kalmayacaktı açıkçası...buarada emir şapkadan tavşan çıkarmaya devam ediyor ilgiyle izliyorum kendisini!! 5sn kuralını da ögrenirse eminim bir üst seviyeye taşıyacaktır basketbolunu...

kim ne derse desin ama bizim takımın oyuncularının bir yüzüne bakın belkide ben yanılıyorum ama isteksizler,hırs filan yok,hepsinin suratları bir karış,bence bizim takımda sorun bu sorun savunma veya hücum değil......

Pardon kardeş ama bu yorum hakikaten haksızlık 12 Dev Adam'a.Maçı kazanma noktasına getiriyoruz ordan sonrası olmuyor onu eleştirebilirsin.Ama hırs yok, istek yok demek büyük haksızlık.

Polonya'ya yenilen de bu takım , İspanya'yı yenen de bu takım , bugün Fransa'ya yenilen de belki Almanya'yı ya da Sırbistan'ı yenecek olan da bu takımdır.Son saniyelerde inanılmaz üçlüğü gönderen de Emir, son 5 sn topu çıkaramayan da.Bu takıma kötü oynuyorlar, savunma yapamıyorlar, Sinan yetersiz vb vb .. diyebilirler.Ama hırs yok, mücadele yok, istek yok vb.. demek ; onların Türkiye için sahada akıttığı tere hakarettir.

basketboldan anlamam ama bazı şeyleride görüyorum gibi.mesela bir set göremedim.ikili oyun göremedim.Hep üçlük denemesi.Bilmiyorum ben mi yanlış maç izledim.

Elindeki iki guard Ender ve Kerem'ken ve elinde böyle bir uzun rotasyonu varken dahası 12 kişilik kontenjanın 1 tanesini fiiilen kullanmamışken (izzet) Tutku'yu kadroya almamak olacak iş değil hele böyle bir sezon geçirmişken .Yok savunma yapmıyormuş mücadeleden kaçıyormuş .Kaldı ki savunma yapmıyor mücadele sevmiyor diye alınmadı ise Caner varken Cenk tercihi nedir yani kriter mücadele de değil aslında belli ki öyle olsa Cenk durur CAner orada olurdu. Ligi 6. bitirmiş takımda tüm sezon ciddi süreler almış oyuncu varken TBL takımında kadroya almadığın TB2L seviyesinde görüp ikinci lig takıma layık gördüğün oyuncuyu milli takım kadrosuna almak nedir kriter geleceğe yatırım genç oyuncuya şans vermekse birinci lig oyuncusu bir yaş daha gençti üstelik.

Milli takıma oyuncular kıymeti kendinden menkul ne olduğu belli olmayan kriterlere göre seçiliyor .

2010'da Fransa'yı 20-25 sayı farkla yendik.

O kadroda Tony Parker yoktu. Bizde de Semih'in yerine Enes geldi, Emir Preldzic geldi ek olarak. Kadronun geri kalanı birebir aynı.

Koçumuz değişti. Onların koçu sanırım aynı kaldı.

Saha avantajı bizdeydi, tarafsıza geçti.

Peki ne oldu da 20 fark attığımız takıma kaybettik?

Bunun cevabını gerçekten alabildiğimiz zaman bazı şeyler değişecektir.

İspanya maçı şanstı, çünkü zorlamadılar, aslarını dinlendirdiler. Fransa maçı almamız gereken bir maçtı, alamadık. Sırbistan maçı almamız gereken bir maç, bu oyunla çok zor. Almanya maçını saymıyorum bile.

Peki Dünya 2.si takım neden bu halde? Çok çok iyi bir jenerasyon neden son oyunda kenardan topu çıkaramaz? Dalga mı geçiyorsunuz bizimle?

Yoksa Milli Takım şampiyonaları sizin için laga luga mı?

2010'da Fransa'yı 20-25 sayı farkla yendik.

O kadroda Tony Parker yoktu. Bizde de Semih'in yerine Enes geldi, Emir Preldzic geldi ek olarak. Kadronun geri kalanı birebir aynı.

Koçumuz değişti. Onların koçu sanırım aynı kaldı.

Saha avantajı bizdeydi, tarafsıza geçti.

Peki ne oldu da 20 fark attığımız takıma kaybettik?

Bunun cevabını gerçekten alabildiğimiz zaman bazı şeyler değişecektir.

İspanya maçı şanstı, çünkü zorlamadılar, aslarını dinlendirdiler. Fransa maçı almamız gereken bir maçtı, alamadık. Sırbistan maçı almamız gereken bir maç, bu oyunla çok zor. Almanya maçını saymıyorum bile.

Peki Dünya 2.si takım neden bu halde? Çok çok iyi bir jenerasyon neden son oyunda kenardan topu çıkaramaz? Dalga mı geçiyorsunuz bizimle?

Yoksa Milli Takım şampiyonaları sizin için laga luga mı?

O kadroda Joakim Noah da yoktu. NBA'in Dwight Howard'dan sonraki en iyi savunmacı pivotu olarak gösterilir kendisi. Parker yoktu ki kendisi turnuva MVP'si görüntüsünde şu anda. Tabi Nba Finalleri MVP'si olmuş bir adamdan beklendik bir performans.

Ki yediğimiz sayı miktarı geçen senekine oranla daha az Fransa'dan. Adamlar savunmayı inanılmaz oturtmuş durumda ve milli takım akıcı hücum edemediği için bu turnuvada özellikle Kerem ve Hidayet'in zayıf oyunundan dolayı, hücum edemiyoruz. 90 küsür sayı atarken geçen sene Fransa'ya bu sene 64'e ite kaka geliyoruz.

Kadromuzda Semih ve Kerem Gönlüm eksik. Bunların ikisi de ayakları çabuk potaya iyi devrilen uzunlar. Onların da eksikliğini çekiyoruz. Enes evet iyi çok iyi ama bir yere kadar bu yaşında.

İspanya'da aslarını falan dinlendirmedi, Gasol sakattı ondan oynayamadı. Bugünkü maçta ise sakat sakat oynadı ilk yarı sayı atamamıştı mesela. İspanya maçında iyi oynadık ve kazandık, zorlamadı ne demek yahu, o maçı kazansalar bugün çeyrek final konusunda inanılmaz avantajlı olurlardı.

Kerem Tuçeri rezil bir performans gösteriyor katılıyorum ama Kerem'in bu kadroda ne işi var tarzı yorumlar saçma.Asıl suçlu takıma İzzet'i alıp Tutku'yu almayan zihniyette.Her sporcunun kötü olduğu zamanlar olabilir ama Kerem kesinlikle bu kadar ağır eleştirileri hak etmiyor asıl eleştirilmesi gereken Orhun Ene.

bence bir şey gözden kaçıyor o da oğuz savaş...turnuvanın başından beri yokları oynuyor bugün biraz kıpırdanır gibi oldu fakat fransanın atletik pota altı oyuncularına karşı koyamadı...zaten turnuvanın başından beri izzet ve cenk den birşey beklemiyordum fakat oğuzun bu kadar durgun olacağı hiç aklıma gelmezdi

Oğuz kilo vermiş falan ama eski haliyle daha iyiydi,Furkan Aldemir mutlaka olmalıydı bu kadroda,Oğuz'dan daha fazla katkı sağlardı bence.Aynı şekilde Tutku'da mutlaka kadroda olmalıydı,Orhun Ene kadro konusunda yanlış tercihler yaptı.

Kerem Tunçeri konusuna gelince performansı iyi olmayabilir ama sonuçta üst düzey guard yetişmiyor bizde yıllardır milli takımın oyun kurucuları Kerem ve Ender,bunların yanına Tutku'da alınmalıydı buda Orhun Ene'nin hatası.Ama eğer elenmez,turnuvaya devam edersek Kerem'in iyi performans göstereceği maçlarda olacaktır.

Ersan skor anlamında benim beklediğim katkıyı veremedi,ribauntlarda iyi ama skor yönündede katkı vermesi lazım.Hidayet'inde orta seviye bir katkı verdiğini söyleyebilirim.Şimdiye kadar en iyi oyuncularımız Emir ve Ömer Aşık bence.

Baştan söyleyeyim, Orhun Ene ve staffın bende bu ölçek için iyi bir seçim olmadığı görüşündeyim.

Yalnız, benzer top çıkaramama olayı yakın zamanda TBL final serilerinde iki kez gerçekleşti. Birini biz yaptık geçen yıl hatırlarsınız. Diğeri de Ergin Ataman'ın Efes'teki son şampiyonluğunda Şahenk'te olmuştu. Tabii, bu iki pozisyonda da en azından inbound yapılmaya çalışılmış, birinde top Fenerbahçe'de kalmış, bizimkinde ise kimseye değmeden top dışarı çıkmış. Aynı yerden çıktığı için Fenerbahçe'ye geçmişti. Kısacası, topun çıkartılamaması skandal; ama coachun ne çizdiğine daha çok dikkat etmek lazım. Yoksa, top çıkamadı böyle coach olmaz dersek, forumda bazen beni bile rahatsız edecek seviyede her türlü eleştiriye karşı jet hızıyla aynı cevaplar bazen laf söyletilmeyen (en sevdiğim yerli coachtur Cem Akdağ ile birlikte, yanlış anlaşılmasın), Oktay Hoca'ya da benzer eleştiriler getirmek gerekir.

Fransa'yla oynamak da kolay değil. Canlarının istediği gibi switch yapabilmeleri, müthiş atlet olmaları adamlara karşı mücadele etmeyi zorlaştırdığı gibi belki de kendilerine karşı oynayacak takımın oyun planında esneklikler gerektiriyor. Biz bunları yapamayınca kısır ve keyifsiz bir basketbol oynadık ki Orhun Ene'nin Banvit'i de bence çok keyifsiz bir basketbol oynuyor, dolayısıyla şaşırmadım.

O berbat oyuna rağmen biraz da Ersan'ın bireysel çabaları ile (2 blok, 1 basket faul) oyunu ortaya getirdik. Kazanacak şutu da bulduk ama şutu atacak adam doğru olmayınca işler bozuldu. Birsel'in reklamda dediği gibi o top o saniyelerde Ömer Onan'ın elinde olacaktı :) Maç boyu çok fazla hücum ribaundu verdik. Çok fazla top kaybettik. Yine de bu farkla bitti. Fransız oyuncular 2-3 üçlük sokunca gaza geldiler. Maç başından beri yaptıkları olumlu şeyi bırakıp dış şuta yüklendiler. Son çeyrekte sanırım hiç isabetleri yoktu. Bu bizi oyunun içine soktu. Ama kazanamadık.
Biz ülke olarak yeni yeni bir basketbol kültürü geliştiriyoruz. Bizim basketbolumuzda savunma herzaman önce gelir. Bu Aydın Örs'lü Efes'ten beri böyle. "Hücum maç kazandırır, savunma kupa kazandırır" diye bir söz var. Ama bizim elimizde kupa falan yok. Hücum çeşitliliğimizi arttırmalıyız. Bu bir koç ile ilgili bir durum değil. Oyun anlayışı ile ilgili bir durum bence. Değişmesi gereken de bu.
Bu turnuvada beni en fazla üzen Tutku'nun sezon içindeki performansına rağmen maçı TV'den izlemesi oldu. Cenk orada sadece koltuk ısıtırken, Kerem debelenmezdi en azından.