Oktay Mahmuti

Umarim Oktay Hoca parasini son kurusuna kadar alipta gider, akilsiz basin cezasini sorumlusu her kimse o ceksin, 1 maca dahi cikmadan 40 trilyon parayi cukka eden Tarik Camdaldan gidin para isteyin once!

Galatasaray ile yolları ayrılan Oktay Mahmuti, geleceği ile ilgili sitemize açıklamalar yaptı.
Galatasaray ile ilgili son gelişmeler hakkında ise Mahmuti, "Her şeye rağmen düne kadar Galatasaray'a geri dönme ihtimalim vardı. Ancak dün akşam Galatasaray yönetimi bana ulaştı ve benimle yola devam etmeyeceklerini bildirdiler" ifadelerini kullandı.(via@basketboldergisi)

hani Cansever Oktay MAHMUTİ hoca ile görüşüp tekrar ikna edecekti.Hoca ya ulaşıp devam etmeyeceklerini söylemişler.

Belki uzun yıllar sonra ilk şampiyonluğu başka bir hoca ile kazandık ama Galatasaray Spor Kulübü basketbol şubesinde adına yakışır hedefler koymaya Oktay Mahmuti ile başladı. Bir Galatasaraylı olmamasına (!) rağmen Galatasaray´ın başarı kriterini hatırlattı camiaya.

Sözleşmesi uzatıldı açıklamasının ardından yönetimin ani kararı ile Mahmuti gönderilip yerine Ataman getirilmişti hepimizin hatırladığı gibi. Önceki ayrılışı da taraftarda burukluk yaratmıştı. Onca yaşanmışlık için Nevizade´de "Mahmuti´ye Veda Zirvesi" düzenlenmişti. Yönetim tarafından hak etmediği bir davranışla karşı karşıya kalan Mahmuti o gece yönetim aleyhine tek söz söylemedi; Galatasaray basketboluna sahip çıkın, basketbolu sevin, sevdirin dedi ısrarla.

Yönetim Kurulu içindeki kişiler değişti ama zihniyet değişmedi. Dolayısıyla yönetim de Mahmuti de kendine yakışanı yapmaya devam ediyor.

Oktay hocayı seversin ya da sevmezsin ama olmayan bir şeyi olmuş gibi gösteremezsin. Beni bilen bilir Egin Ataman'ı çok severim, bazılarına göre fanıyım bundanda alınmıyorum, öyleyimdir ama yanlış yaptığında en ağır şekilde eleştirdimde. Oktay hoca beğendiğim bir antrenör değil ama yerli antrenörler içinde en iyilerden birisi.

Maaşından niye vazgeçsin, neden indirim yapsın? Bir tane mantıklı sebep yok, ayrıca 7 ay boyunca tek maaş ödeme yaptığın hocadan hangi yüzle indirim istiyorsun! Aylardır takisidi ödemiyorsun zaten, daha nasıl bir taksit olmasını bekliyorsun? Adam gitsede kalsada o parayı alacak, hakkıda. Yönetim biraz akıllı olsa hocayı takımda tutardı. Şimdi hem Oktay hocanın parasını vercekler, hemde yeni getirdikleri hocaya maaş verecekler!

Son düzenleme:
Şu algı oyunlarını artık bırakalım mı ya..?
Ücretinde indirim yapmadı çünkü Galatasaraylı değil :) Bunlar çok ucuz ve amatörce ifadeler.. Ücretinde indirim yapmamak adamın hakkıdır, sonuçta profesyonel ama düzgün bir şekilde yaklaşsalardı belki indirim yapabilirdi de..

Sen adama takım kuramıyorsun, istediği oyuncuları almıyorsun, doğru düzgün transfer yapmayıp hatta belki görüşme bile yapmayıp yıldırma politikaları uyguluyorsun. Sonra da çıkıp diyorsun ki indirim istedik yapmadı, Galatasaraylı değilim neden indirim yapayım dedi. Çok ucuz ve popülist söylemler bunlar..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ücretinde indirim yapmadı çünkü Galatasaraylı değil :) Bunlar çok ucuz ve amatörce ifadeler.. Ücretinde indirim yapmamak adamın hakkıdır, sonuçta profesyonel ama düzgün bir şekilde yaklaşsalardı belki indirim yapabilirdi de..

Sen adama takım kuramıyorsun, istediği oyuncuları almıyorsun, doğru düzgün transfer yapmayıp hatta belki görüşme bile yapmayıp yıldırma politikaları uyguluyorsun. Sonra da çıkıp diyorsun ki indirim istedik yapmadı, Galatasaraylı değilim neden indirim yapayım dedi. Çok ucuz ve popülist söylemler bunlar..

Birde oyuncu maaşları vs ödenirken bu adamın şu ana kadar tek maaşını ödüyorsun, sezon devam ederken hocamız transfer istedi biz almadık diyor yönetici arkadaşlar, aynı kişiler hocanın maaşı çok devam etmek itemiyoruz diye sağda solda söylüyor, bunu biraz kulübe yakın olan herkes biliyor zaten, sonra indirim istedik yapmadı, Galatasaray'li değilim dedi diye taraftarın önüne atmaya çalış! Gerçi burası Galatasaray alıştık bunlara!

Terim'in son ayrılışına benziyor. O zaman da başkanın söylediklerinden dolayı Terim'e suç bulanlar çok olmuştu.

O zaman kimse Tarık Çamdal'a laf etmesin. Onun da hakkıdır. Sözleşmesi var mı ? Var. O zaman alan da satan da memnundu.
Oktay Hocanın da zaten yasal olarak hakkıdır, kimse hakkı değil demiyor.
Eğer dediğiniz gibi paragöz biri değilse, GS'ı gerçekten düşünüyorsa, hakettiği 400.000 USD'yi alır, gerisi için ben çalışmadığım ücreti almam der, kendisini sevmeyenlerinde kalbini kazanır. Bizde hakikaten hatanın büyüğü yönetimdeymiş deriz...
Ancak tamamını istiyorsa, silinen yorumlarda arkadaşın dediği gibi, vurgun yapmak için GS'a gelmiştir. Vurgunu da yapıp gider.
Olayın özeti bulur. 1,2 Milyon USD yasal olarak hakkıdır. Ancak kulüp bu durumdayken çalışmadığı dönemin parasını istemesi etik değildir (kesinlikle yasaldır). Oktay Hoca sözleşmesini de kendisi fesh etmiştir. Yönetim tarafından gönderilmemiştir. Fesh etmede haklı sebepleri de olabilir (zaten parasını alamaması haklı bir sebeptir). Ancak olayın etik boyutunu zaman gösterecek.

Kimse kusura bakmasın da sırf karizmatik falan diye övemeyeceğim Oktay hocayı. Yaptığı hareket de yakışıksızlığın daniskası.

Sen Türkiye Liginde 10. sıralara oynayan takımdan Euroleague'in en pahalı 5 takımının koçu ile aynı sözleşme alıyorsun (tamamen Dursun Özbek yönetiminin basiretsizliği tabii bu noktada bu kontratı vermek), daha sonra uygun bir fırsat olunca çalışmayacağın gelecek sezonun parasını bile kuruşuna kadar diretiyorsun.

Bakın bakalım Galatasaray skalasında, 3 milyon bütçeli takımın 800k maaş alan koçu var mı, bunun dünya üzerinde örneği yok. Dursun Özbek'in basiretsizliğinden yararlanıp Türkiye Ligi orta sıra takımından Euroleague şampiyon hocası maaşını koparmışsın, daha sonra da sözleşmeden bir fırsat görünce gelecek sezonun parasını bile kulübün şartları ortadayken sonuna kadar istiyorsun.

Soruyorum şimdi, her fırsatta biz aileyiz falan diyip yalandan gaz verdiğin kulübe başkan beceriksizliğinden faydalanıp emsal takım hocalarından 5 kat maaşlı kontrat alıp sonra da her türlü yasal fırsatı kullanmak mı aile olmak oluyor? Bari o kadar aile modundaysan ya o tutarsız derecede yüksek maaşına rağmen kalıp savaşsaydın ya da bu projenin uygun olmadığını söyleyip sadece geçen yıldan kalan borçları isteyip iyi bir veda yapsaydın.

Biz bir aileyiz dedikten sonra çalışmadan bu sene takımın çalışacak koçunun 5 katı kadar maaşı yatarak almak ki bu para topu topu 3 milyoncuk bütçesi olan takımımızdan Euroleague şampiyonu Laso'nun maaşı kadar almak oluyor, sanırım aile içi davranış örneği oluyor.

Küme düşmemek üzere kurulan bir orta sıra takımından yatarak Avrupa şampiyonu koçla aynı maaşı alacak Oktay Hoca'ya örnek aile içi davranışından dolayı ben de teşekkür ediyorum o zaman.

Son düzenleme:
Ha son bir not, kimsenin yasal hakkını aramasına karşı değilim tabii. Ama Tarık Çamdal'ın yaptığı gibi Galatasaray'dan en az emekle en çok parayı çalışmadan koparma planı yapan birinin de lafa gelince aile muhabetti yapması komik oluyor. Bugün Fenerbahçe bile basketbolda dönem dönem ödeme problemleri yaşıyor. Obradovic 1-2 ay maaşı geç yattı diye yasal yollarla yatarak 3 yıllık maaşını alsa hoş mu karşılanacak? Oktay hocanın yaptığı aynısı

Sportando'nun Oktay Mahmuti ile roportajı.
https://sportando.basketball/tr/ozel-roportaj-oktay-mahmuti/

‘’ Ayrılmak gibi bir isteğim hiç yoktu. Düzgün bir proje olsaydı, devam etmek isterdim…’’

Galatasaray ile olan sözleşmenizi feshettikten sonra yurt içi ya da yurt dışında herhangi bir takımdan teklif aldınız mı? Şimdilik bu sezonu boş geçirmek sizin kararınız mıydı?
Bu sezonu boş geçirmek gibi bir niyetim yoktu, tam aksine aslında yarım sezonda devralmış olduğum için bu sezona iyi hazırlanmak ve çalışmak istiyordum, öyle bir dönemde ayrıldım Galatasaray’dan… Hatta Galatasaray’dan ayrılırken, düzgün bir projeyle yola çıkılması durumunda görevime döneceğimi de ifade ettim. Ayrı kalmak gibi bir isteğim hiç yoktu. Sonrasında yaşananlar malum.
Galatasaray’dan çok geç ayrıldım. Tabii ki Galatasaray’ın başındayken başka takım arayışında değildim. Benim ayrıldığım dönemde tüm takımlarda antrenörler belliydi. Sonrasında antrenörleriyle yollarını ayıran bazı takımlarla temasım oldu. Amerika’da bazı temaslarım oldu. Ancak somut ve profesyonel anlamda net bir gelişme olmadı. Yine de bu sektörü biliyorsunuz, yarının ne getireceğini tahmin edemiyorsunuz.
Galatasaray camiasına bir kırgınlığınız var mı?
Camia olarak Galatasaray’a en ufak bir kırgınlığım yok, tam aksine saygım var. Kişilere kırgınlığım, kızgınlığım olabilirdi ama artık hiçbir şey beni şaşırtmıyor. İnsanlar beni şaşırtmıyor. Dolayısıyla onlara da bir kızgınlığım yok. Yaşanan süreç belli, her şey ortada. Sorunuza geri dönersek, hayır, camiaya en ufak bir kırgınlığım yok.

‘’Profesyonel hayatta insanların acımasız olduğu bir ortamda, ben acımasız olamadım…’’

Kariyerinizde İtalya’da Benetton macerası var. Keza Tau Ceramica (Baskonia) ve Real Madrid’den teklifler aldığınız biliniyor. Yurt dışından gelen ve sizin reddediğiniz teklifler arasında kırılma anı olarak gördüğünüz var mı?
O teklifleri aldığım ve Avrupa’ya gitmediğim zamanlarda burada kalmıştım çünkü insanları, ilişkileri ve verdiğim sözleri önemsemiştim. Profesyonel hayatta insanların acımasız olduğu bir ortamda, ben acımasız olamadım. Bugün geriye baktığımda, keşke gitseydim dediğim tabii oluyor. Real Madrid’den de Tau’dan da iki defa teklif gelmişti. İnsanlara söz verdiğim ve bir projeyi terk etmemek için bu teklifleri reddettim.

Bu konuyla bağlantılı bir şey soracağım. Özellikle 2000’li yılların başlarında ve ortalarında birçok Türk antrenör ve oyuncu, yurt dışına özellikle Avrupa’ya gitmişti. Ancak son dönemde ABD hariç kimse yurt dışına gitmiyor neredeyse. Bunun sebebi nedir sizce?
Son yıllarda Türkiye’nin Avrupa basketbolunun ekonomik olarak en yukarılarında olması… 2001 krizinde Türkiye basketbolu ekonomik olarak dibe vurmuştu. Mesela Efes olarak o sene Kambala’yı alabilmek uğruna Oyak Renault ile 5 bin dolar için yarışıyorduk. O yıl, Türk oyuncular için önemliydi. O dönemde birçok Türk oyuncu, burada oynadılar ve kendilerini göstererek yurt dışına gittiler. Şimdilerde yine ekonomik zorluklar yüzünden yine o tarz bir yönelme olabilir diye bekliyorum. 2008’den sonra Avrupa basketbolunun iyice çöktüğü ve Türkiye’nin uzak ara Avrupa’nın en önemli piyasası haline geldiği dönemde Türk oyuncuların yurt dışına gitmesi çok mantıklı gözükmüyordu zaten.

‘’Planlama olmadığı takdirde, biz bu sıkıntıları hep yaşayacağız. Hatta bunun bedelini daha ağır ödeyeceğiz.’’

İstikrarlı Euroleague takımlarını ve Banvit/TOFAŞ gibi örnekleri bir kenara koyarsak, diğer kulüplerin ülke basketbol ekonomisinin güçlü olduğu dönemlerde orta/uzun vadeli planlar yapmadığını belirtebiliriz. Geride bıraktığımız aylarda birçok takım kapandı. Ekonomideki sıkıntıların yanı sıra plansızlığın da Türk basketbolunu bu noktaya getirdiğini söyleyebilir miyiz?
Bence Türkiye’de genel olarak spor anlamında plan yapmak diye bir şey söz konusu değil. Herkes başlangıçta bir planla yola çıkıyor gibi gözükse de bu planlar, iki galibiyetten veya mağlubiyetten sonra yön değiştiriyor. En büyük sorun bu. Biz, her şeyden önce duygu yüklü hareket ediyoruz, mantıklı hareket etmiyoruz. İki örnek vereceğim: Galatasaray’ın başına ilk geçtiğimde, ‘hadi oynayalım-imajı değiştirelim’ diyerek yola çıktık. İlk sezon ligde final oynadık, ikinci sezon Euroleague’de mücadele ettik. Çıktığımız hedefe kıyasla bayağı başarılı bir noktadaydık ama sonunda, başarısız diyerek beni gönderdiler çünkü şampiyon olamamıştık. Oysa şampiyonluk için ya da Euroleague’de rekabet ettiğimiz diğer takımlara göre bizim bütçemiz komikti.
İşte Türkiye’deki en büyük sorun burada. Spor anlamında hiçbir zaman plan olamıyor. Biz her şampiyonaya “madalya için oynuyoruz” sloganı ile çıkıyoruz… Hiçbir zaman ‘’Bu turnuvayı şu sebepten, bu yüzden pas geçiyoruz” diyemiyoruz. Böyleyiz biz.
Geçtiğimiz aylar, Türk basketbolu için sıkıntılı geçti. Birçok takım, ligden çekilme kararı aldı. Bu sıkıntılı süreçten kısa vadede nasıl çıkabilir miyiz? Eğer çıkabilirsek bunu nasıl gerçekleştirebiliriz?
Büyük sıkıntılardan kısa vadede çıkılmaz. Belki bu sıkıntılı durum, bizi plan yapmaya itecek. Yine 2001’li yıllardaki gibi olacak. Bugünü değil, bir süre sonrayı düşünmeye başlayacağız. Ne istediğimizi bilmemiz lazım. Plan yapan kulüpler var ancak birtakım şeylerin bütün olarak yürümesi lazım. Planlama olmadığı takdirde, biz bu sıkıntıları hep yaşayacağız. Hatta bunun bedelini daha ağır ödeyeceğiz.

‘’Biz sürekli detay konuşuyoruz, ‘5 yabancı mı olsun, 6 yabancı mı?’ noktasında takılıyoruz. Detaya takılmadan realiteyi görmek lazım.’’

2019 FIBA Dünya Kupası öncesi son sezonda ligimize hem antrenörler hem de oyuncular bazında yeni bir yabancı sınırlaması getirildi. Sizce bu yeni sınır, Türk basketbolunu nasıl etkileyecek?
Kuralları değiştiriyoruz. Tamam, kurallar değişebilir ama bazı şeyleri bir plan içinde değerlendirmeniz lazım. Başlangıçta bu konuda herkes hemfikirdi, şu kadar yabancı olsun diyerek ve isteyerek yabancı sayısını arttırdık. Sayıyı arttırınca bu sefer, ‘Niye Türkler oynamıyor?’’demeye başladık. Altı yabancı olunca Türk oyuncuların az oynayacaklarını nasıl düşünemedik? Hiç mi mantığımız yok? Bakın, ben şu doğru, şu yanlış diye iddia etmiyorum. O noktadaki kişi ben değilim. Sadece bazı kararların mantıken bazı sonuçları olacağını, o kararı o sonuçları da öngörerek ve o sonuçlara da önceden bir çözüm düşünerek ya da en azından göze alarak, bir bütün içinde almamız gerektiğini söylüyorum.
Koç olarak baktığımda, bence en saçma karar, iki Türk oyuncunun aynı anda sahada olması gereken kuraldı. Basketbol gibi dinamik bir oyunda bu kararın, çok saçma bir karar olduğunu düşünüyorum. Yabancı sayısı 3 olur 5 olur her şeyin savunulacak bir tarafı var. Alınan kararları da çok sık değiştirirsek, insanların o kararlara göre plan yapmasını engelleriz, sürekli sıkıntılar yaşar ve bu işten keyif alamayız. Böyle bir yol seçtik, şu an bazı sıkıntılar var ama belki kuralı sürdürürsek, artıya geçeriz.
Bu işin bir de Avrupa’da olan takımlar cephesi var, onları da düşünmek lazım. Orada 7-8 hatta bazıları 9 yabancıyla oynuyorlar, Türkiye’de farklı takımla çıkıyorlar. İki farklı takımla oynuyorlar. Avrupa kupası oynanan takımların seyahat programı da çok yoğun olduğundan fazla antrenman yapma şansı olmuyor. O zaman bu takımlar için Avrupa kupası hedef oluyor. Türk oyuncular Avrupa’da zaten oynamıyor, ligde oynasınlar diyorsunuz, tamam oynasınlar ama idman yapmadan nasıl gelişecekler? Dediğim gibi sorunun çok fazla cephesi var, biz onlardan hiç bahsetmiyoruz, ‘5 yabancı mı 6 yabancı mı?’ bunu konuşuyoruz. Avrupa kupası oynamayan takımlar için durum farklı diyebilirsiniz ama şu an ligdeki 11 takım Avrupa’da mücadele ediyor ve çoğu zamanları yolda geçiyor. Oynamadan nasıl gelişecek oyuncular? Bence detaylara takılıp kendimizi kandırıyoruz.
2017 yılında Socrates Dergi’ye verdiğiniz röportajda Türkiye’de salonların basketbol maçlarında fazla dolmadığına vurgu yapmıştınız. Bu sezon yine salonlardaki seyirci sayısı, istenen seviyelerin çok altında. Sizce bu durumun bir çözümü var mı?
Şunu peşinen kabul edelim, bizde spor kültürü yok. Mesela geçenlerde Galatasaray-Fenerbahçe derbisi oynandı ve biz iki haftadır sürekli kavgayı konuşuyoruz. Sanki sahada futbol oynanmadı, insanlar sanki kavga etmek için çıktı sahaya. Biz hiçbir zaman bu işi bir şölene dönüştüremiyoruz. Bu bence ilk sorun. İkincisi, basketbol artık her yerde. Evde oturup 5 maç izlemek varken insanlar neden salona gitsin? İnsanlara salona gitmek için bir sebep vermek lazım. Ha televizyonda peş peşe bu kadar maç izlemek konusunda ne düşünüyorsunuz dersen, bence o da sorunlu.

‘’Benetton dönemi benim için çok keyifliydi.’’

Benetton günlerinizden bahsetmek istiyorum. Benetton günlerinizi nasıl hatırlarsınız?
Benim için çok çok keyifli iki yıldı. İnanılmaz güzel bir tecrübe ve çok keyifli bir ortam. Yurt dışında, farklı bir ortamda bulunmak benim için çok keyifliydi. Büyük kızımın okul dönemi geldiği için geri döndüm. Aynı dönemde orada da ekonomik krizler başladı zaten. Aslında hakikatten şanslıydım. Basketbolun gelenek olduğu, basketbolu organizasyon ve kulüp olarak bilen ve seven insanlarla birlikte çalıştım.

“Bu kadar çok maç, üretimi azaltıyor.’’

“Boşken basketbolu daha iyi takip edebiliyor ve kendini yenileyebiliyorsun.’’

Başantrenörlük kariyerinizde birlikte çalışmayı en çok sevdiğiniz, sembol olarak gördüğünüz oyuncu?
Marcus Brown ve Antonio Granger.
Şu an en çok beğendiğiniz Türk oyuncu?
Cedi Osman.
Antrenörlük kariyerinizde en çok etki bırakan isim?
Bozidar Maljkovic.

Röportaj: Levent Leventci

Son düzenleme:
İki yıl görev süreleri varken, Fatih Terim ile imza törenini "mali genel kurul öncesi şık olmaz" diye erteleyen Cengiz yönetimi ibra edilmedi.
Olağanüstü seçimden 8 gün önce Oktay Mahmuti ile sözleşme yapıp, kulübü 1,2 milyon USD yükümlülük altına sokan Özbek ibra edildi.

Oktay Mahmuti'yi parasını ödeyecek olmasına rağmen gönderen zihniyet bugün sakın bunun arkasına sığınmasın.

Kendi koltugu icin Oktay Mahmutiyi kullandi, taraftari arkasina cekmek icin o dönem getirdi....Galatasarayin parasi önemli degildi cünkü 1.2 USD kendi cebinden cikmayacakti sonucta. Eger Oktay Mahmut 3 Milyon Dolar isteseydi onada evet derlerdi cünkü önemli olan koltuku ve taraftarin gazini almak, ama hala bunu anlamiyorsunuz

Ben garipsemiyorum, önceden öngördüğüm bir durumdu. Defalarca kez de yazmışımdır.

Kalitesinin çok üzerinde kontratlar istiyor
Böyle bir yargıya varmak pek kolay değil bence. Kariyerinde ciddi takımlar ciddi başarılar var. Ucuz bir hoca olmasını beklememek lazım. Ki bence takım konusunda da seçici. Hedefi olan takımlarda çalışmak istiyor. Ben de kendisine bu konuda hak veriyorum. Her sene farklı bir takımda çalışayım sezon ortasında takım alayım dese işi çok daha kolay olabilir, çok daha fazla para kazanabilir.