EuroLeague Fantasy Challenge 2019-2020

Çok radikal gözükebilir ama CSKA nin Madrid, Barça ve Maccabi drplasmanlari var o yüzden 2 hafta için M.James den cikmayi düşünüyorum.

Bu sene oyunun kredilendirme sistemi gerçekten çok değişik. Çoğu kadrolarda her hafta bulundurulabilecek oyuncunun 2,5, 3,0 kredi bandında yığıldığı, daha da yığılacağı açık. 8x2,5= 20 kredi yapıyor bu.

Geçen senelerde 16-17 kredilerle tüm yıldızları toplayabiliyordunuz.
Bu bakımdan, geçen senelerde şuna karşıydım ben: geçen hafta iyi almış, bu hafta kredisi artacak oyuncuları kadroma almazdım. Yani kredi bazlı oynamazdım. O hafta için verimli olacak oyuncuyu alırdım, kredisi düşecek miymiş, yükselecek miymiş ilgilenmezdim. Ama oyunun bu yeni akıl almaz kredi sisteminde: kredisi yükselecek oyuncuyu o hafta almazsanız, bir daha da kolay kolay alamazsınız. Nedeni, krediler kolay kolay düşmeyip, aksine çok kolay yükseliyor. Onun için kredisi yükselecek oyuncunun trenine binip gitmek lazım. Treni kaçırırsanız bir daha o rakamlara ulaşamayabilirsiniz. O rakamlarla alabileceğiniz diğer oyuncuları da bir daha alamazsınız. Çünk konu basit kimsenin kredisi düşmüyor. Düşsün alayım demek olmuyor. Kimin kredisi yükselecekse, iyi alacakmış kötü alacakmış bakmadan o oyuncuyu alıp, o oyuncudan gelecek krediyle başka oyunculara zıplamak en iyisi.

O açıdan benim bu haftaki tercihlerim: randolph ve tavares ve campazzo oldu. Her takıma bunlardan bir milyon tane aldım. Özellikle randolph ve Tavares'in 3-4 pır getirme olsaılığı da var ama 20 alırlarsa da oyunun kaybedeni oluyorsun. Herkesin de bu isimleri alacağını düşünüyorum. Herkesin kadrosundaysa zaten problem de yok demektir.

Bir parantez de Mirotic'e açalım, Kredisine göre yüksek verimlilik vermemeye başladı ki, sanırım herkesin bir ara düşünmesi gereken konu bu. Büyük takımların hepsinde sabit Shengelia-Mirotic ikilisi var uzun forvet-forvet bölgesinde. Shengelia konusunda problem yok ama Mirotic özelinde performansını incelersek:

Geride kalan 9 haftada 2 adet 13, 2 adet 14 verimliliği var. Hep 21-22 bandından diğer haftalarda. (yalnızca Zalgiris'e 29 yaptı aman aman)

O bölgedeki kredi hakkını özellikle Calathes-Micic-Larkin gibi oyunculara çekmek gerek diye düşünüyorum. Bu karar için Mirotic'e 1-2 hafta daha bakmak lazım nereye gittiğine.

James’den çıkmayı ben de düşünüyorum.
Mirotic de sayısal anlamdan ziyade oyun olarak çok alıp taşıyan bi isim o yüzden ortalama puanlar getiriyor.
Ama yakın zaman sonra artık bu oyuncular taşıyacak takımlarını, o yüzden çıkınca geri alınabilir mi bilemedim fiyatları da 2.7 lerde.

Gerçi ben niye böyle hamleler yapacaksam. Önümüzdeki hafta son kez kadro kuracağım, sonrası acemi birliğine teslim oluyorum. Sağlam adamları koyayım da uzun vadede iyi kötü ortalama bir şeyler getirmiş olsun bana. Yaklaşık bir ay bakamayacağım çünkü.

GSBasket H2H ligi 9. hafta panoraması:

Takımlar:
Haftanın kazananı: Yuzde1GS +90 (Furkan Dillice) 👏
Haftanın takımı: Dirk Petrovic 194.2 (Zeynep Emir) 👌
Haftanın maçı: James Aaron - Dirk Petrovic 328 puan 🔥

Lig lideri: Yuzde1GS (Furkan Dillice) (7/9 galibiyet) 🕶
Haftanın Oyuncusu: Calathes (35.2 verimlilik)🎊
Haftanın Hayal Kırıklığı (f/p): Shved (4 verimlilik) 🎈
Ek: Kendi adıma lider Bayram Havarileri deplasmanından sürpriz bir galibiyet çıkarmışım. Şu an liderle 11. Arasında sadece 2 galibiyet fark var. Çekişme devam ediyor.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GSBasket Normal Sezon ligi 9. hafta panoraması: (Zeynep Emir-Işıtan Doğan Ligi)

1️⃣️Petrovic (Zeynip Emir) (1) 1404 Dünyada 7. 🥇
2️⃣️Ranitidin (Işıtan Doğan) (2) 1367 Dünyada 33. 🥈
3️⃣Davies (Işıtan Doğan) (3) 1335 Dünyada 89. 🥉
4️⃣Toni Kukoc (Zeynep Emir) (5) 1334 Dünyada 91.
5️⃣Dirk Petrovic (Zeynip Emir) (7) 1331 Dünyada 103.

Haftanın kar edenleri:
Petrovic: Dünya’da 7. Sıraya yükseldi. Ligde de en yakın takipçisiyle farkı açarak liderliğini sürdürdü 🧘‍♀️
Dirk Petrovic: 194 puan yaparak tekrardan ligde ilk 5 içerisine yükseldi. Dünyada da ilk 100’ün kıyısına kadar geldi. 🧗‍♀️

Haftanın zarar edenleri:
Gentile 87,5 puan yaptı ve 28.sıraya kadar geriledi 😲

Wilbekin en son baldır çekmesi yaşamıştı. Çok formda ama oynayıp oynamayacagi belli değil. Barcelona karşısında koç risk almayip oynatmayabilir.

Kredi konusunda belki gerektiğinden bile fazla yazdığım için susacağım diyorum ama duramıyorum. Forumdaki arkadaşlar beni böyle kabullendi ne de olsa diyerek birkaç kelam daha edeyim:)

Formülde ufak bir düzenlemeye gittiler. Hatırlarsınız Micic birkaç hafta önce -4 yaptığında değeri sadece 0.07 düşmüştü. Artık öyle olmayacak. Örneğin Mike James bu hafta -4 yaptı diyelim, değeri 0.25 kredi civarı düşecek. (bu hafta shved 4 yaptı ve 17 kredi birden düştü)

Oyuncu değerlerinin geçen seneden daha fazla olmasının nedeni yedeklerin kaldırılması. Geçen sene yedekler yarım oyuncu sayılıyordu.
geçen sene= 8 as+2 yedek (4*1/2)= 10 oyuncu
bu sene= 8 oyuncu

son 5 maç 20 ortalaması olan;
geçen sene 20/10=2 değerinde olurdu,
bu sene 20/8=2.5 değerinde.
*******************************************************************************************************
Tavares'i 3 haftalık plan doğrultusunda güzel bir hamle yapıp almıştım ama kendime ihanet eder bir şekilde "hep kredi mi düşüneceğiz canım diyerek Tavareslerden çıkıp koy Jekiri, koy Milutinov gitsin" dedim. (Bas bas paraları Leyla'ya bir daha mı geleceğiz dünyaya) Bu hafta Evren'in herkes bildiğini yapsın adlı tokatıyla özüme dönüp tekrar Tavares'lere sarıldım. (Gördün mü, gördün mü, paraları basmayı gördün mü... Hani dünya güzeliydin aynaya bak gördün mü)

Wilbekin en son baldır çekmesi yaşamıştı. Çok formda ama oynayıp oynamayacagi belli değil. Barcelona karşısında koç risk almayip oynatmayabilir.
Wilbekin ilginç bir isim. Bu sene bize dünya kupası'nda Amerika maçını getiren de aslında Wilbekin'di. Geçen seneki Maccabi performansı ister istemez bizde güvenilmez algısı oluştursa da bu sene mükemmel oynuyor, tıpkı Daçka ile eurocup'da oynadığı gibi. Gerek Alba gerek Laboral maçlarının erken kopması nedeniyle çok fazla kenarda oturdu. O maçlar başa baş olsaydı +30 rahat yapardı. Şu an kredisi 2,29. Sakatlığının uzun süreceğini sanmıyorum. Basit bir kas spazmıydı ama bu akşam dinlendirilirse de gelecek haftalarda aklımda olan ilk isim. Yüzde 50 ile üçlük atıyor bu sene. Euroleague'de 11.sırada. Ancak bu yüzde 50'yi 72 şut deneyerek yapmış. Gözümüz üzerinde.

Kredi konusunda belki gerektiğinden bile fazla yazdığım için susacağım diyorum ama duramıyorum. Forumdaki arkadaşlar beni böyle kabullendi ne de olsa diyerek birkaç kelam daha edeyim:)

Formülde ufak bir düzenlemeye gittiler. Hatırlarsınız Micic birkaç hafta önce -4 yaptığında değeri sadece 0.07 düşmüştü. Artık öyle olmayacak. Örneğin Mike James bu hafta -4 yaptı diyelim, değeri 0.25 kredi civarı düşecek. (bu hafta shved 4 yaptı ve 17 kredi birden düştü)

Oyuncu değerlerinin geçen seneden daha fazla olmasının nedeni yedeklerin kaldırılması. Geçen sene yedekler yarım oyuncu sayılıyordu.
geçen sene= 8 as+2 yedek (4*1/2)= 10 oyuncu
bu sene= 8 oyuncu

son 5 maç 20 ortalaması olan;
geçen sene 20/10=2 değerinde olurdu,
bu sene 20/8=2.5 değerinde.
*******************************************************************************************************
Tavares'i 3 haftalık plan doğrultusunda güzel bir hamle yapıp almıştım ama kendime ihanet eder bir şekilde "hep kredi mi düşüneceğiz canım diyerek Tavareslerden çıkıp koy Jekiri, koy Milutinov gitsin" dedim. (Bas bas paraları Leyla'ya bir daha mı geleceğiz dünyaya) Bu hafta Evren'in herkes bildiğini yapsın adlı tokatıyla özüme dönüp tekrar Tavares'lere sarıldım. (Gördün mü, gördün mü, paraları basmayı gördün mü... Hani dünya güzeliydin aynaya bak gördün mü)
Geçen hafta yüksek krediden çok fazla Jekiri aldım ben de düşük kredili Tavares dururken ve bu hafta tüm Jekiri'lerden tıpış tıpış çıkıp Tavares alıyorum. Kısır döngü. BUgün Jekiri 25 yapar, Tavares 8'de kalırsa da şaşırmam.

Geçen sezon Wilbekin e çok fazla sorumluluk yuklenmisti. O baskıyı mental olarak kaldıramadı. Bu sezon yanında onu dengeleyecek N.Wolters, Ellijah Brant ve Tyler Dorsey gibi adamlar ve en önemlisi koçun saha içi aklı Casspi var. O yüzden artık daha verimli oynuyor. Dacka da da yanında Wanamaker vardı ve Euroleague de ağır sorumluluğu paylaşmıştı.

Tavares ciddi form yakalamış durumda. Koç her ne kadar önce Mickey e şans versede Tavares yine ana plana geri döndü. Real artık Tavares ve Campazzo nün takımı oldu o yüzden icerdeki maçlarda bu ikili alınır. Keza Randolph da forma girdi.

Bu arada Pao- Pitino söylentileri olacak gibi. Calathes in Pitino ile uçuşa gececegini düşünüyorum. Bundan sonra Shengelia gibi fiyat artışı yaşanabilir.

Casspi ve Mirotic ile ilgili benim de sorularım var kafamda. Casspi sakatlanınca çıkarrım ama Miroticler hala duruyor. Bu iki isim 20 ortalama ile oynuyorlar ama hem kredileri yüksek hem de kaptan yapmaya kolay kolay cesaret edilemeyecek isimler. Denk gelirse Mirotic leri de azaltabilirim.

Evet bu sene üst sıralar hedefim bu hafta itibariyle bitiyor sanırım zaten bu haftaya dair hiç umudum yoktu ve beklediğim gibi oldu.Haftaya Alba'dan 3 oyuncuyla girdim ve tam anlamıyla felakete döndü uyuyan dev Olympiakos'un Albaya patlayacağı tuttu.Micic-Larkin desen geçen haftaların çok uzağında bir de bunların üstüne risk alıp belki sürpriz yapar diye Nedovic aldım o da eksilerde Fantasy tarihimin en rezalet haftası olabilir bu çift maç haftasında sağlam darbe yedim

Çok ilginç bir sezon oluyor. Her hafta her takım her takımı yenebiliyoru geçtim, her takım her takımı hezimete uğratabiliyor. Daha da ilginç olan, hezimet yaşatan takımın yıldızları yerine yan parçaları mvp oluyor. O yüzden gördüğüm en dengesiz sezon son yıllarda.

Bu hafta skorlar çok kısır gidiyor sanki. Shved 2 maçtır 4 PIR getiriyor. Kabak tadı vermeye başladı. DÜnkü maçlar sonunda 100 Puan yapan var mı acaba iyi takımlarında?

Benim geçenlerde isyan ettiğim “şans” konusu buydu. Yok yani izah edilecek gram mantığı yok şu tabloların.
Ayrıca kadromda olmasa da şu Shved konusu çok trajikomik şekilde ilerliyor. Tam bir PIR hazinesi olan adam Sertaç kadar verim getirmiyor bu sezon.