2021-2022 Galatasaray Futbol Takımı

Sanırım anlamamakta ısrar ediyorsun, bunu da yaşına bağlıyorum. Zamanında 3-5 maç iyi oynamayan takım için tesisler basılırdı, anca öyle kendine gelirdi topçular. Galatasaray taraftarı başarısızlığa, vasata alıştırılamaz. Hele ki bu ekonomik dönemde başarının para ettiği yerde. Para bulabilmek için bankalara dilendğimizi de biliyorsun değil mi? Islıklamayan, 3 senedir kötü yönetime ve futbola sesini çıkarmayacak taraftar mı istiyorsun? O zaman yönetim ve futbolcular kendi ceplerinden maaşlı taraftar kiralayacak, kötü ve umursamaz futbola rağmen taraftar sesini çıkarmayacak. Tek çözüm bu görünen. Sanırım futbolcuların bonservis ve maaşlarını çakıl taşı karşılığında yaptığımızı zannediyorsun.

Haklısın 20'li yaşlarımın başında genç bir delikanlı olarak o dönemleri bilmiyor olabilirim :)

Kötü ve umursamaz futbol? Daha 3 gün önce bu takım iyi ve karakterli bir top oynadı. Yine aynı takım herkesin hem fikir olduğu üzere Trabzon maçında gayet iyi oynadı. Küfür edilen Yedlin sahanın iyilerindendi. Ama doğru para alıyor ya bas küfrü.

Sizin anlamadığınız şey şu ki. Eleştiri ve protesto olabilir. Oluyor da zaten. Ama bunun yeri, zamanı, şekli bu değil. Bu senin başarılı olsun dediğin ve istediğin takıma zarar verir. Veriyor da.

Haklısın 20'li yaşlarımın başında genç bir delikanlı olarak o dönemleri bilmiyor olabilirim :)

Kötü ve umursamaz futbol? Daha 3 gün önce bu takım iyi ve karakterli bir top oynadı. Yine aynı takım herkesin hem fikir olduğu üzere Trabzon maçında gayet iyi oynadı. Küfür edilen Yedlin sahanın iyilerindendi. Ama doğru para alıyor ya bas küfrü.

Sizin anlamadığınız şey şu ki. Eleştiri ve protesto olabilir. Oluyor da zaten. Ama bunun yeri, zamanı, şekli bu değil. Bu senin başarılı olsun dediğin ve istediğin takıma zarar verir. Veriyor da.
İşte sorun, 3 senede 150 den fazla maçta 10 maç top oynamak. Sadece bir maç iyi oynadık diye, senelerdir oynanan sistemsiz rezil futbola göz mü yumalım? Hadi Giresun, Kasımpaşa, Rize olsak anlarımda biz Galatasarayız yahu. 10 maçta oynanan tek bir iyi oyunla kendimizi mi avutalım ne yapalım? Bence yeri ve zamanı hatta geç bile kalınmış.

Son düzenleme:
İşte sorun, 3 senede 150 den fazla maçta 10 maç top oynamak. Sadece bir maç iyi oynadık diye, senelerdir oynanan sistem siz rezil futbola göz mü yumalım? Hadi Giresun, Kasımpaşa, Rize olsak anlarımda biz Galatasarayız yahu. 10 maçta oynanan tek bir iyi oyunla kendimizi mi avutalım ne yapalım? Bence yeri ve zamanı hatta geç bile kalınmış.

O zaman gidersin teknik adamı istifaya davet edersin. Ki en büyük taraftar grubun etti. Takımı başka şekilde protesto edersin. Ama sahada oyun oynanırken kendi oyuncunu ıslıklamak, küfür etmek vs eleştiri ve protesto değil saçmalıktır. Hele daha sezon başında yepyeni bir takım kurulmuşken.

Bu takıma gelen yeni oyuncular var. Daha kariyerlerinin başındalar neredeyse hepsi ilk kez yurt dışı deneyimi yaşıyor. Bu şekilde davranmak çok sevdiğini iddia ettiğin takıma zarar verir. Adamlarda bırakacağı etkiyi düşünmek ve tahmin etmek için yaşın büyük olmasına da gerek yok.

O zaman gidersin teknik adamı istifaya davet edersin. Ki en büyük taraftar grubun etti. Takımı başka şekilde protesto edersin. Ama sahada oyun oynanırken kendi oyuncunu ıslıklamak, küfür etmek vs eleştiri ve protesto değil saçmalıktır. Hele daha sezon başında yepyeni bir takım kurulmuşken.

Bu takıma gelen yeni oyuncular var. Daha kariyerlerinin başındalar neredeyse hepsi ilk kez yurt dışı deneyimi yaşıyor. Bu şekilde davranmak çok sevdiğini iddia ettiğin takıma zarar verir. Adamlarda bırakacağı etkiyi düşünmek ve tahmin etmek için yaşın büyük olmasına da gerek yok.

Oyun oynanırken takımın ıslıklanması, yuhalanması ilk değil, son da olmayacak. Adam binbir zorlukla gittiği maçta yapacak ki bunu hakkı. Sahaya inip futbolcuyu öldürmemiş, dövmemiş, gayet medeni bir şekilde ıslıklamış ve yuhalamış. bunu her ülkede her taraftar yapıyor. Galatasaray taraftarına özel bir durum olarak algı yaratmayın. Tabi bahaneler bitti, zemin, pandemi, tff, pdfk, fenerbahçe, beşiktaş, ajan gazeteciler, yol yorgunluğu, saat farkı, sıcaklık, maç trafiği vs vs. Sıra taraftara geldi sanırım. Zaten bu maçın suçlusuda taraftar oldu. Ne güzel dünya, 3 senedir kamyonla alınan oyuncu, ödenen paralar, olmayan sistem, sahada ne yaptığı belli olmayan futbolcular ve şimdi de suçlu taraftar. Şahsım gibi herşey. Ülkeyi yönet ama suçlu olma. Takımı yönet ama 3 senedir tek bir suçu üzerine alma. Tabi tabi, taraftar suçlu. Yedi sülalesinin 70 sene çalışıp kazanamayacağı paraları kazanan ve sahada yürüyen futbolcuyu ıslıklamak büyük suç .Olmaz olsun böyle taraftar gerçekten.

Irkçılık hadisesini kenarda tutuyorum, İngiliz oyuncular EURO 2020'de seri penaltı kaçırdı adamları nerdeyse vatan haini ilan ediyorlardı. Şimdi sorsan bir tanesi bile buna takılmıyor hepsi bi şekilde yeni sezonu oynuyor takımlarıyla. "Çok istenileni sokmam, ıslıklananı çıkarmam" bütün şey burda gizli adamın göz göre göre kötü oynadığı belli ama taraftardan tepki alıyor diye çıkarmıyor. E golü de yersen taraftar öfkesini o kötü oynayan adamdan alır bundan daha normal bir durum yok ki.

Kimler kimler ıslıklanmadı futbol dünyasında. Bu narin kırılganlık bir tek bizim topçularda var. Belhanda iyi ya da kötü yemediği hakaret kalmadı dininden, ırkından, milliyetinden. Bir kere bu konuda şikayet etti mi? Sahaya çıktı her zaman iyi ya da kötü işini yaptı. Sen yenisin de Alanya değil mi? Hocası yeni, takımın nerdeyse yarısından fazlası yeni. Yahu biz sana PSG'yi Madrid'i niye yenmedin demiyoruz. 5 maç oynamışsın 2'sini 2-0'dan vermişsin, birini 95'te gol atıp zor kazanmışsın ama bu takım yeni olarak açıklanıyor. Anadolu takımlarının %70'i her sene sil baştan kadro kuruyor ya.

Eleştiri ve protesto olabilir ama sahada olmasın. Nerde olsun mesela. Maç ortasında etkilenen, maç sonunda etkilenmeyecek mi? Maç sonunda yapılacak bu sefer de maçtan sonra yapılması doğru değil denecek. Ülkenin durumu belli, insanlar cebinden, eğlencesinden kısıyor takıma 3 kuruş daha katkı yapayım diye kendini paralıyor, bırak yönetimi kendisiyle aynı durumda olan kişiler bile 3 kuruşluk insansın, sen biat etmek zorundasın, paranı ver sesini kes muamelesi çekiyor kendisinden olana. Hakikaten çok enteresan bir durum.

Tamam babam gidin top oynanırken sövün sayın. Kendi takım ve oyuncunuza küfrü basın. Misal Dee Bost beğenilmedi değil mi? Hemen gidelim tribüne anasına bacısına ingilizce sövüp sayalım. Yarın 2 kötü maç oynarsa Dav'ye sonra Sadık'a. Ne de olsa para alıyor. Bizde taraftarız hakkımız.

Hocayı beğenmiyorsan istifaya davet edersin. Yönetimi sevmiyorsan yine istifasını istersin. Takımdan memnun değilsen takımı protesto edersin. Ama sahada mücadele varken kendi oyuncusuna söven sayan adam, rakip yerine kendi takımına sahayı çıkılmaz yer haline getiren adam ''ben protesto'' ediyorum hakkım demesin. Bu yanlış hareket.

Fatih Terim mi eleştiriliyor? Komikmiş. Türk spor tarihinin en torpilli, en lobisi kuvvetli, en dokunulmaz figürüdür kendisi. Muhabirler buz kovasına oturmuş halde fotoğrafını çekip altında edebiyat parçalamak için birbirlerini ezerler. Bir basın toplantısında soruldu mu bu kötü oyun nedir hoca diye? Yemez. Ama Tudor’un, Mancini’nin anasına bile söverler bıraksan.

Taraftar oyuncuyu ıslıklıyormuş. Neden? Çünkü öyle çomarlaştı ki taraftarımız; asıl sorumlu teknik direktörü yuhalayacak yüreği de kalmamış, cesareti de! Secde ediyor herifler. Kör olmuş gözleri. İşine gelmiyor doğruları görmek.

Aynı şeyleri tekrar tekrar söylemek sıktı gerçekten. Sadece yazık diyorum. Fikri hür, vicdani hür Galatasaray taraftarları vardı bir ara, nerede onlar? Bu şeyhlerinin emrindeki müridler ne ara çoğaldı bu kadar? Bildiğimiz, sevdiğimiz Galatasaray aynı olamaz.

Tamam babam gidin top oynanırken sövün sayın. Kendi takım ve oyuncunuza küfrü basın. Misal Dee Bost beğenilmedi değil mi? Hemen gidelim tribüne anasına bacısına ingilizce sövüp sayalım. Yarın 2 kötü maç oynarsa Dav'ye sonra Sadık'a. Ne de olsa para alıyor. Bizde taraftarız hakkımız.

Hocayı beğenmiyorsan istifaya davet edersin. Yönetimi sevmiyorsan yine istifasını istersin. Takımdan memnun değilsen takımı protesto edersin. Ama sahada mücadele varken kendi oyuncusuna söven sayan adam, rakip yerine kendi takımına sahayı çıkılmaz yer haline getiren adam ''ben protesto'' ediyorum hakkım demesin. Bu yanlış hareket.

Hala algı yaratma peşindesin farkında mısın ? Okuyanda zannedecekki 90 dk boyunca koro halinde futbolculara ana avrat küfredilmiş ve takım o yüzden tek bir net pozisyona girememiş. Altı üstü takım maç sonunda rezil bir futbol oynadığı için yuhalanmış ve ıslıklanmış ama öyle bir yazıyorsun ki, 1. dk dan 90. dk ya kadar futbolculara ana avrat küfredilmiş ve o yüzden maçı kaybetmişiz. Kimsenin bir veya iki, hatta üç kez kötü oynayan oyuncuya bir şey dediği yok ama 3 senedir 10 maç iyi oynayıp gerisinde yatan futbolcuyu bırakında protesto etsin.

Benim yaşım 43. Ömrümde Galatasaray şu maçta kesin gol atamaz ve yenilir dediğim maç sayısı son 3 seneye kadar toplasan iki elin parmaklarını geçmezdi ama sağolsunlar son 3 senede en az 30-40 maç bilirim gol atamayız kesin yeniliriz diye. Bunun suçlusu olarak da taraftarı görmeyin, gereksiz algı operasyonlarıyla konuyu başka bir yere çekmeyin. Bunun tek sorumlusu Fatih Terim' dir ve kendisinin devri bitmiştir. Galatasaray kimsenin arka bahçesi değil ve kimsede bu kulübü uçuruma sürükleyemez.

Biz Galatasarayız yahu. Kimse bize 1 maç iyi oynayıp 10 maç kötü oynama döngüsüne alıştıramaz. Öyle abuk subuk liglerden alınan oyuncularla kurulan Kasımpaşa, Rize değiliz biz, tek bir güzel oyun ve galibiyle gurur duyalım. Böyle bir büyük kulübün tek amacı güzel futbol ve başarı olmalıdır. Galatasaray taraftarı başarısız güzel futbolu ıslıklayacak kadar cahil değildir. Taraftarı bu kadar küçük ve hor görmeyin. Bu kadar insanın tepkisi tek bir maça değil boşa giden, futbolsuz ve sistemsiz 3 seneyedir. Biraz empati.

Son düzenleme:
Şuna da açıklık getireyim madem bu kadar yazdık.

Biz ne futbolcu yuhalanmasını ne de ıslıklanmasını savunuyoruz. Bu konuda en sabırlı taraftar bizizdir farkındaysanız. Suyun karşı tarafında geleneksel olarak futbolcu dövme, stad yakma vakalarıyla karşı karşıya kalırken bizim taraftarımız son ana kadar sabretmiştir. Bunu da unutmayalım. Ancak dünkü maçta yaşananlar son 3 senenin birikiminden kaynaklanmaktadır. Yani Alanya maçına özel bir durum değil. Birde üzerine teknik direktörümüz Fatih Terim' in bu olayı mağlubiyetin sebebine bağlaması bardağı taşıran son damla oldu bence. Artık taraftarın pandemi, yönetim, tff,mhk,pfdk,ali koç, zemin, yol, yorgunluk,dış güçler ve en son seyirci bahanesinden sonra tahammülü kalmadığını düşünüyorum. Bundan sonraki ilk kötü oyun ve sonuçta protestoların hedefi, 3 senedir sorumluluk almayan Fatih Terim olacaktır. Bunu da bir kenara yazın. Protesto edenlerin eminim ki çoğu da, kendisine koşulsuz biat edenlerden oluşacaktır.

Hala algı yaratma peşindesin farkında mısın ? Okuyanda zannedecekki 90 dk boyunca koro halinde futbolculara ana avrat küfredilmiş ve takım o yüzden tek bir net pozisyona girememiş. Altı üstü takım maç sonunda rezil bir futbol oynadığı için yuhalanmış ve ıslıklanmış ama öyle bir yazıyorsun ki, 1. dk dan 90. dk ya kadar futbolculara ana avrat küfredilmiş ve o yüzden maçı kaybetmişiz. Kimsenin bir veya iki, hatta üç kez kötü oynayan oyuncuya bir şey dediği yok ama 3 senedir 10 maç iyi oynayıp gerisinde yatan futbolcuyu bırakında protesto etsin.

Benim yaşım 43. Ömrümde Galatasaray şu maçta kesin gol atamaz ve yenilir dediğim maç sayısı son 3 seneye kadar toplasan iki elin parmaklarını geçmezdi ama sağolsunlar son 3 senede en az 30-40 maç bilirim gol atamayız kesin yeniliriz diye. Bunun suçlusu olarak da taraftarı görmeyin, gereksiz algı operasyonlarıyla konuyu başka bir yere çekmeyin. Bunun tek sorumlusu Fatih Terim' dir ve kendisinin devri bitmiştir. Galatasaray kimsenin arka bahçesi değil ve kimsede bu kulübü uçuruma sürükleyemez.

Biz Galatasarayız yahu. Kimse bize 1 maç iyi oynayıp 10 maç kötü oynama döngüsüne alıştıramaz. Öyle abuk subuk liglerden alınan oyuncularla kurulan Kasımpaşa, Rize değiliz biz, tek bir güzel oyun ve galibiyle gurur duyalım. Böyle bir büyük kulübün tek amacı güzel futbol ve başarı olmalıdır. Galatasaray taraftarı başarısız güzel futbolu ıslıklayacak kadar cahil değildir. Taraftarı bu kadar küçük ve hor görmeyin. Bu kadar insanın tepkisi tek bir maça değil boşa giden, futbolsuz ve sistemsiz 3 seneyedir. Biraz empati.

Abicim neresin de bu yüzden takım performans verememiş olarak algıladın?
Ben sonuçtan, takımın başında ki kişiden bağımsız bir şey yazıyorum. Bu şekilde protesto yanlış.
Bu durum sezona yeni başlamış ve yeni kurulmuş bir kadro için olumsuzluk yaratır. Aslında sevdiğin kulübe zarar vermiş olursun.

Suçluyu sen yazmışsın onu protesto edersin. Onu istifaya çağırırsın.

Bu iki durum farklı şey.

Dünkü maç net Fatih hocaya yazar. Alpaslan ve Kaan varken sol ayaklı Anholt'u sağ beke çekmesi, sene başından beri çok kısıtlı katkı veren Babel'e her maçta şans vermesi ve hâlâ katkı alamaması, takımın belki de en iyi pozisyon hazırlayabilen oyuncusu olan Morutan'a sürekli sadece 45 dk süre vermesi kimse kusura bakmasın hocaya yazar...

Fatih Terim' in 2003 dönüşünde aldırdığı Felipe isimli bir Brezilya'lı vardı. Yürüyerek adam geçer, asistin kralını yapar ve çok iyi şut çekerdi. Bizim için rüya gibi bir transferdi. İzlerken mest oluyorduk ancak, önceleri mevkiisinin dışında oynatılmaya başlandı, sonra da alakasız dakikalarda oyundan alınmaya başlandı. Sonra adama ne olduysa moralmen çöktü, önce kadro dışı kaldı sonra da sezon arası apar topar gitti. Bizden gittikten sonrada Brezilya milli takımıyla Amerika kupasını kazandı. Morutan' ı ona benzetiyorum, umarım sonu da onun gibi olmaz. Yazık olur.

Abicim neresin de bu yüzden takım performans verememiş olarak algıladın?
Ben sonuçtan, takımın başında ki kişiden bağımsız bir şey yazıyorum. Bu şekilde protesto yanlış.
Bu durum sezona yeni başlamış ve yeni kurulmuş bir kadro için olumsuzluk yaratır. Aslında sevdiğin kulübe zarar vermiş olursun.

Suçluyu sen yazmışsın onu protesto edersin. Onu istifaya çağırırsın.

Bu iki durum farklı şey.

Protestonun doğruluğunu savunmuyorum ama oraya giden taraftarın buna hakkı olduğu düşünüyorum. Ancak senin yazdığın gibi 90 dk boyunca futbolcuya küfür kıyamet protesto yapılmadı. Yılların birikimiydi hepsi. Neredeyse hemen hemen her sene yeniden kadro kuruyoruz, parayı saçıyoruz ama elde ne başarı ne de oynanan futbol var. Bir futbolcu iyi oynadığında alkış bekliyorsa, kötü oynadığında yuhalanmayı da bekleyecek çünkü bu işi profesyonel olarak yapıyor, ve dünya gözüyle ömrümüz boyu göremeyeceğimiz parayı kazanıyor. Sen maçtan sonra son akbilinle gecenin bilmem kaçında kahrolarak evine ulaşmaya çalışırken, o son model arabasıyla hangi lüks mekanda stres atsam diye düşünüyor. E bunlar varken futbolcu üzülmeyecek, ağlamayacak, onun mesleği bu. Ben işimi eksik yaptığımda müdürüm gelip demiyor Berkan canın sağolsun diye. Yediğim onca laftan sonra işimi daha düzgün yaparak hata yapmamaya, müdürümden bir daha söz yememeye çalışıyorum. Futbolcu da daha çok çalışıp taraftara layık olmalı.

Suçluyu yazdım ama emin ol ki protesto eden taraftarların yarısı, Fatih Terim' e yapılacak protestoyu sırf yakıştıramadıkları için futbolculara yaptılar. Halbuki sahada sırıtan Yedlin' i, sosyal medyada taraftarla dalga geçen Babel' i aldırıp oynatan Fatih Terim, kadroyu kuran ve takımın sistemini belirleyende o. E yukarıda bir kardeşimiz yazmış, Terim' e yapılmak istenen protesto futbolculara yansıdı diye. Çok doğru bir serzeniş. Malesef protestoyu Fatih Terim' e konduramıyorlar. Riekerink, Tudor ve Prandelli' nin kellesini 3-5 maçta alan taraftar 3 senedir gıkını çıkaramıyor sırf eskinin hatrına ama o günlerinde sonuna gelindi. Bundan sonraki ilk kötü oyun ve başarısızlıkta hedefin ta kendisi bizzat Fatih Terim olacaktır. Acı ama gerçek. Bizde isteriz egolarından sıyrılıp, taraftarla inatlaşmayı bırakıp bu kadronun asıl oynaması gerektiği sistemde saha çıkarmasını ancak, bu yaştan sonra özellikle Fatih Terim için çok zor hatta imkansız bir durum.

Daha öncede belirtmiştim. İsimlere takılmadan kulübü düşünmemiz lazım. Güncel kurla ödenen astronomik ücretler ve Türkiye' nin ekonomisi malum. Eğer adamakıllı elle tutulur başarılar gelmezse, bizi nelerin beklediğini az çok tahmin edebiliyorsundur. Hepimizin ortak paydası Galatasaray. İsterse galaksiler arası kupa getiren bir hocamız olsun, kulübün menfaatleri ve geleceği benim için daha önemlidir. Kimse kusura bakmasın. Bundan 30 sene sonra Fatih, Burak, Ali, Veli olmayacak ama Galatasaray kalacaktır. Bunu düşünüp hareket etmemiz gerekiyor. Galatasaray olmadıktan sonra da hiç birşeyin anlamı yok. Bu isimler gelip seni teselli etmeyecek mezarlarından.

Yetmez. Ne yaparsak yaparız size mi soracağım demeli. Şu usluba bak, yazık.

Takımdaki en iyi oyuncularını kaybetmiş. Tff 1 v 2' den aldığı adamlarla mücadele eden Alanyaspor' a karşı 30 milyon euroluk takımınla 90 dk boyunca, kendi evinde tek net pozisyon bulamıyorsun ve suçlu son 2-3 dk ıslıklayan taraftar oluyor. Cidden nasıl bir sınav bu anlamıyorum.... Bir sonraki suçlu dış güçler derse şaşırmam cidden.

Babel girerse çok sıkıntı yaşarız. O kadar iyi transfer yapmışken Babel'den kurtulamamak çok kötü oldu. Berkan yerine Gustavo girer muhtemelen, Cicaldau yerine Morutan geçer, Morutan'ın yerine Oğulcan, Halil yerine de Mohamed veya Diagne. Bakalım rotasyon işe yarayacak mı? Ama ne zaman Babel, Feghouli, Ömer bayram giriyor maçlar sıkıntıya giriyor.

Söylediklerinde haklı, doğru söylüyor. Herkes işini yapacak, görevini yapacak; söz hakkı ve irade hocanındır. Taraftar dediğin zaten popüler kültüre tapan bir avuç düşük IQ sahibi insan. Zaten kitlenin neredeyse yarısını ergenler oluşturuyor. Hepsi de kendini teknik direktör falan sanıyor, her halta atlıyorlar, sosyal medyada hep algı vs.. Ancak konuşmanın başında şöyle bir şey diyor: ''dünyada da her dakika kazanan yok.'' Yani burada şöyle bir algısı var sanırım ''kazanmak önemlidir, taraftar galibiyet görmek istiyor.''
Mesele bu değil işte. Evet galibiyet görmek istiyoruz ama bana sorsan kötü oyunla 3 galibiyet yerine; sistemli güzel futbolla 5 mağlubiyeti tercih ederim.
Hoca sadece kazanma odaklı düşünüyor ve taraftarın da 3 puanı istediğini sanıyor. Ve böyle düşününce de haliyle çözümü başka yerlerde arıyor.
Mesela transfere 30M harcayıp hala hamle oyuncun olmaması da ayrı başarı. Tamam Boey, Morutan, Cicaldau, Nelsson vsvsvs alındı ama bu adamlar gidenlerin yerlerine geldiler.