2021-2022 Galatasaray Futbol Takımı

Mevzu Babel girdi diye yenilmek değil, mevzu Babel girince hiçbir şey üretmemesine rağmen hala Babel'le bir şeyleri değiştirmeye çalışmak. İlk 3 değişiklikte zaten sorun yok ama gidip PvA'yı sağ beke falan atmak şaka gibi işler.
Son 10 dakika artık yükleniyorsun ters bir çalım atacak, şut atacak adam lazım. Bu profil de bu adam lanet olsun ki.
Yapa uyar diyeceksin. Ne diyeyim haklısın o konuda:)

Ömer’i bir yer de alacaktı en azından orta yapsın diye. Yedlin o kadar kötü ve düştü ki mecburen bu değişiklik geldi.

Her şeyden bağımsız Cicaldau’yu övdüm mü ben? Yine top oynadı reis. Hastasıyız.

Oynanan ya da oynanamayan futbolu geçtim, 3 senedir zemine, pandemiye, tff, mhk, pfdk, fenerbahce' ye, beşiktaş' a, taraftara, futbolculara, yönetime, gazetecilere, hava sıcaklığına, saat farkına, yorgunluğa suç bulup, kadroyu kendisi kurup yönettiği halde hiç bir sorumluluk ve suçluluk kabul etmeyen Fatih Terim' i de geçtim...

Fatih Terim' i Galatasaray' dan fazla seven arkadaşlarımıza bir kaç naçizane sözüm olacak. Biliyorsunuz pandemi ve ülkenin özel durumu nedeniyle ağır bir ekonomik kriz içerisindeyiz. Döviz almış başını gidiyor, bunu söylememe gerek yok. 3 senedir kamyonla adam alındı, maaşlar bonservisler derken yüz milyonlarca euro futbol takımına saçıldı. Tribün geliri var mı? Hayır. TFF' den şampiyonluk geliri var mı ? Hayır. Avrupa' da galibiyetler ve üst tur için para kazandık mı ? Hayır. Galatasaray büyük bir borcun altına girdi mi? Evet. Bankalara esir durumda mıyız ? Evet.

Bu futbolcuların bonservislerini, maaşlarını, Galatasaray Spor Kulübü' nün giderlerini ne siz ödüyorsunuz, ne de Fatih Terim hesabından ödüyor. Çıkan para kulübün kasasından, çıkan para sattığımız arazilerimizden, bankalara ipotek koydurduğumuz mal varlıklarımızdan. Başarı olmayınca para da girmiyor kulübe. Başarı olmayınca iyi para veren sponsporlar da uğramıyor size. Umarım bunun farkındasınızdır.

Fatih Terim 2004' te giderken arkasında 2 senede alınmış 20' den fazla topçu ve 90 milyon dolara yakın maaş ve bonservis bırakmıştı. Bizlerde 2004-2012 arası parasızlıktan İnomoto' ları, Mehmet Güven' leri, Barış Özbek' leri, Mustafa Sarp' ları, Serkan Kurtuluş' ları, Zapata' ları ve aklıma gelmeyen bir çok yeteneksiz ve ucuz futbolcuyu izlemek zorunda kalmıştık. Sağolsunlar Gerets ve Kalli-Cevat Hoca sayesinde alakasız kadrolarla 2 mucizevi şampiyonluk aldık ta o dönem, fazla hırpalanmadık. O dönemki ekonomik şartlarla toparlanmamız 7-8 sene sürmüştü. Şimdi yine aynı uçuruma doğru ilerliyoruz. Alınan kamyonla oyuncu, ödenen fahiş maaş ve bonservisler, gelmeyen başarılar ve kulübün kasasına giremeyen paralar. Ülke ekonomisinin şakası yok malesef. 2000' li yılların başında ekonomik toparlanma daha rahat olabiliyorken şu dönemde bu çok zor. Bazı şeyleri düşünürken öncelikle bunu göz önüne getirmemiz gerekiyor. Bu camiadan Ali Sami Yen, Brian Birch,Metin Oktay, Kosecki, Hagi, Hakan Şükür, Melo, Sneijder gibi isimler geçti. Ama Galatasaray kulübü hep var oldu, olmak zorunda. Galatasaray varsa biz varız. Bunu düşünerek hareket etmeniz gerekir. Bir kişinin sırf geçmişte elde ettiği başarılar yüzünden kulübü uçuruma sürüklemesine ses çıkar(a)mıyorsanız bu büyük sorun. Hiç bir isim Galatasaray' dan büyük olmadı, olamazda.

Genç arkadaşlara da bir tavsiye. Hani diyorsunuz ya Fatih Terim giderse biteriz, yerine kim gelecek, Prandelli' ye mahkum edeceksınız bizi gibilerinden.

2002 yılında Lucescu' nun Uruguay, Kolombiya 1. ve 2. liglerinden kiralık aldığı oyucularla şampiyon yaptığı kadroyu,
2005-2006 sezonunda Gerets' in kendisi ve futbolcuların 8 ay boyunca maaş alamadan şampiyon yaptığı kadroyu,
2008 yılında Kalli ve Cevat Hoca' nın tarihin en düşük bütçesiyle şampiyon yaptığı kadroyu;

İncelemenizi tavsiye ederim. Hangi futbolcu nereden gelmiş, ne kadara oynamış açın bakın. Sonra da Fatih Terim için kurulan kadroların isimlerine ve maliyetlerine bakın. Belki Fatih Terim giderse biz biteriz adlı şehir efsanesini de kafanızdan atmış olursunuz.

Ayrıca imkan bulursanız o dönem oynadığımız maçların özetlerini de izleyin youtube' da var bol bol. Güzel futbol izlemek için 15-20 maç beklemiyorduk. Bir oyun anlayışımız, taktiğimiz vardı o kimsenin ilk 5' e giremez dediği kadrolarla. Maç günümüzü iple çekerdik.

Bizi şampiyon yapan Hamza Hamzaoğlu' nu hiç yazmadım bile. Garibim parasızlıktan CL' de Bilal'ler, Rodriguez' ler, Jem Karacan' larla sahaya çıkıyordu :)

Son kez, kişiler geçici, kalıcı ve aslolan Galatasaray' dır. Böyle bir dönemde ekonomik çöküntüyü bu kulüp kaldıramaz.

Hoca oyuncuları ıslıklamayın diyor maç sonu Babele ceza idmanı yaptırıp taraftar önüne atıyor. Ayıp be!

Adam bunu yapıyor ki taraftar ıslıklasın da muhabbeti oraya çevireyim maç bitmiş insanlar sinir harbinde. sanki 2-3 sallanmak bir şey ifade ediyor da adamı ısınmaya gönderiyor gönderme kardeşim 3 yıldır yatıyor 1 saat daha yatsın gönderme ısınmaya. Gönder ki millet hırsını oyuncudan çıkarsın sen de bunu malzeme yap. 3 senedir herkes suçlu bir kişi hariç.

Dünkü maç net Fatih hocaya yazar. Alpaslan ve Kaan varken sol ayaklı Anholt'u sağ beke çekmesi, sene başından beri çok kısıtlı katkı veren Babel'e her maçta şans vermesi ve hâlâ katkı alamaması, takımın belki de en iyi pozisyon hazırlayabilen oyuncusu olan Morutan'a sürekli sadece 45 dk süre vermesi kimse kusura bakmasın hocaya yazar...

Bende öyle hatırlıyorum. Daha önce de tepki yediler. Emre Akbaba filan eyvallah da Ömer'in yediği tepkiyi hiç anlayamıyorum.

Tamam da o zaman sözleşmesini uzatmazsın bu dediğin haklı olur. Sen Emre'nin sözleşmesini uzattın üstüne kampta, UEFA maçlarında kullandın. Sen de farkındasın seviyesinin GS seviyesiyle alakası olmadığının. O zaman çıkıp Emre bu yüzden gitti dememek lazım.

Adam yuhlandığı için kötü oynamıyor, kötü oynadığı için yuhalanıyor. Hoca bu ayrımı yapamıyor kafada. 5 yardımcı varken yardımcı lazım diyorsun, adam gidiyor inadına 3 yardımcı daha gönderip 2 ile devam ediyor. Hocanın artık birileriyle didişmeyi bırakması lazım. Enerjisini burdan alıyor olabilir ama artık bu yaşında enerjisinin büyük bölümünü de bu götürüyor. Şampiyonluğu kaybettiğimiz gün elinde viski şişesiyle paylaşım yapan adam da yuhalansın bir zahmet. Bilet fiyatları gelmiş asgari ücretin çeyreğine. İnsanların tahammülü de azalıyor böyle olunca.

Son düzenleme:
Dünkü maç net Fatih hocaya yazar. Alpaslan ve Kaan varken sol ayaklı Anholt'u sağ beke çekmesi, sene başından beri çok kısıtlı katkı veren Babel'e her maçta şans vermesi ve hâlâ katkı alamaması, takımın belki de en iyi pozisyon hazırlayabilen oyuncusu olan Morutan'a sürekli sadece 45 dk süre vermesi kimse kusura bakmasın hocaya yazar...
Babel'in verimsizligi çok net,hep sonradan giriyor ve kendini birseyler yapabilmek için zorluyor.Ama dikkat edin top almaya birseyler yapmaya cabaliyor,bence bu maliyetli birini hemen gözden çıkarmamak gerek.Kerem,Halil,Morutan ile ligde Alanya gibi takımlara zorlaniriz.Belki de böyle maçları Babel,Fegguli,Diagne ile oynamak daha iyi olabilir,en azından gol vuruşları daha iyi bence.

Babel'in verimsizligi çok net,hep sonradan giriyor ve kendini birseyler yapabilmek için zorluyor.Ama dikkat edin top almaya birseyler yapmaya cabaliyor,bence bu maliyetli birini hemen gözden çıkarmamak gerek.Kerem,Halil,Morutan ile ligde Alanya gibi takımlara zorlaniriz.Belki de böyle maçları Babel,Fegguli,Diagne ile oynamak daha iyi olabilir,en azından gol vuruşları daha iyi bence.

Gol vuruşları daha iyi daha tecrübeli ama adamlarda adanmışlık mı kaldı? Onlara verilecek süre Oğulcan'a, Barış'a, Muhammed' e verilsin...

Gol vuruşları daha iyi daha tecrübeli ama adamlarda adanmışlık mı kaldı? Onlara verilecek süre Oğulcan'a, Barış'a, Muhammed' e verilsin...
Aslında çok haklısın, zaten sözleşmeleri de bitiyor.Yine de sonrasında takım bulmaları için kendilerini göstermeleri lazım.Sirf bu yüzden belki asılırlar maçlara.Sabir gosterebilsek gençlerle oynamak en güzeli ama iki kötü sonuç daha alırsak onlar da topun ağzına gelir.Gunah keçileri her eve gerek,ben bir tek Ömer 'e üzülüyorum ,hak etmiyor buradasınız.

Babel'den verim almak istiyorsan en fazla forvet oynar abi. Sol kanat sol açık falan olacak iş değil. Adamın temposu bitmiş aklı ve fiziği var sadece. Sol kanat için bunlar yetmiyor artık. Feghouli bile merkez oyuncusuna evrildi biraz bi şeyler gösteriyor.

Tudor'un gitmesini doğru bulmakla beraber;

Hayatında hiç Galatasaray seviyesinde bir takım çalıştırmamış, baştan aşağı yenilenmiş bir takımın 10-15 haftada ipinin çekilmesi normal, ama 5 yıldır burda olan birinin, şampiyon olduğu sezon dahil kötü oynayarak, buralara kadar takımı getirip, üstüne her gün biraz daha geri götürmesi eleştirilecek bir şey değil.İnsanlar hocaya tepki gösteremediğinden bu tepki futbolculara sekiyor zaten. E her hocayı sezon ortasında asmak serbest, daha 1. haftadan tribünlerde kaos serbest ama iş FT'ye gelince tribünde eleştiri yasak, sosyal medyada yasak, orda yasak burda yasak. Sadece kenetlenelim. Futbol bence bu seviyeleri geçeli çok oldu. İnsan tuttuğu takımın muhasebesini de yapar her şeyini de görmek ister.

Şenol Güneş'i de sevmemek ve istememekle beraber; Milli takım tarihinin en büyük başarısında adı olan, ama topla tüfekle gönderilen bir insan. Yine Avrupa şampiyonasına götürdü falan filan, Şimdi çıkıp Şenol Güneş ben bunu yaptım burdaydım bu oldu dese hangimiz çıkıp "hoca doğru söylüyor" der? Doğru da değil zaten de.

Fatih Terim kadar eleştirilen 2. bir isim var mı şu an futbol piyasasında? Gayet de eleştiriliyor. Gömülüyor. Bırakalım bu eleştiri yapılamıyor vs söylemleri. Hak ediyor da zaten. Hak ettiğini de alıyor.

Tudor zamanı da hatta daha öncesinde başlayan futbolcuyu maç oynanırken ıslıklama, küfür etme olayı artık çığırından çıktı. Bugün hoca var yarın başkası olacak ama bu değişmeyecek. Bir çözüm bulunması lazım.
Sadece sahada değil saha dışında da insanların ailesini taciz etme durumuna kadar vardı. En son Fenerbahçe'li Berisha'nın kız arkadaşına atılan mesajlar filan can sıkıcı.

Tudor'un gitmesini doğru bulmakla beraber;

İnsanlar hocaya tepki gösteremediğinden bu tepki futbolculara sekiyor zaten. E her hocayı sezon ortasında asmak serbest, daha 1. haftadan tribünlerde kaos serbest ama iş FT'ye gelince tribünde eleştiri yasak, sosyal medyada yasak, orda yasak burda yasak. Sadece kenetlenelim. Futbol bence bu seviyeleri geçeli çok oldu. İnsan tuttuğu takımın muhasebesini de yapar her şeyini de görmek ister.

Çok doğru noktaya parmak basmışsın Furkan kardeşim. Malesef durum bahsettiğin gibi. Galatasaray Sözlük' te bile insanlar Fatih Terim'i eleştirirken söze; Canım hocam, efsanem, babam, canımız ciğerimiz diye başlıyor. Düşün eleştirmeden önce güzellemesini de yapıyorki biatçılar tarafından linç edilmesin diye. Es kaza canım hocam demezsen ve birazda eleştirin ağır olursa, hemen nankör, sayesinde uefa aldın, size tudorlar,prandelliler layık diye linç yiyorsun, olmadı bir kaç kadrolu biatçısı tarafından nick altı yazılıp mahalle baskısına uğratılıyorsun sonucunda ya ağzını bozup pilot oluyorsun, ya da benim gibi kendi isteğinle ayrılıyorsun.

Galatasaray' ı Galatasaray yapan başarı ve istikrar kültürüdür. Bu kulüp yeri geldi şampiyon olmuş hocasını, yeri geldi şampiyon yapmış başkanını değiştirdi. Başarısızlığına, kötü yönetime tahammulü hiç bir zaman olmadı. Evet Fatih Terim bizim için değerli bir hocadır, yaşattığı başarılarla gurur duyduk, duyuyoruz da, o geçmişteki başarılar malesef karın doyurmuyor. Evet kredisi vardır ancak bu kredi 1 seneden öteye gidemez kimse kusura bakmasın. Bunu da harcadı zaten. Hoş bana göre Galatasaray' ın en büyük düşmanı Demirören' le mutluluk pozları verdiğinde kredisi bitmişti.

Dediğim gibi başarı varsa kulüpte para vardır. Burada kendimizi yırtıyoruz basketbol bütçemiz 100 bin dolar fala olsun diye. Ben geçmişte yaşamıyorum, Galatasaray' da öyle. Artık Ocak' ta kaçacağız, Temmuz' da uçacağız, Mayıs' ta kopacağız, Eylül' de parçalayacağız, verin 3 sene bana sonrasında neler olacak gibi sözler bu camianın lafları değil, Galatasaray üzerinden bu sözlerle ilerlemek kimseye yakışmaz. Kimse de Galatasaray' a amme hizmeti vermiyor. Milyonlarca euro alınan maaşa karşılık ben teknik direktörümden boş vaaatler değil, icraat görmek istiyorum ki 3 senedir yok, olacak gibi de durmuyor.

Son düzenleme:
Fatih Terim kadar eleştirilen 2. bir isim var mı şu an futbol piyasasında? Gayet de eleştiriliyor. Gömülüyor. Bırakalım bu eleştiri yapılamıyor vs söylemleri. Hak ediyor da zaten. Hak ettiğini de alıyor.

Tudor zamanı da hatta daha öncesinde başlayan futbolcuyu maç oynanırken ıslıklama, küfür etme olayı artık çığırından çıktı. Bugün hoca var yarın başkası olacak ama bu değişmeyecek. Bir çözüm bulunması lazım.
Sadece sahada değil saha dışında da insanların ailesini taciz etme durumuna kadar vardı. En son Fenerbahçe'li Berisha'nın kız arkadaşına atılan mesajlar filan can sıkıcı.

3 senedir hepi topu 5 maç güzel oyun izleyememişsin, pandemi de stada gitmişsin, hastalık ve sonucunda gelecek ölüm riskini göze almışsın. Ekonomik krizde standartlara göre yüksek bilet parası vermiş, bir o kadar da yol tepmişsin. Senin 10' da 1 bütçene kurulan takım gelip seni yenecek ve sen sesini çıkarmayacaksın. Abi bir salın ya şu taraftar ıslıkladı yuhaladı olayını. Taraftar yemeğinden, eğlencesinden, belki de cocugunun harclığından kesip o maça gidiyor, görmek istedği güzel bir oyun ve gol, çünkü amacı o. O da olmayınca hayal kırıklığı ve gelen tepki. Ha tepki gösterdiği futbolcu da yedi sülalesinin çalışarak kazanamayacağı parayı alan kişi. Sen ertesi gün baş ağrısı ve stresle işine giderken, o lüks arabasına binip, en lüks mekanda eğlenmeye gidecek. Galatasaray taraftarını tanımıyor gibi davranmayın lütfen. Biz hiç bir zaman güzel oyunu ıslıklamadık, yuhalamadık, aksine alkışladık. Ama artık herkesin bir sabrı var. 3 senede 3 maç izleyemeyen taraftar haklıdır. Bu kadar net.

Abi benim yazdığını kim takar. Sistemsel eleştiriden bahsediyorum ben. Basında yazamıyorsun, başkan olma yolunda taraftarın desteğini almak için Terim'i övmen sevmen lazım, çok takipçili hesaplar takımı eleştirmeden önce 1 paragraf hocayı şöyle böyle seviyorum diye methiye düzmek zorunda. Bundan bahsediyorum.

3 senedir hepi topu 5 maç güzel oyun izleyememişsin, pandemi de stada gitmişsin, hastalık ve sonucunda gelecek ölüm riskini göze almışsın. Ekonomik krizde standartlara göre yüksek bilet parası vermiş, bir o kadar da yol tepmişsin. Senin 10' da 1 bütçene kurulan takım gelip seni yenecek ve sen sesini çıkarmayacaksın. Abi bir salın ya şu taraftar ıslıkladı yuhaladı olayını. Taraftar yemeğinden, eğlencesinden, belki de cocugunun harclığından kesip o maça gidiyor, görmek istedği güzel bir oyun ve gol, çünkü amacı o. O da olmayınca hayal kırıklığı ve gelen tepki. Ha tepki gösterdiği futbolcu da yedi sülalesinin çalışarak kazanamayacağı parayı alan kişi. Sen ertesi gün baş ağrısı ve stresle işine giderken, o lüks arabasına binip, en lüks mekanda eğlenmeye gidecek. Galatasaray taraftarını tanımıyor gibi davranmayın lütfen. Biz hiç bir zaman güzel oyunu ıslıklamadık, yuhalamadık, aksine alkışladık. Ama artık herkesin bir sabrı var. 3 senede 3 maç izleyemeyen taraftar haklıdır. Bu kadar net.

Gelmesin otursun evinde istediği gibi sövsün saysın. Sahada mücadele verilirken takıma zarar verecek hareketi yapan adam/kadın gitsin evinde takılsın. Maddi olarak da psikolojik olarak da yıpranmamış olur.

Takım protestosu, hoca protestosu, yönetim protestosu başka bir şey bu yapılan başka bir şey. Sen oyuncuyu da takımı da ya da kim varsa protesto edebilirsin. Bu oyun oynanırken oluyorsa haklı değil kibar olayım iş bilmezliktir. Bu yapan adam da haklı filan değildir. Bu kadar net.

Bu arada 3 senede 3 maç izlemedi haklı dediğiniz taraftar geçen sene 2 gol fazla gelseydi bugün sövdüklerini omuzlar üzerine alıyordu. Tepkileri oynanan futbol üzerinden normalleştirmemek lazım. O oyunla sonuç alınsa yine baş tacı olacaklardı.

Tamamen hayali senaryo kuruyorum; Emre akbaba o penaltıyı atsa ve şampiyon olsak seni şampiyon yapmış adam olacaktı. Kimse de ''aaa kötü performans veriyor'' eleştirelim demeyecekti. Çokta büyütmeyin yani bu taraftar her şeyin farkında durumunu.

Son düzenleme:
Gelmesin otursun evinde istediği gibi sövsün saysın. Sahada mücadele verilirken takıma zarar verecek hareketi yapan adam/kadın gitsin evinde takılsın. Maddi olarak da psikolojik olarak da yıpranmamış olur.

Takım protestosu, hoca protestosu, yönetim protestosu başka bir şey bu yapılan başka bir şey. Sen oyuncuyu da takımı da ya da kim varsa protesto edebilirsin. Bu oyun oynanırken oluyorsa haklı değil kibar olayım iş bilmezliktir. Bu yapan adam da haklı filan değildir. Bu kadar net.
Sanırım anlamamakta ısrar ediyorsun, bunu da yaşına bağlıyorum. Zamanında 3-5 maç iyi oynamayan takım için tesisler basılırdı, anca öyle kendine gelirdi topçular. Galatasaray taraftarı başarısızlığa, vasata alıştırılamaz. Hele ki bu ekonomik dönemde başarının para ettiği yerde. Para bulabilmek için bankalara dilendğimizi de biliyorsun değil mi? Islıklamayan, 3 senedir kötü yönetime ve futbola sesini çıkarmayacak taraftar mı istiyorsun? O zaman yönetim ve futbolcular kendi ceplerinden maaşlı taraftar kiralayacak, kötü ve umursamaz futbola rağmen taraftar sesini çıkarmayacak. Tek çözüm bu görünen. Sanırım futbolcuların bonservis ve maaşlarını çakıl taşı karşılığında yaptığımızı zannediyorsun.