#11 Ege Arar

Pardon o zaman. Livescore'da görünce bugün sandım. Aslında çoğu maç yayınlanıyor ama Euroleague maç temposunda 2. lig maçlarını izlemeye fırsat bulamıyoruz.

Bilen birisi bana açıklarsa sevinirim. 2. ligde bu istatistikleri yapmak gerçekten kolay mı? Adam her maç double double yapıyor. Hücum ribaundu üst seviyede. Dün Gaziantep maçında 1 dakika bile süre almadı. Yetersiz mi hakikaten? Hayır çalışmıyor olsa 2. ligde de böyle istatistikler yapamaz herhalde.

Ikinci ligde mücadele eden Pamukkale Üni.'den genç arkadaşlarla akşamları birlikte biz basketbol oynuyoruz.

Ordan hesaplayın ikinci ligin kalitesini. Gelsin Ege bizle oynasın. Kendisinden çok daha kalın 4-5 oynayan ama profesyonel olmayan arkadaşlarım var.

Şut atmayı bilmeyen adamdan basketbolcu olmaz. 20-21 yaşına geldi hala aynı Ege, değişiklik yok. 17 yaşında adam Real Madrid gibi bir takımda oynuyor hem de nasıl oynuyor. Biz hala olacak diye bekliyoruz.

#34 Ege Arar

Uzunlar genelde şut atmayı geç öğrenir, çünkü gelişimleri geç tamamlandığı için şut ritmleri geç oturur. Özel oyuncular dışında bu genelde böyledir.

Ege şu anda oynasa, savunma olarak tyus'dan sonra en çok katkı alacağımız uzun olur bu kadro kimyasında. Eğer seneye doğru bir koç ile anlaşırsak çok önemli katkı alacağımız çok yürekli aslan gibi bir çocuk. Henüz 20 yaşında tbl gibi uzunların kavga dövüş basketbol oynadığı ligde bu rebound ortalamaları şuttan falan daha değerli. Olay sadece şut olsa pleiss şu halde olmazdı en yakın örnek.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ege yeterince atletik, yeterince iyi bir şutu var ve düşünüldüğünden çok daha fazla çalışıyor. Bu çocuk Furkan Korkmaz ya da Egemen gibi genç katagorilerden beri ben büyük yeteneğim diye bağıra bağıra gelmedi. Ege şuan burada ise bunu tamamen çok çalışmasına borçlu. İhtiyacı olan şey süre almak. Bizde olmaz ama Giresunda, Tofaşta olabilir mesela. Çok büyük yıldız olmayabilir tabii ki ve çok büyük ihtimalle de olamayacak ama gayet iyi bir oyuncu olacak eğer birileri kendisine güvenip destek olursa.

Her genc oyuncuya neden super yetenek olmak zorundaymis gibi yaklasiliyor? Oyle olunca zaten 2 sene oynatip Amerika'ya gonderiyorsun.

Goksenin kadar faydali olabilirse yeterli olur bana gore, hos Goksenin'den de ne kadar faydalanabiliyoruz sistem icerisinde orasida ayri tartisma konusu.

Basketbol bir şut oyunudur. Kısa, orta ve uzak mesafe fark etmez. Kısa veya uzun oyuncu fark etmez. Ne kadar iyi şutunuz varsa o kadar iyi oyuncu olursunuz. Bunun yanına diğer yan etkileri koyarsanız mesela savunma, asist, ribaund gibi, o zaman yıldız bir oyuncu olmaya doğru gidersiniz. Uzun oyuncuların şut gelişimi yavaş olur fikrine katılmıyorum. Bence bu tamamen altyapı eğitiminden kaynaklanıyor. Alt yapı hocaları biraz gelişmiş bir çocuk gördüklerinde "şut atarsan elini kırarım" gibi bir yaklaşım içindeler. Yeni jenerasyon bunun göstergesi. Furkan şut atmayı NBA de öğrendi gerçi hala aklı gidiyor şut atmak zorunda kalacam diye. GS yakından takip ettiğinizden bilirisiniz mesela Sertaç çok iyi bir şutördür. ama asla attırmazlar. Ben şahsen Ergin Atamanın atma dediğini duydum. izmirdeki bir hazırlık maçında üst üste 3 tane üçlük soktu. Ataman mola aldı ve uyardı. Eski jenerasyondan bir Oğuz bunu kırmaya çalıştı ve bence buralara kadar hala oynamasının nedeni orta mesafe şutu. Yeni jenerasyonda o cesareti bir Emircan da görüyorum. Biraz da Ömer Faruk atmaya çalışıyor ama o da yetersiz. Umarım NCAA de geliştirir.

Basketbol bir şut oyunudur. Kısa, orta ve uzak mesafe fark etmez. Kısa veya uzun oyuncu fark etmez. Ne kadar iyi şutunuz varsa o kadar iyi oyuncu olursunuz. Bunun yanına diğer yan etkileri koyarsanız mesela savunma, asist, ribaund gibi, o zaman yıldız bir oyuncu olmaya doğru gidersiniz. Uzun oyuncuların şut gelişimi yavaş olur fikrine katılmıyorum. Bence bu tamamen altyapı eğitiminden kaynaklanıyor. Alt yapı hocaları biraz gelişmiş bir çocuk gördüklerinde "şut atarsan elini kırarım" gibi bir yaklaşım içindeler. Yeni jenerasyon bunun göstergesi. Furkan şut atmayı NBA de öğrendi gerçi hala aklı gidiyor şut atmak zorunda kalacam diye. GS yakından takip ettiğinizden bilirisiniz mesela Sertaç çok iyi bir şutördür. ama asla attırmazlar. Ben şahsen Ergin Atamanın atma dediğini duydum. izmirdeki bir hazırlık maçında üst üste 3 tane üçlük soktu. Ataman mola aldı ve uyardı. Eski jenerasyondan bir Oğuz bunu kırmaya çalıştı ve bence buralara kadar hala oynamasının nedeni orta mesafe şutu. Yeni jenerasyonda o cesareti bir Emircan da görüyorum. Biraz da Ömer Faruk atmaya çalışıyor ama o da yetersiz. Umarım NCAA de geliştirir.

Abi Avrupa için konuşayım. Örneğin hepimizin ağzına bir parmak bal çalıp giden Patric Young'ın hiç şutu yok. Dunston'ın, Khem Birch'ün, Otello Hunter'ın şutu yok. Ama bunlar Avrupa'nın değerli uzunları. Her oyuncu şut atabilecek olsa farklı oyun tarzları olmazdı bence. Bunlar çok uç örnekler belki. Ege'ye yakın olarak Türk basketbolunun benim gördüğüm en saygıdeğer oyuncularından biri olan Kerem Gönlüm'ün de 30-32 yaşına kadar şutu yoktu. Lasme Efes'e gelene kadar çok iyi bir orta mesafe şutu yoktu. Felipe Reyes'in yine çok güvenilir bir şutu yok. Ege'nin kendine örnek alması gereken oyuncular bunlar olmalı. Ribaund katkısı verecek, pis işleri yapacak, savunmada sertlik katacak oyuncu olmalı. Güvenilirse yapabileceği ışığını da altyapı milli takım maçlarını izleyenler biliyor. Olamayabilir ama şans vermeden, görmeden böyle konuşmamız suya yazı yazmak gibi oluyor. Takımların 8 yabancı aldığı şu düzende kimse genç oyunculara güvenmiyor haliyle. Ivkovic Efes te başarısız oldu belki ama yaptığı en iyi iş Cedi'ye güvenmesi, Furkan hatalar yapsa da onu sahaya sürmesiydi mesela. Bizde ise en küçük hatasında kenara gelip bir daha oyuna girmeyeceğini bilerek sahaya çıkıyor Ege oynadığı küçücük dakikalarda. Çok bir şey beklememek lazım o yüzden şu an ki durumda. Cem abide yazmış. Başka bir koç ve düzen gelirse belki daha farklı olabilir.

Bariz ışık var ya, hem de çok bariz. Genç oyunculardan 40 dakika olgun oyun bekleyemezsiniz, yeteneği olup olmadığını anlık ışıldamaları ortaya koyar, onların sayısını da yukarı çektiğinde olgun oyuncuya dönüşür zaten. Bugün Udoh gibi Avrupanın bence en iyi pivotunu 2 pozisyon üst üste bloklayabilmesi(ki bunu milyon dolara yakın kontrat verdiğin uzunların yapamazken, hatta geçen sene pek çok Euroleague takımı hiçbir çözüm üretememişken) geleceği adına ışık koyuyor.

Eksikleri yok mu, muhakkak var, örneğin çember çevresinde mutlaka smaca gitmeye çalışıyor, bunun da sebebi panyayı kullanmayı iyi bilmemesi. İkinci önemli eksiği de şut istikrarı derim ama pozitif yapabildikleri ilerisi adına oldukça önemli ışık tutuyor benim adıma. Şu haliyle bile takımın bariz en iyi ribauntçusu, alt ligdeki ribaunt rakamları da tesadüfi değil. Kolları çok uzun, fiziği de yaş grubuna göre oldukça iyi, post savunmasını da iyi yapıyor kulaç uzunluğu sayesinde.

Kas kütlesini birkaç kilo daha arttırıp, çember çevresinde smaca gitmek yerine panyalı bitirmeyi öğrendiği takdirde üst düzeye çıkacağını düşünüyorum ben, oyun-pozisyon bilgisi zaten zamanla oynadıkça kendiliğinden artacaktır. Tabii geleceğini 5 numara olarak gördüğümü eklemeliyim altyapılarda oynadığı 4 numaradan ziyade

Veselyden yedigi blokta ustteki dayeyi gorse boş üçluk bu tarz oyun zekasini geliştirse cok ileri seviyede oynar

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ege'yi severim,yüzünden belli çok efendi,temiz biri olduğu,esas meseleye gelecek olursak kilo almalı,fizik çalışmalı,kalınlaşmalı ki 5 numarada pivotların arkasında sağlam durabilsin,birde hücum konusunda biraz gelişse çok iyi olacak,zaten gelişecektir,pivotlarda bazı şeyler zamanla oluyor bilindiği üzere

Gelişmesi için hocanın lig maçlarında oynatması gerekir. Güvenmesi gerekir. Ama maalesef ne geçen sene Lasme tek başına iken ne de bu sene hoca güvenmiyor ve şans vermiyor. Zaten rotasyonu sevmiyorsun hocam ama bari bi kaç maç şu gençlere yer ver.

Takımdan 2 oyuncu kesildi,iyi oldu,Deon'da kesilmeli,Deon bu takımda süre alıyor ne veriyor karşılığında,Deon yerine Ege süre alsa daha mı kötü oynar ?

Deon'un süreleri Ege'ye verilmeli !