#11 Ege Arar

Nasıl sinirlenmişsem baya ağır konuşmuşum =D Yalnız fizik durumunu çok beğendim bu maçta.Nispeten atletik ve kuvvetli bir görüntüsü vardı.Çok kritik bir gelişim sürecinde.Pivot pozisyonunun gerekliliklerine uygun çalışıp gelişirse iyi bir mobil uzun olabilir.Benim Ege'yle alakalı gördüğüm; oyun zekası ve oyun bilgisi standardın üstünde olmadığı için eğer bir şeyleri başaracaksa ancak çalışarak başaracağı.Yol katetmiş, inşallah devam eder.

Sağdan soldan kiraladığımız bütün ''genç superstarlar''dan daha çok hak ediyor bu formayı. Yediği 2-3 fake'i görmezden gelip bilhassa hücumdaki işlerine bakarsak fundamental'ı çok iyi gözüktü. Lasme ve Davis'i de dinlendirmek adına kesinlikle her maç 8-9 dakika oynamalı.

Ben bu çocuktan umutluyum. Ancak önümüzdeki senenin kadro planlamasında yer vermekten ziyade uzun süreler alabileceği bir takıma kiralanıp, ondan sonraki senenin kadrosunda her maç ortalama 15 dk süre alabilecek kapasitede bir oyuncuya dönüşmesi gerek...

Çalışıyor belli, fiziğini geliştirip kalınlaşırsa faul yapma probleminide büyük ölçüde çözmüş olacak çünkü çoğu faulu rakip oyuncunun arkası dönük oyunlarından kaynaklanıyor duramıyor arkasında

Bu sene draftlara da girecek. Çok yüksek bir yerden seçilmesi pek mümkün değil. Draft edilir mi onu da bilemem. Ama ondan önce kendini göstermesi lazım. Biraz sabırlı olunursa,şans verilirse iyi işler yapabiliyor.

Yerli oyuncuların en büyük problemi fizik yetersizlikleri. Çoğu salona girmeye zahmet etmiyor! Bu oyuncuların yaşıtı Amerikalı oyuncular canavar gibiyken bizimkiler hala lise öğrencisi gibi.

Kendini fena geliştirmesi gerek.Yani çağ atlaması felan gerek.Bir kere çok ağır.Boyu o kadar ağır hareket etmesini kapatacak kadar uzun değil.Duşanın 4 numara hali gibi oynuyor.Ama Duşan ondan 10 12 cm uzundur tahminimce ,biraz daha hareketlenmesi lazım.Bugün beşiktaş maçında şansı yaver gitti diyelim.Vasattı bence.Efesin gençleri takır takır oynuyor.Onlarda genç.Katkı verecekse şu yaşlarda verecek.2 3 sene sonra genç oyuncu statüsünden çıkmış oluyor açıkçası.Nba de binlerce var böyle gençlerden.Kim ne yapsın Egeyi.Ergin hoca da dahasını bekliyor ondan.Eğer gelişim gösteremezse yollanmalı, zaten bir bonservis olayı da yok.Nba de seçilse seçilde çok sonlarda seçilir.O yuzden bir an önce ya karar verilmeli.Diğer başlıklardan birinde de kendisini eleştirdim fakat durum bu kimse kusura bakmasın.Ya güçlenecek ya hızlanacak.Hiçbirini yapamazsa böyle sokakta basket oynayan çocuklar gibi debelenip durur.

Fena değildi.Hakemler o faulleri çalmasa daha uzun süre faydalanabilirdik.Gelecek sezon rotasyonda her maç 3-4 dakikalar süre almalı.
Gelecek var bu çocukta.

Ege resmen bir canavar gibi oynamaya başladı. Bloklar, smaçlar, ribauntlar. Çok etkili olmaya başladı. En azından , Bernard James'ten çok daha fazla katkı verdi. Herhalde Bernard bundan sonra takıma katılmayacak. Caleb Green'de sakat. Ege'ye çok iş düşüyor.

O yarım hookları böyle iyi atmaya devam ederse kesinlikle süreleri artar. Çalış evlat çalış fiziğinide geliştirmeyi unutma faul problemine imdat olacaktır.

geçen yaz düzenlenen ve 3. olduğumuz dünya ya da ümitler şampiyonası'nda (tam emin değilim. arapovic'in bizim uzunları denize döktüğü şampiyonaydı) ege tüm oyuncularımızdan daha iyi gözükmüştü. herkes egemen güven'in geleceğinden bahsediyor ama uzunlarda bana umut veren bir tek ege'ydi. nitekim, ergin ataman'ın ona fazla şans vermemesine üzülüyordum.

sanıyorum, kendisi yavaş yavaş süre buluyor. birkaç sene sonra bir zamanlar furkan aldemir'in yaptığı katkının 2 katını kendisi gs adına yapabilir. avrupa için harika bir 4 numara olabilir.

kiralama fikrine hiç katılmıyorum. bu gözler ne kiralanan oyuncular gördü yok olup gitti. bana bir tane isim gösteremezsiniz türkiye'de kiralanıp geri döndüğünde harikalar yaratan.

bizde oyuncu kiralanıyorsa o oyuncu bitmiş demektir. çünkü türkiye'de her takımın 6 yabancısı var ve kiralandığı takımda bile 15-20 dakika süre bulamıyor. en fazla 5-10 dakika süre buluyor, o da bulursa.

kiralanıp hem oynamıyor, hem de üst düzey oyuncularla antreman yapmak şansını kaybediyor. ve günden güne geri gidiyor.

örnekler çok: ayberk olmaz, metecan birsen, kartal özmızrak...

iddia ediyorum; metecan kiralanmayıp fenerbahçe'de kalsaydı, vesely bogdanovic gibi isimlerle antreman yapsaydı, obradovic ile çalışmaya devam etseydi, fenerbahçe'de hiç oynamasaydı bile bugün olduğu oyuncunun 2-3 gömlek daha iyisi olurdu.

nitekim metecan bitti şu an istanbul belediye'de bile 15 dk oynuyor ve mental anlamda bitti. bir zamanlar en çok umut vaadeden oyuncumuzdu.

bu yüzden, ege arar galatasaray'da kalmalı. hiçbir yere ayrılmamalı.

Bizim oyuncularımızın en büyük eksiği fiziksel gelişim. Yazın yerinde olsam vücut yapmak için özel çalışma yaparım.

geçen yaz düzenlenen ve 3. olduğumuz dünya ya da ümitler şampiyonası'nda (tam emin değilim. arapovic'in bizim uzunları denize döktüğü şampiyonaydı) ege tüm oyuncularımızdan daha iyi gözükmüştü. herkes egemen güven'in geleceğinden bahsediyor ama uzunlarda bana umut veren bir tek ege'ydi. nitekim, ergin ataman'ın ona fazla şans vermemesine üzülüyordum.

sanıyorum, kendisi yavaş yavaş süre buluyor. birkaç sene sonra bir zamanlar furkan aldemir'in yaptığı katkının 2 katını kendisi gs adına yapabilir. avrupa için harika bir 4 numara olabilir.

kiralama fikrine hiç katılmıyorum. bu gözler ne kiralanan oyuncular gördü yok olup gitti. bana bir tane isim gösteremezsiniz türkiye'de kiralanıp geri döndüğünde harikalar yaratan.

bizde oyuncu kiralanıyorsa o oyuncu bitmiş demektir. çünkü türkiye'de her takımın 6 yabancısı var ve kiralandığı takımda bile 15-20 dakika süre bulamıyor. en fazla 5-10 dakika süre buluyor, o da bulursa.

kiralanıp hem oynamıyor, hem de üst düzey oyuncularla antreman yapmak şansını kaybediyor. ve günden güne geri gidiyor.

örnekler çok: ayberk olmaz, metecan birsen, kartal özmızrak...

iddia ediyorum; metecan kiralanmayıp fenerbahçe'de kalsaydı, vesely bogdanovic gibi isimlerle antreman yapsaydı, obradovic ile çalışmaya devam etseydi, fenerbahçe'de hiç oynamasaydı bile bugün olduğu oyuncunun 2-3 gömlek daha iyisi olurdu.

nitekim metecan bitti şu an istanbul belediye'de bile 15 dk oynuyor ve mental anlamda bitti. bir zamanlar en çok umut vaadeden oyuncumuzdu.

bu yüzden, ege arar galatasaray'da kalmalı. hiçbir yere ayrılmamalı.

Metecan hani Gaziantep'ten 500 bin dolar isteyen Metecan değil mi? İyi kötü bir takımda kendine yer bulmuşsun ve daha 19 yaşında bu ne aç gözlülük. Bu çocukların en büyük şansızlığı kiralık gitmeleri değil çevreleri. Hemen sen oldun diyorlar. Cenk Akyol'un halinden örnek alsınlar. NBA yıldızı potansiyeli olan adam bugün kadroda olsun da arada ceza şutu atar diye isteniyor. Kimse ilk 5 için düşünmüyor.

Kendini fena geliştirmesi gerek.Yani çağ atlaması felan gerek.Bir kere çok ağır.Boyu o kadar ağır hareket etmesini kapatacak kadar uzun değil.Duşanın 4 numara hali gibi oynuyor.Ama Duşan ondan 10 12 cm uzundur tahminimce ,biraz daha hareketlenmesi lazım.Bugün beşiktaş maçında şansı yaver gitti diyelim.Vasattı bence.Efesin gençleri takır takır oynuyor.Onlarda genç.Katkı verecekse şu yaşlarda verecek.2 3 sene sonra genç oyuncu statüsünden çıkmış oluyor açıkçası.Nba de binlerce var böyle gençlerden.Kim ne yapsın Egeyi.Ergin hoca da dahasını bekliyor ondan.Eğer gelişim gösteremezse yollanmalı, zaten bir bonservis olayı da yok.Nba de seçilse seçilde çok sonlarda seçilir.O yuzden bir an önce ya karar verilmeli.Diğer başlıklardan birinde de kendisini eleştirdim fakat durum bu kimse kusura bakmasın.Ya güçlenecek ya hızlanacak.Hiçbirini yapamazsa böyle sokakta basket oynayan çocuklar gibi debelenip durur.

Söylediğim lafların yarısını geri alıyorum.Biraz hareketlenince isteyince neler yapabildiğini karşıyaka maçında gördük.Sanırım hızlanmaya karar vermiş.Biraz hareketlenince iyi pozisyon almalar bloklar ribauntlar geldi.Fazla zamanı bence hala yok.Dünkü özverisini 3 5 maç daha gösterirse maç başına 8 9 dakikaları görecektir.Helal olsun.