2007-2008 Şampiyonu Galatasaray

Geçen sene Eyüp Abi açmıştı bu konuyu :) Aslında bu seferde açılması gerekiyor çünkü herkesi heyecanlandıran son transferle ve özelikle son 2 hazırlık maçında alınan galibiyetlerle istediimiz heyecan yakalanmış durumda gözüküyor.Ben şimdi diyorum ki 2007*2008 Şampiyonu Galatasaray'^dır.Beklentilerimiz çok büyük umarım oyuncularımız bunları karşılayacaktır.Ayrıca bana kalırsa bu senenin en flaş transferlerini Efes ve Biz yaptık.Allah Yüzümüzü Gülderecek 18 yıllık çile bu sene bitecek diyorum ben.

Eyüp Abi normalde sen açarsın bu konuyu ama kusuruma bakma heyecanıma yenik düştüm :)

3 numaraya yapılacak bir takviyeyle ve taraftarın sonsuz desteğiyle ben de ;

2007-08 şampiyonu GALATASARAY

diyorum :)

Pota altı (Hüseyin, Gaines, Green, Fatih, Cemal) ve dış oyuncular (Dee Brown, Avery, Cüneyt, Tufan, Erdem, Murat) çok kaliteli oldu. Kesinlikle şampiyonluk için oynayabilecek bir takım kuruldu. Ama şimdi 3 numaraya köprü görevi üstlenecek bir oyuncu alınması lazım ki tam olsun. Yani hem guardları tamamlayacak, hem uzunları... Şayet bu tarz bir 3 numara alınırsa Efes'le şampiyonluk için yarışırız. Takım olarak o havaya girersek şampiyonluk bile mümkün!

Burak Barut' Alıntı:
Geçen sene Eyüp Abi açmıştı bu konuyu :) Aslında bu seferde açılması gerekiyor çünkü herkesi heyecanlandıran son transferle ve özelikle son 2 hazırlık maçında alınan galibiyetlerle istediimiz heyecan yakalanmış durumda gözüküyor.Ben şimdi diyorum ki 2007*2008 Şampiyonu Galatasaray'^dır.Beklentilerimiz çok büyük umarım oyuncularımız bunları karşılayacaktır.Ayrıca bana kalırsa bu senenin en flaş transferlerini Efes ve Biz yaptık.Allah Yüzümüzü Gülderecek 18 yıllık çile bu sene bitecek diyorum ben.

Eyüp Abi normalde sen açarsın bu konuyu ama kusuruma bakma heyecanıma yenik düştüm :)
Allah var bu topiği açmaya gelmiştim ama Burak gerekeni yapmış, gençlerin önünü açmak lazım.
Sonuna kadar inanıyorum 2007-2008 Basketbol sezonu Şampiyonu GALATASARAY!!!!

ben de şampiyonluk adalyları konusunda bir denem yaptım ve enteresan bir sonuç çıktı

Poz Galatasaray Fenerbahçe Ü. Beşiktaş Cola Turca Efes Pilsen İst. Ank.Türk telekom
P.G DEE-CÜNEYT SOLO-MRSIC DALMAU-MEMO WRİGHT-ENDER AMİN- TUTKU
S.G AVERY-MURAT ÖMER-İBO APADOCCA-SİNAN SERKAN-NICHOLAS MURATCAN-BARŞ-
S.F TUFAN-ERDEM PREDZİC-RASİM SCHUMPERT-ERKAN GREGORY-CENK-ABİ WİLLİAMS-Haluk-
P.F GAİNES-GREEN MİRSAT-VİDMAR JAACKS-CEVHER KEREM-HUTSON DUDLEY-WRİGHT
C. HÜSEYİN-FATİH SEMİH-OĞUZ NİCEVİC-ONUR ERMAL-WOODS ADEM-

kabaca takımlarımızın kadrosu yukarıdaki gibi. Takımların önemli eksiklerini öncelikle ortaya koymaya çalışalım.

Efes açık ara Türkiye?deki en iyi kadroya ve koça sahip. Kendi içinde değerlendirdiğimizde en zayıf olduğu yer oyun kurucular ama geçen sene uleb sayı ortalaması çok yüksek olan Wright ve Ender?in dönmesi ile güçlü bir kadro oldu. Efes?in bu seneki asıl transferi (koçu saymazsak) Serkan oldu. Geçen senen yerli oyuncularından verim alamayan efes bu açığını çok önemli bir transferle doldurmuş oldu. Benim şampiyonluktaki en güçlü adayım.

Telekom?da pivot yok. Williams?ı dönem dönem dörde kaydırıp, dudley?i pivot olarak kullanacaklardır. Telekom?un diğer handikapı ise S.g ve S.f pozisyonlarında istikrarlı bir dış skoreri olmaması. Dudley Wright etkinliğini kıran takımlar telekomu dize getirecektir. Telekom çok değerli transferler yapsa da güçlü olduğu alanları güçlendirdi ama zayıf olduğu alanlarda yine zayıf kaldı. Ercüment Sunter?in de yetersiz bir koç olduğunu eklediğimizde Telekom yen,ilmeyecek bir takım değil.

Beşiktaş?ın Jaaks haricindeki yabancı oyuncuları çok değerli oyuncular. Ama yerli kadrosu üst düzeylerde yetersiz kalacaktır. Ben bu sene Sinan?ın olası patlaması ile ancak Beşiktaş?ın iyi bir yer alabileceğini düşünüyorum. Oyun kurucusunun da iki numaradan bozma olması beşiktaşa zor anlar yaşatacaktır. uzun rotasyonunun da zayıf kaldığını düşünüyorum. Ligde 3 yabancı ile oynayacaklarından erkan-cevher ve sinan?ın performansları Beşktaşın ligdeki konumunu belirleyecektir ancak bu oyuncuların yetersiz kalacağını düşündüğümden 4-5. lik mücadelsi yapacakalrdır.

Fener bu sene değerlendirilmesi en zor takım. Geçen sene oynayan solomon haricindeki yabancılarla yolları ayırdılar. Şampiyon yapan koçtan ayrıldılar. Tanjevic?in performansı önemli olacak. Bence bu seneye damga vuracak preldzic gibi önemli bir yeteneği kadrolarına kattılar. Tanjevic liderliğindeki milli takımın yarattığı milli hüsrandan sonra tajevic ciddi bir güven kaybına uğrakı. Fener?in başında başta aalcağı birkaç kötü mağlubiyetin Fener?de işleri iyice bozacağını düşünüyorum. Geçen senenin ikinci yasırısında Aydın Örs önderliğindeki iyi savunmayı devam ettirememeleri durumunda Fener?in bu sene final görmesi biraz zor olabilir. Ama takıma takviye yapma ihtimalleri var. Mrsic türk oynama hakkını elde etti. şu anda 3 yabancısı var. En az bir yabancı daha kadroya katabilirler. Pota altı oyuncularının skor katkısının az olması Fener?in en büyük handikapı. Kısaların şutları ve Predzic?in skor katkısı Fener için belirleyici olacak.

Bize gelince işler biraz karışık. Değişik rotasyonlar uygulayabiliriz. Ama bizim asıl gücümüzün savunmada ortaya çıkacağını umuyorum. Kısa oyuncularımızın baskı yetenekleri ve uzunların pota altını kapatması bizim en önemli gücümüz olacak. 3 numarada ciddi bir fizk zaafımız var. Savunma ribauntlarında aksayabiliriz. Savunma ribauntu bizim için çok önemli çünkü dee?nin gelmesi ile fast break?e yatkın bir takım görüntüsü elde ettik. Dee?nin takım içindeki konumu da önemli olacak. Hayal kırıklığı ile gelmiş olması umarım oyununu çok bozmaz. Hala istikrarlı bir kısa şutörümüz yok. 2.00 civarında istikrarlı bir s.f 5. yabancı olarak tercih edebiliriz. Ancak alba maçındaki rakamlar sanki greene?nin bu mevkide denendiğini gösteriyor. Ben bu mayanın tutcağını sanmıyorum. O yüzden şutör bir 5. yabancının gerekli olduğunu düşünüyorum. Ancak bu noktada dee verilen para göz önünde bulundurulduğunda bütçede para kalmaması gibi bir durum yaratmış olabilir. Son tahlilde önemli olan rotasyonun iyi kullanılması ve savunma potansiyelimizin açığa çıkartılmasıdır. Bunu yapacak olan da sevgili koçumuzdur. Umarım bu işin altından kalkacaktır.

Pozisyonlara göre kadroları kıyaslamaya çalışacağım. Rotasyonalra girmeden böyle bir kıyaslama çok anlamlı olmasa da en azından kadro güçlerinin göreceli bir kıyaslamasını mümkün kılmaktadır.

Oyun kurucu mevkilerine baktığımızda üç takımın daha bir öne çıktığını görüyoruz. Telekom fener ve biz. Efes bu mevkide bizden birazcık daha zayıf ve Beşiktaş ise epey bir zayıf kalıyor. Telekom-fener ve Galatasaray?ın oyun kurucuları açsından güç sıralamasını yapmak kolay değil. Bence tt-fb-gs-ef-bjk gibi bir sıralama var gibi? Beşiktaş görece zaıf ama diğerleri arasındaki farklar çok küçük.

s.g pozisyonunda sıralamayı yapmak daha kolay değil. Ama en azından birinci takım çok belli. Efes. Diğerleri ise benim sıralamama göre ef-bjk-fb-gs-tt şeklinde

s.f maalesef bizim en kötü olduğumuz mevki. Diğer takımlar arasındaki farkı ise küçük nüanslar belirliyor. Bu bağlamda ef-fb-bjk-tt-gs şeklinde bir sıralama yapıyorum

p.f sıralaması en kolay sıralamalardan birisi. Tt-ef-gs-fb-bjk

c. sıralması da en kolay sıralamardan bir diğeri: gs-ef-bjk-fb-tt.

Şimdi bu sıralamalarda en güçlü olan takıma 1 en zayıf olana ise 5 vererek kadroların toplam gücünü rakamlara dökmek gibi enteresan bir şey deneyeceğim. Puan ne kadar az çıkarsa takım o kadar güçlü olacaktır. Ortalama 15 olmaktadır.

Tt:16

Fb:15

Bjk:18

Efes:10

Gs: 16

Gibi bir tablo ortaya çıktı. Bu tablo Efes?in açık ara iyi olduğunu ama diğer takımlar arasındaki farkı küçük nüansların belirlediğini ortaya koymaktadır. Bu noktada koçların takımı hazırlamaları ve rotasyon kullanımları finalde efes?in rakibini belirleyecek. Rakiplerinin zaaflarını daha iyi çözen takımlar ve koçlar bir adım öne çıkacak. Bu nedenle de bir koç sıralaması da yapmak istedim. O koç sıralaması iile son rakamları elde edebiliriz. En kolayı koç sıralaması oldu:
Koç sıralaması: ef-bjk-gs-tt-fb bölelikle son rakamlar:
Tt:20
Fb:20
Bjk:20
Efes:11
Gs:19

Son tahlilde finalde efes var ve yakın takımlardan birisi biziz. Ama diğer takımlarda finale çok yakın. O zaman belirleyici olacak en önemli faktör seyirci oluyor. Yani iş bize düşüyor. Haydi istanbuldaki dostlar, kombine almaya?

ed. ligi en kötü 3. bitirmek lazım. sıralamam: ef-tt-gs-fb-bjk-ban-klj-kaf 3-6 eşleşmesi ile muhtemelen banvit olur. fb beşiktaşı eler. sonra da 1-4 efes-fener ve biz yarı finalde telekomla oynarız. 2. ya da 3. olamazsak efes'le eşleşiriz ki yolun sonu erken gelir...

tebrik ediyorum Ahmet Arif abi süper bir analiz yapmisin. kisaca basariyi kücük nüanslar belirleyecek diyebiliriz: Seyirci, kritik anlarda öne cikan oyuncular ve takim kimyasi. bu kriteleri de söyle kisaca degerlendirelim.

Seyirci: bence takimiyla en iyi bütünlesen seyirci bizimki. Telekom seyircisi de cok iyi ama destek bakimindan bizle yarisamazlar. Fener ve BJK cogunlukla büyük maclarda dolduruyor. Efes maglum.

Kritik anlarda öne cikan oyuncular:

Efes: Serkan>>>>güvenilir
Fenerbahce: Mrsic>>>güvenilir, Solomon>>>sacmalamaya cok müsait
Galatasaray: Cüneyt>>>yedeklik moralini bozmamali, play offlarda cok ihtiyacimiz olacak, Hüseyin>>>güvenilir
BJK: Dalmau>>>güvenilir, Nicevic>>>güvenilir
TT: Tutku>>>Winner, Haluk >>>Winner, El Amin>> Winner

Takim kimyasi:

Fenerbahce: problem yasamalari cok olasi bir ihtimal
Galatasaray: Murat Özyer bu isi iyi yapan bir koc
Efes Pilsen: David Blatt>>>Kimyager
BJK: Ergin Ataman sorunlu bir adam, isler yolunda gitmesze sorun cikabilir
TT: Ercüment Sunter coaching olarak hatalari olsada takim uyumunu iyi sagliyor ve bence Telekom da takim gibi takim havasinda olacaktir

su degerlendirmeden sonra benim acimdan Telekom biraz öne cikiyor. ama dedigim gibi 5 takimda cok güclü giriyor sezona ve sonunda kücük nüanslar basariyi belirleyecek.

S.G Murat'ın yerine Tufan'ı kaydır. S.F 5.yabancı koyalım :)
*ercument sunter konusunda farklı dusunuyorum en azından murat özyer'le aynı seviyede bence.
*jaacks'ın gorece zayıf oldugu dogru ve buna bjklilerde tam olarak ikna oldugunda degistireceklerdir. E.Uysal turnuvasında Sogancıoglu gerekirse yine transfer yaparız diye ısrarla belirtmisti.Sinan icin goruslerine katılıyorum murat'ı sinan'la degisirim derken bunu kastediyordum.
*fbde onemli gordugum nokta, onları sampiyon yapan temel etkenin, gecen yıl elnin son iki macından itibaren sertleserek yaptıkları savunma oldugudur.Aydın ors'un payı cok.tanjevic bunu devam ettirebilir mi ?Diger taraftan futboldaki gibi asırı yabancılı oynayacak olmaları avantajları ve haksızlık kanımca.
*Butce sorunumuz olabilir fakat (atıyorum) 5-5.5milyon$ harcadıktan sonra 500bin$ icin takım kimyasını eksik bırakmak belki sampiyonluktan ulebde turdan olmak ne kadar rasyonel?? Madem hedefin can yakan mucadeleci ama efes-fb-tt'nin altında kendini konumlandırmaksa cok daha az para harcayarak bu yapılabilirdin.

eger 3 numara alacaksak Erdem veya Murat Kaya neredeyse hic süre alamaz ki bence bu iki oyuncuya bu kadar güvenmemezlik olmaz. belki ikisi de bu yil patlama yapacak. eger baktik isler kötü gidiyor 3 numara transferi yine yapariz. ama su an itibariyle transfere gerek yok bence. sonucta euroleague oynamiyoruz. TBL ve Uleb icin Erdem-Tufan ikilisi yeterli diye düsünüyorum 3 numara icin.

Ahmet Arif'e teşekkürler bilgilerle rakamları öyle güze yorumlamışki hepimiz daha iyi gördük tabloyu.
Bende küçük bir şey ekleyeyim, bizim şampiyon olmamız için ummadık bir kaç oyuncumuz geçen senenin üzerine çıkmalı diye düşünüyorum.

Re:

Eyüp YILDIZ' Alıntı:
Ahmet Arif'e teşekkürler bilgilerle rakamları öyle güze yorumlamışki hepimiz daha iyi gördük tabloyu.
Bende küçük bir şey ekleyeyim, bizim şampiyon olmamız için ummadık bir kaç oyuncumuz geçen senenin üzerine çıkmalı diye düşünüyorum.

mesela Murat Kaya ve Fatih. bunlara bence destek vermeliyiz. morallerini kaybetmemeliler.

Fatih ve Murat Kaya gibi. Ahmet Arif ABi herşeyi o kadar güzel anlatmış ki.Bence bunun üstüne ilavelerle gitmek gerekir :) Öncelikle abi Efes'te te süre sorunu yapacak oyuncular olduğuna inanıyorum.5 yabancısıda sonç olarak üst düzey oyuncular.Ayrıca Türk oyunculardan da 2si oynayacağı düşünülünce rotasyonda psikolojik sorunlar yaşayabilirler.

Tt ise seyredilmesi belkide en zevkli takım olacak.Hıslı basketbol,çabuk paslaşma fakat Tt'nin bşında antrenör onları taşıyacak güçte ve yetenekte değil.

Fb'yi ise konuşmak istemiyorum çünkü oyuncuları her sene 1 yaş daha yaşlanıyorlar.

Bjk evet iyi transferleri var fakat yabancıların eline bakılarak bu lig şampiyonluğa kadar gidilemez.Çok ilginç galibiyetler alacaklardır.Fakat şampiyonluk için yeterli rotasyonları olduğuna inanmıyorum.

Gs'ye gelince bu sene izlemekten zevk duyulacak kadro kurulduğuna inanıyorum.Her ne kadar 3 numara tartışması olsa da bizi heyecanlandıracak transfer soununda gelmiş bulunmakta.Artık Destek ZAmanıdır.

Bu topiğin kıymetini ilerleyen haftalarda anlayacağız!!!

bu sene şampiyon olmamamız için hiç bir engel göremiyorum geçen yıl gibi istikrarlı oynarsak bu sene kesinlikle final oynarız!! iyi oyun--->istikrar--->sabır--->taraftar desteği--->çaba--->GS ŞAMPİYON!!!!