2008-2009 Transfer Sezonu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Can Akan' Alıntı:
[quote="Göker Muhluoglu":shepo0y6]Hala Gurovic ve Milojevic'e gitmeli diyorlar ya inanamıyorm arkadaşım sen ne kadar tanıyorsun bu iki ismi söylermisin GS'dan önce bu isimleri kaç kere izledin, GS tarihinde bu isimlerden daha kariyerli hangi ismi aldı söylermisin bana Milojevic sakatlanmadan önce Graves'ten sonra en yaralı oyuncumuz değilmiydi ABD'li sevdalısı olayı bırakın artık atletik olmakla peynir gemisi yürümüyor dostum geleceği düşünün biraz da seneye Avrupadan 2 isim bulundurma zorunluğu olacak unutmayın, istikrar istikrar....
Şampiyon olmamız için bu iki ekolü kaynaştırıp güzel bir ürün ortaya çıkarmamız lazım.Milo ve Guro bu takımın tarihinin en önemli oyuncularından eğer bir yerde fark yaratırsak bu farkı onlar yaratır[/quote:shepo0y6]

Ben iki isimide fazlasıyla izledim.Bana kalırsa sene başından beri oynadığımız oyun ne Guroviç'e nede Milo'ya uygun bir oyun.Fakat Milo buna rağmen hemen her maç ekmeğini taştan çıkardı hem savunmada hem defansta hep fark yarattı.
Aynı durum Guroviç için geçerli değil.Beyfendi'nin hırs nedemek haberi yok.Top kaybı olsa,sayı yesek,adamını kaçırsa yine umursamıyor yine umursamıyor.
Şortunun cebi olsa elini sokup öyle oynayacak nerdeyse.Benim kişisel görüşüm ULEB'ten elenişin ardından GS'ın Guroviç için pek bir önemi kalmamış durumda.

@Doğan Sağlam
Bende senin gibi Gurovicin neden kullanılamadığını onun neden bir türlü beklentileri karşılayamadığını bunun %100 Gurovicten kaynaklanmadığını kaç defa belirttim ben hatırlamıyorum.Bunun teknik kısmını çok konuştuk Gurovic şu an formsuzsa bekleneni veremediyse bunda en az suçlu olan kendisidir.Bunun sebeplerini de çokça anlattım

Elinde Gurovic gibi bir oyuncun varsa ona göre sistem kuracaksın.onun rolünü iyi belirleyeceksin.Bol bol set offence oynayıp finisher görevini ona vereceksin.Sen hücumu hazırlayacaksın o bitirecek.Bunun içindee oynamaktan çok oynatmayı düşünen bir guardının olması lazım.Bu sebeple Murat Özyerin Guard tercihi de soru işareti.Gurovicin üzerine post up seti çizeceksin türkiyedeki bütün 3 numaralara karşı post up oynayabilir ama bunları oynatabilmen lazım.Yeri geldiğinde Gurovici 4 numaraya çekip 4 kısaya döneceksin rakibin pivotunun olduğu bölgeden çıkıp 3 lük atması üzerine set kuracaksın.Dip çizgi oyunlarını Gurovic üzerinden kuracaksın Bu takımın en büyük hücumcusu çizgiden top çıkarıyor.Çizgiden top ona çıkarılmalıdır o da hücumu bitirmelidir.Bunları yapmazsan Gurovic maç boyu gider gider gelir.Eline de hasbel kader 4 5 top gelir onları atar.Daha da kötüsü sene başından beri bu takımda Gurovicin Rolü belli değil herkes herşeyi yapmasını bekliyor ama yardımcı olan yok.En doğru yerde topla buluşturan yok.Buna rağmen çok takdir ediyorum hiç bir zaman zorlamıyor hücumları egolarına yenilseydi eğer eline gelen her topu potaya atardı.Bunuda yapmıyor.Bugüne kadar Galatasaray takımına yakışmayacak bir tanede hareketi olmadı.

az once sporx de kerem tunceri roportajı okudum . kerem oldukca samımı bir sekilde bizi neden tercih etmedigini anlatmıs ve bence gayette mantıklı sonucta onlar bu isi para için yapıyor ve galatasaraylı oldugunu da belirtmis.bence biz sene sonunda iyi yatırım yapacak olursak kerem ı de bu kadroda dusunmeliyiz ve taraftar olarak da ona hakvermeliyiz...

Can Akan,

Senle görüşlerimiz bir noktada ayrılıyor yoksa sene başından beri Guroviç konusunda yazdıklarını biliyorum.
Ben o adamda zerre hırs veya istek göremiyorum yok.Sorumluluk hissetmiyor takıma karşı ben bunu görüyorum,tepkilerindan anlıyorum.
Burada 2 hoca görev yaptı bu sezon içinde ikside Guroviç'i tanıyan bilen hocalar peki bu adamın üstüne set çizilmesi gerektiğini sadece biz mi biliyoruz sence?Bence onlarda bunu bilecek kadar izlemişlerdir Guroviç'i.Demek ki bu Guroviç'te bir sorunlar varki 2 hocada onun üstüne oyunu kuracak kadar güvenmiyor ona.Demek ki antrenmanlarda dahi bu ışığı veremiyor onlara.
Bence şu anda Guroviç bukadar formsuzsa bunun en büyük sorumlusu kendisidir.Sonra sistemi yada hocaların ona tutumunu göz önüne alırım.

Emre Evren İçöz' Alıntı:
ben cevherin sıkı bir bjk li olduğuna inanıyorum
BJK'lı mı bilmiyorum ama bu işler sadece gönül ile olmaz.Eğer seneye BJK basketbola yine düşük bir bütçe ayırırsa Cevher ayrılacaktır.sonuçta profosyonellik ön planda,ben Cevher'i GS'da görmeyi çok isterim...

Maçı salondan izlediğim her karşılaşmada, maç başlamadan önce gerçekleştirilen hazırlıklarda en isteksiz oyuncumuz Gurovic oluyor. Şut çalışmasına hep sonradan katılıyor, ısınma hareketlerinin çoğunu yapmıyor. Bunu Altay, Teoman yapsa anlarım bir nebze, zaten forma alamayacağını biliyorlar, isteksiz davranıyorlar diyeceğim. Ama Gurovic öyle değil. Hücumda size özel set çizilmemiş olabilir ama topu almak isteyen en azından set akışı sürdürmek isteyen oyuncu hareket eder. Gurovic belli bir yerde duruyor. Hareket ettiği çoğu pozisyon da Hüseyin'le oynamaya çalıştığı ikili oyunlar. Erdemir maçındaki 10 sayısını da bu yolla atmıştı. Savunmada ise dış şutlara Reha Öz'e yaptığı savunma hariç el kaldırdığını hatırlamıyorum. En çaresiz olduğun yerde bile şuta el kaldırılması gerektiğini öğrettiler bize. Sahilde oynadığımız maçlarda bile şuta el kaldırmayınca büyüklerimizden işitmediğimiz söz kalmıyor. Ama Gurovic bunları bilmeyecek oyuncu değil. Sorun da burada. Yüzünden, davranışlarından, oyunundan mutlu olmadığı anlaşılıyor. Bence buna çözüm bulunması gerekiyor.

Kutay Çamcı' Alıntı:
SKY Türk'de çıktığı programda Koray hoca Guroviç için özel setler çizdiğini söylemişti.
2 tane set çizdim onlarda da çok başarılı olamadı demişti.2 tane setle falan Gurovicten verim alamazsın.Burda suç koray hocada da değil.Sistem takımı değiliz daha çok serbest basketbol oynayan bir takımız.Gurovic bir sistem takımının en büyük finisherı olur en önemli halkası olur.Ama sistem takımının serbest basketbol oynayan takımların değil.Run and Gun oynayan takımların değil.Mesela nispeten daha sistem takımı olan Efese koy Gurovici sonra izle

Bu arada Koray Hoca bir yerde Gurovic için şöyle demiş galiba.Bana da ilginç geldi Görmediğim için de demiş diyorum zaten:Koray Hoca antremanda ilk beş oynuyor şut sokamıyor ikinci beşe koyuyorum şut kaçırmıyor diyor Gurovic için(salsa da bir yorumdan alıntıdır)
Bu da bana ilginç geldi Bunun altında mental sorunlar var gibi

Bu arada daha önce söylemedim ama Koray Hoca Gurovici çok fazla tanımıyor gibime geldi.Bunda da sanırım Basketboldan 6 sene uzak kalmasının çok payı var.Koçluk refleksleri sahaya çıktıkça eski haline gelir.Ama oyuncu database i kolay kolay düzelmez.çünkü 6 sene önce oynayan oyunculardan sonra kaç jenerasyon gelmiştir.Bu sebeple de zaten Bizim Transferlerde Murat Hoca kendisine yardımcı oluyor kendisininde basketbol panorama da belirttiği gibi.

Ayrıca Coachların oyuncuları takımları tanıması her coachun kendine özgü bir database i olmalımıdır.Bence olmalıdır olursa iyi olur.Fark yaratır
Ama oyuncuları çok fazla bilmeyen koç kötü koçtur diyebilirmiyiz tabi ki hayır
Mesela Nur Germen de coachtur ama çok fazla oyuncu tanımaz.Crispin için sarışın oğlan nasıl oynadı falan der
Mesela Ahmet Kandermir de coachtur ve acayip bir oyuncu database i vardır

Gary Neal+Sean Marshall+Quinton Hosley
Ahmet Kandemir'in ne kadar saglam bir scout oldugu ortada.
Gary Neal: Benneton
Sean Marshall:Aris
Quinton Hosley: Galatasaray

Bu sene ise Lofton armagan etti Turk basketboluna. Lofton'uda ileride daha iyi takimlarda gorebiliriz. Keza Guardlari Mccaleb cok iyi bir oyuncu.
Eddie Basden iyi bir forvet. Ahmet Kandemir iyi bir antenor olmasi yaninda cok iyi bir scout idir.

Can
Eski yugoslavyadan 2-3 oynayan hangi yıldızı alırsan al, hepsi sistem oyuncusu, bugün Giricek'i izleyen var mı? Bu kaçıncı maçı yine döküldü, 95 sayı atan takımda düşük bir yüzeyle sadece 5 sayıda kaldı.F.Ülkerin de bizim gibi sistemi filan yok.Sistem diye yaptıkları 3 oyuncu dışarıda kendi aralarında top çevirsin, 3. oyuncu inanıyorsa şut atsın yoksa içeriye versin.Ne Giricek için özel bir oyun ne perdeleme ne boş bırakma hiçbirşey yok, tıpkı Gurovic'e olanlar gibi.
Bu oyuncular kendilerini Avrupa'da yıldız diye kanıtlamış oyuncular, hangi takıma giderse gitsinler takımların en önemli oyuncuları olmuş durumda.Fakat bizde ortada bir çark yokki onlarda bu çarka dişli olsun.
Biz ne istiyoruz topu alsın içeriye hurra diye drive etsin veya el üstü şut atsın sayı olsun...
İşte bu yüzden Ülker asla Avrupada başarıya ulaşamadı, Efes ise sisteminden vazgeçince neler oldu herkes gördü...
Özellikkle bizdeki koçlar Amerikayı yeniden keşfetmek istiyor.Buda oyuncuların isteklerini kırıyor.Onların keşfedilmeye ihtiyacı yok.Onlar neyse o artık...

Can Akan' Alıntı:
Bu arada Koray Hoca bir yerde Gurovic için şöyle demiş galiba.Bana da ilginç geldi Görmediğim için de demiş diyorum zaten:Koray Hoca antremanda ilk beş oynuyor şut sokamıyor ikinci beşe koyuyorum şut kaçırmıyor diyor Gurovic için(salsa da bir yorumdan alıntıdır)
Bunu konuşalım Bana çok garip geldi Eğer Koray Hoca böyle bişey deklare ettiyse Gurovicin bazı mental problemleri olduğu da ortaya çıkıyor.
Bu konuda sizlerin yorumlarını merak ediyorum.Çok ilginç

Emrah Bakın' Alıntı:
Can
Eski yugoslavyadan 2-3 oynayan hangi yıldızı alırsan al, hepsi sistem oyuncusu, bugün Giricek'i izleyen var mı? Bu kaçıncı maçı yine döküldü, 95 sayı atan takımda düşük bir yüzeyle sadece 5 sayıda kaldı.F.Ülkerin de bizim gibi sistemi filan yok.Sistem diye yaptıkları 3 oyuncu dışarıda kendi aralarında top çevirsin, 3. oyuncu inanıyorsa şut atsın yoksa içeriye versin.Ne Giricek için özel bir oyun ne perdeleme ne boş bırakma hiçbirşey yok, tıpkı Gurovic'e olanlar gibi.
Bu oyuncular kendilerini Avrupa'da yıldız diye kanıtlamış oyuncular, hangi takıma giderse gitsinler takımların en önemli oyuncuları olmuş durumda.Fakat bizde ortada bir çark yokki onlarda bu çarka dişli olsun.
Biz ne istiyoruz topu alsın içeriye hurra diye drive etsin veya el üstü şut atsın sayı olsun...
İşte bu yüzden Ülker asla Avrupada başarıya ulaşamadı, Efes ise sisteminden vazgeçince neler oldu herkes gördü...
Özellikkle bizdeki koçlar Amerikayı yeniden keşfetmek istiyor.Buda oyuncuların isteklerini kırıyor.Onların keşfedilmeye ihtiyacı yok.Onlar neyse o artık...
Düşüncelerimiz senle paralel.Yugoslav ekolünden gelen 3 numaralardan Fitchin(fitch 3 numara diil farkındayım) ya da charles smithin ya da quinton hosleynin yaptığı şeyleri yapmasını bekleyemezsin.yapanlar var mıdır evet vardır ama çok azdır.Genelde İyi bir sistemin finisher dişlisi olurlar.Guroviç şu an isteksiz sebebide kullanılamadığının farkında kendi deyimiyle sahada yüzde yüzünü veremiyor.Çünkü onun yüzde yüzünü verebileceği onun sivrilebileceği bir basketbol yok sahada.Gurovic şu an bir işe yaramadığını düşünüyor.Belki de kariyerinde ilk defa bir takım onu kullanamıyor o takımı için sahada yüzde yüzünü veremiyor.Bunun mutsuzluğu var bence onda.
Bu arada Gurovic gibi karaktersizi bu takımda istemem diyenler olmuş Gurovicin karaktersiz olduğunu düşünmüyorum.Eğer karaktersiz biri olsaydı sene başındaki röportajında o cevapları veremezdi

Can Abi sanırım hocamız Gurovic'i Kyiv maçında ikinci beşte çıkardı.Yanlış olabilir ama öyle hatırlıyorum yinede şutlar girmedi, iyi oyun sergileyemedi yani hocamız deniyor aslında onu oyun içine almayı, takımda da Gurovic'i gazlamaya yönelik hareketler var Hüseyin başta olmak üzere ama yok abi.Mesela erdem'i beğenmem ama Erdem'i 5e koysak; faul yapar, savaşır, gereksiz şur atar:) yapar yani bişiler.Pozisyonumda değilim diye sorun etmez elinden geleni yapar ama diyelimki Gurovic'i kullanamıyoruz.İnsan hiç mi savaşmaz topa uçmaz? O iki hareket yapsa takım anlayacak bu adam oynamak istiyor top gider zaten.Kendimizi Cücü'nn veya Atkins'in yerine koyalım.Sağ çaprazda Guroviç var ölesine dikiliyor 3lük civarında, yüzü asık; içerde ise hüseyin canla başla pozsiyon mücadelesinde.Hangisine atarız topu?
Kısacası Gurovic'i kullanamıyor olabiliriz ama oda beni kullanın veya top atın diye çaba göstermiyor.

Can Akan' Alıntı:

Bu sözleri Koray Hoca Skytürk'te katıldığı programda söylemişti.

Candan Yeni' Alıntı:
[quote="Can Akan":2id299p1]

Bu sözleri Koray Hoca Skytürk'te katıldığı programda söylemişti.[/quote:2id299p1]
Teşekkür ederim hatırladım.Halbuki programın tamamını izlemiştim demekki dalgınlıktan unutmuşum

Can Akan' Alıntı:
[quote="Can Akan":3mr9quqn]

[/quote:3mr9quqn]

Demek ki sistem veya hoca hatta setlerden önce Guroviç'in performansına etki eden bir durum var.Bana kalırsa bu sorumluluk almamak isteğidir.Beklenti olmadığında daha iyi performans verip ilk beşe bir beklenti içinde koyduğunda performansında düşme oluyor hatta performans pek olmuyor.

sorun sadece gs sistemi yada sistemsizligi degil türk basketbolunun sistemi yada sistemsizligi...şuan ligde ben hiç bir takım göremiyorumki bi sistemi olsun...herkes kendi havasında oynuyor...naumoskiden sonra başarılı olmuş ben avrupalı basketçi pek hatırlamıyorum hatırlayanınız varsa yazarsa sevinirim...bide gurovic giricek vujanıc şuanda bi cibonada zalgırıste partızanda sıenada olsalar o takımlara en az 1 2 level atlatıcak kadar sistem oyuncusu oldukları anlaşılır...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...