2009 - 2010 Transfer Sezonu

şimdi Erdalcım istersen manası var mı yok mu biz karar verelim. Ha sonra sen istersen son kez yazmış ol dediğin gibi, istersen yine yaz konuşalım falan filan. Ama takdir edersin ki, üst perdeden, ayar usulü, " bak sen kez yazdım " ları falan pek hoş karşılamıyoruz. Şimdi durumu kısaca özetleyeyim.

Kulüplerin belirli gelir kalemleri ve, gider kalemleri vardır. Kulüp de gömü bulunmazsa, bunlar da bellidir, televizyon geliri gibi, stad geliri gibi, reklam anlaşmaları falan filan gibi. Bu yıl stadımız büyüdü mü 3-4 yıl öncesine göre? Hayır. Televizyon gelirleri 10 katına mı çıktı? Hayır. Sadece ekstra 2 gelir kalemi var; bitmemiş stadın, yapılmamış localarının oynanmamış maçlar için satışı ( gelecek gelirler) ; stad isim hakkını da içeren satış anlaşması. Yanlış anlaşılmasın, burda " kulübün gelecek gelirlerini peşkeş çekiyolaaaaer " diye sızlıyor değilim, o da bir stratejidir, saygı duyarım, parayı erken kullanır, yeni yatırımlar yaparsın; kulüp de şu an için geleceğin gelirleriyle kadroyu kurup, gelecek 4-5 yıl ciddi başarılar kazanarak geri dönüşümü sağlayıp şu an harcadıkalrı gelierleri kompanse etmeyi hesaplıyorlar; normaldir.

Şimdi, bağlayalım bunu transferlerin ve, basketbolun durumuyla. Öncelikle, Elano'nun bizi ilgilendiren kısmı Rijkaard sayesinde gelmedi, 8 milyon euro bonservis ücreti sayesinde geldi. Ha ikna olmasında Rijkaard'ıne tkisi tabii ki var da, sonuç oalrak Galatasaray bu arkadaşı para vererek aldı; 1540 Rijkaard karşılığında almadı - burada Rijkaard para birimi olarak kullanılmıştır- Ki; Rijkaard ve teknik ekibi de mazotla çalışan bireyler değiller. Sonuç oalrak baktığımız zaman, Galatasaray bu yıl elde ettiği gelirlerden 15 milyon euro - yani bir efes pilsen bütçesi akdar- yatırıp yaptı sadece Keita-Elano ikilisine sırf bonservic ücreti olarak. Bunun yanı sıra Rijkaard ve teknik ekibi de ; geçen yılki ekibin 3 kattan bile fazlasına çalışıyor. Bunları da eleştirmek için söylemiyorum.

Basketbol şubesine bağlarsak. Galatasarayın Ülkerden aldığı para yıllık olarak 5.5 milyon doalrdır. Geçen sene yaklaşık 4 milyon doalr da kulüp kendi koymayı planladı , sonuç ortada. Ama bu süreçte, ödemelerde bazı zorluklar olduğu için son 4 ay, sponsordan bu yılın bütçesine dahil olması gereken bazı kasa kolaylıkları sağlandı. Aynısı Özhan Canaydın döneminde 4.8 milyon doalrlık oyuncu alacakları ödenirken de yapılmıştı. Geriye kalan para da 3.5 milyon doalr civarı 1 sezon için.

Yani sonuç olarak sevgili Erdal, kulüp gelir kaynaklarını futbol takımına yatırım olarak kullanmayı tercih ettiğinden çok ciddi katkılar yapabilecek kadar bir para yok ortalıkta. Basketboldan gelen parayı futbola aktarıyorlar diye birşey söylemiş miyim gördüğün üzere?Dememişim. Elano'yu transfer etmek için, Cafe Crown dan parayı alıp, hemen Man City nin hesap numarasına havale yapmak gibi bir korelasyon olmadan da; Elano ve benzeri transferler , basketbol şubesini yakından etkiliyor muyumuş? Etkiliyorumuş.

Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Ünsal abi.

Birde "Son kez yazıyorum." kalıbını ayar vermek için kullanmadım.Sadece bilmem kaçıncı kez tekrarlanan "Yönetim futbola aktardığı parayı biraz da basketbola kullansa ya!" yorumlardan sonra yazdım.

Tekrar teşekkür ederim.

Arkadaşlar, şuanda transfer devam ediyor mu ? 2.ligte sezon bitti playofflara İ.T.Ü ilk turda veda etti. Mustafa Abi boşa çıktı bizde çok iş yapar ve geniş bir rotasyonla oynarız.

Ünsal Y.' Alıntı:
şimdi Erdalcım istersen manası var mı yok mu biz karar verelim. Ha sonra sen istersen son kez yazmış ol dediğin gibi, istersen yine yaz konuşalım falan filan. Ama takdir edersin ki, üst perdeden, ayar usulü, " bak sen kez yazdım " ları falan pek hoş karşılamıyoruz. Şimdi durumu kısaca özetleyeyim.

Kulüplerin belirli gelir kalemleri ve, gider kalemleri vardır. Kulüp de gömü bulunmazsa, bunlar da bellidir, televizyon geliri gibi, stad geliri gibi, reklam anlaşmaları falan filan gibi. Bu yıl stadımız büyüdü mü 3-4 yıl öncesine göre? Hayır. Televizyon gelirleri 10 katına mı çıktı? Hayır. Sadece ekstra 2 gelir kalemi var; bitmemiş stadın, yapılmamış localarının oynanmamış maçlar için satışı ( gelecek gelirler) ; stad isim hakkını da içeren satış anlaşması. Yanlış anlaşılmasın, burda " kulübün gelecek gelirlerini peşkeş çekiyolaaaaer " diye sızlıyor değilim, o da bir stratejidir, saygı duyarım, parayı erken kullanır, yeni yatırımlar yaparsın; kulüp de şu an için geleceğin gelirleriyle kadroyu kurup, gelecek 4-5 yıl ciddi başarılar kazanarak geri dönüşümü sağlayıp şu an harcadıkalrı gelierleri kompanse etmeyi hesaplıyorlar; normaldir.

Şimdi, bağlayalım bunu transferlerin ve, basketbolun durumuyla. Öncelikle, Elano'nun bizi ilgilendiren kısmı Rijkaard sayesinde gelmedi, 8 milyon euro bonservis ücreti sayesinde geldi. Ha ikna olmasında Rijkaard'ıne tkisi tabii ki var da, sonuç oalrak Galatasaray bu arkadaşı para vererek aldı; 1540 Rijkaard karşılığında almadı - burada Rijkaard para birimi olarak kullanılmıştır- Ki; Rijkaard ve teknik ekibi de mazotla çalışan bireyler değiller. Sonuç oalrak baktığımız zaman, Galatasaray bu yıl elde ettiği gelirlerden 15 milyon euro - yani bir efes pilsen bütçesi akdar- yatırıp yaptı sadece Keita-Elano ikilisine sırf bonservic ücreti olarak. Bunun yanı sıra Rijkaard ve teknik ekibi de ; geçen yılki ekibin 3 kattan bile fazlasına çalışıyor. Bunları da eleştirmek için söylemiyorum.

Basketbol şubesine bağlarsak. Galatasarayın Ülkerden aldığı para yıllık olarak 5.5 milyon doalrdır. Geçen sene yaklaşık 4 milyon doalr da kulüp kendi koymayı planladı , sonuç ortada. Ama bu süreçte, ödemelerde bazı zorluklar olduğu için son 4 ay, sponsordan bu yılın bütçesine dahil olması gereken bazı kasa kolaylıkları sağlandı. Aynısı Özhan Canaydın döneminde 4.8 milyon doalrlık oyuncu alacakları ödenirken de yapılmıştı. Geriye kalan para da 3.5 milyon doalr civarı 1 sezon için.

Yani sonuç olarak sevgili Erdal, kulüp gelir kaynaklarını futbol takımına yatırım olarak kullanmayı tercih ettiğinden çok ciddi katkılar yapabilecek kadar bir para yok ortalıkta. Basketboldan gelen parayı futbola aktarıyorlar diye birşey söylemiş miyim gördüğün üzere?Dememişim. Elano'yu transfer etmek için, Cafe Crown dan parayı alıp, hemen Man City nin hesap numarasına havale yapmak gibi bir korelasyon olmadan da; Elano ve benzeri transferler , basketbol şubesini yakından etkiliyor muyumuş? Etkiliyorumuş.

Ünsal bişeyi gözden kaçırıyorsun. Keita ve Elano 4 yıllık taksitlerle bonservisi ödenecek. 15 m / 4 senelik 3.75 m$ maliyeti. Ayrıca kulup gelirlerinide futbol rtakımına yatırdığını söylemişssin. Son 3-4 ayda GS bonus - GS mobile - GS bilyoner buradan edinilen tüm karlar amatör şubelere aktarılıyor. Futbol takımına 1 kuruş bile gelmiyor. Bilgilerine.

Öncelikle sn. Ergin ATAMAN gelecek sene takımın,yeni koçu tabi bütçede o oranda artacak.

İkinci husus gs bonus olayından kulüp şuan para kazanmıyor,yanlış hatırlamıyorsan ya 500000 bin yada 1000000 kişi barajı var o baraj aşılınca kulübe bir gelir olacak.

Vestel senelik 12 mil. dolar,Türk Telekom dedikodusu 15 mil. dolar ile sponsor olması bekleniyor.Sene sonu bakıp göreceğiz.

Mithat Duran' Alıntı:
Öncelikle sn. Ergin ATAMAN gelecek sene takımın,yeni koçu tabi bütçede o oranda artacak.

İkinci husus gs bonus olayından kulüp şuan para kazanmıyor,yanlış hatırlamıyorsan ya 500000 bin yada 1000000 kişi barajı var o baraj aşılınca kulübe bir gelir olacak.

Vestel senelik 12 mil. dolar,Türk Telekom dedikodusu 15 mil. dolar ile sponsor olması bekleniyor.Sene sonu bakıp göreceğiz.

Abi Vestel şuanda zaten 1.lige çıkma mücadelesi veriyor çeyrek finaldeler yanılmıyorsam.Eğer 1.lige çıkarlarsa birleşme seninde dediklerine güvenerek %70 diyorum.Geçen sene bizi tanımayan TT Ceosu birden fiyatmı yükseltmiş.Bu sene olsunlar 6. yada 7. bu bütçeyle sene artık sıraya girerler birleşmek için.Bu sene sonu önümüzdeki Ülker engelide kalkıyor.

f.b ülker iyileşmesine rağmen Ömer Aşık'ı kadro dışı bırakmış.Sebebi ise Ömer'in ödemelerde oluşan sıkıntılardan dolayı kulübe menajeri ile protesto çekmesi.Hatta f.ülker Vidmar'ı geri getirmiş.Transfer etmek istesek bize gelirmi acaba?Çok istediğim bir oyuncu.(Kaynak: TRT POTA)

Hakan Beytemur' Alıntı:
f.b ülker iyileşmesine rağmen Ömer Aşık'ı kadro dışı bırakmış.Sebebi ise Ömer'in ödemelerde oluşan sıkıntılardan dolayı kulübe menajeri ile protesto çekmesi.Hatta f.ülker Vidmar'ı geri getirmiş.Transfer etmek istesek bize gelirmi acaba?Çok istediğim bir oyuncu.(Kaynak: TRT POTA)

Ben de bunu sormak istiyordum.

Tugay Arslan' Alıntı:
[quote="Hakan Beytemur":3h32dqwu]f.b ülker iyileşmesine rağmen Ömer Aşık'ı kadro dışı bırakmış.Sebebi ise Ömer'in ödemelerde oluşan sıkıntılardan dolayı kulübe menajeri ile protesto çekmesi.Hatta f.ülker Vidmar'ı geri getirmiş.Transfer etmek istesek bize gelirmi acaba?Çok istediğim bir oyuncu.(Kaynak: TRT POTA)

Ben de bunu sormak istiyordum.[/quote:3h32dqwu]Seneye NBA ye gidicekmiş benim duyduğum kadarıyla

Mithat Duran' Alıntı:

Cem Adağ ile niye devam etmiyouz Mithat Abi, şubenin zor zamanında elini taşın altına koydu. 12 veya 15 milyon dolarlık bütçelerde ki takımlarıda yönetebilir. Ergin Ataman haberleri emin adımlarla playofflara doğru giden takımımızı inşallah olumsuz etkilemez.

Bütçenin 10 milyon dolarların üzerine çıkması haberi oldukça olumlu yönetimin bazı konularda akıllandığının göstergesi fakat diğer taraftan şubenin Ergin Atamanın elinde oyuncak edilmesine karşıyım.Mesela bu ülkede Ergin Ataman bir çok insana göre vizyon ise bana göre de sorundur.Gerek oyuncularla girdiği çekişmeler gerekse 7. 8. 9. yabancıları aldırarak takımların dengesini bozması.rakibi bir oyuncuyu almasın diye o oyuncunun basketbol hayatını bitirmeyi bile göze alarak benchte tutması bence basketbol etiğiyle hiç uyuşmamaktadır.

Bütçe artacaksa ki kesinlikle artmalıdır.Bu bütçeyi yönetmek te son yıllarda Galatasaray takımının en gururlu mücadelesini yaptıran bende dahil herkese yensede yenilsede sonuna kadar saygı duyulan bir takım hüviyeti kazandıran
sayın Cem Akdağın hakkıdır.Hemde sonuna kadar hakkıdır.

Ayrıca Ergin Atamanı coaching açısından bu kadar abartmanında gereği olmadığını düşünüyorum.Cem Akdağ da en az Ergin Ataman kadar iyi bir
koçtur.Benim şahsi fikrime göre daha da iyi koçtur.Bence bu ligin en karakterli basketbolunu oynayan takım Cem Akdağın Galatasarayıdır ve sonrada Orhun Enenin Banvitidir.Cem Akdağın artılarını ve Ergin Atamanın eksilerini defalarca yazdım bir daha yazmak istemiyorum.Bir de uzun süredir beni rahatsız eden başka bir konu var bu takımın iyi oyunu ve başarısı forma skandalının patlamasına maledilmeye çalışılıyor.Eğer sadece bu skandalın patlaması ve oyuncuların kenetlenmesiyle alakalı olan bir durum yani sadece moral faktörün etkili olduğu bir durum olsa bu durum maksimum 4 veya 5 hafta sürerdi.

Ergin Ataman iyidir, kötüdür o konulara girmeyeceğim ama takımın başında kalmayı Cem Hoca hakediyor.
Bütçenin 10 milyonun üstüne çıkması çok sevindirici bir olay. İddialı bir takım kurulacak demek ki. Böyle bir durum varsa Eurocup wildcard da alabiliriz diye düşünüyor, umut ediyorum.

Açıkçası 10 milyon üzeri bir bütçeyle takım oluşturulmak ve koç değiştirilmek isteniyorsa E. Ataman'dan ziyade Erman Kunter'i getirelim daha iyi :) Getirmesi zordur, kolaydır bilemem yalnız açıkçası takımın başında koç olarak en çok görmek istediğim isimdir.

Bence seneyede Cem Akdağ kalmalı bu kısıtlı kadroyla bu kadar iyi basketbol oynattığına göre dediğiniz bütçelere çıkıldığında hiç almadığımız kadar zevk aldıran bir oyun oynatır.

Vallah ne kadar dogur bilmiyorum ama, eger Ergin Ataman gelirse, gs cafe crownu izlemeyi birakirim..Cem Akdag gibi bir Efsane hocamiz varken.. yemin ediyorum izlemem daha.. cunkü zevk almam.. ve bunca emek bosa gider bence.. takim iyice cökerir.. Lütfen arkadaslar biseler yapip Cem Hocanin takimda kalmasini sagliyalim.. o takimi en iyi bilen kisidir, ve onun yapmak isteyecegi transferlerle, yeni sezonda cosariz.. Bayan Basketbolada baska bi yerli hoca bulalim

Ergin Ataman gelirse protestoya hazirim

Eger Ergın Ataman gelecekse Cem Akdağ'da Bayan takımının başına geçsin şahsi fikrim..

Bahsi geçen isimler gerçekten büyük isimler.

Seneye basketbol tarihimizin en pahalı kadrosunu kuracağız sanırım.

Siz hep böyle savaşın yeter ki,biz sizin yanınızda oluruz..