2013 Kadınlar Avrupa Şampiyonası - Fransa

A Milli Kadın Basketbol Takımımız, Fransa'da düzenlenen 2013 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası'nda bugün ilk maçına çıkıyor. Rakibimiz Ukrayna... Maç saat 19.30'da NTV Spor'dan canlı yayınlanacak.

Potanın Perileri, 16 Haziran Pazar günü 16.00′da Karadağ, 17 Haziran Pazartesi günü de 16.00′da Slovakya ile karşılaşacak.

Şampiyonada bugün 4 grupta oynanacak 8 maçın programı şöyle:

A Grubu:
13.30 Karadağ–Slovakya
19.30 Ukrayna–Türkiye

B Grubu:
16.00 İsveç–İtalya
22.00 İspanya-Rusya

C Grubu:
13.30 Sırbistan–Büyük Britanya
22.00 Letonya–Fransa

D Grubu:
16.00 Litvanya–Hırvatistan
19.30 Belarus–Çek Cumhuriyeti

http://www.eurobasketwomen2013.com/en/

Bugün kü Ukrayna nasil bir takim ? Bize rakip olabilirler mi ? Gruptan cikabilir miyiz ? En kotu nereye kadar gidebiliriz ? Bir agabeyim degerlendirme yaparsa cok sevinirim..

Günlerdir haberim var ama gündem o kadar yoğun ve kadın basketbolu o kadar can sıktı ki kimse ilgilenmiyor turnuvayla.

Grup maçları kek. Dört takımdan biri elenecek. Bakmadım ama muhtemelen elenen takıma karşı alınan galibiyet sayılmayacak şekilde puanlar 2.tura taşınacak.

Bizim grupta Slovakya ya da Ukrayna dışarıda kalacaktır. Muhtemelen Ukrayna kalır. Bugün Ukrayna yı yener gruptan çıkarız. Karadağ maçı liderlik maçı olur. Slovakya ve Ukrayna maçlarını kaybedebileceğimizi düşünmüyorum.

Bde İsveç-İtalya maçı var. Kaybeden elenir gibi duruyor.

Cde Letonlar zayıf halka. Elenen onlar olur.

Dde Litvanya-Hırvatistan maçını kaybeden dışarıda kalır gibi.

Çapraz grupları düşünürsek Rusya lider olur. 2-3-4 e kapak atarız bir şekilde. 4 olmamak kritik. Muhtemelen öteki çaprazı Fransızlar lider bitirecek. 2-3 olursak çaprazdan gelecek takımı geçebiliriz. Yarı finale kalacağımızı düşünüyorum.

Yarı finalde eşleşmeleri bilmiyorum. Fransa'dan kaçabilirsek bir ihtimal Rusya ve İspanya'yı geçme şansımız var. Sürprizler olacaktır muhakkak ama Fransa ciddi favori. Fransa-Rusya ikilisinin yanı sıra biz ve biraz İspanya var turnuvayı kazanma şansı olan.

Ukrayna: 52 - Türkiye: 78

Periyotlar: 1-24, 21-16, 8-22, 12-16

İstatistikler: Tuğba Palazoğlu 11 (3 asist), Tuğçe Canıtez 7 (1 ribaund-2 asist) Ayşegül Günay (2 asist), Birsel Vardarlı 6 (4 asist), Yasemin Dalgalar 3 (2 ribaund-1 asist), Esmeral Tunçluer 4 (2 asist), Işıl Alben 4 (5 ribaund-7 asist), Nevriye Yılmaz 11 (4 ribaund), Naile Çırak (1 ribaund-1 asist), Quanitra Hollingsworth 15 (5 ribaund), Şaziye İvegin 6 (1 asist), Bahar Çağlar 11 (7 ribaund-1 asist)

Diğer Maçların Skorları:

A Grubu
Karadağ 77 - 63 Slovakya
Ukrayna 52 - 78 Türkiye

B Grubu
İsveç 63 - 64 İtalya
İspanya 77 -72 Rusya

C Grubu
Sırbistan 68 - 76 Büyük Britanya
Letonya 39 –62 Fransa

D Grubu
Litvanya 77 - 89 Hırvatistan
Belarus 60 - 39 Çek Cumhuriyeti

Oyuncularımız oldukça iyi oynamış Ukrayna karşısında. Alba Torrens Rusya'ya 30 sayı atmış maşallah.

[video=youtube;BzPD7TmaE7U]http://www.youtube.com/watch?v=BzPD7TmaE7U[/video]

Dünkü maça göz gezdirdim kolay bir maç oldu. İlk yarı verdiğimiz hucum ribaundlarından dolayı istediğimiz farkı açamadık ama 2. yarıda dengeyi kurunca farka gittik. İzlediğim bölümde Nevriye çok iyiydi. Milli takımda sakatlanmazsa seneye bomba gibi geliyor. Keza yine Işılda ikili oyunlarla etkili oldu. Maçı 8 asistle bitirdi. Onu dün baya hareketli gördüm. Durağan oyunundan çok daha hareketli oynaması kendi kariyeri açısından önemli. Şaziye savunmada fazlasıyla iyiydi ama şutları bir türlü girmedi. Quanıtra ve Tuğbayı begendim. Şu Tuğbayı elimizden kaçırmamalıydık.

Dünkü maçta Işıl'ın istatistikleri 4 sayı, 5 ribaund, 7 asist, 4 top çalma, belki sayı olarak çok katkı vermemiş olabilir ama diğer istatistikleri gayet iyi

Karadağ'ı 66-57 yenerek 2 de 2 yapıyoruz. Yarın Slovakya'yı ezer geçer ve grubu 1.sırada tamamlarız inşaAllah. Tebrikler Kızlar !!

Yerli rotasyonumuz çok iyiydi zaten isim olarak. Tuğba ve Quanitra'yı da alsaydik cok daha güzel olurdu. Quanitra'yi hele birde Fenerbahçe'ye kaptırdik kötü oldu. Tuğba'da gelmedi. Fener'den Esra gelirse belki o eksikliğimiz kapanir. İşıl'i dinlendirecek bir oyuncu lazim bize o da sanirim Esra olacak. Daha doğrusu inşaAllah olur... Tuğba Canitez takima iyi katki veriyor gerçektende. Skorer bir oyuncumuz olsa final bile içten değil. Şu Zellous'u Türk yapsak ne güzel olurdu. Bravo takima...

Ben Quanitra'yı beğenmiyorum, Türkiye liginde neler yapacak konuşmak erken ama çok fark yaratacağını da düşünmüyorum, çok çabuk faul problemine giriyor, yeri geldiğinde 15-20 sayı yapıyor ama o kadar çok basit sayıları kaçırıyor ki sinir ediyor

Alba Torrens : 2 maç - 22.5 sayı - 3.5 ribaund - 1.5 asist - 3.0 top kaybı - 0.5 top çalma - 1.0 blok - %47 2 sayı - %55.6 3 sayı

Sancho Lyttle : 2 maç - 13.5 sayı - 10.0 ribaund - 2.0 asist - 2.0 top kaybı - 1.0 blok

İsveç'te Rusyayı yeniyor.68-51 Şu an sonuç Stepanova ve Becky olmadan Ruslar çok kötü Prince rağmen.

Fransa evinde düzenlemenin avantajıyla yine farklı kazanıyor.Turnuvanın favorisi onlar.

İspanya Alba ve Sancho ile 2/2 yaptı.Oyuncularımız muhteşemler milli takımda.

Belarus-Çek Cum. gibi takımların da şansı var ama fazla değil.Birde Britanya var ki.oyuncularını tanımıyorum çoğunu ama maçları kazanıyorlar.Fena takım değiller.

Bizse bence çoğu takımdan iyiyiz.Fransa ile final oynamak yapamayacağımız birşey değil.Ama Yarı Final çok büyük başarı olur.

Gruptaki 3.maçımızda Slovakya'yı 66-48 mağlup ederek 3te 3 yapıp grubu 1.sırada bitirdik. Yarı finalin kapısı açıldı galiba. Sôyle net bir skorerimiz olsa şampiyonluk içten bile değil aslinda. Bir madalya çok güzel olur. Tebrikler kızlar...

Işıl 4 sayı 3 ribaunt 5 asist, Şaz 4 sayı 5 ribaunt 2 asist,Nevriye 11 sayı 7 ribaunt,Bahar 10 sayı 5 ribaunt ile oynadı bugün. Q 10 sayı,Palazoğlu 12 sayı ile oynadi...

Sayı lideri Alba Torrens 22.5 / ribaund lideri Sancho Lyttle 10.5 / asist lideri Işıl Alben 5.3

Grup maçlarından sonraki liderlerin üçü de Galatasaraylı :)