2015-2016 Eurocup Şampiyonu Galatasaray!

Eurocupta rakibimiz olan bazı takımların VTB tarafından bütçeleri açıklanmış :

UNICS : 11.970.000 Dolar , Zenit 8.350.000 Dolar , Nizhny Novgorod 5.300.000 Dolar , Enisey 3.750.000 Dolar , Avtodor 3.110.000 Dolar , Krasny Oktyabr 1.875.000 Dolar
Krasny'nin dağıldıktan sonraki bütçesini yazmışlar galiba?..

Eurocupta rakibimiz olan bazı takımların VTB tarafından bütçeleri açıklanmış :

UNICS : 11.970.000 Dolar , Zenit 8.350.000 Dolar , Nizhny Novgorod 5.300.000 Dolar , Enisey 3.750.000 Dolar , Avtodor 3.110.000 Dolar , Krasny Oktyabr 1.875.000 Dolar

Vergiler dahilmiş net benı yanıltmadı ise Rusyada %13 vergı Zenıtın bıle butcesı bızden yuksekmıs

Yanlız bunlar sadece oyuncu bütçesi değil tüm giderlerin dahil olduğu bütçe. Bizim de 8 milyon usd civarı bir bütçemiz tüm giderler ile.

Orjinalini okumadım ama basketfauldeki haberden oyuncu butcesı gibi bir anlam çıkıyordu öte yandan bütçe açıklanıyorsa genel butce olması daha mantıklı diye de düşünmedim değl yine de Kızıl Ekimin bütçesi vergiler dahıl genel butce ıcın fazla düşük sanki sonucta bazı genel masraflar sabit üzerine hazırlık donemı ile birlıkte bır 2-3 ay fena oyumcular yoktu kadrolarında e şimdi de koçluga Bauermannı getirmişler Ibekwe artı Davon jeffersonu almıslar Rus oyuncularda 50-100 bın dolar arası bılle alıyor olsalar sanki 1750 genel butce ıcın az gıbı benzer sekılde Avtador için de 3 mılyon dolar genel butce için epey az olur gibi .6 yabancısı var Avtadorun ortalama 300-350 bın dolar alsalar nerede ise 2 milyon oyle gider yine Rus oyuncular ortalama 100 bin alsa bile vergi falan derken kadro 3 mılyonu bulur gibi

Yani emin degılım ama genel butce için az olur sanki

Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi budur. :)

Bu sene Eurocup'ı kazanmak hem kulüp, hem de ülke basketbolu adına çok önemliydi. Bizim için önemliydi, çünkü şubenin geleceği için ölüm-kalım meselesiydi. Kupayı alamazsak, seneye basketbol şubesi darmadağın olabilirdi. Türk basketbolu adına da önemliydi, zira gelecek yıldan itibaren Eurocup çok daha zorlu bir turnuva haline gelecek.

Umarım ilk turda elenir ve lige odaklanırız. Şampiyonluk dışındaki hiçbir neticenin başarıdan sayılmadığı, şampiyonluğun da aslanın ağızında olduğu bir turuva için kendimizi yıpratmanın anlamı yok. Bizim için önümüzdeki sezon en temel hedef lig finali olmalıdır.
İlk sayfaya bunu yazmıştım. Hayattaki en güzel mahcubiyet bu olsa gerek. :) Tabi sene başındaki durumlar farklıydı ya neyse... :)

Arkadaşlar öncelikle Eurocup'ı kabul etmemiz gibi bir şey söz konusu olamaz. Khimki, Valencia, Kuban gibi takımlar her 2 yılda bir bu kupada oynarken, bizim sanki 15 senedir aralıksız Euroleague'de oynuyormuşuz bir anda bizi silmişler gibi bir görüntü ve kibire bürünmemiz sadece Uleb yönetiminde değil, tüm Avrupa'da ters teper...
Unutulmasınki Real Madrid'de A lisansı almadan önce bu kupadaydı. Yükselişi bu kupayı alarak başladı...
Malesef bu işin patronları onlar.
Datçkanın Euroleague'e gidişi ise hakikaten kabul edilemez. Zaten çoğu kişiyi asıl yaralayanda budur bence.
Bizim yapmamız gereken seneye tüm kupaları almak Eurocup, Türkiye Kupası ve Türkiye ligi...
En önemlisi de Eurocup...Belki de en kolayı...
Bizi Euroleague'e almayanları bin pişman etmek...
Zaten Euroleague parçalanma sürecinde. Datçka gibi taraftarsız takımı alarak kendi ayaklarına bir kurşun daha sıktılar...
Bizim için ise vakit küsme vakti değil, küllerimizden doğma vakti...
Ben inanıyorumki içinde bulunduğumuz bu kötü durum, çok güzel günlerin başlangıcı olacak...
Yeterki kendi kendimize ihanet etmeyelim...

2. sayfada bunları yazmışım ben de...
Bundan 15-20 sonra belkide daha kısa, henüz doğmamş bir çocuk, Google'da (tabi o zamana Google kalırsa :) )Avrupa kupası şampiyonlarını aradığında, 2016 yılında Galatasaray'ı görecek...Var mı daha büyük mutluluk...
Tarih hiçbir zaman ikincileri, üçüncüleri, F4'e kalanları yazmaz. Sadece şampiyonları yazar. Mesela herkes Ergin Ataman'ın Siena ile Saportayı aldığını hatırlıyor, peki finalisti hatırlıyor mu ? Şahsen benim Google'a bakmam lazım....
Tarihe yeniden adımızı altın harflerle yazdırdık. Dibe vurduğumuz geçen senenin ardından küllerimizden yeniden doğduk...Bu sene belki tarihinin en zor Eurocup'ıydı. İsrail şampiyonu burdaydı, Euroleague'in gedikli takımlarından Kazan, Valencia, Maccabi, Milano burdaydı...
Almanya şampiyonu Bayern, Türkiye şampiyonu Karşıyaka burdaydı...
Ama kupayı biz aldık....
Bu mutluluğu yaşatan herkese teşekkürler....
Bu arada yazmadan edemeyeceğim, hani bir ara işler kötü giderken, bir arkadaş eleştirinin arasında şunu yazmıştı, tamam "Eurocup'ı deplasmanda kazanmadan da almamız mümküm ama"....
Aynen öyle oldu :)

Dikkatimi çeken birşey var. Kupayı aldık artık bizde Euroligte oynayacağız şeklindeki mesajlar takıma haksızlık. Farkında olunmadan heralde, takıma şampiyonlukla bir üst kümeye çıkmış muamelesi yapılıyor. Yok öyle birşey. Ortada bir kupa var. Bu kupa Avrupa kupası. Bu ve bu seviyedeki kupayı kazanan ilk ve tek Türk takımıyız. Ve bu Türk erkek basketbol tarihinin en büyük başarısı. Biz futbolda şampiyonlar liginde birden fazla yarı final oynadık. Ancak toplamı bile Uefa şampiyonluğumuz kadar değer etmez, etmedi zaten.

Bu şampiyonlukta bize tekrar gösterdiki. Kulüp kültürümüz, kurumumuz ve camiamız sayesinde yıllardır milyon dolarları heba edenlerin üstüne çıkabilmemiz hiçte zor olmayacaktır. Bu da Eurolig şampiyonluğudur. Tek gereken rekabet edebilecek bir bütçeyi sağlayan ve bunu sezon içinde takımın huzurunu bozmadan ödeyebilecek bir yönetim. Burdaki tecrübeyi önemli bir kriter olrak engelimiz görenler olabilir. Aslında tecrübeye de biz sahibiz. Örnek şikecilerin kadın basketbolunda biz kaç senedir kafaya oynuyoruz, adamlar geliyor tak şampiyon oluyor dedikleri bilmemezliktir. Onların 2. liğinden 15 sene önce biz 3. olmuşuz. Biz o yatırımları onlardan 15 sene önce yapmışız.

Kadın basketbolunda 2. kupayı almamızla 1. kupayı almamız arasında 6 sene var. Yatırım yapılmıştı. Ancak teknik adamımız kötüydü. Şimdi elimizde Ergin Ataman gibi kendini kanıtlamış ve kulübe tam yakışan bir antrenörümüz varken bunun 1-2 senede yapılabileceğine yürekten inanıyorum. Bunu konuşmak için erken diyen varsa, koçta eurocup şampiyonluğunu çok erken konuşmuştu, ligler başlamadan. Ateşi birinin yakması lazım.

Tebrikleri başka mesajda yazmıştım. Biz hakikaten başka bir camiayız. Kendi ayaklarımıza sıktığımız kronik sorunlarımızdanda kurtulabilsek demekki, bunları rutin yaşar hale getirip, Türk spor tarihini bambaşka bir yere taşıyabiliriz.

EN BÜYÜK CİMBOM.

Sanki on defa Eurocup şampiyonu olmuşuz da Euroleague'de olmadığımız sezon boşverelim Eurocup'u demek hiç realist bir yaklaşım değil. Tabii ki Galatasaray markası her yıl basketbolun şampiyonlar ligi olan Euroleague'de olmalı, tabii ki rüşvet yediren Daçka Doğuş değil, Galatasaray EL'de yer almalı. Ancak, Eurocup'ta Galatasaray varsa, o kupayı kazanması da şarttır. Eurocup'u kazanmak Galatasaray için gerçekçi bir hedeftir ve önemli bir başarı olacaktır. Umarım taraftar bu yolda en az Euroleague'e gösterdiği ilgiyi gösterir.

Bu sezonki ilk mesajım buydu. Benim için Galatasaray yapması gerekeni yapmış ve Eurocup'u kazanmıştır. Bu büyük başarıda emeği geçen herkesin adını tarih yazacak. İsimsiz kahramanlar olan Galatasaray taraftarının ise kupada payı çok ama, çok büyük! Galatasaray Erkek Basketbol takımı futbolun UEFA kupasını almıştır. Umarım futbolda olduğu gibi bir kupa alıp uzun yıllar bu işin arkası kesilmez. Önemli olan, büyük kulüp olmanın gereği olan başarıda devamlılıktır. İnşallah Galatasaray daha iyi yönetilir de Avrupa basketbolonun zirvesinde kalıcı olan bir kulüp olur.