2015-2016 Galatasaray Futbol Takımı

Gelecek sezon için şu oyunculardan kurtulmamız gerektiğini düşünüyorum ; Hamit, Bilal, Yasin, Selçuk, Umut, Jose, Donk, Semih, Olcan, Emre Çolak, Sabri, Eray, Tarık, Cenk. Hemen hepsi milyon euro maaş alıyor, performansları çok kötü yada pahalı yedek oyuncusu durumunda. Bu oyunculara yaklaşık 20 milyon euro maaş veriyoruz ve katkı alamıyoruz. O zaman çözüm çok basit bunlardan kurtulmamız lazım. Avrupa'da da olmayacağımızı göz önünde bulundururarak 14 yabancı + 6 Türk oyuncu ile sezona başlayabiliriz.

Engin, Emre, Emrah Galatasaray'da oynayamaz, yedek dahi olamazlar. Elimizdekilerden farkı yok. Bu arkadaşların Galatasaray'a gelmesini geçtim, Galatasaray ile isimlerinin anılmasını sağlayan nedir hakikaten merak ediyorum.

Yerli çete üzerinde mutlak hakimiyet kurarak Galatasaray'ın bu durumunu sadece Fatih Terim düzeltir. Bunu herkes biliyorken Fatih Terim'in yaptığı açıklama bir tek Dursun Özbek'e yarar. Geçen sene İbrahimoviç ile geçiştirmişti tüm yazı bu sene de Fatih Terim yazı olur. At fav'a bekle.

Hamit--Bruma
Semih--Emre Can
Sabri--Emre Uruç
Umut--Emre Güral bu 4 ismin değişikliği hem kadroyu gençleştirir hem de yıllık 5.5-6 milyon euro kar sağlatır. Bizim mevki olarak kalitesiz adamların yerini daha az yıllık ücret alanlarla doldurmamız gerekiyor. Çok transfere ihtiyacımız var ve mümkün olduğunca kadromuz bulanacak 13-14 yerli oyuncunun aldığı parayı düşürmeliyiz.

Hamit--Bruma
Semih--Emre Can
Sabri--Emre Uruç
Umut--Emre Güral bu 4 ismin değişikliği hem kadroyu gençleştirir hem de yıllık 5.5-6 milyon euro kar sağlatır. Bizim mevki olarak kalitesiz adamların yerini daha az yıllık ücret alanlarla doldurmamız gerekiyor. Çok transfere ihtiyacımız var ve mümkün olduğunca kadromuz bulanacak 13-14 yerli oyuncunun aldığı parayı düşürmeliyiz.
Hocam Emre Uruç da Emre Can da bizde oynayamazlar şu an. Hele Emre Canın hiç şansı yok. Ama kalması gerekiyor bence de kiralıktı sanırım.

Zaten demek istediğim bu isimler ilk 11 için değil seneye Avrupa'da olmayacağımızı düşünürsek alternatif isimler genç ve az para almalı.

11 yabancının ilk 18'e girme durumu var. Bu yüzden 25 kişilik kadroda en az 13 yerli isim olmalı.
Yerli İsimler için;

Alperen-Cenk-Hakan Balta-Koray-Emre Can- Emre Uruç - Furkan - Emre Ç.- İ.Can Kahveci- Bilal -Engin Bekdemir- Sinan- Emre Güral en azından bu isimler gelecek vadeden ve bir iki tane de tecrübeli az para alanlarla bence bu seneyi geçirmeliyiz.

Yabancılar içinde

Muslera-Carole-Caceres-Chedjou-Linnes-Asomoah(Kiralık alabiliriz)-Isla (Kiralık alabiliriz)-Bruma-Sneijder-Podolski-Forvet gibi forvet tüm bütçeyi buraya yatırmalıyız.

12. yabancı hakkını da Martin Braithwaite Toulesse'dan alırız. Sağlam forvetle bu kadro iş yapar hem de maliyeti düşürebiliriz.

Belki Podolski ve Chedjou içinde iyi para veren çıkarsa onlar yerine de düşük maliyetli alabiliriz. Bu sene çünkü maliyetleri baya azaltacağımız sene olmalı yoksa Avrupa'ya uzun süre zor gideriz. Verilen bu yıllık ücretler azalmadıkça..

Zaten demek istediğim bu isimler ilk 11 için değil seneye Avrupa'da olmayacağımızı düşünürsek alternatif isimler genç ve az para almalı.

11 yabancının ilk 18'e girme durumu var. Bu yüzden 25 kişilik kadroda en az 13 yerli isim olmalı.
Yerli İsimler için;

Alperen-Cenk-Hakan Balta-Koray-Emre Can- Emre Uruç - Furkan - Emre Ç.- İ.Can Kahveci- Bilal -Engin Bekdemir- Sinan- Emre Güral en azından bu isimler gelecek vadeden ve bir iki tane de tecrübeli az para alanlarla bence bu seneyi geçirmeliyiz.

Yabancılar içinde

Muslera-Carole-Caceres-Chedjou-Linnes-Asomoah(Kiralık alabiliriz)-Isla (Kiralık alabiliriz)-Bruma-Sneijder-Podolski-Forvet gibi forvet tüm bütçeyi buraya yatırmalıyız.

12. yabancı hakkını da Martin Braithwaite Toulesse'dan alırız. Sağlam forvetle bu kadro iş yapar hem de maliyeti düşürebiliriz.

Belki Podolski ve Chedjou içinde iyi para veren çıkarsa onlar yerine de düşük maliyetli alabiliriz. Bu sene çünkü maliyetleri baya azaltacağımız sene olmalı yoksa Avrupa'ya uzun süre zor gideriz. Verilen bu yıllık ücretler azalmadıkça..
Bence Chedjouyu göndermemiz lazım, aldığı para 2.2 milyon euro çok büyük para çok iyi oyuncu talibi çıkacaktır. Dediğin gibi kiralık oyunculara yönelmemiz doğru olur. Bu seneyi bir geçiş dönemi olarak düşünmek lazım, mümkün oldukça oyuncu yollamamız gerekiyor. İki yabancı santrafor alınmalı bence Islayı beğeniyorum keşke gelse. Caceres le Chedjou sıkıntılı bir ikili olur.

Önümüzdeki yıl için birşeyler yazmak istedim can sıkıntısından :)

Öncelikle Rodellega'nın 1.5 m euro serbest kalma maddesi olduğunu yalanladı ve kimsenin iletişime geçmediğini söyledi.Cihat Arslan,Donk'u isterim ama maaşını karşılayamayız demiş.Favre ise proje takımını seçtiğini yazmıştı Fatih Demireli ama nasıl bir projeleri var bilemiyorum.

Besnik Hasi ve Mirkeviç isimleri geçiyor ancak ben Riekerink ile devam edileceğini düşünüyorum hele ki kupayı kazanırsak maaşını arttırıp devam ederler.

En önemlisi yapılacak transferlerden çok takımından göndermek istediğimiz oyuncular.Sabri,Umut,Emre Çolak,Hamit,Tarık,Jose,Jem Paul,Umut Gündoğan,Oğuzhan Kayar,Furkan Özçal,Endoğan Adili,Salih Dursun,Olcan gibi aklıma aklıma ilk başta gelen oyuncular var.

Chedjou'nun da yüksek maliyetinden dolayı göndermemiz gerek.Özellikle fransada piyayası hala olur.Afrikalı stoperler biraz başına buyruk oluyorlar o yüzden kuzeyli bir stoper alsak fena olmaz.Çoğu mücadeleci ve yürekten oynayan oyuncular oluyor havasından mı suyundan mı artık.Yasin içinde teklif gelirse satılabilir 2 yıl daha sözleşmesi var.

Telles için kararsızım İnter almayacak bonservisi büyük ihtimalle iyi bir teklif gelirse 5-8 m euro arası satılabilir.Bruma ise biraz faydalanmamız gerekir 12 m para verdik alırken 3-5 m euro ya satmamalıyız.İspanya'da oyununu geliştirmiştir umarım özellikle son paslarını.

Denayer'in kalması gerekir Pep onu takımda tutar mı bilemiyorum belki geri çağırabilir.

Kalacak oyuncularda Muslera,Semih (kimseye veremeyiz bu performansla),Hakan,Carole,Linnes,Selçuk,Sneijder,Sinan,Podolski,Yasin,Cenk,Koray,Dzemaili,Bilal.

Transfer konusunda özellikle kiralık ve bonservisi elinde oyunculara yönelmek gerekiyor özellikle italya ve ingitere liglerinde büyük kulüplerin kirada olan oyuncuları çok fazla kiralık oyuncularıda çok fazla aynı zamanda.

İşimiz zor önümüzdeki 2-3 sene toparlanana kadar.Biz yine armaya olan desteğimizi devam ettiririz ben göremesemde yıllarca şampiyon olamamış bir kulübüz sonuçta bekleriz 2-3 sene daha.

Geçen sene Fener Markovici kiraladı burada çok sakatlandı ama çok iyi oyuncu öyle transferler yapabiliriz. Premier ligte takımlar 3. forvetlerini kiralıyabiliyorlar onlara da bakmak lazım. Fransa pazarıyla Almanya pazarına girmekte fayda var çok düşük maliyetli olup çok yetenekli oyuncular var.

Geçen sene Fener Markovici kiraladı burada çok sakatlandı ama çok iyi oyuncu öyle transferler yapabiliriz. Premier ligte takımlar 3. forvetlerini kiralıyabiliyorlar onlara da bakmak lazım. Fransa pazarıyla Almanya pazarına girmekte fayda var çok düşük maliyetli olup çok yetenekli oyuncular var.

G.Amerika pazarında iyi oyuncular var örneğin River'da sol bek Vangioni boşa çıkıyor ve milan ile anlaşmak üzere.

1 hafta sonra copa america başlıyor kim izleyecek acaba bizim kulüpten.Gidip 10 tane amerikalı al demiyoruz ki alabileceğin oyuncular belli zaten 1-2 tane getirsek fena olmaz.

Sampaoliyi getirebilselerdi Güney Amerika pazarına kafadan girmiştik hocam. Bunlar kimseyi getiremez gider Tolunay Kafkasla anlaşır ki kendisini çok severim :D

Favreyi bile ikna edemediler adam Nicei tercih etti yahu :). Bari Puel i alalım

Favre öyle bile denilecek hoca değildir kardeşim,benim en çok istediğim hoca oydu.
Zira bugün kendi ağzıyla parayı değil projeyi seçtiğini açıklamış,seviyorum bu tarz prensipleri olan adamları.Eminim bizim başkanı gördüyse gördüğü anda olmaz demiştir,zira proje filan da bizde hak getire.
Lucescu konusuna gelince de Lucescuyu istemezdim diyemem,Lucescuyu herkes ister ama o da yıllardır oyalıyor her takımı,bence gelmeye hiç niyeti yoktu ve ayrıldığı anda da parayı tercih etti.kendi de haklı bu yaştan sonra Galatasaraya bu kaosun içine gelip niye yorsun,yıpratsın kendini.

Diğer isimlere gelince Markevic bence olmaz,Puel iyi hoca ama bence biz daha yüksek profilli birini tercih etmeliyiz,çünkü Türkiyede başarılı olmak için sadece iyi hoca olmak yetmiyor.O yüzden de ben olsam Sampaoli ya da Bielsadan birini ne yapıp edip getirmeye çalışırdım.