2017-2018 | Şampiyon Galatasaray Futbol Takımı

Bu arada ben bugün de çok keyif alamadım maçtan. Bilmiyorum ama bir türlü ilk 7-8 haftadaki o dominant görüntüyü yakalayamıyoruz. Ndiaye'nin gitmesinin etkisi de var tamam ama bir türlü hücumlar akmıyor. Belhanda'nın savunmanın belini büktüğü kilit paslar, Rodrigues'in sıfırına inişleri, Tolga'nın ekstra katkısı, Mariano'nun muazzam bindirmeleri... Hiçbiri eskisi gibi değil. Mücadele kısmı evet tebrikler tüm takıma ama üretkenlik? Çok mu müşkülpesentim, bilemiyorum. :(
Başakşehirin çok güçlü bir oyunu olduğunu ve iyi bir takım olduğunu unutmamak gerekiyor. O çok beğendiğimiz ve bizden daha iyi bir kadroya sahip Beşiktaşı iki maçta da domine ettiler. Biz belki hücum olarak maksimum performansımızı göstermedik ama zaten öyle sağlı sollu hücum edebileceğimiz bir maç da yoktu. Olabilecek en akıllı oyunlardan birini oynadık. Trabzona ya da Beşiktaş dışında herhangi bir takıma bu oyunu oynadıysak kötü oynadığımızı söyleyebilirdim.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu arada ben bugün de çok keyif alamadım maçtan. Bilmiyorum ama bir türlü ilk 7-8 haftadaki o dominant görüntüyü yakalayamıyoruz. Ndiaye'nin gitmesinin etkisi de var tamam ama bir türlü hücumlar akmıyor. Belhanda'nın savunmanın belini büktüğü kilit paslar, Rodrigues'in sıfırına inişleri, Tolga'nın ekstra katkısı, Mariano'nun muazzam bindirmeleri... Hiçbiri eskisi gibi değil. Mücadele kısmı evet tebrikler tüm takıma ama üretkenlik? Çok mu müşkülpesentim, bilemiyorum. :(
İşin içine performans faktörü giriyor. O yüzden de her zaman aynı çizgide olmasını çok beklememek lazım. Diğer taraftan Tudor'un iç saha oyunu aslında daha güçlüydü, takım daha akışkandı, bunda elbette Ndiaye'nin de etkisi çok büyüktür ve neticede ben de o ilk 7-8 haftadaki keyfi tabi ki almıyorum, tersini söyleyemem. Performans faktörü söz konusu olduğunda her zaman aynı çizgide olmuyor bir şeyler ama kötü oynarken de, iç sahada da deplasmanda da kazanma alışkanlığı olmalı bir takımın ve biz bunu bu sezon deplasmanda hiç göremedik.

Tudor'un Galatasarayı 12.haftada Başakşehir'e 5-1, 14. haftada Beşiktaş'a 3-0, 16. haftada Malatya'ya 2-1 yenilmeseydi muhtemelen Tudor hala takımın başında olacaktı. Yoksa Fatih Terim'in Galatasaray'ı da deplasmanda saçma sapan maçlar kaybetti ama o beklenmedik farklı yenilgiler Tudor'un ipini çekti. Bu arada Tudor'un kumaşına da hala inanıyorum, ileride kendisini iyi yerlerde görebiliriz.

Yani özetle üretkenlik benim için de soru işareti, Fatih Terim'in bu kulüple yaşadığı sinerji başarılı olduğu sürece birçok şeyin üstünü örtecektir ama özellikle de iyi giderken iyi gitmeyen detaylara da eğilmesi gerekiyor. Tolga'yı kaybetmemeli, işin içine sokmalı mesela.. Ndiaye'nin satılmasına izin vermemeliydi mesela.. Bunlar uzar gider bu sezon bir şekilde şampiyon olalım ve eksiklerimizi gidererek, daha kimliği olan bir takım kuralım. Daha Fatih Terim gelirken söyledim, tabi ki genç yetenekli yerli oyuncular alalım ama yalnızca yerli diye de oyuncu almayalım.

Ilk 7-8 haftaki dominant goruntu, cok buyuk olcude bizim sezonu, UEFA ikinci on eleme turu nedeniyle erken acmamizdan kaynaklaniyordu. Yine en son sezonu bu sekilde erken actigimiz, 2009-2010 sezonunda da (Rijkaard'in teknik direktor oldugu) benzer bir ilk 7-8 hafta performansi sergilemis ama daha sonra lige haftalar oncesinden havlu atip 3. bitirebilmistik.

Ben Fatih Terim'e halen daha kirginim, Milli Takim-Demororen olaylari yuzunden. Ancak Fatih Terim'le, Tudor'u kiyaslamak futbola ihanettir. Tudor, Galatasaray tarihinin gordugu en kotu teknik adamlardan biridir. Zaten kendisinin bundan sonraki kariyerini hep beraber takip edecegiz. Bundan sonra hangi takimlari calistirabilecek gorecegiz.
Cunku isinizde gercekten iyiyseniz, bir kurumda olmasa biel baska bir kurumda mutlaka basariya ulasirsiniz. Benim dusuncem, kendisinin bundan sonraki kariyeri en fazla Hamza Hamzaoglu'nun ki gibi seyir edecektir. Calistirabilecegi en guclu takim Bursaspor olacaktir.

Son düzenleme:
Tudor karakter sorunu olan bir adam. Karakter problemi olan birini iyi bir takımda göremezsiniz zaten. Tudor'un görüp göreceği en iyi takım biziz. Fatih Terim, Frank Rijkaard, Mircea Lucescu ve Roberto Mancini kalitesini görmüş bir takımda antrenör bile olamaz. Bu seviyede teknik bilgiden bile önce gerekli olan iyi bir karaktere sahip değilseniz, futbolcular sizi top diye oynar ve madara olursunuz Tudor gibi.

İlk yarı kepaze olduğumuz büyük maçlarda ikinci yarı fena olmayan sonuçlar aldık. Trabzon’u yendik, Başakşehir’i gol yemeden yendik, Kadıköy deplasmanında belki de kazanabilecekken yenilmeden ve gol yemeden döndük.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tudor karakter sorunu olan bir adam. Karakter problemi olan birini iyi bir takımda göremezsiniz zaten. Tudor'un görüp göreceği en iyi takım biziz. Fatih Terim, Frank Rijkaard, Mircea Lucescu ve Roberto Mancini kalitesini görmüş bir takımda antrenör bile olamaz. Bu seviyede teknik bilgiden bile önce gerekli olan iyi bir karaktere sahip değilseniz, futbolcular sizi top diye oynar ve madara olursunuz Tudor gibi.
Yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum. Ancak iyi hoca olmak için iyi karakter şart değil. Mourinho bunun güzel örneğidir. Yaptığı açıklamalar, oyuncularla ve medyayla ilişkileri... Buna rağmen yeteneği sayesinde hep zirvede kalmayı başardı.

TT Arena'da Akhisar karşısında ilk yarıyı 0-2 geride kapattık. İkinci yarı bir şeyler yapmazsak kupadan eleneceğiz.

Elendik kupadan. Bu kupada bu kadar maç yapmışken ve ilk maçı deplasmanda kazanmışken evimizde 2 farklı kaybetmek yakışmadı takıma ve hocaya. Tamam eyvallah hafta sonu Alanya maçı var o daha önemli ama şu maçta son derece rezil bir rotasyon yaptı. Akhisar'ın bu sezon tek umudu kupa olması ve deplasmanlarda büyük takımlara kök söktürmesi (Fb'yi deplasmanda 2-3, Ts'yi deplasmanda 1-6 yenip Bjk ile deplasmanda berabere kaldılar) ortadayken çıkarabilecek en kötü kadrolardan birini çıkardı. İyi niyetini anlıyorum lig maçı öncesi sakatlık yaşamamak istedi belki ama kupadan olduk.

1- Muslera yerine niye Carrasco oynamaz? Süs diye mi aldık bu adamı? Bu maçlarda oynamayacaksa niye transfer ettik?
2- Latovlevici denen futbol fakirinin hala bu takımda oynaması skandaldır. U18 takımından birini koysan en azından tecrübe kazanır derdik.
3- Maicon - Ahmet gibi kağnı gibi hareket eden oyuncuları biz aynı anda oynattık. Yenilginin en büyük nedeni bu oldu.
4- Orta saha Tolga ve Selçuk yaratıcılıktan uzak, temposuz, skor üretemeyen, takımı organize edemeyen oyuncular olunca hücum edemedik.
5- Kupa golcüleri Yasin ve Sinan yoktu bugün ortalıkta. Eren'in zaten ayağına top değmedi. Ama Gomis girdi 10 kişi olmamıza rağmen golü atıyordu.

Yani demem o ki, bu yenilgiyi oyunculardan çok hocaya yazarım. Sezonu belki çifte kupayla tamamlayabilecekken şimdi bu moral bozukluğuyla ligi de kaybetme şansımız oldu. İnşallah ligi de verme gibi bir daniskalık yapmazlar.

Beşiktaş maçınada rotasyon yap hoca.Bir kupa maçının yarı finalinde rotasyon yapılır mı ? Fatih Terim'le önümüzdeki sezona başlamak hata olur,şampiyon olalım veya olmayalım Fatih Terim istifa,zaten bugün destekleyenler gelecek sezon istifa diyecek ama ben bu günden diyorum

Bugun yedeklerle baslayacagimizi hic ummuyordum. Hep soyluyorum 11 iyi ama yedekler les. Ceza almazsak yazin rotasyon icin bazi transferler yapmaliyiz. Oyuna yedekten girip gerekirse maci kurtaracak adamlar.

Kaybettiği 4. maçında da Gomis-Eren'i aynı anda sahada tutma becerisini gösterebilmiş kurt(!) hoca...

Sorun kupadan felan elenmek değil kimse kendini kandırmasın. Beşiktaş maçı kaybedilirse taraftardan ilk tepkiyi görür... Burası da net.

Beşiktaş maçınada rotasyon yap hoca.Bir kupa maçının yarı finalinde rotasyon yapılır mı ? Fatih Terim'le önümüzdeki sezona başlamak hata olur,şampiyon olalım veya olmayalım Fatih Terim istifa,zaten bugün destekleyenler gelecek sezon istifa diyecek ama ben bu günden diyorum

Fatih Hoca'nın miadı dolalı çok oluyor. Milli takımda gördük zaten bitmiş okeye dönüyordu. Geldiğinden beri Fb deplasmanında alınan beraberlik harici skor olarak olumlu bir katkısı olmadı. Tudor da evdeki maçları kazanıyor deplasmanda kaybediyordu. Terim geldi Kasımpaşa, Sivas, Gençler maçlarını kaybettik. Kupadan elendik. Bu zamana kadar yaşattıklarından dolayı büyük saygım ve sevgim var ama futbolda duygusallığın yeri yok. Kendini geliştiremiyorsan veya çağın gerisinde kalmışsan artık büyük takımlarda tutunmak zor. Pep Guardiola da hoca Fatih Terim de hoca. Ama ikisinin oynattığı futbol aynı mı o da var. Biri en ufak detayları bile hesaplayabilen bir hoca diğeri dan dun, bam bam hadi oğlum göreyim bakayım pres yapın diye sözde direktif veren hoca. Bu sezonu şampiyon bitirsek bile yollar ayrılmalı. Yoksa Şampiyonlar Ligi'nde hele hele Real Madrid'i falan geçtim Liverpool gibi takımlar karşısında beraberlik bile imkansız.

Seneye iyi bir taktisyen, bir proje adamı bulmak lazım. Tuchel olabilir. Fatih Terim'e de sportif direktör veya CEO gibi bir görev verilebilir taraftar sussun diye.

Kadın takımımızın şampiyonluk sevincine gölge düşürdüler.Rezalet ve skandal ötesi kadro seçimi,ayakta duramayan futbolcular.Hala inanamıyorum şoktayım..

Geçen yazdığımı tekrarlamak gibi olacak ama yine sorayım: Biz neden hoca değiştirdik? Kadrodan aldığımız verimi arttırmak ve daha iyi oynamak için değil mi? Tudor'la zaten içeride kazanıyorduk (artık içeride de kazanamıyoruz). Üstüne iç sahada oyun üstünlüğümüzü de kabul ettirememeye başladık (Başakşehir maçı sonrası, oynadığımız futbolun içime hiç sinmediğini yazmıştım). Çok "Hıncal Uluç vari" olacak ama Fatih Terim bu takıma ne kattı biri bana anlatsın. Tudor kalsaydı da kesinlikle bundan kötü durumda olmazdık. Hatta gün itibariyle kupada final yapmış bile olabilirdik. Eee ben ne anladım bu işten? Donk'taki kıpırdanma hariç ne fark etti? Kaybımızı yazayım, "şimdilik" bir adet Türkiye Kupası.

Ama bize de müstehak. En formda dönemlerindeyken dahi Tudor'a edilmedik hakaret bırakmadık. Eleştiriye her zaman varım ki ben de eleştirdim ama ipin ucu iyice kaçtı; sportif kişiliğini geçtim "Hırvatlığına" bile taktık. Adamın ne gerizekalılığı kaldı, ne beyinsizliği, ne pis Hırvatlığı. Mide bulandırıcı bir lince kalkıştık, "kolay lokma"ydı çünkü. Bugün yaşadığımız beter tabloda ise kimse ağzını açamıyor, "Fatih Terim'in vardır bir bildiği" oluyor. Hadi ya?

Açıkça yazayım. Takımdaki 3-4 karakter dışında şampiyonluğu hak etmiyoruz. Kopuk kopuk, istikrarsız ve saman alevi gibiyiz. İstersek 5'te 5 yapıp şampiyon olalım, istersek 5'te 0 çekip 4.lüğe inelim. Duygu ve düşüncelerim değişmeyecek. İlk 8 haftadaki Galatasaray maalesef bir daha geri dönmedi. 9. haftayla birlikte yalpalamaya başladık, zaman zaman dibe vurduk, bazen toparladık ama hiçbir zaman o ilk 8 haftadaki muazzam fırtınayı estiremedik (sezonu erken açmamız, maaşların geç ödenmesi gibi bir çok sebep olabilir, ben somut olanı yazdım). Fatih Terim'in de küçük nüanslar dışında hemen hemen hiçbir katkısı olmadı. Bu kadro, çok ciddi defoları olmakla birlikte, en azından hücumda bu kadar kısır kalacak kadar kötü de değil. Hasbelkader bir gol bulunca rölantiden bayılacağız artık. Bugün de maçı oynamak için değil 90 dakikayı bir şekilde rölantide tutup finale kapağı atmak için çıkmışız belli. Faturası ağır oldu ama.

Belki okuyana ağır gelecek ama gerçekçi olmak iyidir.

Son düzenleme:
Taktik değil gaz veren eski Tff elemanı Terim'in işine son vermek için Aysal başkanın dönmesi gerekiyor, keşke dönse. Başımıza ne geliyorsa bu gereksiz romantizmden geliyor zaten. 2002'de Lucescu gibi hocayı harcadık Terim uğruna. Luce kalsa büyük ihtimal Şampiyonlar Liginin gediklilerinden biri olacaktık. Shakhtar ile yaptıkları ortada, çağ atlattı resmen. Bizde de sınırlı kadroyla bile başarılı olmuştu. Belki göze çok hoş gelen futbol oynatmıyordu ancak sonuç almasını biliyordu. Sonrasında gelen Terim ise Canaydın yönetimiyle birlikte en kötü sezonları yaşadık. Ama bize müstahak. Mayısta da Dursun denen hain tekrar seçilirse şaşırmam.

Fatih Terimi insan olarak sevmek ayrı şey, bir hoca olarak beğenmek ayrı şey. Bir kez yolda karşılaştık, adam o kadar yukarıda yaşıyor ki, merhaba bile diyemedim. İyi insan mıdır? Bilemem, beni de ilgilendirmez. Beni ilgilendiren teknik adamlığı ve Galatasaraylılığı. Teknik adamlığı hep tartışmalıdır zaten. 70 yaşındaki babam bile hala der bu adam hoca filan değil diye. Peki sence o değilse kim iyi teknik direktör desen cevap var mı? Yok. Guardiola iyi hocaymış evet tabiki ama bakın bakalım hangi takımlarda ve hangi bütçelerle. Galatasaray takım kadrosunun çöp olduğunu çok defalar yazdım tekrar yazmama gerek yok. Kim kurdu bu kadroyu arkadaşlar? Kim cebine ne attı bu çöpleri takıma alırken? Gelelim asıl meseleye Galatasaraylılığa. Bence tüm bu site okurları, tüm dünyaki (hatta mezardaki) Galatasaraylıları biraraya getirsek ondan daha Galatasaraylı biri bence yoktur. Onu bu kulüpte tutan, her seferinde geri getiren de sözde başkanlar değil bu tutkudur. (Benim fikrim şudur keşke hiç gelmese de şu kulübün iç yüzü iyot gibi açığa çıksa ve kulüp gerçek sahiplerine dönse.) Saygılarımla.

Arkadaşlar ciddi misiniz yahu? 3 milyar dolar borcu olan AŞ'de 5 ay maaş alamayan adamları şampiyonluk yarışında tutuyor adam. Hem de devlet destekli bir takım, her maça prim koyan seçim arafesindeki başkan ve ligin uzak ara en iyi kadrosuna sahip ŞL 2. tur apoletli rakibe karşı. Şu adamın yerinde Mourinho olsa şimdiye kulüp en az 5-6 oyuncusuyla Fifa'lık olmuştu. Adam yönetimi değişen, en değerli 2-3 oyuncusundan biri devre arası zorunluluktan satılmış, 5 aydır paraları ödenmeyen ve çoğunluğu da kariyerli yabancı oyuncudan oluşan takımı çalıştırıyor. Bir anlamda Terim şu an hem başkan, hem TD, hem de Sportif Direktör konumunda. Adamın elinde 11, hadi Donk'u da kat 12 tane adam akıllı topçusu var. 2 gün sonra da düşme hattıyla cebelleşen bir takıma karşı deplasmanda maçı var. Gidip şu maça tam kadroyla çıkıp 2 oyuncuyu kaybetsek yerlerinin ne kadar dolmayacağını dünkü maç da ayan beyan gösterdi zaten. Ben Gomis'i aldığına bile şaşırdım ama adamın normal şarttan 3 oyuncu değişikliğinde sahaya atabileceği orta halli topçu bile yok. Zaten giden maçta çok yoruldu diye Fernando'yu oyundan alması bile durumun vehametinin göstergesi.

Şimdi gidip bir kupayı bile isteye ve bence mantıklı da olarak elinin tersiyle ittikten sonra Alanya'ya puan kaybeder şampiyonluğu da bırakırsa o zaman ben de en az sizin kadar eleştiririm ama şu an için abartılı eleştirileri yersiz buluyorum. Bu takımın tam şampiyonluk haftasında, ligin son 2 maçının arefesinde araya bir de büyük rakibine karşı kupa finali oynayacak rotasyonu yoktu. Ayrıca o ara kaybedilecek muhtemel bir kupa finali de takımın moralini kötü etkilerdi. Ben açıkcası dün hocanın da bu şartlardan dolayı giden kupayı çok da çevirmeye çalıştığına inanmıyorum. Öyle böyle final yapsak da dünkü kadrodan çok daha farklısını da kupa finaline çıkaracağını düşünmüyordum. En nihayetinde Terim bir tercihte bulundu ve haklı olarak ŞL biletini seçti. Bundan sonra ne yapacağı onun kararının doğruluğunu veya yanlışlığını ortaya çıkaracak. İnşallah hem kendi için, hem de Galatasaray için aldığı bu riskten alnının akıyla çıkar. O zaman bugün yazılanlar da tarihin tozlu raflarında yerini alır.

Su sezonda Turkiye Kupasina asilmak akil kari bir is degildi. Bence hoca 9 oyuncuyu rotasyona sokarak dogru birsey yapti.

Onemli olan lig. Ligi alalim ve Sampiyonlar Ligine kalalim.

Galatasaray icin, tek basari kriteri Avrupa'da kazanilacak basarilardir. Turkiye Ligi ve Turkiye Kupasi, Avrupa'ya giden yoldaki araclardir. Amac degildir, olmamalidir.

Bu arada sunu soyleyeyim. Latovlevici denilen oyuncu, heralde gelmis gecmis en kotu Galatasaray 11'i yapilsa, sol bekin banko (!) oyuncusu olacaktir.

Onun Galatasaray'a transfer kararini veren kisiler futbol cahilidir. Eger bir yerlerden bir avantalari yoksa tabi.