2017/2018 Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi

McCollum'un aldığı faullerin en az 1/3 ü faul değil (sadece bu maç için değil her maç için). Yakında euroleage'de teknik faul almaya başlar. Efes euroleague'in torpilli takımlarından olmadığından acımazlar

McCollum'un aldığı faullerin en az 1/3 ü faul değil (sadece bu maç için değil her maç için). Yakında euroleage'de teknik faul almaya başlar. Efes euroleague'in torpilli takımlarından olmadığından acımazlar

İyi de McCollum 15-16 sezonunda EuroCup'da da en çok faul alan oyunculardan biriydi. Hatta Gran Canaria yarı final rövanş maçının uzatma dakikalarında baya faul almıştı. Yani hadi Türkiye'de torpil, eyyam diyorsunuz da Avrupalı hakemlerin de mi eyyama karıştığını düşünüyorsunuz?

İyi de McCollum 15-16 sezonunda EuroCup'da da en çok faul alan oyunculardan biriydi. Hatta Gran Canaria yarı final rövanş maçının uzatma dakikalarında baya faul almıştı. Yani hadi Türkiye'de torpil, eyyam diyorsunuz da Avrupalı hakemlerin de mi eyyama karıştığını düşünüyorsunuz?

Eyyamdan ziyade yeterince tanınmadığını düşünüyorum. euroleague ilerledikçe ve rakiplerden itirazlar arttıkça bu konuda başının biraz ağrıyacağını tahmin ediyorum.
Tufan Ersöz bile biraz üstü kapalı fauller için bir şeyler ima etmişti

Eyyamdan ziyade yeterince tanınmadığını düşünüyorum. euroleague ilerledikçe ve rakiplerden itirazlar arttıkça bu konuda başının biraz ağrıyacağını tahmin ediyorum.
Tufan Ersöz bile biraz üstü kapalı fauller için bir şeyler ima etmişti

Yani evet belki kolay fauller çalınabiliyor Avrupa basketbolunun sertliğine göre, ama kendisi de faul almayı çok iyi biliyor. Özellikle biraz abartıyor temaslarda el kol hareketleriyle hakemler belki bu aldatmaya yenik düşebiliyor bilemiyorum. Tabi kurallar neyse ona göre çalınması lazım.

Silindirine Lebron da girse o fauldür. Adamın yeteneği de rakip oyuncuyu silindirine rahatça alabiliyor. Ben de basketbol oynuyorum nedense benim rakiplerim de bu tuzağa düşüyorlar. Hakemler konusuna gelirsek zaten onlar da oyuncuyu artık tanıdığı için çalmamak bi kenara daha rahat çalarlar bence faul olduğunu bilip. Pek problem olacağını zannetmiyorum. Zaten göstermesini de çok iyi yapan biri McCollum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eskişehir Efes maçı NBA temposunda oluyor gözlerim yoruldu. İnanılmaz heyecanlı bir maç. Eskişehir fark yemişken seyirciyle geri geldi.

Simon'un 1 saniye kala attığı basketle Efes uzatmaya götürmeden kazandı. İnanılmaz maç oldu, oraya gidenler baya zorlanacak belli oldu.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 3. Haftanın Sonuçları, Puan Durumu ve 4. Haftanın Maç Programı:

3. Haftanın Sonuçları:

TOFAŞ 83-79 Beşiktaş Sompo Japan

Demir İnşaat Büyükçekmece 82-84 BANVİT

Pınar Karşıyaka 75-91 Galatasaray Odeabank

Muratbey Uşak 84-80 Darüşşafaka

Yeşilgiresun Basket 79-86 Sakarya Basket

Trabzonspor 111-93 İstanbul BŞB

Fenerbahçe Doğuş 96-71 Gaziantep Basketbol

Eskişehir Basket 84-86 Anadolu Efes

6yX987.png

4. Haftanın Maç Programı:

BANVİT - Trabzonspor

Gaziantep Basketbol - Eskişehir Basket

Beşiktaş Sompo Japan - Muratbey Uşak

Sakarya Basket - TOFAŞ

İstanbul BŞB - Yeşilgiresun Basket

Galatasaray Odeabank - Fenerbahçe Doğuş

Darüşşafaka - Pınar Karşıyaka

Anadolu Efes - Demir İnşaat Büyükçekmece

Son düzenleme:
Bizim Trabzondan aldığımız skorer Hardy yokları oynuyor, yerine gelen Brady Heslip üçlükleri çatır çatır atıyor. Karşıyakadan büyük umutlarla aldığımız Dajuan Summers idare ederken, yerine gelen Jarrod Jones her maç yıldızlaşıyor. Ya bizim sistem de bir yanlışlık var, ya da coach seçiminde. Bu oyuncular geçen sene kötü değildi. Bu sene verimlilikleri neden bu kadar düşük?

Bizim Trabzondan aldığımız skorer Hardy yokları oynuyor, yerine gelen Brady Heslip üçlükleri çatır çatır atıyor. Karşıyakadan büyük umutlarla aldığımız Dajuan Summers idare ederken, yerine gelen Jarrod Jones her maç yıldızlaşıyor. Ya bizim sistem de bir yanlışlık var, ya da coach seçiminde. Bu oyuncular geçen sene kötü değildi. Bu sene verimlilikleri neden bu kadar düşük?

Geçen sene , Ataman'ı bende eleştirirken hep taraftar tarafından suçun tamamının teknik ekibe yıkılmaması , idari yönetimin en az teknik konular kadar önemli olduğunu dile getirmeye çalışmıştım. Bu amatör şubelerde başarı istemeyen yani başarı gelmemesi böylece taraftarca üst seviyede beklentiye girilmemesi ve bütçenin düşük seviyelerde tutulması anlayışıyla , kim koç olursa olsun başarı çok zor. Eurocup finale çıkarken yönetimden her hafta bir açıklama geliyordu çomak sokmak için. Ama son 1.5 senelik dönemde , yani başarısızken tek bir açıklama görmedim. Bu olayın birinci boyutu. Yani, takımın başarılı olması için idari bazda hiçbir faaliyet yok.

Hal böyle iken, Erman Hoca'nında felsefesi Avrupa'nın iyi takımı olma konusunda geniş ve rahat kaçıyor maalesef. Böyle olunca da , takım Karadağ'a tatile gidermiş havasında gibi gidebiliyor. Hani, nasıl takım kimyası diyoruz. Bu sadece oyuncular arasında değil. İdari ve teknik yönetim arasında da bir uyum gerekli ve bu bizde kötü durumda. Mesela Erman Hoca'ya sert bir yönetim lazım. Ya da bizimki gibi yönetime Ergin Hoca gibi her şeye müdahil bir koç lazım. Ergin Hoca'yı savunduğum sanılmasın eleştirdiğim çok noktaları var. Örnek vermek için bunları yazıyorum.

Bana göre , oyuncu kadromuz çok kötü değil ama yönlendirici bir kısa gerekliliği ve aradığımız 5 numaraların Hendrix ve Rakeem olmadığı çok aşikar. Bu hamlelerin acilen yapılıp, takım içinde düzenin kurulması gerekli. Bunlar yapılırsa, ben hala iddialı bir kadro olduğumuzu düşünüyorum.

Hardy de Trabzon da o yüzdelerle oynuyordu, o yüzden bizim seviyede ne yapacağı soru işareti. Takım oyununa yatkın ve oyun kurabilen bir skorer diye aldık ama sistem oturmadan yeterince verimli olamıyor, ara ara deliciliğini kullanması haricinde de ekstra katkıyı veremedi, özellikle oyun kurma aşamasında beklenenden uzak, sadece top getiriyor. Heslip in de benzer bir durumu var, FIBA Europe Cup ta felaket oynuyor mesela. Hardy yi de ligi tanıyor diye almışız ama belki de Eurocup ı tanıyan birini alsak daha iyi olurdu. Gerçi iki sene önce Hardy ilk Avrupa macerasında Eurocup ta çok iyi performans göstermişti. Bence iyi oyuncu Hardy, koçun ne yapıp edip ondan katkı alması lazım.

Jones un durumu farklı. KSK da Kenny Gabriel inden Summers ına tüm dört numaralar çok iyi görünüyor çünkü çok serbestler. Biraz Hosley sendromu söz konusu bence. Şunu da ekleyeyim ki bence asıl bakılması gereken Trabzon daki Eldridge. Yıllardır bu ligde oynuyor, Toolson ve Higgins ten sonra bu adamı nasıl kaçırıyorlar dediğim üçüncü kişi. Bilmiyorum belki de bana öyle geliyor :)

Banvit-Trabzon maçı çok tempolu ve ilginç oluyordu ki finali de böyle oldu. Son saniyede Tolga Geçim istemeden potaya attı süre dolmasın diye, o da basket oldu ve kazandılar[emoji1]

Bugün basketbol açısından güzel bir gün oldu. Banvit maçında Tolga Geçim'in son saniye basketinden sonra. Gaziantep-Eskişehir maçı da 2 uzatmaya gitti.Maç 119-118 bitti.Eskişehir kazandı.Antep de Lyons 30, Rudd 28 sayı atarken, Eskişehir'de Baron 26, Rowland ve Marshall 21 sayı attı. Baron özellikle çok faydalı oyuncu. Seneye bence bizim için düşünülebilir. Son şutuyla maçı kazandırdı. Eskişehir'de sağlam takım. Efes'e de son saniyelerde kaybetmişlerdi.

Son düzenleme:
BSL'de kalite bu yıl maalesef geçen senenin epey altında. Lige yeni çıkan takımları kenarda tutarsak, geçen seneye göre kadro kalitesini artıran takım yok hemen hemen. Tofaş ve Eskişehir oynadıkları oyunla tat veriyorlar, Karşıyaka bazı maddi sorunlarla cebelleşmemiş olsa Hogue ve bir yabancı ilavesiyle keyif verebilir ama sıkıntıları var. Banvit, Daçka, GS, FB, Efes, BJK, G.Antep, Giresun bence kalite düşüren takımlar. Antep ismen geri gitmemiş gibi görünse de kadro uyumu olarak soru işaretleri ile dolu, özellikle Lyons konusunda ciddi tereddütlerim var.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 4. Haftanın Sonuçları, Puan Durumu ve 5. Haftanın Maç Programı:

4. Haftanın Sonuçları:

BANVİT 75-72 Trabzonspor

Gaziantep Basketbol 118-119 Eskişehir Basket

Beşiktaş Sompo Japan 77-70 Muratbey Uşak

Sakarya Basket 74-86 TOFAŞ

İstanbul BŞB 99-87 Yeşilgiresun Basket

Galatasaray 62-83 Fenerbahçe Doğuş

Darüşşafaka 78-63 Pınar Karşıyaka

Anadolu Efes 94-75 Demir İnşaat Büyükçekmece

EyPa3v.png

5. Haftanın Maç Programı:

Beşiktaş Sompo Japan - Darüşşafaka

Eskişehir Basket - Galatasaray Odeabank

Demir İnşaat Büyükçekmece - Gaziantep Basketbol

TOFAŞ - İstanbul BŞB

Yeşilgiresun Basket - BANVİT

Fenerbahçe Doğuş - Pınar Karşıyaka

Muratbey Uşak - Sakarya Basket

Trabzonspor - Anadolu Efes

Son düzenleme:
Eskişehir bu hafta ne yapar bize belli değil... Ayres kesin 20 sayı 10 ribaundu var.. Deplasmanda şu maçın kazanılması içerde fener maçının kazanılmasından daha düşük ihtimal.

Bu yıl yapılan demode antrenör ve çöplükten toplama oyuncu tercihleri nedeniyle takımımız Tahincioğlu basketbol liginde diğer takımlar için artık bir rakip takımdan öte sabah kahvaltısında tahinin yanında yenilecek pekmez gibi duruyor. Takım resmen averaj takımı oldu.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 5. Haftanın Sonuçları, Puan Durumu ve 6. Haftanın Maç Programı:

5. Haftanın Sonuçları:

Beşiktaş Sompo Japan 88-84 Darüşşafaka

Eskişehir Basket 70-64 Galatasaray Odeabank

Demir İnşaat Büyükçekmece 98-78 Gaziantep Basketbol

TOFAŞ 89-85 İstanbul BŞB

Yeşilgiresun Basket 76-81 BANVİT

Fenerbahçe Doğuş 97-71 Pınar Karşıyaka

Muratbey Uşak 69-81 Sakarya Basket

Trabzonspor 89-96 Anadolu Efes

V3QzRr.png

6. Haftanın Maç Programı:

Gaziantep Basketbol - Trabzonspor