2018-2019 BSL Takımlarının Transferleri ve Hazırlık Dönemi

İsmim Cem. 35 yaşındayım. İstanbul da yaşıyorum..

Yaklaşık 25 senedir Avrupa basketbolunun içindeyim.. İllaki hayattaydım o zaman güzel kardeşim.

Mesela Guardiola.. Avrupa nın en zengin kulübüne transfer oldu. Mesela City'i Araplar bugun yarın bıraksalar. Sence anında Guardiola başka takıma gitmez mi. Babasının oğlunun takımı mı sanki City.

Obradovic te bu mantıkla başka takıma gitti. Senim takımının bütçesi 10 milyon Euro. Euroleague a lisansın yok. Oyunculara paralarını geç ödüyorsun.
Senin takımına Obradovic neden gelsin. Yani niye dursun.

25 senedir basketbol hayatının içerisindeysen verdiğin Partizan örneğinin günümüz dinamikleri düşünüldüğünde abes olduğunun farkında olman gerekirdi güzel kardeşim.

Obradovic de herkes gibi kendisine en iyi imkanı sağlayan takıma gitme hakkına sahip tabi ki. Ama sizler de Obradovic'i diğer antrenörlerle kıyaslarken onun çalıştığı şartların kıyasladığınız antrenörlerin şartlarından katbekat daha iyi olduğunu belirterek kıyaslayacaksınız ki ortaya nispeten adil bir yorum çıkabilsin.

Son düzenleme:
Biz Ergin Atamanspor'luları da dışarıya alalım, Fenerbahçe'lilerde.. Galatasaraylılar kalsın. Galatasaray'ı konuşalım, Galatasaray basketbolunu konuşalım..

Hocam, farklı şeyleri konuşuyoruz. Sezon ortasında oyuncu getirmedi demedim zaten, ama Weems, dragic maliyetinde getirmedi. Jackson, sekulic, bennet in toplamı belki 1 milyon usd idi, yada dragic den ucuzdu.
Thomson (ki rakam euro değil usd) sene başında alınan bir risk, tutmadı. Sıradan dediğin adam nba istatistiklerine bakarsak udoh+vesely+aklına gelebilecek nba den gelmiş diğer bir pivot da ekle, toplamından daha iyi. Ha tutmadı, sıçtı o ayrı. Sonuçta her transfer tutmayabiliyor malesef.

Sirp oyuncuların boyout larını kontratlarına eklesen bile yıllık 1-1,5 m yapıyor ama biz boyout a takmışız. Bu mantıkla başka bir isme 2 milyon versek daha iyi kabul ediliyor.

Takımdan1 -2 oyuncuya 3 m vermekte ne var ? Sonuçta Vesely 3 alıyor (artık olmadıkları için Udon ve Bogdan i konuşmuyorum) nunnally 1, guduric boyout u da eklesek 1-1,2.

Doğrudur, Pierre Jackson'u, A.Bennet'i da Ataman aldırmıştı. Thompson gibi sıradan bir adamı 1.750 milyon euroya aldıran, her sene bir Sırp oyucuya 6-7 haneli boyutlar verdiren, Vesely ve Udoh'u takımda tutmak için 3 milyon dolar civarı kontrat verme lüksüne sahip olan da Atamandır. Direk Ataman tarifi yapmışım, özür dilerim

Sıradan oyuncu denilen Thompson 10 seneye yakın NBA'de oynayıp bunların 6-7 senesinde çift haneli skor üreten bir adam yani. Hayır birisi bunu bile isteye nasıl yazar diye düşünüyorum ondan sonra uzadıkça uzuyor konuşma. Yani insanın aklıyla alay etmeye gerek yok. Adamlar hala biz Ergin Ataman'ı Fenerbahçe'yi yenemedi diye eleştirdiğimizi sanıyor. Pierre Jackson dediğim adam kolejden fenerbahçe'ye 100 bin dolara geldi. Bunları cidden nasıl yazıyorsunuz hayret ediyorum ya. Vallahi hayret ediyorum yani.

Her Ergin Ataman eleştirildiğinde insanları forumdan bıktıracak kadar tartışma uzatmaya çalışıyorsunuz. Ne Obradovic, ne Ataman burda kimsenin konusu değil. Birisi Fenerbahçe'nin, diğeri de Anadolu Efes'in antrenörü. Çok istiyorsanız o forumlara üye olup, orda tartışın bunları. Cidden sıktınız ya.

Hocam, farklı şeyleri konuşuyoruz. Sezon ortasında oyuncu getirmedi demedim zaten, ama Weems, dragic maliyetinde getirmedi. Jackson, sekulic, bennet in toplamı belki 1 milyon usd idi, yada dragic den ucuzdu.
Thomson (ki rakam euro değil usd) sene başında alınan bir risk, tutmadı. Sıradan dediğin adam nba istatistiklerine bakarsak udoh+vesely+aklına gelebilecek nba den gelmiş diğer bir pivot da ekle, toplamından daha iyi. Ha tutmadı, sıçtı o ayrı. Sonuçta her transfer tutmayabiliyor malesef.

Sirp oyuncuların boyout larını kontratlarına eklesen bile yıllık 1-1,5 m yapıyor ama biz boyout a takmışız. Bu mantıkla başka bir isme 2 milyon versek daha iyi kabul ediliyor.

Takımdan1 -2 oyuncuya 3 m vermekte ne var ? Sonuçta Vesely 3 alıyor (artık olmadıkları için Udon ve Bogdan i konuşmuyorum) nunnally 1, guduric boyout u da eklesek 1-1,2.

Nasıl farklı şeyleri konuşuyoruz arkadaşım. Benim söylediğim şeyleri aynen yazmışsın ama farklı konuşuyor olmuşuz.

- Obra, istediği oyuncuya Avrupa'da 2-3 kulüp dışında kimsenin veremeyeceği paraları verdiriyor mu? Evet

- İstediği oyuncuya boyout verdiriyor mu? Evet

- Takımda tutulmasını istediği oyuncuya 3 milyon dolar gibi Avrupa'da 1-2 kulüp dışında kimsenin veremeyeceği rakamları verdiriyor mu? Evet

Yarım sezon için Dragic ya da Bennet'e verilen paralar arasında zaten uçurumu olduğunu sanmıyorum. Biri 500 bin alsa öbürü de 300 bin alır. Bu kadar ekonomik imkana sahip Obra için bu miktarların mı hesabını yapıyorsun? 3'er milyon dolarları, buyoutları sıradanlaştırıp Ataman'ın sezon ortası aldırdığı Dragic, Bennet'ten daha pahalıdır demek nasıl bir yaklaşım?

Thompson meselesine gelecek olursak mesele NBA'de ne yaptığı değil, Avrupa basketboluna ve senin sistemine ne kadar ayak uydurabileceği, senin ihyiyaçlarına ne denli cevap verebileceğidir. Udoh'u kaybetmiş Fb'nin ihtiyacı Thompson mudur?
Obra, Thompson transferinde bu hususlarda sınıfta kalmıştır. Bu işler bu kadar basitse NBA'den getirebileceğin, ortalamaları en yüksek oyuncuyu getir, sonra da iyi transfer yaptım ama tutmadı de.

''Takımdan 1 -2 oyuncuya 3 m vermekte ne var ?'', ''Sirp oyuncuların boyout larını kontratlarına eklesen bile yıllık 1-1,5 m yapıyor'' şu cümlelere bakar mısın, trajikomik. Burası NBA değil malesef, senin o bahsettiğin cümlelerdeki işi Avrupa'da yapabilen 2-3 takım var. Fb'de maliyeti milyon doların altında yabancı yok, bazıları Avrupa'nın en çok kazananları listesinde ama siz bunda ne var diyorsunuz.

Hakkaten siz Fb yönetiminin Obra'ya sunduğu imkanların farkında değilsiniz.
Adam 12-13 milyon dolarlık Pana'yı beğenmeyip geldi buraya. Durum yeterince açık değil mi?

Son düzenleme:
Ha bir de her Ataman konusu açıldığında buraya gelip Ataman'ı gömen sonra da ''sıkıldık Ataman muhabbetinden yaa'' diye liseli ergenler gibi laf soktuğunu zanneden arkadaş var. Bütün başlıklardaki Ataman yorumlarına bakın, kendisinin mutlaka negatif bir yorumu vardır.Her Ataman tartışmasının içerisindedir.

Madem sıkıldın o zaman niye Ataman ile ilgili yorum yapıyorsun ? Madem Ataman ile ilgili fikrini belirtme ihtiyacı hissediyorsun o zaman ne diye ''sıkıldık artık'' diye triplere giriyorsun?

Başlık zaten diğer BSL takımlarıyla ilgili..

Son düzenleme:
Hepsini geçtim, şu başlığa girip "Sadece Galatasaray ile ilgili şeyler okumak istiyorum" diyen, yukardaki linki paylaşan adamın amacı provakasyon değildir de nedir?

Seni gidi provakatif ergen seni...

Şu ligi baz alıp Obra ile diğer antrenörlerin kıyasını yapmak kadar komik bir durum olamaz. Adam en yakın rakibi Efes'in 2, diğer rakiplerinin 4-5 kat fazla bütçeleriyle takım kuruyor. Euroleague'de bile CSKA, Real, Barca ile en büyük 4 bütçeden birine sahip. Millet de oturup paragraflarca Obra güzellemesi yapıyor, ne diyebilirim ki...

Canı sıkılır buyout verdirir, canı ister istediği oyuncuya milyon dolarlar verdirir. Kimse kusura bakmasın Fb'nin basketbola yaptığı yatırımın doğal sonucu şampiyonluktur. Aksi tüm sonuçlar başarısızlıktır.

Fenerin yaptigi yatirimin ligdeki dogal sonucu sampiyonluktur zaten. Aksini dusunen yok, komik buldugum sey bir Wilbekin takviyesi ile ligde efesin favori olunacaginin iddia edilmesi.

Maşallah yine ortam yok sen Ergincisin, yok sen Fenerlisine dönmüş. Şu seviyeyi belli bir yerde tutmayı öğrenin artık. Biri birisine ergen falan diyor başka birileri gelmiş burada Fenerbahçelilik kasıyor. Burası dingonun ahırı değil. Bu artık son uyarımdır. Böyle devam ederse cezaları vermeye başlayacağız.

Sanırım Earl Clark Buducnost'a gidiyor. Umarım iyi iş yapar orada. Sonuçta Buducnost da bir ekoldür. Geçen sezon başında Eurocup'ta eşleştiğimizde kasaba takımı filan diyenler, bizi yendiğinde küçümseyenler vardı. İyi takım kurarlar Gordic'i tutarlarsa. Acaba Ufuk Hoca kimi getirecek onun yerine?

Sanırım Earl Clark Buducnost'a gidiyor. Umarım iyi iş yapar orada. Sonuçta Buducnost da bir ekoldür. Geçen sezon başında Eurocup'ta eşleştiğimizde kasaba takımı filan diyenler, bizi yendiğinde küçümseyenler vardı. İyi takım kurarlar Gordic'i tutarlarsa. Acaba Ufuk Hoca kimi getirecek onun yerine?

Buducnost Coty Clarke ve Edwin Jackson gibi iki iyi hamleden sonra Earl Clark ile yanlış hamle yaptı bence. Ufuk hoca geçen sezon başında Kenny Gabriel'i istemişti, Panathinaikos bırakırsa yine ilk başta onu ister :)

Panathinaikos'un yıldızı Chris Singleton, yaz döneminde yüksek ihtimalle Fenerbahçe Doğuş ile imzalayacak. (via @Sportando)

Arkadaşlar pek bilmiyorum Singleton un oyun tarzını.

Udoh u andırıyor mu biraz. Ya da hangi pivota benziyor.

Singleton tam bir pivot dahi sayilmaz. 4/5 oynayan bazi yonleri benzesse de Udohtan epey farkli bir oyuncu.
Cok iyi bir dis sutu olan savunmada ayaklari cabuk kisa karsisinda kalabilen hatiri sayilir bir blok tehtidi olan bir oyuncu. Fizik olarak 5 numara icin biraz zayif, ozellikle post savunmasinda fizik sebebiyle aksiyor. Ancak hirsi ve enerjisi ile her takima uyan kaliteli bir uzun. Avrupadaki en iyi 7-8 uzundan birisi.

4 numaraya daha yakin bir oyuncu. Vesely Melli Singleton cok saglam bir uzun rotasyonu olur. Uc senedir en buyuk sorunlari iki kaliteli uzunun yanina bir ucuncusunu koyamamalari ve iki uzunun iflahinin kesilmesiydi.

Yalniz anlasma henuz kesinlesmemistir. Adam daha dun final serisinden cikti. Dustan cikip imzaya gitmemistir herhalde.

Bizim geçen seneki yabancılardan kontratı devam eden var mıydı ? Ya da şöyle sorayım şu an kontratı olan oyuncularımız kimler türk-yabancı ? Ege ile göksenin'i biliyorum sadece ben. Bir de yeni gelen erol çinko.

Bizim geçen seneki yabancılardan kontratı devam eden var mıydı ? Ya da şöyle sorayım şu an kontratı olan oyuncularımız kimler türk-yabancı ? Ege ile göksenin'i biliyorum sadece ben. Bir de yeni gelen erol çinko.

Yabancılardan kontratı devam eden yok, bir tek Adas Juskevicius'un opsiyonu vardı o da kullanılmayacak diye biliyorum.