2018-2019 BSL Takımlarının Transferleri ve Hazırlık Dönemi

Shved her aldığını atan bir oyuncu. Tüm takımı ona bağlamak lazım. Çok kaliteli ama Obra'nın sistemine uymaz bence. Adam avrupa'nın Russell Westbrook'u gibi. Obra'ya De Colo uyar, cuk oturur sistem oyuncusu ama onu da almak imkansız gibi bişey.

Micic-Efes anlaşmış deniyor.Bu transferden benim anladıgım Henry olmuyor.Alabilirlerse Wilbekin-Micic-Bugrahan çok iyi guard rotasyonu olabilir.Tabi Micic yerine Aaron Jackson geri döndürebilse muazzam hamle olurdu.

Son düzenleme:
Micic-Efes anlaşmış deniyor.Bu transferden benim anladıgım Henry olmuyor.Alabilirlerse Wilbekin-Micic-Bugrahan çok iyi guard rotasyonu olabilir.Tabi Micic yerine Aaron Jackson geri döndürebilse muazzam hamle olurdu.

Wilbekin-Micic-Buğra Euroleague için bence yetersiz bir guard rotasyonu olur. Oraya bir isim daha gerekli bence.

Filipovski ile yollar ayrılmış. Monaco ile görüşüyormuş. Bu işten hiç bir şey anlamadım. Daha ne kadar başarılı olabilir ki bir koç? Banvit şubeyi kapatmayacak da -yalanladılar- bütçeyi mi kısacak acaba? Bu arada Filipovski Daçka'ya uyardı bence.

Filipovski çok iyi hoca. Fener hariç her takıma uyar bu ligde. Hatta Obra ayrılıyorum desin fenere bile uyar. Ben Efes'in başında görmek isterdim şahsen. Genç türk oyuncularına verdiği önemle Efes'in alt yapıdan gelen oyuncularına çok ciddi katkısı olurdu.

Efes'in yapacağı en iyi hamle; David Blatt ile uzun süreli bir anlaşma imzalayıp ona gerekli bütçe ve desteği sağlamak ve sonra arkasına yaslanmak olurdu. Obradovic'i devirecek potansiyel var Blatt'ta. EL ve ligde favori olabilirlerdi bu hamleyle.

Zamanında Ataman'ı da denemişlerdi. Şu an Avrupa piyasasında Blatt'tan iyi koç bulmak zor.

Ergin hoca ile ne ilgisi var anlamadım bunun, bu forumda da her konu Ergin hocaya geliyor arkadaş. Adam ayrıldı takımdan hala onu tartışıyoruz. Sadece o dediğinizi zamanında Efes harfi harfine yapmıştı zaten onu belirttim. Hem Ergin hocanın efes'le başarıları, şampiyonlukları, F4 oynatması vs. var. Öbürü İvkovic gibi tutmadı maalesef. Yoksa dediğiniz gibi şu an avrupada Obra'dan sonra Blatt gelir. Hatta Nba'de bile piyasası olan bir hoca. Hocanın kalitesini kimse tartışmıyor.

Zamanında yapmadı mı Efes bunu zaten ?

Her zamanki Efes aceleciliğiyle ligin bitimine 3-4 hafta kala yedinci mağlubiyetini alınca göndermişlerdi. Sezonu Ekrem Memnun tamamlamıştı play-off yarı finalinde FBÜlker'e elenerek. Bence Efes Ergin Hoca'yla en doğru seçimi yaptı. Onlar için enkaz filan da önemli değil, nasıl olsa hem altyapı var hem de para. Belki EL'de veya ligde bir şey yaparlar. İyi yabancı hoca da getirseler sadece ligde şansları olabileceğini düşünüyorum, ona da gerek yok çünkü Ergin Hoca da bir ihtimal başarılı olabilir ligde. Blatt zamanında Efes'ten gönderildi ama sonra gittiği takımlarda daha büyük bütçeler bile almayı başardı. Mahmuti daha iyi bütçe almak istiyorsa başarılı olacak. Aynı durum Ergin Hoca için de geçerli. Umarım seneye ligde biz başarılı oluruz, Avrupa'da o başarılı olur.

Ülkede ve forumda x liraya y yapan x+5 liraya y+5 yapar mantığı var. Daha önce ifade etmeye çalışmıştım, büyük bütçe ve büyük takım yönetmek kolay değil çünkü bambaşka dinamikleri var. Her hocanın maksimum verim aldığı bütçe ayrı, sonrası azalan verimler yasasına bile tâbi değil, direk çöküş oluyor. En basidi bizim Ergin Hoca'yla yaşadıklarımız; onun Efes ile yaşadıkları. Mahmuti de genelde 7-9 milyon arası bütçelerle başarılı oluyor, Blatt bile bu sezon bir öncekinden daha başarılıydı. Evet ikinci yılı olması gibi bir durum var, evet Efes ve Daçka gibi takımlarda taraftar desteğinin olmayışı gibi farklı koşullar da var ama genel olarak optimal bütçe kavramı reddedilemeyecek bir gerçek.

Piyasada oyuncular belli, Avrupa'nın kalburüstü liglerine her yıl ABD'den ilk kez gelen 30-40 kadar oyuncu oluyor, 7-8 tanesi sivrilerek bir sonraki sezon için fırsat alımı haline geliyor. 50-60 kadar da EL profilinde giden istikrarlı oyuncu var. Dolayısıyla 10-14 milyonluk bütçeyle 25 milyonluk bütçe arasında da çok büyük fark olmuyor aslında çünkü oyuncu havuzu belli. Hatta dev bütçeye sahip olmak yerel lig için avantaj olsa da EL için dezavantaj bile olabilir. Bazen oyuncu maaşları arasında korkunç farklar oluyor ve takım kimyasını bozuyor veya yüksek kontrat alıp yatanlar oluyor. EL oynamak geniş bir rotasyonla oynamayı ve tüm oyuncuları hazır ve formda tutmayı gerektirdiğinden dolayı kimseyi küstürmeden ve paslandırmadan iyi süre dağıtmayı ve geniş havuzda doğru beşleri bularak oyuncuları birbirine ısındırmayı zorunlu kılıyor. Yüksek kontratlı oyuncularla çalışmanın zorluğu da çabası. Mesela Obradovic'in agresif tarzını hiç sevmemişimdir ama FBÜlker'e Batiste geldiğinde de dediğim gibi ondan o verimi sadece Obradovic alabilirdi. Nitekim ondan ayrılınca patladı Batiste. Zaten günümüzde Obradovic'in filan oyun açısından öyle inanılmaz yerlerde olduğunu düşünmüyorum. Tanjevic'in aksine her aynı şeyi denemek yerine değişime ayak uydurabilmiş o kadar. Bence yıllardır geliştirdiği özellik turnuvalara ve bulunduğu takımlara adapte olma becerisi. Bir de haliyle oyuncular için de çalışılmak istenen kişi olma durumu var.

Ozan Bulkaz'a da 20 milyon bütçe verebilirsiniz. İyi koç mu derseniz bence kesinlikle kötü değil. Hatta bence Avrupa'da EL oyuncu piyasasına bile hakimdir ama o bütçeyle alacağı oyuncular belli, hata şansı az, ya tutarsa transferini ancak belli şeyleri rayına oturtunca yapma lüksü var ve skorer/yıldız oyuncuları idare etmesi çok zor. Bu yüzden başa oynayan yüksek bütçeli takımlar hep belli hocalar ve onların yardımcıları üzerinden gidiyor.

Orhun Ene ve Ufuk Hoca başarılı olsalar da olmasalar da takımları iyi basketbol oynamaya çalışıyor. Bu yıl biz de Mahmuti'yle bu gruba katılmaya çalışacağız. Umarım başarılı olana köstek olunmaz da bütçe ve ilgi olarak dönüş yapılırsa ülke basketbolu açısından daha güzel günler görürüz.

Son düzenleme:
Ergin hoca ile ne ilgisi var anlamadım bunun, bu forumda da her konu Ergin hocaya geliyor arkadaş. Adam ayrıldı takımdan hala onu tartışıyoruz. Sadece o dediğinizi zamanında Efes harfi harfine yapmıştı zaten onu belirttim. Hem Ergin hocanın efes'le başarıları, şampiyonlukları, F4 oynatması vs. var. Öbürü İvkovic gibi tutmadı maalesef. Yoksa dediğiniz gibi şu an avrupada Obra'dan sonra Blatt gelir. Hatta Nba'de bile piyasası olan bir hoca. Hocanın kalitesini kimse tartışmıyor.

Sadece örnek verdim Ataman tartıştığımız falan yok. Sizin verdiğiniz tepki saçma olmuş. Daha önce denendi diye bir daha denenemez mi? Blatt Avrupanın en iyilerinden. Efes onu getirse dediğim gibi doğuş hegomonyasına son verebilir.

Sadece örnek verdim Ataman tartıştığımız falan yok. Sizin verdiğiniz tepki saçma olmuş. Daha önce denendi diye bir daha denenemez mi? Blatt Avrupanın en iyilerinden. Efes onu getirse dediğim gibi doğuş hegomonyasına son verebilir.

Madem bu kadar kolay, iki sezondur niye veremedi? Üstelik ilk yılında Fenerbahçe Doğuş kimi istediyse daha fazlasını verip aldılar, sonuç yarı finalde maç bile alamadı.

Madem bu kadar kolay, iki sezondur niye veremedi? Üstelik ilk yılında Fenerbahçe Doğuş kimi istediyse daha fazlasını verip aldılar, sonuç yarı finalde maç bile alamadı.

Aynen o zaman verseymiş niye verememiş ?

Bir de ne kolay tartıştığın kişinin fikrini kendi kendine saçma ilan etmek. Saçma konuşuyorum çünkü sen öyle diyorsun. Evet. Haklısın.

Aynen o zaman verseymiş niye verememiş ?

Bir de ne kolay tartıştığın kişinin fikrini kendi kendine saçma ilan etmek. Saçma konuşuyorum çünkü sen öyle diyorsun. Evet. Haklısın.

Saçma konuşuyorsunuz demedim, sadece siz daha önce denendi diyince ben de Ataman'ı örnek olarak kullandım fakat siz konuyu bilerek ona getirdiğimi zannettiniz. Kırıcı olduysam kusura bakmayın.

Estağfurullah kırıcı olma gibi bir durum yok kesinlikle. Ben de yanlış anlamış olabilirim hakkınızı helal edin. Aslında aynı düşünüyoruz temelde zaten. Ergin hocamıza da David Blatt'e de başarılar dileyerek konuyu kapatıyorum kendi adıma.

EL sitesindeki lige katılacak takım listesinde FB ve Daçka'nın isim sponsoru yok görünüyor. Doğuş Grubu'nun basketboldan çekilmesi kesinleşmiş demek ki.

ECA Board reviews commercial strategy, approves 2018-19 competitions team list - News - Welcome to EUROLEAGUE BASKETBALL

Buducnost VOLI Podgorica
FC Bayern Munich
Olympiacos Piraeus
Panathinaikos Superfoods Athens
Maccabi FOX Tel Aviv
AX Armani Exchange Olimpia Milan
Zalgiris Kaunas
CSKA Moscow
Khimki Moscow Region
FC Barcelona Lassa
KIROLBET Baskonia Vitoria Gasteiz
Real Madrid
Herbalife Gran Canaria
Anadolu Efes Istanbul
Fenerbahce Istanbul
Darussafaka Istanbul

EL sitesindeki lige katılacak takım listesinde FB ve Daçka'nın isim sponsoru yok görünüyor. Doğuş Grubu'nun basketboldan çekilmesi kesinleşmiş demek ki.

ECA Board reviews commercial strategy, approves 2018-19 competitions team list - News - Welcome to EUROLEAGUE BASKETBALL

Zaten kesinleşmişti, hem Aziz Yıldırım hemde Ali Koç açıkladı bunu. Darüşşafaka'dan isim sponsorluğunu çekselerde geçen yıl destek vermişlerdi, bu yıl tamamen çekildiler, hatta geçen şöyle bir habere rastladım...

https://twitter.com/***************************************/status/1008726418656768001?s=19

Zaten kesinleşmişti, hem Aziz Yıldırım hemde Ali Koç açıkladı bunu. Darüşşafaka'dan isim sponsorluğunu çekselerde geçen yıl destek vermişlerdi, bu yıl tamamen çekildiler, hatta geçen şöyle bir habere rastladım...

https://twitter.com/***************************************/status/1008726418656768001?s=19
Benim okuduğum haberlerde kesin bir durum yoktu. Görüşülecek falan diyordu.

https://www.sporx.com/fenerbahcede-ali-koc-ferit-sahenk-zirvesi-SXHBQ713588SXQ