2018-2019 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Çağlar Torun 3 isim söyledi.
1-Yağızer Uluğ
2-Ertuğrul Erdoğan
3-Hakan Demir

3 numara olmasın sakın...

3 isim arasında en tecrübelisi Hakan Demir Efes ekolünden gelen zamanında tekelsporla fena işler yapmamıştı. Savunma odaklı bir yapısı vardı Efes kültürünün diğer antrenörleri gibi ama en son ciddi seviyede Karşıyaka'yı çalıştırdı diye hatırlıyorum. Basketbolun üst seviyesinden zaman zaman kopmalar yaşıyor. Böyle bir koç tercih edecek olsam Cem Akdağ'ı tercih ederim.

3 isim arasında form durumu sebebiyle bir adım öne çıkan bence Ertuğrul Erdoğan ama Galatasaray'ın koçu olmalı mı bence bu tartışılır.. Galatasarayın hedefleri daha farklı daha yüksek olmalı. Daha vizyoner işler olmalı..

Yağızer Uluğ konusuna gelince ise ben olsam kendisini düşünmem. Yetenekli bulanlar olabilir ama bence önce Baş antrenör olarak kendisini kanıtlamalı. Cem Akdağ'dan ne gibi bir artısı olabilir Yağızer Uluğ'un..? ya da Ertuğrul Erdoğandan..?

Ezcümle bu isimlerin hiçbiri beni memnun etmedi. Ben olsam yerli düşünmezdim ama bunlarda da yabancı getirebilecek bağlantıyı vs'yi geçtim, randevu alabilecek bir çap olmayabilir. Tabi Sırbistandan herhangi bir adamı koç diye getirmeyi düşünmüyorlarsa:)

3 isim arasında en tecrübelisi Hakan Demir Efes ekolünden gelen zamanında tekelsporla fena işler yapmamıştı. Savunma odaklı bir yapısı vardı Efes kültürünün diğer antrenörleri gibi ama en son ciddi seviyede Karşıyaka'yı çalıştırdı diye hatırlıyorum. Basketbolun üst seviyesinden zaman zaman kopmalar yaşıyor. Böyle bir koç tercih edecek olsam Cem Akdağ'ı tercih ederim.

3 isim arasında form durumu sebebiyle bir adım öne çıkan bence Ertuğrul Erdoğan ama Galatasaray'ın koçu olmalı mı bence bu tartışılır.. Galatasarayın hedefleri daha farklı daha yüksek olmalı. Daha vizyoner işler olmalı..

Yağızer Uluğ konusuna gelince ise ben olsam kendisini düşünmem. Yetenekli bulanlar olabilir ama bence önce Baş antrenör olarak kendisini kanıtlamalı. Cem Akdağ'dan ne gibi bir artısı olabilir Yağızer Uluğ'un..? ya da Ertuğrul Erdoğandan..?

Ezcümle bu isimlerin hiçbiri beni memnun etmedi. Ben olsam yerli düşünmezdim ama bunlarda da yabancı getirebilecek bağlantıyı vs'yi geçtim, randevu alabilecek bir çap olmayabilir. Tabi Sırbistandan herhangi bir adamı koç diye getirmeyi düşünmüyorlarsa:)

Yeni getirilen yabancı antrenör kuralından sonra bu imkansız, zaten o kurallara uyan yabancı antrenör bulmak zor, bu yönetimin bulma ihtimali hiç yok ;)

Yeni getirilen yabancı antrenör kuralından sonra bu imkansız, zaten o kurallara uyan yabancı antrenör bulmak zor, bu yönetimin bulma ihtimali hiç yok ;)
O kural saçmalığın önde gideni ya:) O kuralı kaleme alan, onaylayan, uygulamaya koyan arkadaşların tek vasfı yerli seviciliktir:) ve böyle ucube bir kural bence çok fazla yaşayamaz. Ya delinir ya da kaldırırlar.

Ayrıca mevcut koçları etkilemiyor sanırım ama mesela Dedas bahçeşehirden ayrılsa bu kurala göre başka takımla imzalayamayacak sanırım ve bu durum da trajikomik.

Bu kuralla belki Halil Üner de antrenörlüğe döner:))

O kural saçmalığın önde gideni ya:) O kuralı kaleme alan, onaylayan, uygulamaya koyan arkadaşların tek vasfı yerli seviciliktir:) ve böyle ucube bir kural bence çok fazla yaşayamaz. Ya delinir ya da kaldırırlar.

Ayrıca mevcut koçları etkilemiyor sanırım ama mesela Dedas bahçeşehirden ayrılsa bu kurala göre başka takımla imzalayamayacak sanırım ve bu durum da trajikomik.

Belkide amaçları budur :)

Belkide amaçları budur :)
Amaçları açık tabi ki vasıfsız yerli antrenörlerin kulüp bulmasını sağlamak:) Halil Üner birçok antrenörden yine vasıflı da sayılabilir ama türk antrenörlerinin genel olarak seviyesi bence üzücü. Yerli kuralını savunan sayının düşürülmesini sağlayan koçlar da bence kendilerini bazı konularda güncellemeli. Yasaklar hiçbir şeyin çözümü olmaz. Türk Basketbolu en başarılı dönemlerini bu yasakların olmadığı dönemde yaşadı. Keza futbol için de aynı şey geçerli eminim onu da düşürmeye çalışacaklardır ilerleyen senelerde..

O kural her neyse Google da yerini almamis hala. Ricam olsa o kuralin ne oldugunu yazarmisiniz. Anlasilan yabanci Hocalara yasak gelmis, resmi aciklama varsa sevinirim.

O kural her neyse Google da yerini almamis hala. Ricam olsa o kuralin ne oldugunu yazarmisiniz. Anlasilan yabanci Hocalara yasak gelmis, resmi aciklama varsa sevinirim.
Baya uzun bir yazıydı bulan arkadaşlar varsa sizi bilgilendirsinler.
Ama ben size özetini söyleyeyim. Ülkeme yabancı antrenör gelmesin, gelecekse Nba'den gelsin, o da eğer belli kriterleri sağlarsa demişler özetle:) Nba koçları da Türkiye'de takım çalıştırmak için ölüyor tabi.

TBF ile TÜBAD arasında bir süredir süren görüşmeler sonrası Türkiye Basketbol Federasyonu, yeni sezon için yabancı koçların görevi getirilmesi için yeni kriterler getirdi. İşte bugün yayınlanan talimata göre ligimizdeki yabancı koçlar için getirilen kriterler;

1- Yabancı uyruklu antrenörler sadece Erkekler ve Kadınlar Süper Liglerinde görev yapabilirler. Kariyer kriterleri uysa dahi diğer liglerde ve altyapılarda çalışamazlar.

2- Bir sezonda takımların en fazla 1 yardımcı koçu yabancı uyruklu olabilir.Sözleşmesi devam eden koçların sözleşme bitimine kadar kariyer yeterliliği aranmaz. Bu durumdaki koçların sözleşme süreleri görev yaptıkları kulüpte sözleşmelerini uzatıp göreve devam ettikleri takdirde aynı – haktan yararlanırlar. Ancak başka bir kulüp ile sözleşme yapmaları durumunda kariyer yeterliliklerini sağlamaları gereklidir.

3- A Milli Takım seviyesinde son 3 Avrupa veya Dünya Şampiyonaları ile Olimpiyat Oyunları’nda yer alan ve ilk 8 arasında yer almış erkek takımlarında başantrenör veya ilk 4 arasında yer almış erkek takımlarında birinci yardımcı antrenör olarak görev yapmış olmak.

5- Son 5 sezonda Euroleague’de yer alan takımlarda başantrenör veya bu takımlardan birinde birinci yardımcı antrenör olarak görev yapmış olmak.

6- Son 5 sezonda İspanya, Fransa, Litvanya, Yunanistan, İtalya veya Almanya’nın en üst erkekler veya VTB Ligi’nde en az 1 kez play-off yarı final oynamış veya Adriyatik Ligi’nde en az 1 kez play-off finali oynamış takımlardan birinde başantrenör olarak görev yapmış olmak.

6- NBA’de yer alan takımlarda en az 5 sezonda en az 1 kez başantrenör veya yardımcı antrenör olarak görev yapmış veya antrenörlük kariyerinde bu takımlarda en az 1 kez başantrenör olarak şampiyonluk kazanmış olmak.

7- NCAA takımlarından son*** 5 sezonda en az 1 kere NCAA turnuvasında son 8 arasına kalma başarısını göstermiş takımda başantrenör olarak görev yapmış olmak veya antrenörlük kariyerinde en az 1 kez NCAA takımıyla şampiyon olmak.

Beceriksiz, kendini geliştirmeyen Türk hocalara iş bulmak için artık saçmaladılar. Arkadaş bu kadar iyilerse gitsinler Avrupa'ya. Biz de bu kadar rahat uluslararası açılan bir sektör olan spor'da insanlar neden yurt dışına çıkmıyorlar? Sporcusundan tutun, teknik direktörüne hepsi aynı kafa.

Uzun zamandır bu kadar komik bir kural görmemiştim. Sıkıyorsa aynı kuralları yerliler için de uygulayın. Oyuncularda yabancı kuralı kalktı ve birçoğunun aslında basketbolcu olmadığı ortaya çıktı. Şimdi aynı bandı antrenörler için geriye sarmanın gereği yok. Yabancılara yönelik tedbir uygulamalarından vazgeçin. İyi oynayan sahada, iyi yöneten kenarda olsun. Yasaklarla basketbol gelişmez, basketbol altyapıyı kontrolle gelişir. Benden size tüyo, gidin voleybol federasyonuna sorun.

Son düzenleme:
Yağızer Hoca bizde yardımcı hocayken gayet başarılıydı ama sonra ne olduysa bir anda kariyeri tepetaklak oldu. Açıkçası güvenemiyorum başantrenör olarak ne yapar ne katkı verir. Bu sezon küme düşmeyelim de 14. olmaya razıyım ben.

Galatasaray, Oktay Mahmuti'den ayrıldıktan sonra Ertuğrul Erdoğan ile görüşmeye başladı. Erdoğan önceki gün İBB ile vedalaşmıştı.

Erdoğan ile Galatasaray arasındaki görüşmelerin olumlu devam ettiği öğrenildi.

Emir Gökalp ile anlaşmışız, yetenekli oyuncu. Umarım uzun süreli kontrat yaparız.

Antrenör olarak Ertuğrul Erdoğan iyi bir isim. Seyircisi olmayan İBB ile yaptıkları takdire değer. Diğer iki isim gelirse büyük ihtimalle küme düşeriz.

Son düzenleme: