2019-2020 Euroleague

Rus takımların bütçesi açıklanmış. En yüksek 40M Euro ile CSKA, onlara yakın olarak yaklaşık 35M Khimki. En düşük takım ise Parma Perm 3.3M yani bizden yüksek sanırım.

CSKA'nın 40 milyonluk bütçesi varsa en az 30 milyonu filan oyuncu ve koç ücretleridir muhtemelen. Kadrosunu düşünüyorum, 4-5 tane oyuncu var yüksek kontratlı olabilecek. Bunlar bu kadar parayı nereye harcıyor acaba?

Bu kadar borç batağındaki Fener böyle saçma sapan paraları doğru düzgün getirisi olmayan basketbola gömerek büyük hata yapıyor. Bunu kıskandığımdan yazmıyorum bizim yönetim bu kadar para harcasa basketbolda en başta karşı çıkanlardan biri olurdum şu mali ortamda.

CSKA o kadar parayı her sene nereye gömüyor ben de anlam veremiyorum.
Fener konusuna gelirsek; basketbol dışında başarılı oldukları, gurur duyabilecekleri bir takımları yok. Bence biraz da taraftar baskısından çekiniyorlar. Hoş gerçi sosyal medyada sövenler olmuş Obra’ya bile, ne yapacaksın bu kadar parayı oyuncu transferini , Ersun hocaya para göndermiyorsunuz diye😄

Obradovic de bu kadar yağlı kapıyı hayatında bulmamıştır heralde. Eyvallah geçen yılki sakatlıklardan sonra herkesin fazla oyuncuya ihtiyacı var da Mart'a kadar hiçbir hedefinden uzak kalmayacak takım için Vesely-Lauvergne-Ahmet'in arkasına 4. pivot nedir yav? Belki Stimac'a kısa süreli kontrat verirler diyeceğim de o da hiç Obradovic uzunu değil. Tabii işin diğer yakasında da 2 yıldır basketboldaki en önemli 2 pozisyonunu Tai-Auguste'a filan emanet eden Galatasaray var. Bence iki kulüp de fazla uçlarda yönetiliyor çaplarına göre. CSKA gibi nereden geldiği belli olmayan paran yoksa veya Barca gibi en rezil sezonundan sonra bile 1 milyon euro kar açıklamıyorsan 10-11 milyon bu coğrafya için yeterli bütçelerdir. Biz ne kadar yokluk sınırındaysak Fener de o kadar uçuk bütçelerle uğraşıyor. En nihayetinde taraftarının %95'inin futboldaki sonuca göre psikolojisinin belirlendiği yerde 110 küsur yıllık tarihinin en büyük satışının iki katını her yıl basketbol şubesine yatırmak nereden baksan müsrifliktir.

FB'nin baskete harcadığı parayı bizim harcama imkanımız olsa hiç birimiz itiraz etmeyiz diye düşünüyorum. Neticede taraftar psikolojisi rasyonel çalışmıyor. Biz futbolda Falcao'yu aldığımızda, rakip taraftarlar maliyet hesabı yapınca nasıl gülüp geçiyorsak, Fenerli basketbol severler de bizim bu tür eleştirilerimize gülüp geçiyorlar.

İşin rasyonel kısmına gelirsek, bizim için en gerçekçi hedef; salonumuzu tamamlayıp, eli yüzü düzgün sponsorlar ile her sene 5-10 milyon arası bir bütçeyi düzenli olarak ortaya koyabileceğimiz bir yapı oluşturabilmektir. +10 milyon olursa harika olur. Daha da ötesi mevcut ekonomik şartlarda çok zor.

Ben Fenerli olsam futbolda sol bekte Dirar'a mecburken prestij hariç hiçbir getirisi olmayan baskete neden 4. pivotu almamız gerek diye düşünürdüm. 10-11 idealdir bu sınırdaki kulüplere, 30 milyon, 4 pivot, 4-5 guard çok aşırı işler. Sonuçta kemik 4 hariç en kaydadeğer, istikrarlı rakibin Zalgiris, arkaya bir tane ekleyince de NBA şampiyonu olmayacaksın. Ha Barca, Real gibi sırf ismin yıllık 40 milyon sponsordan başlar, CSKA gibi bitmek bilmeyen doğalgazın olur, Milano gibi muazzam bir başkentin tek kaydadeğer basket kulübü olursun anlarım ama futbolda mal satmadan rekor borca giren kulübün baskete her yıl 30 milyon yatırması garip geliyor bana.

Durumun açıklaması gayet basit aslında: taraftara futboldaki başarısızlığı unutturmak. Aziz Yıldırım döneminde bu strateji hayata geçirildi ve FB taraftarı üzerinde işe yaradığı görülünce, Ali Koç da buna devam etti. Şu an camia olarak basketbol ile hayata tutunuyorlar ve oraya kimsenin tırpan vurmaya eli gitmiyor. Futbolda istedikleri başarıya ulaşsalar, yönetimin ilk işi basketbolda küçülmek olur. Zaten baskete her sene 10-15 milyon euro harcayacak zengin de pek kalmadı ülkede. Ülker, Şahenk gibi zenginler bile elini çekti. Koç da başkan olmasa, şubeyi hala borçlanarak götürüyorlardı.

Ben Fenerli olsam futbolda sol bekte Dirar'a mecburken prestij hariç hiçbir getirisi olmayan baskete neden 4. pivotu almamız gerek diye düşünürdüm. 10-11 idealdir bu sınırdaki kulüplere, 30 milyon, 4 pivot, 4-5 guard çok aşırı işler. Sonuçta kemik 4 hariç en kaydadeğer, istikrarlı rakibin Zalgiris, arkaya bir tane ekleyince de NBA şampiyonu olmayacaksın. Ha Barca, Real gibi sırf ismin yıllık 40 milyon sponsordan başlar, CSKA gibi bitmek bilmeyen doğalgazın olur, Milano gibi muazzam bir başkentin tek kaydadeğer basket kulübü olursun anlarım ama futbolda mal satmadan rekor borca giren kulübün baskete her yıl 30 milyon yatırması garip geliyor bana.

Milano'nun İtalya'nın başkenti sanılmasını bir anlık şaşkınlık olarak görüp oradaki para kaynağının nedeninin ARMANI olduğunu belirtmek isterim. Yalnız anlayamadığım asıl şey bir basketbol forumunda bir basketbol takımına harcanan paraların fazla bulunması. Basketbol adına züğürtlüğümüzden basketbol takımı olarak zengin olanın malını kıskanır olduk. Bırakın futbol dahil spor namına bir şeyden anlamayan futbol taraftarı ne düşünürse düşünsün. Eğer bu forumda, bir gün başkan olsam basketbola avrupa'nın en yüksek paralarını harcarım, diyenler yoksa lütfen ilerde sağdaki kapıdan usul usul sessizce çıksın da biz de sayımızı bilelim!

10-15 ler falan tamam da 35 harcamak da aptallık kusura kalmayın arkadaşlar. Ben de basketbolu çok seviyorum ama kulübün şu anki şartlarında 30 milyonları basketbola versek kızarım.

İyi bir organizasyon ve sistem ile 15 milyona da kafaya oynayacak takım kurabiliyorsunuz rahatlıklar bunu bari siz söylemeyin.

Euroleague'de en beğendiğim takımlar; Zalgiris ve Baskonia gibi belli bir yapı oluşturmuş ve o yapı dahilinde istikrarla oynayan, çoğu zaman üst hedeflere ulaşan takımlar. Bu iki takımın bütçesi tam ne kadar bilmiyorum ama 10 milyon doları geçmez diye düşünüyorum. Akıllı bir organizasyonla 10 milyon dolar civarı bir bütçe ile avrupa'da her başarı gelebilir. İdeal olan da bu bence 40 milyon harcamak yerine. Ama bunlar için en başta mali disiplin, sabır, iyi yönetilmek gibi bizde asla olmayan özellikler gerekiyor.
Fener ülker sayesinde bunun çok daha yüksek bütçelisini başardı ama artık onlarda da yolun sonu görünecek gibi. Koç futboldaki başarısızlıktan dolayı mecburen yatırıma devam ediyor şahsi gayreti ile. O da bırakırsa başka biri daha çıkar mı bilmem. Ama kimseye muhtaç olmadan basketbolda bu ülkede her sene 10 milyon dolar civarı bütçe yaratabilir mi bir kulüp o da başka bir tartışma konusu.

Son düzenleme:
Milano'nun İtalya'nın başkenti sanılmasını bir anlık şaşkınlık olarak görüp oradaki para kaynağının nedeninin ARMANI olduğunu belirtmek isterim. Yalnız anlayamadığım asıl şey bir basketbol forumunda bir basketbol takımına harcanan paraların fazla bulunması. Basketbol adına züğürtlüğümüzden basketbol takımı olarak zengin olanın malını kıskanır olduk. Bırakın futbol dahil spor namına bir şeyden anlamayan futbol taraftarı ne düşünürse düşünsün. Eğer bu forumda, bir gün başkan olsam basketbola avrupa'nın en yüksek paralarını harcarım, diyenler yoksa lütfen ilerde sağdaki kapıdan usul usul sessizce çıksın da biz de sayımızı bilelim!

Milano'nun başkent olması durumunu ekonomik başkent olarak söyledim. Roma'nın tarihi ve kamu merkezi olması dışında Milano'dan daha önemli bir olduğu konu yoktur İtalya'da. Bir anlamda Türkiye'deki İstanbul-Ankara durumu gibi. Türkiye'nin başkenti de Ankara olsa da atardamarının İstanbul olduğu bellidir, bu yüzden de çok yabancı haklı olarak başkenti İstanbul zanneder. Ayrıca şu klavye başından niyet okuyup ahkam kesmeyi nasıl başarıyorsunuz bilmiyorum ama adamları kıskandığımı filan nereden çıkardınız? Sadece Türkiye şartlarında esas hayat memat meselesi futbol takımına eksik oyuncu bırakan kulübün basketbola 4. pivot almasındaki absürdlükten bahsettim. Bana göre Türkiye şartlarında, lig maçlarının %80'inde salonun %25'ini doldurabilen takım için 30 milyon bütçeler uçuk rakamlardır. Galatasaray gibi bir kulübün bir sezona 2.75 gibi bütçelerle başlaması ne kadar garipse Fenerbahçe'nin 30 milyon rakamları da o kadar gariptir. Yarın başkan olsam da tabii ki basket şubesine 30 milyon harcamam çünkü Avrupa basketbolunda Real-Barca da olsanız bu paraların altından bir sezon içinde zararsız kalkmanız nerdeyse imkansız. Hele Türkiye gibi gönül eğlemek maça için gidilen Euroleague şampiyonlarının, finalistlerinin bir sonraki ilk lig maçını boş salona oynamak durumunda olduğu bir coğrafyada dönüşü olmayan bir meblağı bu kadar savurmanın lüzumsuz olduğunu düşünüyorum. Yukarıda söylediğim gibi bizim ülke şartlarında basketbolun eder bütçesi en fazla Zalgiris gibi 10.5-11, taş çatlasın Oly-Pana gibi 15 bandındadır. Bundan fazla olan bir kuruş bile ülkenin genel eğiliminde müsrif harcamadır. Son lafınıza ise bir şey diyemiyorum bile, dönüp bir daha okuyunca o ünlem işaretlerinizle birlikte utanmanızı dilerim.

Milano'nun başkent olması durumunu ekonomik başkent olarak söyledim. Roma'nın tarihi ve kamu merkezi olması dışında Milano'dan daha önemli bir olduğu konu yoktur İtalya'da. Bir anlamda Türkiye'deki İstanbul-Ankara durumu gibi. Türkiye'nin başkenti de Ankara olsa da atardamarının İstanbul olduğu bellidir, bu yüzden de çok yabancı haklı olarak başkenti İstanbul zanneder. Ayrıca şu klavye başından niyet okuyup ahkam kesmeyi nasıl başarıyorsunuz bilmiyorum ama adamları kıskandığımı filan nereden çıkardınız? Sadece Türkiye şartlarında esas hayat memat meselesi futbol takımına eksik oyuncu bırakan kulübün basketbola 4. pivot almasındaki absürdlükten bahsettim. Bana göre Türkiye şartlarında, lig maçlarının %80'inde salonun %25'ini doldurabilen takım için 30 milyon bütçeler uçuk rakamlardır. Galatasaray gibi bir kulübün bir sezona 2.75 gibi bütçelerle başlaması ne kadar garipse Fenerbahçe'nin 30 milyon rakamları da o kadar gariptir. Yarın başkan olsam da tabii ki basket şubesine 30 milyon harcamam çünkü Avrupa basketbolunda Real-Barca da olsanız bu paraların altından bir sezon içinde zararsız kalkmanız nerdeyse imkansız. Hele Türkiye gibi gönül eğlemek maça için gidilen Euroleague şampiyonlarının, finalistlerinin bir sonraki ilk lig maçını boş salona oynamak durumunda olduğu bir coğrafyada dönüşü olmayan bir meblağı bu kadar savurmanın lüzumsuz olduğunu düşünüyorum. Yukarıda söylediğim gibi bizim ülke şartlarında basketbolun eder bütçesi en fazla Zalgiris gibi 10.5-11, taş çatlasın Oly-Pana gibi 15 bandındadır. Bundan fazla olan bir kuruş bile ülkenin genel eğiliminde müsrif harcamadır. Son lafınıza ise bir şey diyemiyorum bile, dönüp bir daha okuyunca o ünlem işaretlerinizle birlikte utanmanızı dilerim.

Milano resmi olarak bırak ekonomik başkent olmayı tanınırlık anlamında da "Modanın Başkenti" sıfatını taşır ki bu da zaten sadece İtalya bazında değil( Güney Afrika'da resmi olarak farklı başkentler var ama o da İdari,ekonomik vs şeklinde gitmez, erklere göre ayrılmıştır.) Ayrıca Roma ile Ankara kıyas kabul edilmez. Roma'nın tanınırlığı Milano'nun bir tık üstünde olduğundan başkentin karıştırılması mümkün değildir.

Bütçe meselesine geldiğimizde ise, mevzu sadece 4.pivot özelindeyse adamların 2 pivotu sakat ne yapsınlar. Futbol kadar önemli değil hedefler açısından sezon başı ama takımın oturması için elzem bir gereklilik bence de. Zaten STIMAC ile 3 aylığına anlaştılar ve tahmin edildiği gibi dönemsel kontrat. Kalırsa da yine ihtiyaçtan kalır zaten. Genele bakarsak da bu işler sadece kar amacıyla yapılmaz. Tanınırlığını arttırmak bile bir vizyondur bu konuda ve hedeflediklerini elde ediyorlar. Boş salon konusu bu ülkenin spor kültürünün zayıflığından kaynaklanmakla beraber en azından bu tip yatırımlar bir şekilde emekleme aşamasına girebilmemizi sağlıyor.

Sizler Galatasaray Basketbol organizasyonlarının olumsuzluklarından daha çok rakibi aşağıya çekeyim de omzundan bastırayım derdinde olduğunuz müddetçe bize de bu tip başkanlar haktır! Ne de olsa Euroleague kasaya ne kadar para koyuyor değil mi? Taraftar olmayı becerdik de Mali Müşavir olma yönünde emin adımlarla ilerliyoruz:ROFLMAO:

Advance Pro Basketball sitesinin yaptığı çalışmaya göre 2019-20 Euroleague takımlarının yıllık maaş bütçeleri ve takımların güç sıralaması...

Ekli dosyalar

• IMG_20190930_145729.jpg
    IMG_20190930_145729.jpg
    120.2 KB · Görüntüleme: 31
Nihat Bey saolsun butun transferlerin hepsini elinden geldigince bizlere ulastirdi. Bir transfer haberi de ben vereyim. Gustavo Ayon Zenite gitti.

26 Temmuzda bu transferin de haberini vermiştik😄
Şaka bir yana Twitter da gördüğüm haberleri kaynak vererek paylaşmaya çalıştım.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190930_151419_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20190930_151419_com.android.chrome.jpg
    432 KB · Görüntüleme: 9