2019-2020 Galatasaray Futbol Takımı

Yine yeniden skor yorumları da gelmiş. Haftaya kazanırız bu sefer diğer arkadaşlar gelip laf sokar. Bu böyle uzar gider. Sezon uzun sonuçta:)

Geçen sezondan beri bağıra bağıra olacakları söylemek, skor taraftarlığı olmuyor...

Demişsin ki "Ben bugün kötü futbol oynadigimiza katılmıyorum"

Senden rica ediyorum, iyi oynadığımız bir 10 dakikalık sekans göster, 90 dakikada bir 10 dakikacık kadar.

Siz her maç sağlı sollu ataklarla saldıran bir takım bekliyorsunuz. Bunu anlıyorum. Ama bu gerçekçi bir yaklaşım değil.

Golden bahsediyoruz; bugün biraz becerikli olsalar 5 tane atardık. Kaçırdıklarımizi saymadan söylüyorum. Son topları düzgün kullansak bile yeterli olurdu. Gol gelmeyince oyun kötü demek olmuyor.

Bugün bu kadar rotasyona rağmen ( bu eleştirilebilir) takım gayet doğru bir oyun oynadı. Ama maalesef kendi kendimizin ayağına sıktık. Sadece Emre/Adem değişikliği olsa burada herkes takımı övüyor olurdu.

Son olarakta Nagatomo'nun değeri anlaşılmıştır umarım. Evet hücum olarak iyi değil ama defansif önemi şu 2. yarı da görülmüştür.

Akan oyunda pozisyon vermemeniz de günün olumlu yanlarından biriydi. Ama bu kadar duran top şansı vermek olmadı. Zaten golü de böyle yedik.

Geçen sezondan beri bağıra bağıra olacakları söylemek, skor taraftarlığı olmuyor...

Demişsin ki "Ben bugün kötü futbol oynadigimiza katılmıyorum"

Senden rica ediyorum, iyi oynadığımız bir 10 dakikalık sekans göster, 90 dakikada bir 10 dakikacık kadar.

Kardeşim sana göre Fatih Terim ile bir takımın iyi oynama şansı yok. O yüzden sana dakikaları saysam ne fayda.

Berbat oynadık. Puan kaybettik. Bir daha ki puan kaybında görüşmek üzere :)

Kardeşim sana göre Fatih Terim ile bir takımın iyi oynama şansı yok. O yüzden sana dakikaları saysam ne fayda.

Berbat oynadık. Puan kaybettik. Bir daha ki puan kaybında görüşmek üzere :)

Seni ciddiye alıp cevap vermem benim hatam, benden sana tavsiye, normal hayatında da içini dolduramayacağın torbayı taşıma.

Hadi selametle... :)

Rakibin en iyi 2 kanat oyuncusu yoktu. Onlar olsa, 25. dakikada muhtemelen 3'ü yemiştik. Bizde aslar olsa da bi şey değişmiyor görüldüğü üzere. Bu takım sahada bu kadar kötü oynuyorken, birilerinin yüzü kızarmıyorsa. Ben onlar yerine de utanmaya razıyım.

Vallahi Furkan onlar olsa 4 mu yerdik bilmem ama takım kacirdiklarinin yarisi atsa deli gibi övüluyor olurdu. Ben ne onu biliyorum.

Şunu da tekrar edeyim. Oyun mudahelelerini kim yaptı bilmiyorum. Yani Fatih hoca mı Levent hoca mı ama puan kaybı ona yazar. Kenarda uyumasalar bugün puan kaybı yerine bu kadar rotasyon yaptığımız bir deplasmandan rahat bir galibiyet almış olarak dönüyor olurduk. Ama skor 1-1 vurun abaliya:)

Ben ilk yarı bittiğinde de yazdım. 25.dakikadan sonra oynadığımız oyun iyi oyun değil. Rakibin açıldığı alanlara girerek pozisyon bulmak iyi oyun göstergesi değil. İyi oyun rakip kapanırken rakibi açmaktır. Her maç aynı şey. Zor bela bi tane gol at, 70 dakika o golün üstüne oynamaya çalış. 70'de pil bitsin forvet çıkar orta saha al gol ye. Beni için şu maçı 0-3 kazansak da övecek bir şey yoktu sahada.

Rakibin en iyi 2 kanat oyuncusu yoktu. Onlar olsa, 25. dakikada muhtemelen 3'ü yemiştik. Bizde aslar olsa da bi şey değişmiyor görüldüğü üzere. Bu takım sahada bu kadar kötü oynuyorken, birilerinin yüzü kızarmıyorsa. Ben onlar yerine de utanmaya razıyım.

Furkan ben eleştirdiğim için ben utanmalıyım şimdi... Utanıyorum...%70

Furkan ben eleştirdiğim için ben utanmalıyım şimdi... Utanıyorum...%70

Yarın öbür gün 70 puanla lig şampiyonu oluruz. Herkes gelir söylenir abi bu işler böyle. Ama nedense insanların eleştirdiği şeyin bu olmadığını anlatamıyoruz bir türlü. Futbol artık Anadolu takımlarının 90 dakika topun arkasında bekleyip duran toptan gol aradığı bir spor değil. Akıllı kapanıp, akıllı hücuma çıkıyor anadolu takımları. Belki yine 75 puanla şampiyon olursun ama ŞL'de bu kadar defoların öne çıkmaz. Brugge ŞL futbolu oynuyorken onları kovalamak zorunda kalmazsın. (Hoş kovalamak için önce koşmak gerekiyor. Ben koşanı görmedim daha)

Bu pas futbolu denen şeye ne ara bu kadar özendik anlamıyorum. Ki bu özendiğiniz pas futbolu falan da değil. Pres yapmayan, sağa sola pas vererek maç sonunda "1000 pas yapmışız. dünyada futbol artık bu" denen şey bu. Kötü bir guardiola taklidi yani. Liverpool-Klopp bile gegenpress'i komple çöpe atmadı pas futbolunu oynarken. Dikine oynadığı topu kaptırdığında,en kısa sürede geri kazanmaya çalıştı. Biz hem uyuz uyuz pas yapıp, hem topu geri kazanma süresini arttırdık. Biz kendi tarzımızı oynamıyoruz, Fatih Terim de kendi tarzını oynamıyor. Oynamaya çalıştığımız şey birilerinin kötü taklidi sadece.

Galatasaray'a tonla hoca geldi gitti. Yemin ederim spesifik bir iki ismi çıkar, bir tanesinin yardımcısını hatırlamıyorum. Ama masörün adına kadar ezberliyoruz terim döneminde. Birisi atılıyor, peşinden hepsi atılıyor. Madem senenin 15 maçında olmayacak duruma geldin, oraya senin sözünü dinleyecek adamı değil, takıma sözünü geçirecek birilerini koy. Yani kopyanı görüyoruz bütün maç. Hareketler, sahada bastığı yerler, değiştirdiği oyuncular. Bunların hepsini taklit etmek Fatih Terim olmak demek değil.

Manchester City olacağım derken Konyaspor olmuş takım.

Son düzenleme:
Bu arada oyun eleştirilerine lafım yok. Sahada görmek istediğiniz oyun bu değildir eleştirileriniz. Bu sene Konya maçı ilk 60 dakika ve Brugge deplasmanı ilk 20 dakika sonrası oyun dışında bende takımı beğenmiyorum. Bunun için yapılan eleştirilere lafım yok.
Yazdıklarım bugün özelinde. Ve benim anlayışımda takım kötü oynamadı. Yine ilk 10-15 dakika ev sahibi baskısı dışında oyun tamamen bizim istediğimiz şekilde gelişti. Açıkçası çok rahat şekilde izledim maçı. Maç değişiklik diye bağırırken yapılmayan değişiklikler ki Sergen hoca da tam tersi doğru mudaheleler yaptı maçın gidişatını değiştirdi.
Kısacası ben bugün oyunu değil ama oyun içi mudaheleleri eleştirmeyi doğru buluyorum.

Şunu da söyleyeyim bu takım tempo takımı da değil. Oyuncu modelleri buna uygun değil. Tempoyu top ile oynarken yapmak zorunda. Bunun içinde hala zaman var. Olur mu olmaz mı bilemeyiz tabiki ama en az 4-5 hafta daha kendimce süresi var takımın.

Yarın öbür gün 70 puanla lig şampiyonu oluruz. Herkes gelir söylenir abi bu işler böyle. Ama nedense insanların eleştirdiği şeyin bu olmadığını anlatamıyoruz bir türlü. Futbol artık Anadolu takımlarının 90 dakika topun arkasında bekleyip duran toptan gol aradığı bir spor değil. Akıllı kapanıp, akıllı hücuma çıkıyor anadolu takımları. Belki yine 75 puanla şampiyon olursun ama ŞL'de bu kadar defoların öne çıkmaz. Brugge ŞL futbolu oynuyorken onları kovalamak zorunda kalmazsın. (Hoş kovalamak için önce koşmak gerekiyor. Ben koşanı görmedim daha)

Manchester City olacağım derken Konyaspor olmuş takım.

Şampiyon olmak sorun değil, her zaman şampiyon olacak değiliz, olamayız da ama neden futbol oynamıyoruz biz, bu takımın oyuncuları beşinci haftada neden eli belinde geziyor...

Sorgulayamıyoruz arkadaş.

Takım koşmuyor...(Fatih Terim'den daha mı iyi bileceksin)
Takım oynamıyor...(Fatih Terim'den daha mı iyi bileceksin)
Takım şampiyonlar liginin en az koşan takımlarından geçen sene...(Fatih Terim'den daha mı iyi bileceksin)
Takımda teknik ve taktik namına bir şey yok...(Fatih Terim'den daha mı iyi bileceksin)
Takım modern futbol oynamıyor...(Fatih Terim'den daha mı iyi bileceksin)

Ne konuşacağız burada, çay çorba mı konuşacağız.

Bak bu konuda sana katılıyorum. Fatih Terim elestirilmez değil. Sonuna kadar da eleştirilmeli.
Geçen sezon futbol oynamadık. Ama sezon da futbolun dışına çıkmıştı. Oyun oynanarak kazanilamazdi ki Fatih hoca dışında birisinin o kasostan çıkıp takımı şampiyon yapabileceğine inanmıyorum.

Bu sene için de genel olarak bu oyun devam ettikçe galipte gelsek eleştiri gelir. Ama biz maalesef süre vermeyi bilmiyoruz. Misal yeni moda futbolcu ya da eşi fark etmez sosyal medyadan sövmek.

Bu takıma taraftar olarak süre vermemiz gerekli diye düşünüyorum. Benim inancım yine uçan kaçan bir futbol olmayacak (çünkü böyle bir takım yapımiz yok) ama eldeki oyuncularla doğru ve güzel oyun gelecek. İnşallah yanilmam diyeyim.

Son olarakta Nagatomo'nun değeri anlaşılmıştır umarım. Evet hücum olarak iyi değil ama defansif önemi şu 2. yarı da görülmüştür.
Nagatomo'nun değeri değil Ömer'in sol bekte savunma yapamadığını görmüş olduk . Ama bu oyun sisteminde rakip yarısahaya yerleşmek daha önemli olduğu için ve adam gibi hücum edebilmek istiyorsak yinede Ömer'in oynaması lazım. Bugün Ömer'in yaptığı asisti yani aslında ortayı ve adam geçmeyi 2 yılda hiç görmedim Nagatomodan.

Haftaya artık çift forvet görmeyi bekliyorum en kısa vadeli çözüm o gözüküyor. O dizilişinde sorunları olacaktır mesela Marcao-Luyindama ikilisinin önünde adam yokken oynamaması gibi ama en azından ceza sahasında iki adamımız olur. En büyük artısı olarak Terim'in çift forvette daha başarılı olması ihtimalinin artması olur.

Nagatomo'nun değeri değil Ömer'in sol bekte savunma yapamadığını görmüş olduk . Ama bu oyun sisteminde rakip yarısahaya yerleşmek daha önemli olduğu için ve adam gibi hücum edebilmek istiyorsak yinede Ömer'in oynaması lazım. Bugün Ömer'in yaptığı asisti yani aslında ortayı ve adam geçmeyi 2 yılda hiç görmedim Nagatomodan.

O savunma zafiyeti zaten Nagatomo'nun değerini ortaya çıkartıyor. Çünkü o da tam tersi savunma işini iyi yapıyor. Sakatlık olmadığı müddetçe Nagatomo sol bek oynar, oynamalı. Bu kendisine hayran olduğumdan değil. O bölgenin en iyi oyuncusu olduğu için.
Devre arası ya da en geç sezon sonunda iki bekle de vedalaşılmalı.

Açık söyleyeyim Ömer'e çok saygı duyuyorum. Kendini geliştiriyor, çalışıyor. Orta saha rotasyonunda kesinlikle kullanılmalı. ama Galatasaray forması altında sol bek olarak sahaya kesinlikle adım atmamalı.

Son düzenleme:
İnstagram da ki ergenleri ne yapacağız arkadaşlar.
Marcao'nun eşi ve çocuklarına edilen küfürler sonrası eşi instagramı kapatmış.
Lemina'nın maç sonrası paylaşımı da yediği küfürlerden dolayı.
Oyuncu kötü ya da formsuz olabilir ama hakarete varırsa oyuncuyu kaybederiz.
Bu duruma çare bulmak lazım...

Dün oynanan maçın olumu yönlerinden birisi Seri'nin kendini bulmaya başlamış olması. Brugge maçında sinyalleri vermişti. Dün de pozitif yönde devam etti.
Lemina için ise hala süre var. Uzun zamandır oynamadığı çok belli. Sanırım 4,5-5 ay sonra ilk maçlarına bizimle çıkıyor. O da zamanla toparlayacaktır.