2020-2021 Galatasaray Futbol Takımı

Hay bu istatistikleri icat eden kimse :) Yok şu kadar gol atmış bu kadar asist yapmış. Yahu bu önemli bir şey ama oyuna verdiği katkıyı açıklamaz. Misal Fenerbahçe zamanın da Guilano hatırlamıyorum ama çift haneli gol sayısına ulaşmıştı sanırım. Ama oyun katkısı o kadar düşük ki o istatistik kağıdı bile kurtarmaya yetmiyor.

İrfan istatistik kapıldığında çok yer kaplamayabilir ama oyun içinde önemli ve etkili bir adam. En önemlisi mevcut takımda eksikliğini hissettiğimiz en önemli bölgede tam aranılan özelliklere uyan bir adam. Pas oyunuma yatkındır, topla dripling yapar, adam eksiltme özelliği vardır, defansif olarak etkisiz eleman değildir, hareketli oynar, şut çeker.

Ben transferin olacağını düşünüyorum olmasını de dört gözle bekliyorum.

Yedeğine değil Taylan’ın yanına iyi bir orta sahadan bahsediyorum. Tek Taylan’la büyük maç kazanmak oldukça zor. Fizik olarak zaten zayıf kalıyoruz. Belhanda’ya falan güvenip yola çıkılmaz. Rakiplerde Atiba-Josef, Gustavo-Ozan sağlam ikilileri var, bizde yok malesef.

Yanlış anlamışım o zaman. İrfan iyi bir alternatif ama orta sahaya öncelikli olarak enerji ve sertlik katacak biri bence de olmalı takımda.

Ben pas oyunu oynadığımız için sert adamdan ziyade ayağı düzgün bir oyuncu bulma taraftarıyım. Taylan şu ana kadar bence takımın en iyisi. Ama mesela Seri gelirse o 6 numarada bize daha uygun bir oyuncu, pas oyunu oynadığımız için.

İrfan Can çok iyi bir oyuncu. Ama öyle konuşulduğu gibi 10 milyon euro civarı bir paraya alınmasını istemem. Ona vereceğimiz para ile oyunumuza uygun 3 scout transferi yapardım ben olsam.

Ne istatistiği ya? Dalga mı geçiyorsunuz?
Geçen yıla da bakabilirsiniz. Belhanda kadar katkı veremez bir de bahsedilen bonservislerle hiç veremez. Geçen sezon Belhanda'nın sakatlıklarla boğuştuğu bir sezon olmuştu ve şahsen Belhanda'yı da beğenmem. Belhanda'ya karşı tek artısı şutu. Neyse yine birileri bize 10 milyon avroya birilerini itelemeye çalışıyor ve taraftarımızda buna dünden razı.

Geçen yıla da bakabilirsiniz. Belhanda kadar katkı veremez bir de bahsedilen bonservislerle hiç veremez. Geçen sezon Belhanda'nın sakatlıklarla boğuştuğu bir sezon olmuştu ve şahsen Belhanda'yı da beğenmem. Belhanda'ya karşı tek artısı şutu. Neyse yine birileri bize 10 milyon avroya birilerini itelemeye çalışıyor ve taraftarımızda buna dünden razı.

Bu konuda katılıyorum size. 10 milyon euro gibi bir para verirsek bu hem oyuncu üzerinde ki baskıyı arttırır hem de taraftarın beklentisi artar. Diagne de bunu gördük. Gerçekten gerek yok bu kadar fazla miktara.

Başkanvekilleri de açıklama yaptı takas ya da bir sonraki transferden pay falan istemiyoruz,isteyen parasını verir alır dedi. Yani 13,14 vermeden tranfer zor. Bırakın 13,14 ü 10 milyon euro bile verilmemeli.

Bu konuda katılıyorum size. 10 milyon euro gibi bir para verirsek bu hem oyuncu üzerinde ki baskıyı arttırır hem de taraftarın beklentisi artar. Diagne de bunu gördük. Gerçekten gerek yok bu kadar fazla miktara.

Başkanvekilleri de açıklama yaptı takas ya da bir sonraki transferden pay falan istemiyoruz,isteyen parasını verir alır dedi. Yani 13,14 vermeden tranfer zor. Bırakın 13,14 ü 10 milyon euro bile verilmemeli.
10 milyon avroya Hırvat, Sırp, Avusturya, İsviçre, vs liglerden çok iyi oyuncular alınabilir.

Süper Lig'den alınan oyunculardan hangisinden fayda gördük çok merak ediyorum. Son yıllarda transfer ettiğimiz oyunculardan en fazla yararlandığımız beğenmediğimiz Emre Akbaba olabilir, yerli-yabancı da ayırmıyorum.

Diagne, Amrabat, Tarık Çamdal, Ahmet Çalık gibi onca oyuncu var. Biraz Eren Derdiyok iyi oynadı diyebiliriz belki.

Eğer Avrupa hedefimiz varsa şayet, satabilirsek Marcao'yu 10 ve üzerine satsak çok iyi olur diye düşünüyorum. Ayağı düzgün, topu iyi oyuna sokuyor filan ama CL maçlarında sürekli görüldüğü gibi hiçbir güçlü forvetin yanında duramıyor, bolca penaltıya sebep oluyor, özellikle ceza sahasında hep yanlış yerde duruyor. Luyindama da tam tersi, lig için çok fark yaratmaz ama CL'de fark ettiriyor. Keşke Luyi-Denayer ikilisi mümkün olsa.

Toplam 9 sene kalıp 1-2 sene top oynayıp kalan 7 sene yerlerde sürünmüş kaptan bozuntusuna “beklenen katkıyı verdi” demek için farklı bir kafa lazım.

Taylan hakkında “çok iyi” demek için henüz erken.

Yasin hiçbir zaman Galatasaray seviyesinde olmadı.

Burak Yılmaz’ı atlamışım evet.

Kariyerinin sonunu kötü geçirmesi iyi döneminde ki aldığın katkıyı görmezden gelmene sebep değil. Yasin dediğin adam senin şampiyonluğunun en kilit adamlarından birisi oldu ki hiç öyle beklenti ile gelmedi.

Misal tam tersi örmek vereyim; Donk geldiği ilk yıllar rezaletti. Ama son 3.5 yıldır ortaya koyduğu oyun da ortada. Şimdi kötü transfer mi diyeceğiz.

Demek için takıntı sahibi ve ön yargılı olmak gerekli.

Toplam 9 sene kalıp 1-2 sene top oynayıp kalan 7 sene yerlerde sürünmüş kaptan bozuntusuna “beklenen katkıyı verdi” demek için farklı bir kafa lazım.

Taylan hakkında “çok iyi” demek için henüz erken.

Yasin hiçbir zaman Galatasaray seviyesinde olmadı.

Burak Yılmaz’ı atlamışım evet.

Kaptan bozuntusu dediğiniz adam bize şampiyonluklar kazandı. Klasik hadsiz Galatasaray taraftar yorumu olmuş!

Bu arada olay oyuncuları tek tek ele almak değil. Türkiye içi Türkiye dışı transfer diye ayırmanın mantıksızlığı.
Şimdi biz atıyorum Ekuban’ı alsak Türkiye içinden oyuncu mu alınır diye itiraz mı edeceğiz?
İyi oyuncu kötü oyuncu vardır. İyi oyuncu da nereden transfer ettiğinin bir önemi yoktur.

Kaptan bozuntusu dediğiniz adam bize şampiyonluklar kazandı. Klasik hadsiz Galatasaray taraftar yorumu olmuş!

Maç esnasında kaptanı olduğu takımın formasını çıkarıp atan, evlat kontenjanından yıllarca haksız yere para alan adamın kazandırdıklarının gözümde zerre değeri yoktur. Kaybettirdiklerini yazmaya gelince niçin susuyorsunuz? Klasik cahil taraftar yorumu olmuş.

Yoo, gayet de yurt içi / yurt dışı diye ayırırım.

Geçmişe bakarsak başarılı olan 10 oyuncudan 9’u yurt dışından yapılan transferdir. Bizim ülkedeki anadolu takımlarında çıkış yapan oyuncular büyük takımlarda dökülüyor genelde. Büyükler arasında da öyle çok alışveriş olmuyor zaten.

Şimdi fos çıkan isimleri yazmaya kalksak burdan köye yol olur.

Zaten transferlerin çoğunda başarısız oluyoruz fakat isabet bulduklarımızın büyük çoğunluğu yurt içi değil. Şimdiki kadroya bakalım misal. En iyi katkı verenler; Muslera, Marcao, Luyindama, Feghouli hadi Taylan’ı da ekleyelim. Öyle Bundesliga, Ligue 1 gibi kaliteli bir ligimiz yok biraz öne çıkanı transfer edip katkı alabilelim.

O da gayet normal bir tarafta sonsuz bir havuz diğer tarafta belli kapasite de bir havuz.

Demem o ki iyi oyuncuysa uzaydan da olsa alınır. Kişisel fikrim de İrfan Can gayet iyi topçu. İnşallah alınır.

Hatta mümkün olsa yine yurt içinden Ekuban’ı da alırım. Misal Trabzon’un aldığı Berat için çok üzüldüm ileri de kaçan balık türkülerini dinleriz.

Ben de onu diyorum. Bir tarafta sonsuz havuz, daha ucuza bulunabilecek yüzlerce iyi oyuncu varken İrfan Can diye ısrar etmek yersiz. Böyle durumlarda değeri 3 olan oyuncuya 5 veriyoruz, sonra çok zor durumda kalıyoruz. Kazıklanmadan alacaksak, ekonomi göçmeyecekse alalım tabi.

İrfan Can iyi oyuncu ancak ben onun yerine Eskişehir'den Mehmet'i Bursa'dan da Ali Akman alırdım.İkisi de gelişime açık oyuncular.