2021-2022 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Kendimizi kandırmayalım. Ülkemiz koşulları ve doların sürekli yükseldiğini göz önüne alırsak 10 milyon hatta 7-8 leri bile bir daha zor görürüz gibi geliyor bana.

Aslında FB bütçesinin şu ekonomik şartlara rağmen 15-20 bandında gezmesi FB'nin basketbolda yarattığı markadan ötürüdür. Tamam yöneticiler de ciddi para koyuyor ama salondan kazandıkları, QNB Finansbank'ın forma sponsorluğu, store'larda satılan basketbol ürünlerinden gelen gelir falan bir şekilde kendini döndürebilen bir yapı ortaya çıkarılmış. Obradovic dönemindeki başarıları şube içinde bir döner sermayeye çevirmeyi başarmışlar yani.

Bizim de yapmamız gereken şey bu. 2.5-3 milyon Euro bütçe ile girip hiçbir maça favori çıkmayan, kendi taraftarının bile dikkatini çekmeyen bir takıma kimse sponsor olmak istemez. Bu takıma sponsor olmak isteyen gerçekten Galatasaraylıdır, çünkü GS basketbolu açık ve net söyleyeyim şu an taraftarına hiçbir şey vaat etmiyor. O yüzden taraftarın büyük çoğunluğu kendi kulübü yerine Ergin Ataman'ın arkasında gidiyor. Heyecan veren transfer, hoca, kadro yapılanması yahut ciddi bir sponsorluk anlaşması yok. Bir işte Nef gelecek Burak Elmas başkan olursa, onun da koyabileceği para belli. Nef'in koyacağı sermaye ile şu an büyük bir fırsat var önümüzde, ya deli saçması transferler ile son kurşunumuzu da çöpe atacağız ya da bir basketbol aklı koyup akılcı transferlerle yeni bir yapılanmaya gideceğiz.

Hepimiz Galatasaray'ı Euroleague arenasında tekrar görmek istiyoruz ancak şu an için elimizde olan kaynaklara ve şartlara göre hareket etmemiz gerekiyor. Örneğin Fenerbahçe 2017'de Euroleague şampiyonu oldu, son 3 sezonda F4 gediklisi ve ligin korktuğu bir takım olarak 2017'deki F4'ü kazandı. Efes de, şu an izlediğimiz gibi bu dominant yapının temellerini 2018'de attı, 2021'de çifte kupa ile meyvesini aldı. Biz de, BCL seviyesinde güçlü bir yapı kurarak önce orayı almalı, ardından da EuroCup üzerinden Euroleague'e dönmeliyiz. Çünkü Euroleague artık sadece kafadan bütçe koyan takımları istemiyor. Bir temeli olan, kendini döndürebilen bir franchise istiyor. Vizyonsuz yöneticilerin kafasına göre bütçe kıstığı, düzensiz, sezon ortasında kadro değiştiren ve kendi liginde dahi bir istikrar yakalayamayan bir camiayı lige almak istemiyorlar.

Kaldı ki, FIBA, BCL'de bizim seviyemizdeki takımlara göre gayet iyi ödüller de dağıtıyor. Bu ödülleri elde etmek için bile belli bir yatırım gerekiyor. Yani 1.5-2 milyon Euro bandında kurulan kadroyla BCL'de ne yaptığımız ortada. San Pablo Burgos bile 4-5 milyon koyuyorsa, Türkiye'nin lokomotif spor kulübü Galatasaray da o civar bir şeyler koymalı, ekonomik durumdan bağımsız. Üstelik, kendi basketbolunu pazarlayarak basketbol şubesini kulüpten ekonomik olarak daha bağımsız hale getirmeli.

Döviz kurunun farkındayım zaten yazdım mesajımda, ama bu adamlar sen ben gibi akbil basmıyorlar, altlarında trilyonluk arabalar, milyar dolarlık şirketler sahipleri. Ülkenin durumu ortadaysa iktidarla iş yapan Albayrak gibi yöneticiler ne iş yapıyor ? BJK Başkanı çıkıp ''sayın cumhurbaşkanı bize ekonomik torpil geçsin çünkü ŞL'de oynayacağız'' diyor , Yıldırım Demirören denen haine 750M Dolar karşılıksız para vermeyi biliyorlar ama. Konuşturmayın beni şimdi.
Taraftarın şikayet etmeye hakkı vardır, ama yönetici şikayet edemez. Vasfı o zaten ''YÖNETİCİ'' , yönetmek zorunda. Vazifedir bu, yorum yapma makamı değil. Efes ya da Fener Türk Lirasıyla mı katılıyor Eurolig'e her sezon ? Onlara vurmadı mı bu kur dalgası ? Nerden geliyor yoğurdun bolluğu her sene 20-30M ? Demek ki Aziz Yıldırım kafayı kullanmış sponsor finansman yaratmış, şirketlerle birleşmiş. Bravo adama.

Fener basketbolda batmis yukarida arkadas kendilerini ceviriyor diyor.
20m dolar gider 8m dolar gelir 12m dolar eksi.

Bir sene 8m dolar diger sene 3m dolar olucagina her sene 5m dolar olmasini tercih ederim

Bobby’i göndermiş Fb Beko.Yerli guard olarak 1 sene işimizi görmez mi :( Biliyorum çok yaşlandı ama alabileceğimiz en garanti katkıyı verecek olan yerli guard şu an piyasadaki.

Anadolu Grubu, voleybolda bankalar, Ülker, Koç. Bunlar sıradan sponsorluklar değil. Ki dikkat edersek Ülker zamanı şube yönetiminin önemli bir bölümü Ülker'in elindeydi. Türkiye'de herhangi bir firmanın bir takıma sponsor olmak için, 6-7 milyon euro ödeyecek bir maddi yapıda olduğunu düşünmüyorum ben. Şubenin o kişilere önce bir getirisi olması lazım ki o kişiler buralara yatırım yapsınlar. Ki Fenerbahçe'nin nerdeyse 10-11 milyon açığı var o sponsorluklara rağmen.

Karşıyaka modeli gibi, kendisini döndürecek, kadro istikrarı olan, iyi performans alabildiği oyuncuyu tutabilme ya da ondan para kazanabilme modelini yaratmış. Oyuncu maaşlarında düzensizlik yaratmayan bir şube bence o büyük vaatlerden daha önemli. Bu kurla, bahsedilen sponsorların bulunabileceğinin mümkün olduğunu düşünmüyorum ben.

Evet çok paradan önce eldeki parayı yönetebilecek insanlar gerekli. Sen 3 milyonluk takımın maaşını aksatıp ligdeki yarı final serisinden önce antrenman boykotu yiyorsan 30 milyonun da olsa aynı rezillikleri yaşatmaya devam edersin. Galatasaray önce iyi bir işveren olmalı, bunun için de şubenin başına parayı hakkaniyetle yönetebilecek, mantıklı ve namuslu Galatasaraylılar lazım. Oyuncu yeteneklidir değildir ama maaşının günü gününe alan, vaati yerine getirilen sporcu karakter olarak yerlerde değilse sahada olduğu her an canını dişine takıp mücadele eder. İstiyorsan Angel'ı getir 2 ay sonra babaannem öldü, ninem rahatsız diye kaçar. Bütçeyi 10 milyon euro filan yapacak çap zaten kimse de yok da en azından bu konuda Galatasaray'ı bir kez daha mağdur etmeyecek yöneticinin peşinde koşmak gerek.

Yani dolar 10 olsun 20 olsun , bu adamlar sen ben gibi değil; milyar dolarlarla oynuyorlar. Zaten iş anlaşmaları da dolar bazında oluyor genelinin. Ekonominin bitik halinde bile ülkenin yarısını satın alır bu adamlar. Dursun Özbek, Koç, Ülker, Sabancı, Saran, Şahenk vs bu adamlar karun kadar zengin, bunlar için 3 milyon dediğin sakız parası. Adamın arabası zaten 5 Milyon. Bütçeyi 3'ten 5'e çekemeyeceksek zaten çıkın ben yöneteyim, o kadarını ben de yaparım. İstediğimiz şey 5M ya, adamın oturduğu evin fiyatı 10 tane Galatasaray basketbol takımı kurar zaten. 2017'den sonra yok Ergin Ataman sonrası geçiş dönemi, yok takım borçları, yok bilmem ne, yok seçim şeyi vs. Yahu 4 yıl geçti, az mı ? O zaman da mı Euro 10 TL'ydi ? Geçin bu işleri ya masal anlatmayın. İçinde birazcık basketbol sevgisi olan konuşmaz yapar zaten somut olarak.
Bütçeyi iyi yönetmek de bir seçenektir; tabi Bayern Münih tarzı bi yapılanman veya basketbol aklın varsa. Var mı ? Yok. Bol bol Lokman Hekim Fethiye maçlarını izleriz artık kan ter içinde.

Bayern Münih'in her şey dahil bütçesi 20 milyon abi. Ver 3-5 milyon dolarla olacak bi iş değil bu maalesef. Keşke dediğin gibi olsa ama olmuyor yani. 5 milyon veren adam 5.1 milyon kazanacağını bilmezse o parayı vermez.

Karşıyaka'nın son 2 sezondur bizim neredeyse 2 katımız bütçeyle takım kurduğu göz ardı edilmesin. 4 Yıldır bütçe küçülte küçülte küme düşecektik. Sponsorla birlikte 4 Milyon Dolar bütçe çıkabilir. Bu kadar bütçeyi çıkaramayan yönetimin ve başkanın Galatasaray'da işi yok. 2018'den beri bütçede ligin ilk 8 takımı içinde değiliz. Bunun kesin şekilde değişmesi gerekiyor.

Bayern'den kastım basketbol aklından bahsediyorum. Ver ile olmayacak zaten. Milyar dolarlık iş anlaşmaları olan adamsın. İstersen 40 tane sponsor bulursun. Ünal Aysal nasıl futbol takımının donuna kadar Nikon'larla sponsorluklar aldı ? Ki gerekiyorsa 2M vereceksin arkadaş. Bu öyle muhteşem meblağlar değil senin için. Şunları yazmak bile utanç verici, konuştuğumuz rakama bak 2M. Ben kışın yazdım öyle de oldu, yine yazıyorum öyle olacak: buraya gelip yine Fethiye maçlarını takip edeceksiniz. İlk haftalardan demir atılır kırmızı bölgeye. Başkan olacağım diyorsan yöneteceksin, benden farkın kalmayacaksa otur taraftarlık yap Başkan olma.

Arkadaşların yazdıklarını okudum ama bence fb de bütçe dusurecek önümüzde ki sene fb 7 8 bitirip final fouru zorlayamazsa bütçeleri 15 milyon eurodan 7 8 e çekeceklerdir diye düşünüyorum gsnin sponsor dahil geliri 30 milyon tl ise fenerbahcenin 50 milyon tldir 2014 yılı iki takımın yatırımına bakarsak gsnin bütçesi 15 milyon dolar o gün kü kurla 30 milyon tl fenerbahcenin bütçesi 20 milyon euro 50 milyon tl idi efes ne kadar buralarsa kalır yatırımlarda 15 milyon euro ya çekeceğini düşünüyorum bugün ligde 3 4 mücadelesi veren takımların bütçesinin 10 katı efes 2001 krizi sonrası oluşan ortama benziyor sonra efes bütçe düşürmeye başlamıştı o durum 2007lerde dengelendi ancak

Aslında FB bütçesinin şu ekonomik şartlara rağmen 15-20 bandında gezmesi FB'nin basketbolda yarattığı markadan ötürüdür. Tamam yöneticiler de ciddi para koyuyor ama salondan kazandıkları, QNB Finansbank'ın forma sponsorluğu, store'larda satılan basketbol ürünlerinden gelen gelir falan bir şekilde kendini döndürebilen bir yapı ortaya çıkarılmış. Obradovic dönemindeki başarıları şube içinde bir döner sermayeye çevirmeyi başarmışlar yani.

Bizim de yapmamız gereken şey bu. 2.5-3 milyon Euro bütçe ile girip hiçbir maça favori çıkmayan, kendi taraftarının bile dikkatini çekmeyen bir takıma kimse sponsor olmak istemez. Bu takıma sponsor olmak isteyen gerçekten Galatasaraylıdır, çünkü GS basketbolu açık ve net söyleyeyim şu an taraftarına hiçbir şey vaat etmiyor. O yüzden taraftarın büyük çoğunluğu kendi kulübü yerine Ergin Ataman'ın arkasında gidiyor. Heyecan veren transfer, hoca, kadro yapılanması yahut ciddi bir sponsorluk anlaşması yok. Bir işte Nef gelecek Burak Elmas başkan olursa, onun da koyabileceği para belli. Nef'in koyacağı sermaye ile şu an büyük bir fırsat var önümüzde, ya deli saçması transferler ile son kurşunumuzu da çöpe atacağız ya da bir basketbol aklı koyup akılcı transferlerle yeni bir yapılanmaya gideceğiz.

Hepimiz Galatasaray'ı Euroleague arenasında tekrar görmek istiyoruz ancak şu an için elimizde olan kaynaklara ve şartlara göre hareket etmemiz gerekiyor. Örneğin Fenerbahçe 2017'de Euroleague şampiyonu oldu, son 3 sezonda F4 gediklisi ve ligin korktuğu bir takım olarak 2017'deki F4'ü kazandı. Efes de, şu an izlediğimiz gibi bu dominant yapının temellerini 2018'de attı, 2021'de çifte kupa ile meyvesini aldı. Biz de, BCL seviyesinde güçlü bir yapı kurarak önce orayı almalı, ardından da EuroCup üzerinden Euroleague'e dönmeliyiz. Çünkü Euroleague artık sadece kafadan bütçe koyan takımları istemiyor. Bir temeli olan, kendini döndürebilen bir franchise istiyor. Vizyonsuz yöneticilerin kafasına göre bütçe kıstığı, düzensiz, sezon ortasında kadro değiştiren ve kendi liginde dahi bir istikrar yakalayamayan bir camiayı lige almak istemiyorlar.

Kaldı ki, FIBA, BCL'de bizim seviyemizdeki takımlara göre gayet iyi ödüller de dağıtıyor. Bu ödülleri elde etmek için bile belli bir yatırım gerekiyor. Yani 1.5-2 milyon Euro bandında kurulan kadroyla BCL'de ne yaptığımız ortada. San Pablo Burgos bile 4-5 milyon koyuyorsa, Türkiye'nin lokomotif spor kulübü Galatasaray da o civar bir şeyler koymalı, ekonomik durumdan bağımsız. Üstelik, kendi basketbolunu pazarlayarak basketbol şubesini kulüpten ekonomik olarak daha bağımsız hale getirmeli.

Yazdıklarınızın hepsine katılıyorum ancak Efes örneği biraz istisna. Çünkü Ergin Ataman dışında kim gelirse gelsin bu adamlar yine aynı semalarda gezeceklerdi. İvkovic geldi o kulübe, Krstic'ler, Weems'ler kimler kimler geldi geçti. Bu başarıları üstüne konarak gitmiş bir başarı değil, tamamen Ergin Ataman coaching faktörü. Bu adam aşama kaydetme adamı değil zaten. Gelir ve direkt şampiyon yapar; geldi ve direkt şampiyon yaptı. Geçen sezon oynansa şu an üst üste 2.EL kupasını kaldırmıştı. BJK'de de öyle yaptı, GS'ye geldi öyle yaptı, Efes'e gitti yine anında bütün kupaları aldı.
Galatasaray 4 senedir inzivada zaten. Bizim öyle basamak aşama kaydetme lüksümüz pek yok. Ha doğru bir mantık ama burada uygulanmaz. O topa girersen battı balık yan gider; o bahaneyle bi 4 sene daha Galatasaray kimsenin umrunda olmaz.
Fener nasıl futbolda vasata alışıp 3 yıldır masal dinliyorsa bizim basketbol şube de öyle oldu. Ya gelir 4-5M koyar bi yapılanma inşa edersin adam akıllı ya da geçmiş olsun. Az değil 4 sene, ne değişti ? Gören varsa söylesin bana.

Başkan olacaksan takımını en iyi yere gelmesi için her şeyi yapacaksın. Türkiye'nin ekonomik durumunu herkes biliyor zaten. Ancak milyon dolarlardan önce bir planlama yapılması gerekiyor. Mehter marşı gibi hareket edilecekse bu hiçbir katkı vermez takıma. Bana göre yapılması gereken en az 3 yıllık plan. Biz transfer yapıyoruz kaç senelik 1 senelik. Takım birbirini ezbere bilmesi gerekir.
1. İyi bir yönetici ekibi olması gerekiyor. Tanıdık değil veya ( galatasaray lisesi mezunu olduğu için değil) işi bilenler olması gerekiyor.
2. En az 2-3 senelik anlaşmalar yapılıp 3 senelik takım planlamasına göre transfer yapılması gerekiyor. İyi tarama ekibi olması gerekiyor. Bir aile ortamı oluşturabilecek bir yapı olup; milletin parasının zamanında alabildiği bir külüp olduğumuzu göstermemiz gerekir.
3. Alt yapı önem verilmesi gerekiyor. Alt yapı yeterli değil ise; iyi araştırmalar yapılıp genç oyuncular transfer edilmesi gerekiyor.
4. Gelir getirici salon yapılması gerekiyor. İlla 10.000 kişilik yapılmasına gerek yok ki. Daha düşük seyircili salon da yapılabilir. Yeter ki salon atmosferi iyi olsun. Sahaya yakın olsun
Zaten yukardakilerini yaptığında sponsor firmalar sana gelir. Çok büyük bir kulübüz.

Şu durumda en ideali en azından sözleşmesine opsiyon koymak. Zira küçük bütçelerde 2-3 yıllık sözleşmeler bile sorun oluyor kaldı ki bugün Fenerbahçe o bütçeyle Ulanovas'tan, Barthel'den çıkmaya çalışacak. Banvit gibi genç oyunculara fırsat vermek, Karşıyaka gibi oyuncu tarayabilmek ve ligdeki yerli oyuncuları iyi takip etmek gerekiyor ilk etapta. Salon bence en olmazsa olmazı kaç bin kişilik olursa olsun bu şubenin önce kendi salonu olması lazım. 10 sene önce Yenilmez Armada t-shirti ile geziyordu herkes. Bunlar hep iyi yönetimin sonucu. İyi yönetirsen insan da sana gelir sponsor da gelir oyuncu da gelir. Bizde genelde insan gelsin, para versin, oyuncu gelsin, sponsor gelsin şube yönetimine de bakarız şeklinde ilerlediği için haliyle yıllar da paralar da çöpe dönüyor.

Arkadaşların yazdıklarını okudum ama bence fb de bütçe dusurecek önümüzde ki sene fb 7 8 bitirip final fouru zorlayamazsa bütçeleri 15 milyon eurodan 7 8 e çekeceklerdir diye düşünüyorum gsnin sponsor dahil geliri 30 milyon tl ise fenerbahcenin 50 milyon tldir 2014 yılı iki takımın yatırımına bakarsak gsnin bütçesi 15 milyon dolar o gün kü kurla 30 milyon tl fenerbahcenin bütçesi 20 milyon euro 50 milyon tl idi efes ne kadar buralarsa kalır yatırımlarda 15 milyon euro ya çekeceğini düşünüyorum bugün ligde 3 4 mücadelesi veren takımların bütçesinin 10 katı efes 2001 krizi sonrası oluşan ortama benziyor sonra efes bütçe düşürmeye başlamıştı o durum 2007lerde dengelendi ancak

De Colo - Vesely kalıyor. Devin Booker 1,4 alacak. Barthel ya da Ulanovas'ın maaşı Polonara'ya gidecek, Pierre sözleşme uzattı. Bütçe düşeceğini sanmıyorum orada ki yapılan hamleler de düşmeyceğini gösteriyor.