2021-2022 Türkiye Süper Ligi

10 senede 8 şampiyonluk yeterince kanıtlayıcı bir istatistik 😀
Herkes Fatih Terim'ini ararken bizim hocaya sahip çıkmamamız gerçekten değişik bir durum. Allah'tan Fatih Terim, FB'li değildi. Yoksa şimdi 2 yıldızdık. Onlarda en az 5.
Pişman olmayız inşAllah daha fazla...

Takımın ana kadrosunda 3 tane forvet varken, hala forvet istiyorsa bence çok da konuşmaya gerek yok. İnsan sorgulamayı öğrenmeli.

Ben geriden gelme istatistigini dedim ama neyse bosver. O basarilar ile gecti yillarim.
Bu sezon yapilanlari kimbilir kac senede temizleyecegiz bakalim.
Artik devir degisti. Taktisyen hocalar daha on planda, haydi gencler goreyim sizi ile kumeye oynadik netekim.

Neden geriden kovaladık birde bunu mu irdelesek ? Geriden gelip şampiyon olduğumuz ve geçen sezon şampiyonluğa havlu atmış değil miydik ? Rakibin yaptığı amatör puan hataları sonrası şampiyonluk yarısını son haftaya kadar taşıdık.

Yönetim ile Fatih Terim arasında gereksiz atışmalar olmasaydı,takım ligden kopmus olmasaydı geçen sezon şampiyon olabilirdik.

Neyse evet son maçta,tek golle şampiyonluğu kaçırdık.

Futbol bu kadar basite indirgenecek oyun değil.Türkiyede ise hiç değil.

Artık duygusallığıda,Avrupada başarı sağlamak için bırakmamız lazım ülkece.Futbol takımlarının lider ruhlu oyunculara,teknik adamlara ihtiyacı olur evet ama futbol takımlarının abiye,babaya ihtiyacı olmaz.Bu saçmalıklar bir tek bizde var.

Insallah birkaç sene sonra bu zihniyeti hep birlikte bitireceğiz.

Takımın ana kadrosunda 3 tane forvet varken, hala forvet istiyorsa bence çok da konuşmaya gerek yok. İnsan sorgulamayı öğrenmeli.

Diagne sakatlık geçirdi, Nisandayız hâlâ dönmedi.
Mustafa Muhammed, Afrika kupasına katılacaktı. Katıldı, sakat döndü.
Halil formsuzdu.
Tabiki de forvete ihtiyacımız vardı.
Sorgulamayla beraber,hazımsızlığı da bırakıp bazı şeyleri görmekte gerekir...

Diagne sakatlık geçirdi, Nisandayız hâlâ dönmedi.
Mustafa Muhammed, Afrika kupasına katılacaktı. Katıldı, sakat döndü.
Halil formsuzdu.
Tabiki de forvete ihtiyacımız vardı.
Sorgulamayla beraber,hazımsızlığı da bırakıp bazı şeyleri görmekte gerekir...

Yani israf kültüründen bu kadar hoşlanmanın manası nedir ben çözemedim. Kara kaşına kara gözüne uyuz olur o eksik bu eksik dersen bu iş bitmez. Hazımsız olacak bir durum yok puan durumuna bakıp bir şeyleri anlayamıyorsanız o da sizin sorununuz.

Ben geriden gelme istatistigini dedim ama neyse bosver. O basarilar ile gecti yillarim.
Bu sezon yapilanlari kimbilir kac senede temizleyecegiz bakalim.
Artik devir degisti. Taktisyen hocalar daha on planda, haydi gencler goreyim sizi ile kumeye oynadik netekim.

Onla da ilgili istatistik verdim. Son 3 senede Başakşehir'den şampiyonluk aldık. Sonraki sene pandemi, hakem hataları ve Muslera sakatlığı sonrası geride kaldık. Geçen senede yine geriden gelip 1 gol averajla şampiyonluk kaybettik. Bu sene kalsaydı yine aynısını yapacaktı. Çünkü kişinin yaptığı, yapacaklarının teminatıdır...

Yani israf kültüründen bu kadar hoşlanmanın manası nedir ben çözemedim. Kara kaşına kara gözüne uyuz olur o eksik bu eksik dersen bu iş bitmez. Hazımsız olacak bir durum yok puan durumuna bakıp bir şeyleri anlayamıyorsanız o da sizin sorununuz.

Yahu israf neresinde? Oyuncular sakat diyorum. Tek Halil ile mi devam edecekti. Ki Profesör yeni hocanız bile bunun farkındaydı ki Gomis geldi.

Neden geriden kovaladık birde bunu mu irdelesek ? Geriden gelip şampiyon olduğumuz ve geçen sezon şampiyonluğa havlu atmış değil miydik ? Rakibin yaptığı amatör puan hataları sonrası şampiyonluk yarısını son haftaya kadar taşıdık.

Yönetim ile Fatih Terim arasında gereksiz atışmalar olmasaydı,takım ligden kopmus olmasaydı geçen sezon şampiyon olabilirdik.

Neyse evet son maçta,tek golle şampiyonluğu kaçırdık.

Futbol bu kadar basite indirgenecek oyun değil.Türkiyede ise hiç değil.

Artık duygusallığıda,Avrupada başarı sağlamak için bırakmamız lazım ülkece.Futbol takımlarının lider ruhlu oyunculara,teknik adamlara ihtiyacı olur evet ama futbol takımlarının abiye,babaya ihtiyacı olmaz.Bu saçmalıklar bir tek bizde var.

Insallah birkaç sene sonra bu zihniyeti hep birlikte bitireceğiz.

Avrupa'da bu senr oynadığımız oyuna herkes hayran kaldı. Marsilya, Lazio gibi deplasmanlarda gol yemeden grup lideri olarak çıktık. Sabredilseydi çok daha büyük başarılar elde edecektik...

Yahu israf neresinde? Oyuncular sakat diyorum. Tek Halil ile mi devam edecekti. Ki Profesör yeni hocanız bile bunun farkındaydı ki Gomis geldi.

Dışarıdan gelen adam ister elimdeki yetersiz diyip anormal bir durum yok. Anormal olan şey sene başı 3 tane forvet + Babel varken "ben forvet istiyorum" demek ama Burak Elmas'ın devrim yapacağını iddia eden adam hala utanmadan burda laf yetiştiriyorsa benim diyecek bir sözüm yok. Zaten en büyük hatası UEFA maçlarından önce kovmasıydı burda saçma sapan fantezilerinizi okutmak zorunda bıraktı bizi.

Avrupa'da bu senr oynadığımız oyuna herkes hayran kaldı. Marsilya, Lazio gibi deplasmanlarda gol yemeden grup lideri olarak çıktık. Sabredilseydi çok daha büyük başarılar elde edecektik...

Herkesin hayran kaldığı futbol unutuldu bile çoktan.Bu tür çıkışlar sezon sonunda herkes tarafından unutulur.Unutulmamasi için kupa kazanılmasa bile uzun süreli çıkış olmasi lazım.

Fatih Terim Galatasaray'ın başında 1 senedir görev yapmıyor.Belli bir sistemi daha önceden oturtabilecek zamanı yok muydu ?

Aynı Fatih hoca Şampiyonlar Liginde Lokomatif Moskovayi yenip hayalim var diyor,aynı hocamız kısa süre öncesine dek Avrupada alınan başarısız sonuçlardan ötürü makas çok açıldı demiyor muydu ? Yani bu tutarsizlik değilde nedir ? Sonuca göre konuşmak değilde nedir ?

Bu takım Fatih Terim'in son lig maçı Giresunspor karşısında tel tel dökülmüyor muydu ? Sahada yürüyen,beraberlik için bile kendini kasmayan takım yok muydu ? Kupada Denizlispor faciasi yaşamadık mi ? Küme düşme korkusu yaşamadık mi biz ?

Bu takım seneye Avrupada yok,kim neden bizi hatırlasın ?

Bir insanın geçmişine saygı duymak başka bir şeydir o insanın günümüz futboluna uygun olmadığını düşünenleri düşman görmek başka bir şeydir,bu da bizlere zarar verir.Bizleri ileriye taşımaz.

Bu yorum kişiliğe saldırıya varan hakaretler nedeniyle moderatör tarafından silinmiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Gunumuz futbolu nedir mesela biri bana aciklayabilir mi ? Guardiola’nin,Klopp’un oynattigi sey mi yoksa Youtube’ta cesitli kanallarda kendini scout falan sananlarin anlattigi sey mi ?
Ligimizin son sampiyonlarina bakalim hangisi “gunumuz futboluna” ayak uydurabilmis ? Mesela son sampiyon Sergen Yalcin gunumuz futboluna ayak uydurdugu icin sampiyon oldu ama herhalde gunumuz futbolu bahsedilen gibi bir sey degilmis ki Sampiyonlar Ligi’nde 0 cekti.
Okan Buruk benim cok istedigim hoca adaylarindan biri.Sampiyon oldu ertesi sene Basaksehir’den ayrildiginda Basaksehir neredeyse dusme potasindaydi.Bu mu gunumuz futbolu ?
Terim 2 sezon ust uste sampiyon yaparken yok muydu bu gunumuz futbolu ? Bu sezon hatalar yapmis olabilir ki bencede yapti.Ozellikle takim planlamasi konusunda.
Ama burada Terim sadece teknik taktik acidan elestirilse inanin onu sevenler en azindan ben kendi adima bir sey demem.En fazla yukarida yazdigim gibi karsi bir argumanla cevap veririm.Cunku elestiri kulturu sporda olmasi gereken bir sey.Ama burada biz oyle yazilar okuyoruz ki Terim hem kabadayi hem komisyoncu hem Gs’yi satti falan falan diye uzar gider.Kusura bakmayin ama Gs tarihinin yasayan en buyuk efsanesine bir Gs platformunda boyle imalarda bulunmak yakismiyor.
Gecmisle yasanmiyor kismina gelirsek eger Terim’in gecmiste yaptiklarini tekrar eden veya onu gecen bir Turk hoca oldugunda o zaman konusuruz bunlari.Hadi oglum falan diye kimse bir takimi Avrupa Sampiyonu yapamaz veya sundan 8 sene once Sampiyonlar Ligi ceyrek finalinde Real Madridle kafa kafaya oynatamaz.
Bu sezon Avrupa’daki basari bencede cok buyutulmemesi gereken bir olay ama bir adam cikip Sarri,Sampaoli gibi “gunumuz futbolunun” hocalarini ic sahada gomup deplasmanda da gol bile yemiyorsa demek ki belli olcude hala isi bitmemistir.
Zaten adam gideli 3 ayi gecmis ama nasil bir yara acmissa Terimle ilgili olumlu bir sey yazildiginda hemen karsi cevap geliyor.Arkadaslar izin verin de arada yazalim Terim hakkinda 3 5 kelime.Terim ovulunce hemen balyozla vuruluyor.Diger eski hocalarimiz hakkinda bir sey yazildiginda boyle bir linc olmuyor ama niyeyse.
Teknik taktik olarak elestirene sozum yok ama belden asagi vurulmasina izin vermemeye calisirim elimden geldigince.Teknik taktik olarak elestirenler de bir zahmet yazsinlar neyi eksik yapmis veya neyi uygulayamamis bizde ikna olalim.

Terim gitti de ne oldu?Kalsaydı ne olurdu?Denizli maçı için Torent 12 gol olmalıydı diye kendi söyledi.Zaten Terim'in geri gelmesi cok uzun sürmez, sevmeyenler hazır olsun.

Kimsenin belden aşağı vurduğu yok ki. En ufak bir eleştiriyi belden aşağı kabul ediyorsunuz. İnsanlar da sinirlendikçe 1'e 1000 koyuyor. Yani kendi evinde Denizli'den 3 tane gol yemiş takımın, bu sezona dair ne gibi bir hedefi vardı da yönetim bunun önüne geçti onu anlamıyorum. Yani 2 sene boyunca her kötü transferinde istediğini almadı dediniz. Takımı eskiler taşıdı, maharet onlarda değil hocada dediniz. Kendi oyuncusunu koyduğu her gün takım geri gitti.

Kimse Terim'in yarısı kadar iyi bir hoca değil. Bunun aksini söyleyen olmadı ki. Okan'ı vs. isteyen de biz değiliz zaten.

Bu ligde şampiyon olmak başarı değil. Hele 65-70 puanlarla hiç değil. Hasbelkader Avrupa'da gittik bir yerlere de Fenerbahçe, Manu'nun grubundan lider çıktı.

İnsanların niye eleştirdiği belli. Onu istemedi, bunu istemedi Morutan 3, Cicaldau 5. tercihti, Stanciu'yu falan istedi diye bahane üretiliyor hala. Sene başı herkes kadrodan memnundu şimdi hepsi 3. 5. tercih oldu. İnsanlar buna sinirleniyor. Yazıyoruz ki Torrent gitsin banane, adam bunu algılayamıyor hocanız diyor sanki biz Torrent'i 5000 tane aday arasından illa bu olsun diye istemişiz gibi.

Soru çok basit. Daha gelir gelmez Cenk Ergün'ü görevden alıp, kendi adamlarını oraya niye koydun. Kendi adamların bugüne kadar neyi başardı. Cevabını hepimiz biliyoruz. Bunun altında bir şey arıyorsanız, bence bu biraz paronaya. Ama bunu hocaya soracak adam da yok. Aklı saha dışında diyorduk yıllardır, her önemli GS maçı öncesi, GS'nin belli cepheleriyle buluşup fotoğraf atmalar, yönetimine adam sokup başkan seçtirmeler. Bunları biz yapmadık. Hoca bu yönetimi seçtirdiyse, ceremesini de kendi çekti. Burda da bir yanlışlık yok.

Hep aynı kişiler ve hep aynı zitlasmalar oluyor nedense.

Herkes istediğini düşünsün,bu kadar kasmayada gerek yok,insanların birbirine laf sokmasinada gerek yok.

Ama aynı şeyleri sürekli,sürekli,sürekli konuşuyor olmak bıkkınlık veriyor bence.

Galatasaray için hayırlısı ne ise o olsun her zaman.

Kimsenin belden aşağı vurduğu yok ki. En ufak bir eleştiriyi belden aşağı kabul ediyorsunuz. İnsanlar da sinirlendikçe 1'e 1000 koyuyor. Yani kendi evinde Denizli'den 3 tane gol yemiş takımın, bu sezona dair ne gibi bir hedefi vardı da yönetim bunun önüne geçti onu anlamıyorum. Yani 2 sene boyunca her kötü transferinde istediğini almadı dediniz. Takımı eskiler taşıdı, maharet onlarda değil hocada dediniz. Kendi oyuncusunu koyduğu her gün takım geri gitti.

Kimse Terim'in yarısı kadar iyi bir hoca değil. Bunun aksini söyleyen olmadı ki. Okan'ı vs. isteyen de biz değiliz zaten.

Bu ligde şampiyon olmak başarı değil. Hele 65-70 puanlarla hiç değil. Hasbelkader Avrupa'da gittik bir yerlere de Fenerbahçe, Manu'nun grubundan lider çıktı.

İnsanların niye eleştirdiği belli. Onu istemedi, bunu istemedi Morutan 3, Cicaldau 5. tercihti, Stanciu'yu falan istedi diye bahane üretiliyor hala. Sene başı herkes kadrodan memnundu şimdi hepsi 3. 5. tercih oldu. İnsanlar buna sinirleniyor. Yazıyoruz ki Torrent gitsin banane, adam bunu algılayamıyor hocanız diyor sanki biz Torrent'i 5000 tane aday arasından illa bu olsun diye istemişiz gibi.

Soru çok basit. Daha gelir gelmez Cenk Ergün'ü görevden alıp, kendi adamlarını oraya niye koydun. Kendi adamların bugüne kadar neyi başardı. Cevabını hepimiz biliyoruz. Bunun altında bir şey arıyorsanız, bence bu biraz paronaya. Ama bunu hocaya soracak adam da yok. Aklı saha dışında diyorduk yıllardır, her önemli GS maçı öncesi, GS'nin belli cepheleriyle buluşup fotoğraf atmalar, yönetimine adam sokup başkan seçtirmeler. Bunları biz yapmadık. Hoca bu yönetimi seçtirdiyse, ceremesini de kendi çekti. Burda da bir yanlışlık yok.
Yok gercekten su an icin degil belden asagi dediklerim.Gecmisteki tartismalarda olmustu bu tarz soylemler ona istinaden yazdim.Yoksa dedigim gibi teknik taktik acidan elestirip altini doldurana eyvallah derim.Kimse sonucta Galatasaray’dan ustun degil.Ben Terim’i sevdiysem Galatasaray sayesinde sevmisimdir.Bu sezon elestirilecek ve elestirilmesi gereken bircok seyi oldu ve bunlarin ne oldugunu ben de yaziyorum konusu geldiginde.Koru korune savunan da koru korune dusmanlik yapan da bence Terim’e kotuluk yapiyor o konuda fikrim net.Su anki iktidarin gidecegi gunu iple cekiyorum kendi adima ama mevcut iktidardan bu kadar nefret edilmesinin nedeni kendi yaptiklari veya yapamadiklariyla beraber onu koru korune savunan cahil halktir.Ayni sey Terim icin de gecerli.Koru korune savunani desteklemek veya hatalarini gormezden gelip Terim’i Allahin elcisi gibi gostermek Terim’e yapilan bir kotuluktur bana gore.O yuzden terazinin dengesini iyi tutturmak lazim.Bir yandan overken dengeyi kacirmadan ovmek,elestirirken de dozunda elestirmek lazimdir.
Bende bu konunun tartisilmasindan sıkıldım artik.Kimse karsilikli bir tartisma icerisine girmek zorunda degil eger bunu ben yaptiysam kusura bakmayin ama bundan sonra elimden geldiginde bu konuda yazmamaya gayret edecegim.

Terim gitti de ne oldu?Kalsaydı ne olurdu?Denizli maçı için Torent 12 gol olmalıydı diye kendi söyledi.Zaten Terim'in geri gelmesi cok uzun sürmez, sevmeyenler hazır olsun.
Bence Fatih Terim dönemi bitti. Belki sportif direktörlük ki o bile zor. Zaten artık dön baba dön dönemini geride bırakıp yeni ufuklara progamlanmaliyiz.

Onla da ilgili istatistik verdim. Son 3 senede Başakşehir'den şampiyonluk aldık. Sonraki sene pandemi, hakem hataları ve Muslera sakatlığı sonrası geride kaldık. Geçen senede yine geriden gelip 1 gol averajla şampiyonluk kaybettik. Bu sene kalsaydı yine aynısını yapacaktı. Çünkü kişinin yaptığı, yapacaklarının teminatıdır...

Bu seneyi hic izlemedin diye anliyorum.
Uefa evet ama sene basi avrupa 5 yiyen sanki baskasiydi. Diyorum ya hep basari istatistigi tutuluyor sanki.