2022-2023 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Benim transferlerin beğenilmemesine saygım var. Ancak gidilen yolda bi yanlışlık var. Mesela Floyd'u hücum tarafında beğenmiyoruz ama aynı şekilde önerdiğimiz adam Labeyrie. Bu adam 30 yaşında ve yıllardır da sınırlı hücumcu. Şutu varla-yok arasında hatta yok'a daha yakın. Alpha Kaba istiyoruz. ki ben de çok isterim. Bu adam Antep'e gelene kadar potanın yerini bilmiyordu. Geçen sene Alpha Kaba alsaydık kaç kişi beğenirdi? Bence kimse.

Öncelikle anlamamız gereken şey biz neyiz, nerdeyiz, elimizdeki para ne kadar. Geçen sene söyledim. Bu tarz takım yapılanmaları bir senede bir şeyler denk gelirse oluşur. Blackshear'ı iyi zamanda düşürdük, Melo'nun EL işi olmadı, Rusya'da savaş patladı Canaan boşa düştü vs. ne yaptık BCL'de elendik ve ligde de belli bi konuma geldik bi heyecan oluştu. Bu güzel.

Ben hala insanlardaki -transferi eleştiren bunu almalıydık diyenlere saygı duyuyorum- bu memnuniyetsizliğin sebebinin ilk Efes maçı olduğunu düşünüyorum. Biraz daha şubeye kayan herkes bir anda 10 milyon euro bütçemiz olacağını zannetti. O yüzden burun kıvrılıyor bazı oyunculara ve çok uçuk isimler öneriliyor yerlerine. Evet Blackshear çok özel bir oyuncuydu ama en az onun kadar yetenekli başka oyuncular da var.. Ama.. Ama'yı şimdi söylemeyeyim, belki bi şeyler olur :)

5 tane ana yabancı + Morgan'ı alınabilir bir risk olarak görüyorum. (Her ne kadar ana planı 6 tane temiz oyuncu) olarak düşünen biri olsam da Morgan yetenekleri ölçütünde alınabilecek bir risk.

Şimdi gelelim sizlere katıldığım noktalara; Yönetim tarafından büyük bir hype yaratıldı. Ben koyucam parayı o koyacak parayı EL'ye gidicez vs. beklentinin bu kadar yükseltildiği bir noktada bilinmeyen oyuncuların insanlara yetersiz gelmesi de çok abes değil.

Ben Floyd'u takip eden birisi olarak bu transfere çok sevindim ve faydalı olacağına inanıyorum. Umarım hepimizin içine sinen, sonunun kupaya gideceği bir ortam kurulur.

Bir de, artık insanların fikirlerine overreact vermeyi bırakmamız gerek. Yani biri burda Pistiolis'i beğenmiyorum şu yüzden dese bile o insana saygı duymaktan başka çare yok. Burası böyle bir ortam, her şey tartışılır konuşur o insanın ideali farklıdır vs.

Yerli konusunda ben de geride kaldığımızı düşünmekle birlikte bir tek Ahmet'i alamadığımıza üzüldüm o kadar, belki bir de oyun kurucu. Ama benim için ligden çok BCL hedef olduğu için gidişata göre +1 CL'ye yabancı eklemesi benim işime daha çok gelir. Geçen seneki gibi plansız olmaması kaydıyla.

Furkan, öncelikle fikirlerine çok değer verdiğim birisin uzun yıllardır, uzun zamandır da seninle bu kadar ayrı düştüğümü zannetmiyorum :)

Labeyrie'nin şutunun kötü olduğu konusunda ayrışıyoruz mesela, bence çok temiz bir şutu var,hem mekanik hem yüzde olarak aldığı sürelere ve role bakarsak gayet başarılı ki, bizde daha iyi bir süre ve rol alacağını düşünürsek bence gayet iyi olurdu, tabi hem Kerry seviyesinde değil genel profil olarak,hem de bize düşeceğini zannetmiyorum zaten ama benim bahsettiğim konu zaten daha çok profil oyuncu kalitesinden çok, son 2-3 senedir çok fazla hakim değilim piyasadaki oyunculara.

Benim herhangi bir hype'a kapıldığım veya Efes maçının benim memnuniyetimle ilgili bir değişiklik yaratması zaten mümkün değil. Ben sene başında yapılan yatırımdan,planlamadan,altyapı planlamasından ve sezon içindeki koç seçimimizin doğruluğundan dolayı hype'landım. Bu sezon başında Turgay Bey'in yerli piyasası ile yaptığı yorumlardan sonraki hamlelerimiz zaten ilk darbe oldu, şu anki yabancı tercihlerimizin başlangıç olarak da doğru olmadığını düşünüyorum, bunu da üstteki yorumumda açıkladım zaten, bunun Floyd ve Morgan'ın bireysel kaliteleriyle ilgisi yok. Yerli konusundaki benim üzüntüm ne yazıkki sadece Ahmet değil, çünkü piyasada gerçekten alabileceğimiz ve bize standart bir yerli katkısının üstünde katkı verebilecek yerliler vardı 2-3 tane daha, bu konuda da ayrışıyoruz.

Ama dediğim gibi,belki erken konuşuyorum ve belki gelecek hamleler kısalarda Dee'yi, uzunlarda Morgan-Floyd'u çok iyi tamamlayacak hamleler olacak, ama gidişat onu göstermiyor ne yazıkki, bekleyip görelim.

Furkan, öncelikle fikirlerine çok değer verdiğim birisin uzun yıllardır, uzun zamandır da seninle bu kadar ayrı düştüğümü zannetmiyorum :)

Labeyrie'nin şutunun kötü olduğu konusunda ayrışıyoruz mesela, bence çok temiz bir şutu var,hem mekanik hem yüzde olarak aldığı sürelere ve role bakarsak gayet başarılı ki, bizde daha iyi bir süre ve rol alacağını düşünürsek bence gayet iyi olurdu, tabi hem Kerry seviyesinde değil genel profil olarak,hem de bize düşeceğini zannetmiyorum zaten ama benim bahsettiğim konu zaten daha çok profil oyuncu kalitesinden çok, son 2-3 senedir çok fazla hakim değilim piyasadaki oyunculara.

Benim herhangi bir hype'a kapıldığım veya Efes maçının benim memnuniyetimle ilgili bir değişiklik yaratması zaten mümkün değil. Ben sene başında yapılan yatırımdan,planlamadan,altyapı planlamasından ve sezon içindeki koç seçimimizin doğruluğundan dolayı hype'landım. Bu sezon başında Turgay Bey'in yerli piyasası ile yaptığı yorumlardan sonraki hamlelerimiz zaten ilk darbe oldu, şu anki yabancı tercihlerimizin başlangıç olarak da doğru olmadığını düşünüyorum, bunu da üstteki yorumumda açıkladım zaten, bunun Floyd ve Morgan'ın bireysel kaliteleriyle ilgisi yok. Yerli konusundaki benim üzüntüm ne yazıkki sadece Ahmet değil, çünkü piyasada gerçekten alabileceğimiz ve bize standart bir yerli katkısının üstünde katkı verebilecek yerliler vardı 2-3 tane daha, bu konuda da ayrışıyoruz.

Ama dediğim gibi,belki erken konuşuyorum ve belki gelecek hamleler kısalarda Dee'yi, uzunlarda Morgan-Floyd'u çok iyi tamamlayacak hamleler olacak, ama gidişat onu göstermiyor ne yazıkki, bekleyip görelim.
Evet kabul etmek lazım geçen seneki kadro büyük oranda dağıldı ve şu ana kadar anlaşılan isimler hedef yükseltmeyi düşündüğümüz Bi sezonda tatmin edici olmadı ama 3 yabancı daha alınacağını düşünüyorum 2 3 ve 4 numara olucak gibi onlarda bekleyip görmekten başka şansımız yok erden timur diyip umudumuzu koruyacağız en azından ben öyle yapıcam🙂

Şöyle diyeyim abi, Blackshear'a oranla bakarsak Labeyrie'nin şut tehdidinin ileri seviye olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bi 4,5 için iyi bir şutu olabilir ama sağlıklı kaldığı takdirde o katkıyı Morgan'dan da alabiliriz. Ki Morgan'ın tercih edilme sebebi biraz da 6. yabancı olma ihtimali. Labeyrie'nin böyle bir pozisyonu kabul edeceğini sanmıyorum. Ha ilk 5 yabancı için düşünüyorsan o zaman başka.

Bir taraf Wilbekinle, bir taraf Larkinle ligde 6 yabancılı oynayacaklar. Mümkün değil rekabet etmemiz
Buna katılmıyorum ben. Wilbekkin de Larkin de milli formayı giymiş yerli statüsünde oyuncular. Sen onları aldıkları için değil bütçen düşük, sunduğun hedefler ve yarıştığın lig daha aşağıda olduğu için rekabet edemiyorsun.
Bugün twitter'da gördüm basket günlüğü'ydü yanılmıyorsam. Yabancı sayılsın haksız rekabet vs diyor. Hayır efendim mili formayı giyen oyuncu yerli oynar kaldı ki bu iki oyuncu değil başka ülke milli takımlarında olup yerli olan Ahmet Düverioğlu gibiler eleştirilebilmeli. Kaldı ki onda bile yerli statüsünün alınması eleştirilebilir, kulübün oynatma tercihi değil.
Biz ortaya büyüme vizyonunu koyuyor ve buna göre orantılı büyüyorsak o veya muadili oyuncuları biz de çekeceğiz.

Buna katılmıyorum ben. Wilbekkin de Larkin de milli formayı giymiş yerli statüsünde oyuncular. Sen onları aldıkları için değil bütçen düşük, sunduğun hedefler ve yarıştığın lig daha aşağıda olduğu için rekabet edemiyorsun.
Bugün twitter'da gördüm basket günlüğü'ydü yanılmıyorsam. Yabancı sayılsın haksız rekabet vs diyor. Hayır efendim mili formayı giyen oyuncu yerli oynar kaldı ki bu iki oyuncu değil başka ülke milli takımlarında olup yerli olan Ahmet Düverioğlu gibiler eleştirilebilmeli. Kaldı ki onda bile yerli statüsünün alınması eleştirilebilir, kulübün oynatma tercihi değil.
Biz ortaya büyüme vizyonunu koyuyor ve buna göre orantılı büyüyorsak o veya muadili oyuncuları biz de çekeceğiz.
Zaten sorunum onların Türk sayılması değil, böyle bir fırsatı avantaja onlar çevirebilirken bizim bunu yapamıyor olmamız. Keza bayan baskette de her sene Fener bir devşirme oynatıyor, biz oynatamıyoruz. Böyle küçük görülebilen şeyler kaderi belirliyor

Ahmet konusuna katılmıyorum, adamın annesi Turk, yerli sayılması bence en doğal hakki.

Willbekin kaç maça çıktı ne kadar katkı verdi millî takıma ? Dayilarin dediği gibi bu memleket için ne yapmış 😀.Larkin'den bile dişe dokunur bir katkı almış değiliz henüz.Ustellik Larkin sanırım TBF'den de para alıyor.Larkin yarın NBA'dan kontrat alsa bir daha ancak yaz tatilinde belki gelir ülkeye Ote yandan Ercan Osmani muhtemelen hayatını burada kurmuş.Yanlis bilgi değilse askerlik yapmış ama yerli sayılmıyor.Milli takımda oynayacak olanların zaten vatandaşlık süreci hızlanıyor oradan bir avantajları var en azından bir önceki sisteme dönülse (milli takım olayından bağımsız her takımda sadece bir devşirme) o biraz daha adildi .

Spor müsabakalarında devşirme olayına tümden karşıyım ama bu başlığın konusu değil elbette.

Egonu ne kadar İtalyan değilse, Larkin de o kadar Türk değil. Milli takımlar düzeyinde yapılan müsabakalarda yer almaları ise tamamen fecaat. Aynı durum Elvan’ın Türk atlet sayılması konusunda da geçerli.

83 milyonluk ülke, her branşta kendi topraklarında doğup büyümüş sporcu yetiştiremiyorsa eğer, o branşta temsil edilmemeli bir Etiyopyalı, bir Nijeryalı tarafından.

Dostlar anladığım kadarıyla basketbolda yapılan hamleler ve özellikle özen gösterilmeyen yerli rotasyonuna şöyle bir göz atınca anlıyoruz ki beklentimizi minimumda tutmamız ve geçen yıl Pistiolis'in geldiği dönemdeki gibi play off yapalım yeter kafasında olmamız gerekiyor. Böyle düşünmemin sebebi 1.5 milyon içerde denilen Karşıyaka'nın bile bizden daha iyi yerli rotasyonu dizmesi Bursaspor'a falan hiç girmiyorum bile, neyse.
Şimdi biraz abes olacak ama ben bu sene için yönetim kanadından bütçe artışı olmayacak başlıklı veya bunu ima edecek bir açıklama görsem çok kızmazdım kendimce çünkü BCL takimiyiz, muhtemelen Uleb ile yeniden anlaşana ve Euroleague takımı olana kadar da bütçe hep buralarda seyredecek, bu bir gerçek. İyi de basketbolu bizler gibi yakından takip eden insanlara bunu ima etseniz zaten çok abes karsilamazdik ki, insanlar ligdeki fener maçından itibaren her maç Sinan erdemde kapalı gişe maç oynattı 2 milyonluk takıma, bunun gazıyla çıkıp saçma sapan bütçenin üstüne koyacağız, bütçe artacak gibisinden açıklamalar yaptınız ve sonuç: açıklamalarla ve artan(!) bütçeyle alakasız hamleler. Şimdi bizlerin de beklentisi yükseldi, doğrusu yanlışı derin detaylara pek hakim olmamakla beraber erden timur diğer başkanlara ve yöneticilere benzemeyen bir yönetim örneği gösterdi ve iyi bir yapı kurdu. E haliyle ondan da bütçe artacak lafını duyunca en realist taraftarın bile beklentisi yükseldi ancak hamleler acayip hayal kırıklığı. Sonumuz hayrolsun, Kenan sipahi karşıyaka yaptığında dedim ki tamam en alınacak adamı bile alamadığımıza göre yönetim bir oyuncuya buy out ödeyip taraftarın gönlünü alacak, bu rotasyonu böyle birakamazlar diye fazla optimist bir düşünceye daldım ancak o da yok. Ne bileyim, sabaha kadar konuşur sitem ederim ya acayip dolmuşum

Transferler asiri kotu. Gecen seneden geriye gitti takim. Playoff yapariz maksimum 5.6.7.8 siralarin birinde oluruz ve sezon heralde ceyrek finalde biter.

Devsirme konusunda kural degisiyor. Bu yuzden su kisi yerli bu degil tartismalari korukleniyor. Milli takimda oynayan vatandas olmayan birini kabul ediyorsak ligde de yerli olmasini kabul etmek durumundayiz. Bu kisiler milli formayi giysin diye apar topar vatandas yapildi. Milli olmayanlar ile ilgili kural da degisti, bazilari eski kural uzerinden hala yerli sayiliyor. Zamaninda verilmis haklar.

Ben yine bi şekilde ilk 4 te olup , BCL de en az yarı final yapacağımıza inanıyorum ama bu yerli transferinde sınıfta kalındığı ve plansız davranıldığı gerçeğini değiştirmez. Sadece Berk Uğurlu, Muhsin ve Erkan ile bile çok daha iyi bir takım olabilirdik ve 300-400k maksimum fazla harcardık. Eğer geçen sene 2 tane daha yerliden katkı alsak bence şampiyon olurduk. Bunun dışında yüzde 95’imiz bu işi Turgay Zeytingöz’den iyi bilmiyor, ben yine de bekleme taraftarıyım.

Dee Bost-Can Korkmaz-Yunus Emre
X-Göksenin
X-Erkan Yılmaz
X-Sadık Emir
Floyd-Ahmet-Mahir

Şu şekil bir kadro beklerdim ben açıkçası. Şuan mevcut transferler ve 2-3-4'e transferlerle kadro tamamlanacak. Umarım bu mevkilere iyi yabancılar alırız