2022 Bitci Erkekler Türkiye Kupası

Tofaş'ı tercih ederim oldukça yıprandılar. Şikeciler eksik olmalarına rağmen iyi form tuttu 20'den dönüp maç kazanıyorlar.

Fenerbahçe karşısında son maçtaki gibi hakemler olmazsa şansımız olduğunu düşünüyorum. Ancak trafik polisi gibi onlar bizim pota altına gelince düt düt düt fauller çıkarsa yine geçmiş olsun.
Bu arada Melo'nun durumuna bağlı tabii ama ben kadroda Ndour'un olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bariz bir pota altı eksiğimiz var ve hakemlerden yine bir hamle bekliyorum.

Turk sporuna devşirme hikayesini Didier Six'i bir günde Türk yaparak biz başlattık sanırım ama Fener de bu işi çok abartıyor. Ulusal takımda oynayamayacak Ahmet,İsmet kuvvetle muhtemel Tarık yerli statüsünde, gece sene bir de Boby Dixon vardı.Buna artık bir dur demek gerek,hem ulusal takıma için yabancı sınırı getir hem de buna izin ver.Yine de biraz iyi savunma, biraz da şansımız rast gider uclukleri sokarsak şansımız var.Dun Eurolig bütçeleri açıklamış, rakibin sadece oyuncu bütçesi 13.5 milyon € ,genel bütçe 24 milyon €,Efes 25 milyon€ genel bütçe.Fener bu kadar borç içinde yüzerken böyle harcama akıl dışı.

Efes Karsiyaka macini guzel olur diye actik goz ucuyla izleyelim dedik ama bu nedir ya ? Bu Karsiyaka’ya ne olmus boyle Gokhan Tastimurun Olin Edirnesi daha iyiydi bunlardan.

Karşıyaka evinde ve deplasmanda çok farklı oynuyor.Evinde taraftar ile bir şekilde maçın içinde kalabiliyorlar.

Efes hem oynadığı oyundan keyif alıyor,hemde keyif veriyor.Hatta şu an Karşıyaka taraftarları bile Efes'in hücumlarından keyif alıyor olabilir :D

Öte yandan biz zaman zaman uzun sıkıntısından bahsediyoruz haklı olarak fakat pota altında Tyus'ı olan ne yapsın :D

Ufuk hocaya birisi maçın İzmir'de olmadığını hatırlatsaydı belki atılmazdı :) sürekli itiraz,itiraz,itiraz.

Efes'te Egemen'i beğenmedim ben.Tyus ikili oyunda üzerinden uçtu,Larkin kendisine çok iyi top indirdi,yavaş kaldığı için bitiremedi.Seviye atladığının farkında olmalı.

Urdun Milli Takimi’nda oynayan Ahmet Duverioglu,Tarik Biberovic’in yerli sayilmasi zaten bence sacmaliklarin en buyugu.Bir ornek vermek gerekirse askerlik gorevine cagirilan Ercan Osmani yabanci sayilirken Biberovic yerli :) Gelecek sezon bir de Wilbekin’i alirlar iste bir yerlileri daha olur :)
Ahmet’in annesi Türk değil miydi ? Bence yerli sayılmasında birşey yok öyleyse. Sonuçta günümüzde bu şekilde iki farklı ülkede yaşayan insanların evlenmesi eskisinden çok daha sık oluyor. Çocuk da doğal olarak iki ülkenin birden pasaportunu alabiliyor. Son zamanlarda Amerika da, İngiltere de vs doğum yapmaya giden ünlüleri çok okuyoruz. İki ülkeden illa birini seçecek. Efeste oynarken yabancı mı sayılıyordu ? Öyle ise haksızlık yapılmış o zamanlar (ya da şimdi yapılıyor). Değil ise bir sorun olmaması .

İsmet ile ilgili de neden bize gelince sorun oldu ki ? Yıllardır bilinen ve son 2-3 yıldır da ülkemizde oynayan bir oyuncu, isteyen alabilirdi.

Tarık içinse biraz kararsız kaldım savunma konusunda, çünkü bugün için bakarsak, bizim (Türkiye olarak söylüyorum) yetiştirdiğimiz bir sporcu ama bizimle de hiç bağı yok.. Kaç senedir yerli sayılıyor bilmiyorum. Öte yandan da yerli/yabancı sayılması neyi değiştiriyor ki Tarık’ın ? O kadar etkili ve önemli bir oyuncu mu ?

Ercan konusunu atlamışım, detaylarını bilmemekle beraber askere aldığın birisini yerki saymama durumu varsa söylenecek laf yok, bu sorunu çözemeyen de kendine yöneticiyim demesin bir zahmet..

Son düzenleme:
Yerli statüsü mevzusu en baştan amaca hizmet etmiyor zaten. Burada yetişmiş oyuncu kuralı olmalı. Pasaportu nereden olduğu önemli değil. Bizim altyapımızın ürününü kullanamayacaksak altyapıya yatırımın bir önemi yok. Almanya gibi ülkelerin yetiştirdiği oyuncular neyse ki basketbolda çok yok ama futbol takımları gurbetçi futbolcu üzerinden döner oldu. Almanya 3.ligindeki futbolcular burada para havuzuna atlıyor! Milli takımda oynasalar sorun yok ama oynamayan bile yerli statüsünde. Bu da iyi altyapısı olan kulüplere bir avantaj tanımadığımız anlamına geliyor. O zaman ne anlamı var bu sınırlamaların. Hem kendilerini geliştirmelerine gerek olmayan türk statüsündeki yatıp milyoner olan sporcu çöplüğüne dönüyoruz hem de altyapıları teşvik etmemiş oluyoruz. Milliyetçi bakış açısından uzaklaşıp bu sporculara iyilik değil kötülük yaptığımızın farkında olmamız lazım.

Sözün özü; Larkin milli takımda oynuyorsa yerlidir ama Wilbekin oynamıyorsa yıllardır olmamalıdır. Zamanında bizim altyapılarda gelişen Zaza gibi Ersan gibi Ermal gibi oyuncular milli takım seçimlerine bakılmadan yerli kabul edilmeliydiler. İsmet AKPINAR gibi Almanya Milli Takımını seçmiş oyuncular kesinlikle yerli statüsünde olmamalı. Ahmet Düverioğlu ise bildiğim kadarıyla Türkiye'de doğmuş ve yarı türk oyuncu olup burada yetişmiş bir oyuncu. O da kesinlikle yabancı sayılmamalı. Tarık Biberovic ise 17 yaşında Türkiye'ye geldi. Onu ne kadar yerli saymak doğru kararı size bırakıyorum..

Yerli statüsü mevzusu en baştan amaca hizmet etmiyor zaten. Burada yetişmiş oyuncu kuralı olmalı. Pasaportu nereden olduğu önemli değil. Bizim altyapımızın ürününü kullanamayacaksak altyapıya yatırımın bir önemi yok. Almanya gibi ülkelerin yetiştirdiği oyuncular neyse ki basketbolda çok yok ama futbol takımları gurbetçi futbolcu üzerinden döner oldu. Almanya 3.ligindeki futbolcular burada para havuzuna atlıyor! Milli takımda oynasalar sorun yok ama oynamayan bile yerli statüsünde. Bu da iyi altyapısı olan kulüplere bir avantaj tanımadığımız anlamına geliyor. O zaman ne anlamı var bu sınırlamaların. Hem kendilerini geliştirmelerine gerek olmayan türk statüsündeki yatıp milyoner olan sporcu çöplüğüne dönüyoruz hem de altyapıları teşvik etmemiş oluyoruz. Milliyetçi bakış açısından uzaklaşıp bu sporculara iyilik değil kötülük yaptığımızın farkında olmamız lazım.

Sözün özü; Larkin milli takımda oynuyorsa yerlidir ama Wilbekin oynamıyorsa yıllardır olmamalıdır. Zamanında bizim altyapılarda gelişen Zaza gibi Ersan gibi Ermal gibi oyuncular milli takım seçimlerine bakılmadan yerli kabul edilmeliydiler. İsmet AKPINAR gibi Almanya Milli Takımını seçmiş oyuncular kesinlikle yerli statüsünde olmamalı. Ahmet Düverioğlu ise bildiğim kadarıyla Türkiye'de doğmuş ve yarı türk oyuncu olup burada yetişmiş bir oyuncu. O da kesinlikle yabancı sayılmamalı. Tarık Biberovic ise 17 yaşında Türkiye'ye geldi. Onu ne kadar yerli saymak doğru kararı size bırakıyorum..
velhasıl, bu uzun bir tartışma konusu. önemli olan belli standatların olması ve bunların herkese eşit uygulanması. tabi bu konu yabancı sınırına da bağlı..

Ahmet’in annesi Türk değil miydi ? Bence yerli sayılmasında birşey yok öyleyse. Sonuçta günümüzde bu şekilde iki farklı ülkede yaşayan insanların evlenmesi eskisinden çok daha sık oluyor. Çocuk da doğal olarak iki ülkenin birden pasaportunu alabiliyor. Son zamanlarda Amerika da, İngiltere de vs doğum yapmaya giden ünlüleri çok okuyoruz. İki ülkeden illa birini seçecek. Efeste oynarken yabancı mı sayılıyordu ? Öyle ise haksızlık yapılmış o zamanlar (ya da şimdi yapılıyor). Değil ise bir sorun olmaması .

İsmet ile ilgili de neden bize gelince sorun oldu ki ? Yıllardır bilinen ve son 2-3 yıldır da ülkemizde oynayan bir oyuncu, isteyen alabilirdi.

Tarık içinse biraz kararsız kaldım savunma konusunda, çünkü bugün için bakarsak, bizim (Türkiye olarak söylüyorum) yetiştirdiğimiz bir sporcu ama bizimle de hiç bağı yok.. Kaç senedir yerli sayılıyor bilmiyorum. Öte yandan da yerli/yabancı sayılması neyi değiştiriyor ki Tarık’ın ? O kadar etkili ve önemli bir oyuncu mu ?

Ercan konusunu atlamışım, detaylarını bilmemekle beraber askere aldığın birisini yerki saymama durumu varsa söylenecek laf yok, bu sorunu çözemeyen de kendine yöneticiyim demesin bir zahmet..
Yabancıyı niye sinirliyoruz?Ulusal takımda oynayacak oyuncular cogalsin diye değil mi?O zaman ulusal takımda oynayamayacak oyuncular yerli sayilmamali.Nerede dogdugu ya da ebeveynleri önemli değil.Yoksa iyi bir araştırma ile Incirlik'de doğan bir sürü Amerikali çocuktan herhalde bir kaç tane basketbol oynayan bulunur ve hepsi de gelip yerli statüsünde oynar.

Yabancıyı niye sinirliyoruz?Ulusal takımda oynayacak oyuncular cogalsin diye değil mi?O zaman ulusal takımda oynayamayacak oyuncular yerli sayilmamali.Nerede dogdugu ya da ebeveynleri önemli değil.Yoksa iyi bir araştırma ile Incirlik'de doğan bir sürü Amerikali çocuktan herhalde bir kaç tane basketbol oynayan bulunur ve hepsi de gelip yerli statüsünde oynar.
Bir tanesi James Gist hatta bunlarin.Kendisi Adana dogumludur :)

Maalesef yanancıyı sınırlarsak türk gençleri daha çok şans bulur ve milli takım güçlenir önermesinin peşinden gidiliyor ama yok öyle bir şey. Oyuncu gelişecekse rekabet ortamıyla gelişir. Burada yabancı oyunculara tercih edilmeyecek oyuncular bırakalım milli takımda da oynamasın zaten. Oyuncunun nasıl çoğalacağı sorusu zaten doğrudan olayı niceliğe bağlıyor niteliğe değil. İspanya, Yunanistan, Litvanya, Sırbistan gibi ülkelerde zaman zaman sorunlar yaşansa da bizdekinden çok daha fazla üst seviye oyuncu çıkıyor. Üstelik NBA yapmadan da ülkelerinde gelişebiliyorlar. Biz altyapılarda çok iyi jenarasyolar yakalayıp madalya avcısı olduktan sonra ne oluyor da bu oyuncular patlıyor. Bunun cevabını vermemiz lazım. Cevabının yabancı sınırı olmadığını görüyoruz ama bankamatik türk basketbolcuları bastırıyor bu konularda. Dar görüşlü eski toprak zihniyet de böyle bakınca bir halt olmuyor. Neyse az kaldı 20 seneye bu zihniyet kaybolur :D

Ben yabancı sayısının kısıtlanmasını da doğru bulmuyorum (hem futbolda hem de basketbolda). Dışarıdan gelen oyuncu ile (ki gelenlerin %70 i de üst seviye oyuncu da değiller) rekabet edemeyecek seviyedeki gençlerin milli takımda oynamasının ne faydası olabilir ? Yabancı kısıtlamasının tek sonucu, bu sayfalarda yıllardır yazılıp çizilen yerli oyunculara hakettiklerinin 2-3 katını kazandırmak oluyor. Eyüp hocam da benzer şekilde yazmış zaten aşağıda (ya da yukarıda).
Milli takıma faydası olsun isteniyorsa daha yaratıcı düşünmek lazım. Yerli oyuncuların yetiştirilmesini teşvik etmek lazım. Olanlara bir takım ayrıcalıklar, öncelikler vererek milli süre almaları sağlamakla bir yere varamayız. Bugünkü nesili unutup 10 sene 15 sene sonrası için programlar yapmak lazım. Gençlerin ve ailelerinin zihniyetini komple değiştirmek lazım. Yıllar önce Obradovic bir hikaye anlatmıştı, maçtan sonraki gün izin verdim oyunculara. O gün salona gittiğimde Gigi, Bogdan, Udoh antreman yapıp çalışıyorlardı ama Berk gelmemişti gibi bir şeyler... Bunu tek başına bir kulüp yapamaz, ülke olarak yapılabilecek bir şey bu.

Urdun Milli Takimi’nda oynayan Ahmet Duverioglu,Tarik Biberovic’in yerli sayilmasi zaten bence sacmaliklarin en buyugu.Bir ornek vermek gerekirse askerlik gorevine cagirilan Ercan Osmani yabanci sayilirken Biberovic yerli :) Gelecek sezon bir de Wilbekin’i alirlar iste bir yerlileri daha olur :)
Bunlara ek İsmet Akpınar alman vatandaşı ve milli takım oyuncusu.