2023-2024 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Bütçe 8 olsa neden bu yerli rotasyonunu oluşturduk demem zaten. Çünkü bu yerlilerden en az 3-4 kat kaliteli yabancı havuzundan oyuncu seçme şansın olurdu. Haa mühendisliği doğru yapabilecek yeterliliğin var mı, o başka bir konu. Sorun sene başında bütçe 3 milyon dolar civarı olarak belirlenmesine rağmen bu yerli rotasyonunun oluşturulması benim açımdan.

Bir de Çağlar Torun yolda bütçe artırıldı dedi. Acaba artırılmasa kimler gelecekti yabancı rotasyonuna?
Sorun bütçenin 3 Milyon Dolar'da tutulması ve yükseltilmemesi. Ayrıca Turgay Zeytingöz'ün işe yaramaz bir yönetici olması.

Sen bütçene göre iyi yabancı alsan bile yerli oyuncuların kazma olursa hedefe gidemiyorsun ve yabancıların da sezon içinde yıpranıyor, sakatlanıyor. Geçen sezon Yunus Emre Sonsırma ve Mahir Ağva kazmalarına bir çok maç küfrettik. Ondan önce Ege Arar, Canberk Kuş ve Rıdvan Öncel kazmaları vardı. Ondan önce Ayberk Olmaz kazması ve Barış Ermiş emeklisi vardı. Ondan önce yine Ege Arar kazması vardı. Göksenin kazması bir türlü takımdan gönderilemiyor vs.vs.

Bu yerli oyuncular yerine gerecek daha üst sınıf yerli oyuncular tabiki fazla para kazanacaklar. Onlar gelecek diye yabancılardan para kısılamaz. Galatasaray Basketbol Takımı üç beş kuruşa kurulamaz. Sezon başından beri parayı bastırın diye yazmamın nedeni bu. Bastırmazsan ya Yeboah-Halilovic gibi düşük seviye yabancıları alırsın ya da Yunus Emre Sonsırma, Mahir Ağva, Göksenin Köksal, Ege Arar vs. gibi kazma yerliler gereksiz yere takımda yer kaplar, süre alır. Bu riske girmemek için elini cebine atman gerekiyor. Bunu da ne Mustafa Cengiz'den, ne Burak Elmas'dan ne de Dursun Özbek'ten göremedik.

Son düzenleme:
Bahane bulmaya, günah keçisi aramaya hiç gerek yok. Vay efendim yerliler iyiymiş de yabancılar da iyi olsaymış böyle olmazmışmış. Mitrovic şöyle yapsaymış da Turgay böyle yapsaymış… Arkadaşlar yerliler iyi olduysa, yabancılar elbet kötü olacak. Yabancılar iyi olsa bu sefer yerliler kötü olurdu. Bizim olayımız bu zaten. Yeterli bütçenin ayrıldığı, gerekli transferlerin/doğru koç ve menajer tercihlerinin yapıldığı, her şeyin yolunda gittiği bir sezon başı en son zaman gördünüz? Galatasaray’da futbol dışındaki branşlara düşman olan yönetimler oldukça; hiçbir şey değişmeyecek.

Hâlâ inatla yönetimi savunanların kusura bakmasınlar da basketbol/voleybol sevgilerinde bir sorun var demektir. Futbol taraftarı olmaları kuvvetle muhtemel.
Basketbol/voleybol sevgisi basit olmuş abi, amatör branşların mevcut halinden memnun olan insanlar Galatasaraylı değildir direkt. istedikleri kadar edebiyat kassınlar şu kadar zarar yazıyor cart curt diye, geçtim Fenerbahçe'yi Beşiktaş kadar bile olamıyorsak ve buna sebep olan yönetimi eleştirince nankör oluyorsak vah ki ne vah. bu Galatasaraylılık değil biatçılık olur olsa olsa.

Ben yüksek set tempomuz olacak top kimsenin elinde çok kalmayacak topu iyi çevirip iyi paylaşacağız diye temenni ediyorum tam tersine oldukça statik kalıyoruz öyle olunca iş bireysel yeteneğie kalıyor e kadroya izo oynayacak dominant oyuncu da almadık Çekmecede bile kimi defolari olsa da bireysel çözüm üretebilecek 3 kısa var mesela biz de var mı ?

Sorun bütçenin 3 Milyon Dolar'da tutulması ve yükseltilmemesi. Ayrıca Turgay Zeytingöz'ün işe yaramaz bir yönetici olması.

Sen bütçene göre iyi yabancı alsan bile yerli oyuncuların kazma olursa hedefe gidemiyorsun ve yabancıların da sezon içinde yıpranıyor, sakatlanıyor. Geçen sezon Yunus Emre Sonsırma ve Mahir Ağva kazmalarına bir çok maç küfrettik. Ondan önce Ege Arar, Canberk Kuş ve Rıdvan Öncel kazmaları vardı. Ondan önce Ayberk Olmaz kazması ve Barış Ermiş emeklisi vardı. Ondan önce yine Ege Arar kazması vardı. Göksenin kazması bir türlü takımdan gönderilemiyor vs.vs.

Bu yerli oyuncular yerine gerecek daha üst sınıf yerli oyuncular tabiki fazla para kazanacaklar. Onlar gelecek diye yabancılardan para kısılamaz. Galatasaray Basketbol Takımı üç beş kuruşa kurulamaz. Sezon başından beri parayı bastırın diye yazmamın nedeni bu. Bastırmazsan ya Yeboah-Halilovic gibi düşük seviye yabancıları alırsın ya da Yunus Emre Sonsırma, Mahir Ağva, Göksenin Köksal, Ege Arar vs. gibi kazma yerliler gereksiz yere takımda yer kaplar, süre alır. Bu riske girmemek için eline cebine atman gerekiyor. Bunu da ne Mustafa Cengiz'den, ne Burak Elmas'dan ne de Dursun Özbek'ten göremedik.

Yıllardır BCL'yi kazanan takımların bu seneki bütçemizden daha fazlasını harcadığını düşünmüyorum. Takımın coachunun ve basketbol aklının kurduğu takımı görünce iyi ki daha fazla para harcanmamış diyorum. Yoksa ona da Egehan falan alırlardı muhtemelen. Birkaç yerliyi daha zengin ederdik en fazla.

Dahasını söyleyeyim Mitrovic ve Zeytingöz gitmeden 1 lira dahi harcanmamalı

Sanırım Göksenin kankası Buğrahan'a gel kanka buraya ben bile yıllardır oynuyorum sende takıl sonra emekli oluruz dedi..

Amatör branşlar konusunda Galatasaray yönetimleri şike hükümlüsü Aziz Yıldırım’ın çeyreği kadar bile olamadılar. Bu utanç da onlara ömür boyu yeter, tabii utanacak yüzleri varsa. Yazıklar olsun!

Yıllardır BCL'yi kazanan takımların bu seneki bütçemizden daha fazlasını harcadığını düşünmüyorum. Takımın coachunun ve basketbol aklının kurduğu takımı görünce iyi ki daha fazla para harcanmamış diyorum. Yoksa ona da Egehan falan alırlardı muhtemelen. Birkaç yerliyi daha zengin ederdik en fazla.

Dahasını söyleyeyim Mitrovic ve Zeytingöz gitmeden 1 lira dahi harcanmamalı

Yabancı sınırının olmadığı liglerden gelen takımların yerli oyuncuları için fazla para harcamasına gerek yok. Ama biz hem yerli hem de yabancı için harcamalıyız. Yoksa yüksek hedeflere ulaşamayız.

Ama bende bu sezon yerliler için harcanan paranın geçen sezon Andreas Pistiolis takımın başındayken harcanmasını isterdim. Çok büyük haksızlık yaptık ona.

En büyük yanılgılardan birisi de bu. Sürekli piyasada ucuza oynayıp iyi katkı veren yabancıları örnek göstererek ucuza iyi oyuncu alabileceğini sanmak.
Ndour ve Kravish kaça oynuyordu Bost 350 ye geldi ilk sezon. 500-600 K verdik yabancı başı kimi getirebilirdik ? EL 'den bu paraları alan adam sana aynı paraya gelir mi? Yerli bütçesinden 1m K tasarruf ettin yabancı bütçesi toplam 3m oldu 3m a 6 ust duzey yabancı alınabilecek kimler vardı? Luka Mitrovic gelmedi. Belki Aamir Simms olurdu. Cidden isim yazın, 500-600 iyi para Rivero çok beğenirim 600 e Maccabi'ye gitti aynı paraya bize gelmezdi. Paris Lee min 500 e gitti Asvel'e as rolüyle. Keanan Evans zamaninda alamadık şimdi nasıl alacağız? Vitti Brown Bahcesehir 600 verdi 450-500 civarına Karşıyaka 'da kaldı. 5 yabancı toplamı 1.600 bizde ben 3m koyuyorum 6 yabancı için.

Karşıyaka Kenan'ı Furkan'ı aldı. Vasat yerliden bile verim alıyor Akyazili Hakan Sayılı vs. Melo Bost varken 7 kişiyle maçı bitiremedik. 3 uzunla maçı bitiremedik. Kravish Ndour Blackshear biri kadroya alinmiyordu yabancı kuralından. Ege Arar Mahir biraz olsun iş görse farklı olurdu.

Turgay Zeytingöz gitmeden yapılacak her transfer bu kulübün parasını zayi etmektir. İlk geldiğinde işinde profesyonel iyi bir basketbol adamı dedik ama ilk sene dışında çok büyük hayal kırıklığı oldu.

Karşıyaka Kenan'ı Furkan'ı aldı. Vasat yerliden bile verim alıyor Akyazili Hakan Sayılı vs. Melo Bost varken 7 kişiyle maçı bitiremedik. 3 uzunla maçı bitiremedik. Kravish Ndour Blackshear biri kadroya alinmiyordu yabancı kuralından. Ege Arar Mahir biraz olsun iş görse farklı olurdu.

Euroleague şampiyonu Efes'e 35 sayı fark attık, seriyi çatır çatır oynadık 3-2 kaybettik. Ligin en iyi yerli kadrosuna sahip takımlarından Bahçeşehir'i de bir önceki tur idman yaparak yendik. Daha nasıl maç bitireceğiz ya

biri sözlükte yazmış da mantıklı geldi bayağı, Trinchieri boşta kendisine gitsek gelir mi acaba? yoksa kafa iznine falan mı çıktı da boşa düştü? Belki erdem can sonrası Efes yapar da pek sanmıyorum. Bizim bütçelerimizin adamı aslında tam, eğer Oktay hoca yada Ertuğrul hoca olmayacaksa yerliler içinde direkt kendisine gider bi yoklardım ne var ne yok diye.

Oktay Hoca uzun zamamdır Offline Takıma,Sürece adapte olana kadar Tren kaçar sanırım

Trinciheri,Davit Blat ,Jasekvicuis,Dimitris Priftis,Velemir Perasovic bunlar boşta olanlar.

biri sözlükte yazmış da mantıklı geldi bayağı, Trinchieri boşta kendisine gitsek gelir mi acaba? yoksa kafa iznine falan mı çıktı da boşa düştü? Belki erdem can sonrası Efes yapar da pek sanmıyorum. Bizim bütçelerimizin adamı aslında tam, eğer Oktay hoca yada Ertuğrul hoca olmayacaksa yerliler içinde direkt kendisine gider bi yoklardım ne var ne yok diye.
İki yabancı koçtan sonra yerliye gidip Selçuk ernak filan getirirlerse şaşırmam. Koç değişikliği
olacaksa benim tercihim iyi bir yabancı koç olur ama bu sefer daha garanti birine gitmeleri lazım

Trinchieri'yi daha Pistiolis ayrılmadan önce yazmıştım. Bayern Münih ile kötü bir sezon geçiriyor ve sezon sonu ayrılacağı belliydi. Düşük bütçelerle hemen hemen her sezon iyi işler yaptı. Ama Pistiolis sonrasında apar topar Mitrovic getirildi.

Trichieri gelse bile bu şube yöneticileri ile ne kadar anlaşırdı o da ayrı bir soru işareti. Gelmesini çok istiyordum hala da gelsin isterim ama önce şube yönetimi ve koç, Trinchieri geldikten sonra da Martin dışındaki bütün yabancıların gitmesi gerekir. Artık yönetim ve yeni sponsor olaya el atıp şube düzenini baştan aşağı değiştirip bu sporu seven ve menfaat gözetmeyecek özverili profesyonellerle çalışmalı.

4 Milyon Euro oyuncu bütçesi olan bir takım kuracağız desek 10 tane 400 bin euro'luk çok kaliteli isimler alabiliriz(1.sınıf olmasa da bir alt seviye); takım kimyası bizde nedense olmuyor 2 senedir, ben bütçesel olarak bir sıkıntı görmüyorum ama idaresel sıkıntının önüne geçemiyoruz bir türlü.

4 Milyon Euro oyuncu bütçesi olan bir takım kuracağız desek 10 tane 400 bin euro'luk çok kaliteli isimler alabiliriz(1.sınıf olmasa da bir alt seviye); takım kimyası bizde nedense olmuyor 2 senedir, ben bütçesel olarak bir sıkıntı görmüyorum ama idaresel sıkıntının önüne geçemiyoruz bir türlü.

Çünkü transferler bir ihtiyaç gözetilerek yapılmıyor. Son 2 yılın transferlerine bakın, hangi menajerler yapmış kimlerle bağlantıları var. 3 yıl önce Ekrem Hocanın yaptığı transferler nerde, 2 senedir yapılan transferler nerde. O dönem Pusica'yı kim niye almış gibi gibi..

Bu forumda bu kadronun yarı saha yaratıcılığının sadece Buğrahan'a kaldığı, 3 numarada farklı tip oyuncu eksikliği, 5 numarada atletizm eksikliği ve eline güvenilecek skorer bir kısanın eksikliği vurgulandı. Kaldı ki buradaki çoğu insan profesyonel değil, sadece basketbol sever. O kadar kötü bir planlama yapılmış ki perşembenin gelişi çarşambadan değil, pazartesiden belli oluyor. Bu planlamayı yapan da, buna ses etmeyen de istifa etmeli.

benim görüsüm oyuncular ve koc arasinda bir problem oldugu. Oyuncular koctan memnun degil ya antreman metodlari yada oynattigi basketboldan yada sert tavirlarindan rahatsizlar.

Sahada bukadar kötü görünmemizin nedenide bu. Oyuncular koc gitsin diye ugrasiyor gibi
Bu durum bütün yaz vardı hazırlık kampından beri devam ediyor. Buğrahan ve Göksenin hocayla kapışmışlar zaten.. Durum bundan ibaret.. Yoksa Paok gibi bir takıma kaybetmemizin açıklaması yok.