2024/2025 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Palmer bizim için çok iyi oyuncu diye düşünüyorum. Geçen sezon Yeboah yerine alınabilirdi filan yazdığımızda kaç katı para alıyor diyenler vardı ama 200-250 binin üzerinde olduğunu sanmıyorum. Ponitka'yı bu forumda ilk yazan kişi olarak Palmer'ı iyi bir oyun kurucu gelmesi şartıyla çok daha yararlı buluyorum. Forumda EL etiketçiliği var biraz, birkaç yıldır EL'den rol oyuncuları alıyoruz ve hep elimizde patlıyor. Transferde uyum yakalayalım yeter. Daha önce Kunter döneminde 1-2 tane EL etiketli oyuncuya ligin öne çıkan oyuncularını ekleyerek bir şeyler yapmayı denemiş ve fiyaskoyu görmüştük.

Delgado yerine her zamanki gibi kalıplı ve uzun bir oyuncuyu tercih ederim. Senelerdir Watkins, Whiteside, Jaiteh gibi çok oyuncu yazdım çizdim ama kalıplı oyuncu gelmesi zor görünüyor. Euroleague, Eurobasket ve BCL'finalistlerine bakın; Massa, Tavares, Kratzer, Shermadini, Kravish, Lessort... Bunlar hep 210cm üzeri ya da 115kg üzeri veya her ikisini de sağlayan oyuncular.

Bu şubeye yönetici koç ve asistan koç olarak kim geliyorsa şubenin havasından mıdır suyundan mıdır yanlış transferlerler yapıp hatalı kadro kurup oyunculardan verim almamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ben artık bu durumu gelen koçlar ve oyuncular üzerinden değil şubenin kronikleşmiş blr şekilde başarılı olmamaya yemin etmiş havasına yani en üstteki yöneticilerine bağlıyorum. Her sezon geleni kalanı gideni aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar almaya çalışıyorlar.

Galatasaray basketbolunu seven insanları şampiyon olma düşüncesinden aman bu yılda kümede kalsak yeter küme düşüp Fenerbahçe Beşiktaş'ın ağzına laf vermeyelim seviyesinde bir noktaya düşürdüler.. Her yıl çıkın şampiyon olun demiyoruz yapacağınız iş eldeki bu bütçeler için çok basit, sürekli euroleague etiketli ya da yaşını başını almış buraya emekli olmaya gelen veya stikrarsızlık abidesi olmuş oyuncular yerine, belli bir sistemi ve hedefleri olan çalışkan bir koç ve genç potansiyeli olan oyunculara yönelmek. Bizler artık en azından belli bir sistemi strajesi olan ve her maç sonuna kadar mücadele eden bir takım görmek istiyoruz.

Tamam hücum konusunda vasat ama Dalgado yu özellikle savunma konusunda McCormack le kıyaslamak şaka gibi. Ksk serisinde Furkan Haltalının bile karşısında duramayan McCormackle.

Konfor alanı dediğimiz birşey var. Oyunu kısalar üzerinden oynayacaksan öncelikle "kısaların konfor alanı"nı oluşturman gerekiyor. Bu konforu oluşturmak kısaların üzerinden savunma yükünü alarak onları dinlendirmek gibi, ribaund toplayıp kısaların top kullanımını artırmak gibi, iyi perdelemelerle alan yaratmak gibi onlara vs.. etmenler var ve tüm bunların sağladığı bir güven duygusu var mental yönü de büyük bence. Uzun tercihlerimiz tüm bunları yapabilecek hareketli ve güçlü, atletik uzunlardan oluştu. Tüm terchiler bilinçli ve doğruydu bence. O yüzden koçtan ve terchilerden memnunum. Yeni sezondan çok umutluyum. Bu bütçelerde bir uzundan herşeyi dört dörtlük yapmasını beklemek kısmını anlamıyorum. Sadece bu konforu kısalara sağlama anlamında en garanti seçimler yapılmış. Bu da bir tercihtir. Ergin hoca yaptı oldu basketbol kısaların oyunudur dedi başardıkları ortada. Yakup hoca da hocanın yanında bu düsturu benimsemiş. Bildiği en iyi şeyi yapmak istiyor doğal olarak. En doğru yol bildiğin yoldur. Güzel bir sezon bizi bekliyor.

Hücumda çıkarıp savunmada oyuna sokacak halimiz yok as pivotu. McCormack 'in yanında sadece Sadık vardı J.Martin sakat 4 numara katkısı gelmeden savunma yaptı. Atlet temastan kaçmayan gerçek bir 4 ile McCormack savunmada idare edebilir hale gelebilir.
Delgado ve İzundu 'ya pozisyon hazırlaman lazım ya da tip sayıları vs yaparlar. 500 bin dolar bir de. Delgado 'ya normalde kimse o parayı vermez Rusya, Japonya EL nin zengin takımları backup için belki Valencia bile 500 vereceğini sanmam. Bize ondan düştü herhalde.

Hücumda çıkarıp savunmada oyuna sokacak halimiz yok as pivotu. McCormack 'in yanında sadece Sadık vardı J.Martin sakat 4 numara katkısı gelmeden savunma yaptı. Atlet temastan kaçmayan gerçek bir 4 ile McCormack savunmada idare edebilir hale gelebilir.
Delgado ve İzundu 'ya pozisyon hazırlaman lazım ya da tip sayıları vs yaparlar. 500 bin dolar bir de. Delgado 'ya normalde kimse o parayı vermez Rusya, Japonya EL nin zengin takımları backup için belki Valencia bile 500 vereceğini sanmam. Bize ondan düştü herhalde.
Delgado bjk'de 450k alıyormuş.
Madem bu iki uzun'u aldık bundan sonra mümkünse kimsenin hayır diyemeyeceği fizikli skorer bi kısa ve bi tane 3.5 oynayabilecek atletik post oynayabilecek birini daha almak lazım. Hata yapma lüksümüz yok, bu sene'de aynı ceremeleri çekmeyelim.

Yakup Sekizkök Ergin Ataman'ın izinden gidiyor olabilir fakat şunu göz ardı etmeyelim ki Anadolu Efes'te sadece Dunston yoktu Pleiss ve Dunston'ın sakatlığı sonrasında çok iyi bir oyun oraya koyan ve bir dönem Euroleague'de Tavares'i yaptığı savunma ile durdurabilen tek kişi olan Sertaç vardı. Ayrıca Pleiss ve Sertaç' ın dış atışları olduğu için uzunları boyalı alandan çıkartıp Larkin, Bobua ve Micic'e bolca alan açan iki uzunu vardı. Hadi diyelim ki Pleiss ve Sertaç takımda yoktu sadece Dunston olsun, Dunston'ın yaptığı elit savunmayı şu an için ne İzundu ne Dalgado yapabiir. Şimdi Lessort örneği verecek sayın arkadaşlar olabilir. Euroşeague sertliği ve mücadeleci yapısı içinde en üst seviyeye çıkmış oyuncuları örnek verip benzer sistem için o yüzden İzundu ve Delgado alınıyor demeyin lütfen. Euroleague şampiyonu olmuş oyuncularla mukayese etmek ya dqa benzetmek doğru da olmaz. Çünkü bu oyuncular yıllardır belli blr seviyede iyi oyun grafiği çizerek yıllarca Euroleague seviyesinde kalmayı başardılar.

Bu arada İzundu transferine bir şey demiyorum yedek pivot için bence iyi hamle. Delgado'da yedek pivot için iyi olurdu ama ikisi aynı anda bana mantıksız geliyor. Bize oyunu açacak hücuma biraz daha zenginlik katacak blr pivota ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Hem İzundu savunmada hemen hemen Delgqdo kadar iş yapar ve hücumda iki sayı ve serbest atış yüzdesi Delgado'ya göre çok daha iyi.

Dun Efes Fener macini cogumuz islemistir. Maca dair aklimda kalan en onemli detay Fener’in post up oyunlari. Bunlari gordukce yine sordum acaba post up oynayabilen forvet ve pivot bize yasak mi :)

Beşiktaş'tan 450 alması anormal değil, yükselişte gitti çünkü Beşiktaş'a. İyi sezon geçirmeden Galatasaray'a 500'e geliyor olması sorun zaten.

Beşiktaş'tan 450 alması anormal değil, yükselişte gitti çünkü Beşiktaş'a. İyi sezon geçirmeden Galatasaray'a 500'e geliyor olması sorun zaten.
Abi Beşiktaş'ta iyi bir sezon geçirmedi de nasıl Valencia ile flörtleşebildi bu adam, menajeri falan mı çok iyi acaba. Bizde yeniden çıkış yakalaması da olası -ki bence öyle olacak- ama 500 Bin'in altında çok ezilir bu sezon.

Abi Beşiktaş'ta iyi bir sezon geçirmedi de nasıl Valencia ile flörtleşebildi bu adam, menajeri falan mı çok iyi acaba. Bizde yeniden çıkış yakalaması da olası -ki bence öyle olacak- ama 500 Bin'in altında çok ezilir bu sezon.
Transfer gerçekleşir gerçekleşmez bilmiyorum. İki hafta önce bjk li bir arkadaşım delgado valencia ile anlaşmış bizde İngiltereden London Lions un 5 numarasını almışız dedi. Valencianın Delgado ilgisine şaşırtmıştı ki İspanya ligi Avrupa basketbolunun zirvesidir. Valencia eurolig takımı. Mutlaka bir şey görmüşlerdir dedim. Şimdi döndü bize geldi. Ben yazılıp çizildiği kadar kötü bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Hem canlı hem TV de Çokta izledim. Mutlaka katkı verecektir diye düşünüyorum.

Ojeleye-Davies'e sahip takım Delgado ile nasıl ilgileniyor ? Ve dahi anlaşıyor.
Oyuncuyla ilgili olumlu-olumsuz bir düşüncem yok ama benim şahsi hissiyatım bu sezona damga vurup bize kendini çok sevdirecek. Sadece hissiyat.