2024-2025 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Hocanın son zamanlardaki tüm konuşmalarını ve röportajlarını takip ediyorum ve benim gördüğüm şey ceza alan hoca yerine mecburen maç sonu basın toplantısına çıkmak zorunda kalan antrenör gibi sıra savma açıklamaları yapıyor. Yine anlamsız ve zaman kaybı olarak gördüğüm bir konuşma.
Lig, Avrupa, kupa vs gerçekçi bir hedef ve heyecan görmüyorum. Galatasaray koçu isen konu Avrupa olunca kükremen gerekir. Değil Avrupa,lig en uzağa tükürme yarışı olsa Galatasaraylı şampiyonluk ister, koçundan da o iddiayı görmek ister.

Bu takımı Mitrovic ve Turgay Zeytingöz kurdu. Ancak önümüzdeki sezon için Yakup hoca daha net sorumlu tutulabilir. İstikrar sorunu var koç oyuncu yönetim vb. performansların bu kadar dalgalanması normal değil.

Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde şampiyon olacağız denirse, mevcut gerçeklikte destekliyorum. Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde Final Four oynayacağız deniyorsa, karşı durduğum gibi lütfen daha da sert eleştirin ricasında bulunurum.

Sırasıyla salon inşaatına; Galatasaray basketboluyla kafayı kıracak über bir sponsora ya da Galatasaray'ın futbol gelirlerinin kasaya sığmama noktasına gelmesine dek değil Euroleague oynamak, Eurocup dahi zul olur bize abiler. Sanayileşme üzerinden dahi değil; sırf şehirlere romantik bakışla yıllardır Euroleague'de 34 maçta 10 galibiyet alamayan takımlara açılan alan, Partizan ve Kızılyıldız'ın seyirci ortalamalarına karşın kendilerine vaat edilmeyen gelecek, ligin sahiplerinden CSKA'nın yokluğu, Dubai'ye serilen kırmızı halı derken Euroleague'i dev aynasında görmenin de bir karşılığı yok. Erkek basketbol, yarın Avrupa'nın 3. kupasında şampiyonluk beklediğimiz erkek sutopu, en geç Mayıs'ın ilk haftasında şampiyonluk beklediğimiz kadın futbol ölçüsünde finansal anlamda amatör bir spor. Kendini finansal anlamda döndürebileceği güne dek bu şekilde devam edecek. Sahibi olmadığı salondan 6 milyon euro hasılat elde eden, yani en legal ve istenecek finansal akışa sahip olan Partizan'ın yarını belirsiz. Yapı, organizasyon, hep oralarda olma anlatımı suya yazı yazmaktan farksız.

Üstteki paragrafları dün geceden bu yana OAKA; PAO-Maccabi serisi konuşan, gelecek haftayı bu seri üzerinden planlayan, futbolda erkeklerdeki potansiyel şampiyonluğumuza ise sadece Old Trafford ve Urfa üzerinden sevinecek bir Galatasaraylı olarak yazıyorum. Benliğim ve ruh üzerinden ilerleyecek olursak Kapitalist üretim ilişkileriyle tutarsız bir görüntü doğar görüleceği üzere.

Sorumlusu olmadığı bir sezondan, bir nevi kazasız belasız kapatalım ve taraftar tatmin olsun diye getirdiğimiz Yakup hocanın sorumlu tutulmasını da anlamıyorum. her hafta şu niye oynadı bu niye oynadı muhabbeti. yada Furkan abi zırt pırt şu maçı kazansan nolur bu maçı kazansan nolur diyip sitem ediyor. adam takmış kafaya play off kovalıyor. dün akşam ki yayında 2-3 dakikada bir play off vurgusu yapmış. idmanlarimizi yapıyoruz yükleme cart curt, 2 günde bir maç kaldiracak duruma geldik demiş. Biz sezon bitsin kurtulalım derken kendisinin düşüncesi farklı. bırakalım bildiğini yapsın o zaman. şu kayıp sezonda belki yarı final yaparız fazladan bir fener derbisi heyecanı yaşarız ne bileyim. Seneye kadroyu kendisi kuracak, bu seneki gibi felaket yaşanır o zaman her türlü gömer eleştirir istifa deriz protesto ederiz. Her maçtan sonra Yakup hocanın başlığı altında Ergin Ataman'ın yamağı diyen mi dersin, şu niye oynadı bu hocadan da olmaz mı dersin. Benim zoruma gidiyor mesela. hem yapı zihniyet değişsin diyoruz hemde 3-4 ayda bir koç değişikliği diyoruz. Neyse, siz daha iyi bilirsiniz ne diyeyim.

Son düzenleme:
Yakup Sekizkök’ten bir dahaki röportajında;
“Basketbol Şampiyonlar Ligi, EL’den daha kaliteli bir organizasyondur ve hedefimiz son 32 takım arasına kalmaktır” açıklamasını bekliyorum.

Bu yönetime ve koça BCL bile fazla.

Kariyerinin tamamına yakını Euroleague'de geçmiş koça daha dün basketle tanışmış gibi yorumlar yapılıyor. Kimse istemez EL dururken BCL'de yarışmayı. Benim de son röportajından çıkardığım tablo salon inşaatinin rafa kalkması ki değinilmeden Abdi İpekçi konusuna geçildi zaten ve Euroleague hedefinin de vadesinin uzatılmasıyla birlikte Eurocup için bir girişimde bulunulmaması. Malesef tablo beklentilerden çok uzak. Burada koça sitem etmeye gerek yok. Yönetimle yapılan görüşmeler ve toplantılardan çıkan sonuçlara göre hareket ediyor koç da. Belli ki yönetim salona bütçe ayıramadı önceliğini futbola ve gayrımenkul projelerine verdi. Bu projeler bitmeden ek bir hedef koymayacak. Mali durumlar tam rayına oturana kadar da Euroleague bütçesi ayarlayamayız bi tık bütçeni artıralım BCL final four kovala şimdilik ligde de dişli bi takım ol taraftara da fazla umut verme demeye getirmişler. Koç da bu doğrultuda açıklamalar yapmış işte. Eğrisi doğrusuna. Bjk başkanı bile Euroleague wild card kovalıyoruz diye açıklama yaparken ki geçen sene küme düşmekten son anda kurtulan vasat bi basket camiası bizim bu kadar temkinli davranmamız pasif kalmamız sadece bütçe ile de değil ancak şubeye gereken önemi göstermememizle açıklanabilir. Hadi diyelim Abdi İpekçiye geçtik en azından orayı sahipleneceğiz e salon yapmıycaksan orayı sahipleneceksen neden uzuyor Euroleague hedefin? Bu saatten sonra sıradışı bir gelişme yada mucize olmadığı takdirde (basket aşığı bir başkan?, AŞ. nin kurulması?, dev sponsor?) fazla bir umudum yok. Desteğe takibe devam edeceğiz iyi oynarsak keyifleneceğiz hasbelkader bir de türkiye kupası falan sıkıştırırsak araya seviniriz bu kadar.

Kariyerinin tamamına yakını Euroleague'de geçmiş koça daha dün basketle tanışmış gibi yorumlar yapılıyor. Kimse istemez EL dururken BCL'de yarışmayı. Benim de son röportajından çıkardığım tablo salon inşaatinin rafa kalkması ki değinilmeden Abdi İpekçi konusuna geçildi zaten ve Euroleague hedefinin de vadesinin uzatılmasıyla birlikte Eurocup için bir girişimde bulunulmaması. Malesef tablo beklentilerden çok uzak. Burada koça sitem etmeye gerek yok. Yönetimle yapılan görüşmeler ve toplantılardan çıkan sonuçlara göre hareket ediyor koç da. Belli ki yönetim salona bütçe ayıramadı önceliğini futbola ve gayrımenkul projelerine verdi. Bu projeler bitmeden ek bir hedef koymayacak. Mali durumlar tam rayına oturana kadar da Euroleague bütçesi ayarlayamayız bi tık bütçeni artıralım BCL final four kovala şimdilik ligde de dişli bi takım ol taraftara da fazla umut verme demeye getirmişler. Koç da bu doğrultuda açıklamalar yapmış işte. Eğrisi doğrusuna. Bjk başkanı bile Euroleague wild card kovalıyoruz diye açıklama yaparken ki geçen sene küme düşmekten son anda kurtulan vasat bi basket camiası bizim bu kadar temkinli davranmamız pasif kalmamız sadece bütçe ile de değil ancak şubeye gereken önemi göstermememizle açıklanabilir. Hadi diyelim Abdi İpekçiye geçtik en azından orayı sahipleneceğiz e salon yapmıycaksan orayı sahipleneceksen neden uzuyor Euroleague hedefin? Bu saatten sonra sıradışı bir gelişme yada mucize olmadığı takdirde (basket aşığı bir başkan?, AŞ. nin kurulması?, dev sponsor?) fazla bir umudum yok. Desteğe takibe devam edeceğiz iyi oynarsak keyifleneceğiz hasbelkader bir de türkiye kupası falan sıkıştırırsak araya seviniriz bu kadar.
Mevzu tam olarak bu. ne eksik ne fazla, her cümlesine imza atıyorum.

Eldeki mal bu, şube menajer kucağına oturmuş bir şube. yapısı çürük, muhtemelen AŞ olmadan yada başına çok ciddi bir musibet gelmeden düzelmeyecek bir şube. Mesela küme düşeriz infial çıkar, yönetimler de artık bu işe bir dur der ve yeniden şahlanır şube. yada satılır basketbol aşığı birisine, para konulur kâr-zarar kovalanmaz falan. onun dışında bu şubeyi böyle kabullenmek gerekiyor.

Turgay gitsin dedik Ömer geldi. Aklımızla alay ediliyor. Belki de sabrımız sınanıyor bu şubeyi ne kadar sevip benimsediğimize dair bir teste sokuluyoruz bilemiyorum. Ben bu şubeyle 7 yaşındayken tanıştım, şimdi 21 yaşındayım. 14 yıldır babam sağ olsun içerdeki her maça gitmeye calistim. Bu şube benim iki gözüm gibi. Ne olursa olsun destek verip olumlamayı kendime vazife görüyorum hep. Sezon başı her galibiyetten sonra toparlıyoruz haydi diye entryler giriyordum. şimdi dönüp onları okusam kahkaha atarım herhalde ama o gün öyle değildi işte, kazandık ve seriye bagliyoruz'a dönüyordu benim için.

Şube bu haldeyken; belki de uzun zaman sonra gelişime açık ve potansiyelli, oyuncu seçimi daçka'dayken bize ekmek bandıran, kendi ismiyle beraber bizi de yüceltecek bir koçumuz var, sahip çıkalım. Dusan, Bursa'ya geldiğinde ilk 3-4 ayında küfür kıyamet paso eleştiriliyordu. o sezonun sonunda Eurocup finali yaptılar, tarihi bir başarı elde ettiler. Dusan hem kendisini hem Bursa'yı yüceltti. O günün Bursa'sından daha büyük paralar dönüyor Galatasaray'da. Günü kurtarmak için yapılan açıklamalara bakmayalim, Koç niye önümüzdeki sezon oynayacağımız turnuvayı eleştirmek yerine övdü demeyelim ve koçun kendisiyle beraber bizi de yüceltmesini umalım. Belki bizim Lisalo'muz Yakup hoca olacak. Temennim bu yönde.

İpekçi konusunda; Koç yayında sürekli İpekçi vurgusu yaptı. İpekçi'yi isteyen birkaç takım daha varmış ama yüksek ihtimalle biz geçecekmişiz anladığım bu. İpekçi'nin son durumu hakkında bilgisi olan var mıdır acaba, salon kaç kişilik mesela. yada geçtiğimiz zaman eski ipekçi havasını alabilecek miyiz? bilen varsa ve aydınlatırsa çok sevinirim.

Geçen sezon bir yayında Galatasaray'ın salon yapmak yerine bir tane salonu direkt satın alıp orayı restore edeceğini söylemişlerdi ya stop press yada eski açık tam hatırlamıyorum. Daha sonra oturup mesai verdim hangi salon olabilir diye açtım baktım İstanbul'daki salonlara ama bulamadım bir şey. İpekçi'nin yapılmasıyla yönetim kendisine "salon nerde?" diyenlere karşı vakit kazandı bence. ben mevcut yönetimin, devam ederse belki 3. döneminde salon inşaatının başlayacağını düşünüyorum. onun dışında İpekçi onlara can suyu olacak gibi.

Bizim gibi yıllardır istikrarlı bir şekilde berbat yönetilen şubenin takımının hâlâ küme düşmemesi, ligimizin ne kadar kalitesiz olduğunu gösteriyor.

İpekçi konusunda; Koç yayında sürekli İpekçi vurgusu yaptı. İpekçi'yi isteyen birkaç takım daha varmış ama yüksek ihtimalle biz geçecekmişiz anladığım bu. İpekçi'nin son durumu hakkında bilgisi olan var mıdır acaba, salon kaç kişilik mesela. yada geçtiğimiz zaman eski ipekçi havasını alabilecek miyiz? bilen varsa ve aydınlatırsa çok sevinirim.

Geçen sezon bir yayında Galatasaray'ın salon yapmak yerine bir tane salonu direkt satın alıp orayı restore edeceğini söylemişlerdi ya stop press yada eski açık tam hatırlamıyorum. Daha sonra oturup mesai verdim hangi salon olabilir diye açtım baktım İstanbul'daki salonlara ama bulamadım bir şey. İpekçi'nin yapılmasıyla yönetim kendisine "salon nerde?" diyenlere karşı vakit kazandı bence. ben mevcut yönetimin, devam ederse belki 3. döneminde salon inşaatının başlayacağını düşünüyorum. onun dışında İpekçi onlara can suyu olacak gibi.
Sıfırdan salon inşası maliyetine gelir istanbulda herhangi bir salonu 10000+ kapasite bir salona dönüştürmek. Wolkswagen arena hariç o da stada epey yakın aslında ama zannetmiyorum. Stadın yanındaki araziden vazgeçildi sanırım.

Bir koçun neyi bildiğini ya da ne dediğini başarısına göre sorgulayacaksak neden Mitrovic'i sorguladık? Adam Eurocup şampiyonu senelerce Euroleague'de takım çalıştırmış?

O Günün Bursasından daha fazla para döndüğü de yok, her sene devre arası sezon başı derken 4-5 milyon euro parayı çöpe atıyoruz. Bu kadar iş bilmezlikle, yönetimin ağzından konuşarak, sadece maaşını düşünerek bu şubede en fazla 1 sene 2 sene hocalık yaparsın zaten. Galatasaray tarihinin en rezil sezonunda bizim amacımız oyuncularımızı tutmak Dİ YE MEZ SİN. basit.

Bir koçun neyi bildiğini ya da ne dediğini başarısına göre sorgulayacaksak neden Mitrovic'i sorguladık? Adam Eurocup şampiyonu senelerce Euroleague'de takım çalıştırmış?

O Günün Bursasından daha fazla para döndüğü de yok, her sene devre arası sezon başı derken 4-5 milyon euro parayı çöpe atıyoruz. Bu kadar iş bilmezlikle, yönetimin ağzından konuşarak, sadece maaşını düşünerek bu şubede en fazla 1 sene 2 sene hocalık yaparsın zaten. Galatasaray tarihinin en rezil sezonunda bizim amacımız oyuncularımızı tutmak Dİ YE MEZ SİN. basit.
İnşallah oyuncuları play off öncesi motive etmek için söylemiştir 🙄

BCL de playoff ile şampiyonluk arasında güç zorluk farkı pek yok. 4m bütçe koyan her takım BCL de ve Eurocup ta şampiyonluk adayıdır değilse transfer kimya ya da koç sorunu vardır.

Biz şube olarak lakayıtız sorun bu bence. Her şey koça bakıyor. Oysa koç da maaşlı çalışan profesyonel, oyuncuların camiadan yönetimden çekinmesi lazım. Tabi yönetiminde düzgün maaş ödemesi gerekli idari vb organizasyonları düzgün yapabilmesi kadro planlaması orta vadeli şube plânı vb başarılı şekilde uygulayabilmesi gerekir.

Türk takımları avrupada ancak kaliteli kadroyla başarılı olmuştur. Az para harcayan Bursa da kaliteli kadroydu. Fiba Eurocup 'in fersah fersah üstünde kaliteli Bahçeşehir de. Ataman'ın elinde Bonsu Arroyo Hawkins Kemp'le ancak şampiyon olabildi Challange Cup'ta. Biz Eurocup'ı alırken de kadro kalitemiz rakiplerin üstündeydi.

Ertuğrul Erdoğan Ekrem Memnun Pistolis Mitrovic hepsinde de iyi bütçeler vardi Alman İspanyol Italyan İsrail takımları o bütçeyle finalfour oynuyordu BCL 'de. Biz ya eksik taş bıraktık göz göre göre zamanında adam almadık. Ya oyuncular üzerindeki disiplini kaybettik. 3-4 yıldır bireysel ve takım olarak bu kadar dalgalanma yaşamak umut kırıcı.

Basketbolu seven takip eden iyi niyetli disiplinli oyuncular üzerinde kulüp baskısını hissetirecek yöneticilere ihtiyaç var .

Son düzenleme:
Genel Kurulda konustugum şube genel butcesi gelecek sezon icin 7-8 Milyon Euro civarı olacak; oyuncu ve teknik heyet bütçesi diger maliyetler ciktiktan sonra 4-5 Milyon Euro arası olacak
...
Kötü bir bütçe değil, yanlış hatırlamıyorsam eurocup şampiyonu olduğumuz dönemde bütçe 5.5 milyon euro filandı.
Bu parayı Yakup hoca'ya emanet eder miyim? ondan pek emin değilim.

Kötü bir bütçe değil, yanlış hatırlamıyorsam eurocup şampiyonu olduğumuz dönemde bütçe 5.5 milyon euro filandı.
Bu parayı Yakup hoca'ya emanet eder miyim? ondan pek emin değilim.

Şube derken (kadın erkek tekerlekli sandalye) yani bütün basketbol şubesi mi yoksa sadece erkek basketbol branşı mı kastediliyor o kısımı tam olarak anlamadım. Sözü edilen bütçe umarım sadece erkek basketbol takımı içindir ve daha da önemlisi bu tutarı doğru bir şekilde harcayacak yapılanmayı oluşturabilecek miyiz?

Şube derken (kadın erkek tekerlekli sandalye) yani bütün basketbol şubesi mi yoksa sadece erkek basketbol branşı mı kastediliyor o kısımı tam olarak anlamadım. Sözü edilen bütçe umarım sadece erkek basketbol takımı içindir ve daha da önemlisi bu tutarı doğru bir şekilde harcayacak yapılanmayı oluşturabilecek miyiz?

Buradan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Görüntü 17 Nisan 2024 tarihli Divan Kurulu Nisan Ayı Olağan Toplantısı'ndan alınmıştır.