25 Mayıs 2024 GALATASARAY Seçimli Genel Kurulu

Seçimi hangi isim kazanmalı ?

• Dursun Özbek

Oy: 25 61.0%
  • Süheyl Batum

Oy: 7 17.1%
  • İkisinede Hayır

Oy: 9 22.0%

• Kullanılan toplam oy
    41
Erden Timur dışında Dursun Özbek'i başkanlıktan indirecek figür yok zaten şu an Galatasaray'da. Dursun başkan pragmatist şekilde seçime günler kala Erden beyi de yanına çekince alternatifsiz bir seçime dönüştü. Ne diyelim Dursun başkan bu başkanlığında futboldaki saçmalıklarını toparlamıştı, inşallah 3. döneminde amatör branşları da bugün yalan söylediğinin aksine gerçekten Türkiye'nin yüzakı kulüplerinden biri haline getirir. Tabii yarınki maçın sonucu da bugünkü Süheyl Batum'dan daha büyük tehdit Dursun başkan adına. Allah göstermesin bir rezillik olursa 6 ay sonra Kemerburgaz bile kurtaramaz başkanı. O yüzden akşam cemiyette eğlence filan ertelenip ben olsam gece uçağa atladığım gibi takımın başında olmak için Konya'ya giderim. Hatta Süheyl beyi de dostça kucakladıktan sonra yanıma alıp 37 hafta bu takımın hali ne diye sormayıp Galatasaray maçından önce AKPli vekillerle tesislere çıkarma yapan kendi partisinin vekillerine de hayırdır size ne oluyor dedirtirim.

İlk defa bir Galatasaray kongresi heyecan yaratmadı,yeterince gündem olmadı,Özbek'in zayıf rakibinden dolayı kazanması beklenen durumdu ama bu kadar fark beklenmiyordu.Ben Özbek'e hep karşıyım hep karşı olacağım,şampiyon olmamız fikrimi değiştirmedi.

Bir kongrede diğer tarafta var,Aziz Yıldırım bizim kongreden ibret alıp çekilmeli,yoksa ikinci defa Ali Koç'tan fark yiyecek,en azından şu an efsane başkan muamelesi görüyor.

Ne bizde ne diğer tarafta çok büyük başarısızlıklar gelmedikçe başkanlar değişmez,bu belli oldu.

İlk defa bir Galatasaray kongresi heyecan yaratmadı,yeterince gündem olmadı,Özbek'in zayıf rakibinden dolayı kazanması beklenen durumdu ama bu kadar fark beklenmiyordu.Ben Özbek'e hep karşıyım hep karşı olacağım,şampiyon olmamız fikrimi değiştirmedi.

Bir kongrede diğer tarafta var,Aziz Yıldırım bizim kongreden ibret alıp çekilmeli,yoksa ikinci defa Ali Koç'tan fark yiyecek,en azından şu an efsane başkan muamelesi görüyor.

Ne bizde ne diğer tarafta çok büyük başarısızlıklar gelmedikçe başkanlar değişmez,bu belli oldu.

Abi ilk cumlenin cevabi aslinda kongreden sonraki gun cok kritik bir sampiyonluk macinin olmasiydi.Neredeyse butun camia buna konsantreydi.Bir de dedigin gibi Suheyl Batum guclu bir aday degildi.Buna bagli olarak da normal olarak pek bir reytingi olmadi.Yani aslinda Rte-Ekmeleddin Ihsanoglu secimi gibi birseydi bu :) Beklenen giris,beklenen gelisme ve beklenen sonuc olunca hic bir sekilde gundeme bile gelmedi.Su an Dursun Ozbek bile kac oy aldigini hatirlamiyordur :)

Yönetim Kurulu’nun içerisindeki görev bölümü şu şekilde:
Başkan: Dursun Aydın Özbek
İkinci Başkan: Metin Öztürk
Başkan Yardımcısı: Niyazi Yelkencioğlu
Başkan Yardımcısı: Mehmet Saruhan Cibara
Genel Sekreter: Eray Yazgan
Muhasip Üye: İbrahim Hatipoğlu

Basketbol şube sorumlusu belli oldu mu?

Fenerbahçe José Mourinho 'ya dünyaları vermiştir. Maliyetini ne süper lig şampiyonluğu ne Türkiye Kupası ne store stadyum geliri ne de CL geliri karşılamaz. Buna rağmen başarılı olmasa bile Fenerbahçe mali olarak batmaz. Çünkü iş adamları milyonlarca euroyu hibe ediyor.

Galatasaray ve Beşiktaş 'ta bu yok hele Galatasaray 'da. Riva stat Florya gelirleri suyunu çekince başkan adayı bile çıkmaz Duygun Yarsuvat Mustafa Cengiz çıkar.

Baskette Eurolig gelirleri açıklandı komedi. Sampiyon 1.7m euro ikinci 1.2 üçüncü 0.9m euro... bir oyuncu parası büyük bir EL takımı için. Bizde kayıt dışı ekonomi ve vergi muafiyeti ile dönüyor kulüpler ama Fenerbahçe'nin gelirleri rasyonel örnek alınabilecek gelirler değil. Bu nedenle basket voleybol atletizm masa tenisine vs. absürt derecedeki harcamaları kendi ceplerinden karşılıyorlar. Bizde mümkün değil.

Nedeni Kadıköy tarihi olarak zengin ve büyük bir sahil şeredine sahip Anadolu yakası zenginlerinin doğduğu büyüdüğü sosyo kültürel bir çevre. Galatasaray 'da böyle bir mekan ilişkisi yok fanatiklik fener seviyesinde değil.

Son düzenleme:
Anadolu Efes, zaten bira üretiminden gelen finans kapitalle; üretim ilişkileri içerisinde tutarlı bir finans ağı üzerinden yaşıyor. 10 Olimpik takım sporunun arasında sadece erkek basketbolda var olduğundan; evet erkek futbolun finansal anlamda pandemi ve finansal kriz zamanında kendisini kanıtlamış olan borç çevirebilme yetisinden yoksun haldeler fakat başlangıç noktaları iktisadi anlamda tutarlı. Keza Eczacıbaşı da aynı şekilde. Zira finansal anlamda çıkış noktaları üretim.

Bu sezon Partizan ve Fenerbahçe Beko'nun salon kaynaklı geliri 6 milyon euroydu. Evet, 6 milyon euro 6 milyon eurodur fakat Ülker Arena, Stark Arena'ya kıyasla çocuk oyun alanı gibi kaldığından tribün ve tapınma formu içeriğinde Fenerbahçe Beko çok ağır bir mağlubiyet yaşar halde. Zaten Berlin'deki Final Four'da da tribün mevzusu İstanbul semt tribünleri arası mevzuya evrilince salonun hali azaba dönüştü PAO maçında.

Salon, şayet depremde yıkılmaz ya da hukuken de alanın ne ölçüde açık olduğu çok tartışmalı bir satım, devir teslim yaşanmazsa yatırımı zorunlu kılıyor. Getirisi burada. Salon yapımı Galatasaray basketbolunu da en alt perdesi Euroleague çeyrek finalisti olan bir görüntüye evirecektir o sebeple erkek basketbolda.

Euroleague'in verdiği paranın önemi dağları aşmış halde. Andreas Pistiolis dahi vasat İşletme literatürüne hapsolmak zorunda kalarak marka yaratmalıyız, ürün yaratmalıyız diyor. Dubai, kırmızı halı üzerinden Avrupa basketboluna kabul ediliyor. Gran Canaria ve London Lions fecaat örnekler oldular. En can alıcı bölüm, Galatasaray erkek futbolda Şampiyonlar Ligi'ne kaldığında; biz şampiyonluğa tarihsel olarak haklı şekilde burun kıvırsak dahi, kulübün içerisinden ya da finans alanında aktif olan insanlar Gsbasket'e yazma isteği duyuyorsanız Şampiyonlar Ligi'nden gelen para sayesinde diyor üstüne basa basa. Hepsini bir araya getirdiğimizde, Euroleague verdiği paranın yetersizliği sebebiyle yeterince önemli olamaz halde. Yahu koskoca PAO, Final Four için 11 sezon boyunca; üstelik basketbol takımı ayrı bir şirket halindeyken kafa önde bekler mi? Neredeyse bizim erkek futbol para bastığında basketbola da damlıyor modelini benimseyerek şubeleri birleştirip erkek futbolu öne almalarını önerecektik, o aralıkta muhtelif branşlarda tamı tamına 5 Avrupa kupası kazanmış olduğumuz için.

Euroleague'in verdiği paranın önemi bahsedilen kadar fazla değil.
Mesela futbolda da 5 büyük Avrupa liginin dev takımları da şampiyonlar liginden gelen paranın kulüp ekonomisini döndürmeyeceğinin farkında olduğu için onlar da futbolcu alım-satım ve EKSTRA KAYNAK işine önem verdiler. Aynı durum basketbol için de geçerlidir. Sadece salondan 6 milyon Euro alan bir fb var diyorsunuz. Buna ek olarak 2 tane üst düzey sponsoru var ve bunlar da eklenince zaten 20 milyon Euro'ya yakın bir Euroleague'de zirveye oynayan takım bütçesi oluşuyor.

Futbolda Şampiyonlar liginden gelen paranın herhangi bir kulübün ekonomik ve marka kalitesi anlamında büyümesine YETMEDİĞİ ve yerel liglerin kalitesi+ek gelirlerin ŞART olduğu ortada. Aynı durum basketbolda da geçerli. Euroleague'in verdiği paranın dediğiniz kadar önemi yok çünkü salon+ek gelirler+sponsorlar bu ekonomik döngünün devam etmesini sağlıyor.

Son düzenleme:
Fenerbahçe kulüp bütçesinden de basketbola para harcıyor. Koç grubu her sezon bir takıma 15 milyon avro bağlamaz. Ülker yaptı bunu o da Murat Ülker hasta Fenerbahçeli olduğu için.
Evet prestij önemli lakin o prestij mali olarak dönmezse sana anlamı yok. Şampiyon Ligi gelirleri elbette Real Madrid'in gelirinin içinde nominal olarak yüksek değil lakin diğer gelirlere çarpan etkisi var. Avrupa futbolu tüm dünya'da izleniyor ve burada başarı seni Japonya'da da forma satar hale getiriyor. Yıllarca Gsstore'u Japonya'da, Endonezya, Malezya gibi ülkelerde açın dedik dinlemediler.

Fenerbahçe kulüp bütçesinden de basketbola para harcıyor. Koç grubu her sezon bir takıma 15 milyon avro bağlamaz. Ülker yaptı bunu o da Murat Ülker hasta Fenerbahçeli olduğu için.
Evet prestij önemli lakin o prestij mali olarak dönmezse sana anlamı yok. Şampiyon Ligi gelirleri elbette Real Madrid'in gelirinin içinde nominal olarak yüksek değil lakin diğer gelirlere çarpan etkisi var. Avrupa futbolu tüm dünya'da izleniyor ve burada başarı seni Japonya'da da forma satar hale getiriyor. Yıllarca Gsstore'u Japonya'da, Endonezya, Malezya gibi ülkelerde açın dedik dinlemediler.
Kesinlikle katılıyorum.
Mesela Manchester United yıllardır şampiyon olamıyor ama Uzak Doğu'da en fazla taraftarı olan kulüp ve inanılmaz bir geliri var.
Bizim de Uzak Doğu'ya açılmamız ve marka kalitemizi arttırmamız gerekiyor ama bunu yapabilecek bir Galatasaraylı var mı,bilmiyorum.

Ünal Aysal zamanında bazı okullar açılmaya başlanmıştı yanlış hatırlamıyorsum Japonya'da falan. Şu an ne alemde bilen var mı ? Uzakdoğu pazarına açılmaya başlanmıştı.

Euroleague'de benim için önemli olan sürekli yer almak,Galatasaray isterse bir sezon sonuncu diğer sezon onuncu başka sezon sekizinci olsun ama orada yer alsın,tabiki hep top 8 yapalım,hep final four yapalım isterim ama orada olmak bile başka keyif,mesela 2 yıl top 8 yapamayız,başka bir yönetim gelir,bütçe artırıyoruz hedef final four der,heyecan gelir ama bunun için A lisans ile daimi olarak orada yer almalıyız.