6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremi

Siyaset yapma diyenler,enkaz altından çıkan kızcağız televizyon kanalının yayınında ''yeterli yardım gelmiyor'' derken sözü kesildiğindede tepki gösteriyorlar mı ?

Yoksa amaçları algı yapma adı altında ''siyaset yapmayın'' demek mi ?

Bunlar hiçbir zaman hiçbir şeyi sorgulamazlar,öncesinde neden yeterli önlem alınmadı,felaketlere neden yeterince hazırlıklı değiliz,binalar depreme neden dayanıklı değiller,neden bu kadar ciddi hasar oluştu,sonrasında ise acil yardım konusunda neden çok hızlı koordine olamıyoruz demezler.

Mantık dahilinde konuşanlarada ''siyaset yapma'' ''provokatiflik yapma'' derler.

Arkadaşımdan aldığım bilgiler üzerine İskenderun'da çok sayıda binaya hala el bile sürülmemiş, çok sayıda yaralı ve hasta varmış ama yeterli tıbbi malzeme olmadığı için çok çok az kişiye müdahale ediliyormuş. Su ve ekmek sıkıntısı çok büyükmüş.

Çok az yardım ulaşıyormuş. Gelen yardımlar afad kontrolü olmadan şehire sokulmuyormuş. Yani bireysel veya bir grup yardım etmek istesek önce izin alamamız gerekiyormuş.

İletişim operatörleri insanlardan azıcık dakika azıcık internete yüzlerce lira alıyorsunuz ama ne doğru düzgün bir alt yapınız ne de üst yapınız var,. Bu durum Hatay genelinde çok büyük soruna yol açıyormuş ve belki de bu yüzden insanlarımız ölüyor. Bir de hala ücretsiz dakika internet imkanı verdik diye reklam yapıyorlar.

Bu ötv denilen vergi 99 depreminden sonra alınmaya başlandı ve adıda deprem vergisi olarak anılıyor, ben araç alırken bir araba kendime alırken ödediğim vergilerle marka model motor hacmine göre de en az bir arabada devlete alıyorum, yıllardır milyonlarca araç satıldı inanılmaz büyük bir para toplandı ve toplanmaya devam ediyor ama hala televizyonlara çıkıp bağış adı altında para isteniyor.

Deprem çok büyük ve geniş alanda etkili oldu ama bunu nasıl çözeriz diye konuşmak yerine bugün bile battaniye üretmek ve vergi ertelemek ile övünen insanlar var. Acaba hangi evin vergisini nasıl isteyeceksiniz.

Ailemin yaşadığı binadaki dairelerini sıfır aldı daha sonra binayı yapan müteahhit binanın giriş kısmında ki depo ve sığınak alanlarını bozup yerlerine iki daire yaptı. Bunu yapması için daire sahibi herkesin izni gerekirken kafasına göre yaptı. Bunu önce belediyeye sonrada çevre şehircilik bakanlığına şikayet ettik ama hiçbiri bir şey yapmadı herkes topu birbirine attı. Yani bu binanın duvarları yıkılıp kapı ve pencere açılmış peki yarın burada deprem olsa ve bu bina yıkılsa bunun sorumlusu kim olacak, bu insanların canının hesabını kim vererek?

İnşaat sektörü ve buna izin veren kurumlar bu ülke insanının hayatını hiçe sayıyorlar. Burada sorumluluk bize bilinçli insanlara düşüyor artık bu duruma ve düzene dur demek bizim elimizde.

Screenshot_20230209-101006_Gallery.jpg
Celal Şengör Üstadin dedigi gibi ;Ülke Cehalet ile Yönetilirse Durum bu olur.

Millet yardim beklerken 3km uzunlugunda konvoy ile gidip Yardim hızını kesmek.

İmamtip okulundan Kasa çıkarmak icin Canları hiçe saymak.

Valinin osu busu Akplinin osu busu diyip çalişan insanlari durdurup kendi ahbaplarina yönlendirmek

Kendi derdimiz icimizdeki kanı bozuklar yetmiyormus gibi Suriyelilerin yağmalari gaspları

Saymakla bitmez burdan ahkam kesmek ile olmaz bu işler ,Benim gibi gidin görün oraları sonra konuşalım bugun sabaha karşı eve geldim.

700 800 rahmetliyi savci gelcek tutanak tutcak diye toprak üstünde bekledigini görmek acı cok acı

Naci Görür , İstanbul depreminin bu depremin yanında çocuk oyuncağı kalacağını söyledi depremin ilk günü. Hangisi doğru ?
Büyüklük ve şiddet olarak bu şekilde olabilir ama etkisi çok daha büyük olur. Etkilenen coğrafyanın dörtte, beşte biri büyüklükte ama 4-5 katı fazla nüfusta olan bir yerden söz ediyoruz. O bölgedeki kadar bina vardır, ülke ekonomisinin yarısı burada..

Naci Görür , İstanbul depreminin bu depremin yanında çocuk oyuncağı kalacağını söyledi depremin ilk günü. Hangisi doğru ?
99 depremini kastediyordur muhtemelen. Bu deprem 99 depreminden çok daha büyük bir deprem. beklenen istanbul depremiyle ilgili konuştuğunu sanmıyorum. sonuçta olmamış bir şey üzerinden bir şey söylemek çok mantıklı değil

Mevcutta beklenen İstanbul depremi için de tahminler 7/7,2 gibi olması yönünde. Bu deprem 7,8-7,5 büyüklüğün de 2 ayrı deprem. O mantıkla bu açıklamayı yapıyorlar. Depremin büyüklüğü, şiddeti açısından Naci hoca haklı ama yaratacağı diğer etkiler çok daha büyük olacaktır.

Mevcutta beklenen İstanbul depremi için de tahminler 7/7,2 gibi olması yönünde. Bu deprem 7,8-7,5 büyüklüğün de 2 ayrı deprem. O mantıkla bu açıklamayı yapıyorlar. Depremin büyüklüğü, şiddeti açısından Naci hoca haklı ama yaratacağı diğer etkiler çok daha büyük olacaktır.
Ben de diyorum ki tahmin üzerinden konuşmak çok mantıklı değil. Söyledikleri şey doğru ama tahmin üzerinden değil de 99 depremi üzerinden konuşmak daha mantıklı. 7.8lik deprem beklediklerini söylüyorlar mıydı daha önce bu bölgede? hem de iki büyük deprem. Dolayısıyla gelecekteki İstanbul depremi 7-7.2 de olabilir daha büyük de. Tahminden öteye çok geçmez. Bu deprem zaten ülke tarihinin en büyük 2. depremi ve iki büyük deprem söz konusu.

Ben de diyorum ki tahmin üzerinden konuşmak çok mantıklı değil. Söyledikleri şey doğru ama tahmin üzerinden değil de 99 depremi üzerinden konuşmak daha mantıklı. 7.8lik deprem beklediklerini söylüyorlar mıydı daha önce bu bölgede? hem de iki büyük deprem. Dolayısıyla gelecekteki İstanbul depremi 7-7.2 de olabilir daha büyük de. Tahminden öteye çok geçmez. Bu deprem zaten ülke tarihinin en büyük 2. depremi ve iki büyük deprem söz konusu.

Bende mantıklı demedim. Sadece hocanın söylediğinin açıklamasını yapmaya çalıştım. Sana bir itirazım yok yani.
Tabi ki bilenemez ama tahmin yapılabilir. Bunlar da bilimin gösterdiği şeyler ışığında.
NAci hoca şiddeti konusunda bir şey dedi mi bilmiyorum ama gerek o gerek Celal Şengör yıllardır bu bölgede büyük bir deprem riski olduğunu insanlara, devlete anlatmaya çalışıyorlardı. Maalesef başarılı olamadılar.

Önümüzde ki felaketler için bu değerli hocalar önderliğinde bir yol haritası çizilmeli ve öyle ilerlenmeli.

Hayır 99'dan bahsetmedi. Beklenen Marmara depremi bunun yanında çocuk oyuncağı olur dedi. Beklentiler en fazla 7.4 falan olacağı yönündeymiş zira.
Ancak 18 milyonluk bir şehri ve çarpık kentleşme, bedavacı müteahhitleri düşündüğümüzde tabii ki tablo çok ilginç olacaktır Allah muhafaza.