Ali Sami Yen Spor Kompleksi

Re: Aslantepe

Öğrendiğim maliyetinden ötürü vazgeçilmiş...Şimdide yok çime zarar veriyor,araştırıyoruz filan gibi yuvarlak laflar edilip bahaneler üretiliyor...Buna tepki gösterecek gerekli kişilere ulaşmaya çalışıyorum kendi adıma...Divan toplantısında bu konu gündeme getirilecektir kanımca...Ancak el elden üstündür farklı yollarla bu olayın üstüne gidilmelidir...

Vaz geçileceğini hiç mi hiç zannetmiyorum zira bu Adnan Polat'ın sonu olur benden söylemesi.Bu anlaşmayı Özhan Canaydın yaptı ve açılır kapanır çatısı ile yaptı.Eğer bu Polat'ın yönetimi altında kaybedilirse yada taviz olarak verilirse hiç bir politika lisenin daha doğrusu Özhan Canaydın'ın gazabından kurtaramaz Polat'ı.

Bunun yanında inşaat işlerinin içinde olan biri olarak bu stadın çatısı olmaksızın bahsi geçen rakamlara mal olması saçma bir iş.Zira Eren Talu'nun iddiasına göre 100 milyon dolar benim ve danıştığım bazı kişilerin kanaatine görede 70 ile 85 milyon dolar arası bir para harcadı üstüne Varlıbaş ilede 180 trilyonun üstünde bir anlaşma imzalandı.Bu nereden bakarsanız 280 trilyona denk gelir ki bu ölçekte stadlarda Evren'de muhtemelen onaylicaktır en büyük maliyet çatı,buna bağlı havalandırma projeleri ve özelliklede elektriyonik aksam üzerinde yoğunlaşır.En yakınmızdaki örneklerden biri olan ve sanıyorumki çoğumuzunda beğendiği Kadir Has Stadyumu 38 milyon dolar yani yaklaşık olarak 50 trilyona mal olmuştur.Kapasite olarak yaklaşık iki katı bir stad olacak bizimki dolaayısı ile buda stad inşaatları düşünüldüğünde yaklaşık 3 kat daha fazla maliyet anlamına gelir.Bu şartlar altında bile bizim stadımızın bahsi geçen maliyeti aşırıdır ve kimse maliyetten ötürü bu çatıyı iptal etmenin vebali altına Gİ-RE-MEZ!!!Bu bahane olamaz,kabul edilemez.

çatı elbette olacak ama açılır kapanır kapaklar sorun herhalde.... evet çime zararı oluyormuş, bunun için kulübün büyük fanlar alıp yapay rüzgar (hava) sağlaması gerekiyormuş.......

Bunların hiç biri sorun değil zira projeye sadık kalırlarsa çatı ile tribün arasında açıklıklar var.Çatı sütunlarla yükseliyor.O açıklıklar hava silkülasyonu için gayet yeterli.

Stad işinde tünelin sonu karanlık gibi görünüyor.

Öncelikle herşeyin yerli yerine oturabilmesi için bazı tespitlerde bulunmamız gerekir.
Bu stad işi taa en başında olmayacağı belli bir proje idi.Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir proje örneği yok bunu yapabilecek yüklenici firmada yok.
Ancak Eren Talu gibi bir deli bu işin altına girebilirdi/ girdi ,köprüden geçene kadar idare edildi sonrada ilk tökezlemesinde dışarı atılarak proje yandaş firmaya devredildi.

İnşaat işlerinin en zor,en kestirilemiyen kısmı zeminle ilgilidir.Çünkü ne zorluklar çıkacağını asla tahmin edemezsiniz.Öngördüğünüz harcamalar aniden çıkan bir aksilikle iki katına kadar yükselebilir.
Oysa şu an stadda yapılacak hersey belli durumda.Talu çok zor bir dönemi halledebildi,bence bu durumda kendisine teşekkür etmemiz gerekir.Varyap ise çok karlı bir işin ihalesini kazandı ve minimum iki katı kazançın yanında müthiş bir prestij ve reklamıda bonus olarak hanesine yazdırdı şimdiden.

Tüm bunlara ragmen çatı işinde ortaya cıkan sorunun temelde tek bir sebebi var.Yüklenici firma bir an önce Aslantepeyi bize devredip Sami Yen arazisindeki iş merkezlerinin yapımına başlamak istiyor.Oraya bir gün erken gecmesi kendisi açısından avantaj oldugundan çatıyı sonra yapalım diyerek 2010 tarihini masaya koyuveriyor.
Çatının siparişi,montajı ortalama 9 aylık süreyi buluyor.Stadın kabası bitmeden çatı montajına geçilemeyeceğinden çatı dahil bu işin bitimi 2011 Mayıs ını buluyor.Bu da bir kayıp sezon daha demek.

İşte Varyap Galatasaray yönetiminin bu açmazını iyi biliyor.Gelin 2010 da çatısız teslim alın stadı
sattıgınız ve satacagınız kombineler/sponsorluk gelirleri vesaireyi bir sene daha geciktirmeyin diyor.
Yönetimde doğal olarak bunu kabul ediyor.

Fakat Çelebi nin açıklamalarından ve kulislerden gelen bilgilere göre çatı işide araya kaynayıp gidecek gibi görünüyor.
Bence bu anlamda yönetimin mali kaynak bulup stad teslimini "2010 Ekim çatısız" olarak kabul etmemesi gerekirdi.
Yani çatılı olsun ama 6 ay gec olsun diyebilmeliydi.
Diyemediler.

Olayın özü bundan ibarettir.

Yarın Divan toplantısını bekliyorum,umudum bu konunun fazlasıyla deşilmesi...Hakikaten bu çatı işi fazlasıyla can sıkan bir durum...Tam sevinecekken birde bu çıktı...Hiçbirşeyi neden tam yapamıyoruz anlamıyorum...

Bu çatı olay'ı yıllardır böyle bir stad'a kavuşma hayali kuran Galatasaray Taraftarları ve Galatasaray Camiasına yapılan bir saygısızlıktır.Harika Bir Stad yaratacağız sözün'ün komik duruma düşmesidir.

Yıllardır Galatasaray Camiası bu stad'ı bekliyor olmadı stad inşaatın'da sorun çıktı neyse dedik biraz daha bekleriz şimdi inşaat başlıyor bir pürüz daha.Bence bu stad çatısız açılacağına bir sezon daha geç açılsın daha iyi çatısız açılması bence daha büyük saygısızlık bir yıl sonra açılmasından.

Evren Yılmaz çok güzel özetlemiş olayı, kendisinin yazısına harfiyen katılıyorum.

Evren YILMAZ' Alıntı:
Stad işinde tünelin sonu karanlık gibi görünüyor.

Öncelikle herşeyin yerli yerine oturabilmesi için bazı tespitlerde bulunmamız gerekir.
Bu stad işi taa en başında olmayacağı belli bir proje idi.Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir proje örneği yok bunu yapabilecek yüklenici firmada yok.
Ancak Eren Talu gibi bir deli bu işin altına girebilirdi/ girdi ,köprüden geçene kadar idare edildi sonrada ilk tökezlemesinde dışarı atılarak proje yandaş firmaya devredildi.

İnşaat işlerinin en zor,en kestirilemiyen kısmı zeminle ilgilidir.Çünkü ne zorluklar çıkacağını asla tahmin edemezsiniz.Öngördüğünüz harcamalar aniden çıkan bir aksilikle iki katına kadar yükselebilir.
Oysa şu an stadda yapılacak hersey belli durumda.Talu çok zor bir dönemi halledebildi,bence bu durumda kendisine teşekkür etmemiz gerekir.Varyap ise çok karlı bir işin ihalesini kazandı ve minimum iki katı kazançın yanında müthiş bir prestij ve reklamıda bonus olarak hanesine yazdırdı şimdiden.

Tüm bunlara ragmen çatı işinde ortaya cıkan sorunun temelde tek bir sebebi var.Yüklenici firma bir an önce Aslantepeyi bize devredip Sami Yen arazisindeki iş merkezlerinin yapımına başlamak istiyor.Oraya bir gün erken gecmesi kendisi açısından avantaj oldugundan çatıyı sonra yapalım diyerek 2010 tarihini masaya koyuveriyor.
Çatının siparişi,montajı ortalama 9 aylık süreyi buluyor.Stadın kabası bitmeden çatı montajına geçilemeyeceğinden çatı dahil bu işin bitimi 2011 Mayıs ını buluyor.Bu da bir kayıp sezon daha demek.

İşte Varyap Galatasaray yönetiminin bu açmazını iyi biliyor.Gelin 2010 da çatısız teslim alın stadı
sattıgınız ve satacagınız kombineler/sponsorluk gelirleri vesaireyi bir sene daha geciktirmeyin diyor.
Yönetimde doğal olarak bunu kabul ediyor.

Fakat Çelebi nin açıklamalarından ve kulislerden gelen bilgilere göre çatı işide araya kaynayıp gidecek gibi görünüyor.
Bence bu anlamda yönetimin mali kaynak bulup stad teslimini "2010 Ekim çatısız" olarak kabul etmemesi gerekirdi.
Yani çatılı olsun ama 6 ay gec olsun diyebilmeliydi.
Diyemediler.

Olayın özü bundan ibarettir.

Bugün'kü Divan Kurulunda Stat'la ilgili Işın Çelebi'nin söyledikleri ..

Toplantıda söz alan üyelerin soru ve eleştirilerini yanıtlamak üzere kürsüye gelen Yönetim Kurulu üyesi Işın Çelebi Türk Telekom Arena Stadı'nın ulaşım sorununa da değinerek, metronun geldiğini ve buradan 40 bin kişinin metroyla tüm İstanbul'a kısa sürede dağılabileceğini ifade etti. 3 dakikada bir kalkacak metroyla bir seferde 2.000 kişinin taşınabileceğini belirten Çelebi, 40.000 kişinin 1 saat içerisinde metroyla taşınabileceğini belirtti. Cendere yolu-Ayazağa-Maslak yolunun ihalesinin beklendiğini, bu yolun stad tarafının öncelikli olarak başlanması için çaba harcadıklarını, ancak bu projenin gecikebileceğini belirtti. Stadın açılır-kapanır kapaklarının bir sonraki seneye bırakılıp değerlendirilmesi konusunda değinen Çelebi " Avrupa'da üstü kapalı birçok stadda oksijen sorunu yaşıyor. Çimlerin oksijensiz kalması nedeniyle yenileme maliyetleri çok yükseliyor. Bu açıdan da değerlendirme yapıyoruz. Stadın çatısı program dahilinde devam ediyor ancak çatının takılması yüksek teknoloji gerektiriyor ve stad içinde girilmesi, orada vinçlerin kurulması gerekiyor, montaj süresi de 2.5 ayı alıyor. Bu nedenle de bir sonraki seneye kaldı" dedi.

Işın Çelebi, Riva Arazisi üzerindeki inşaat ruhsatının alınması konusunda büyük yol alındığını belirterek "orada sokak adlarını bile Sayın Başkanımızla birlikte Galatasaray şehitlerinin isimlerinin verilmesi konusunda çalışmalar tamamlandı. Yine bizim arazimiz içerisinde kamuya terkettiğimiz arazi içerisinde kalan alanda yapılacak okulun Galatasaray Eğitim Vakfı'na devredilmesi konusunda çalışıyoruz. Kısacası bu projede ciddi yol alınmıştır." dedi.

Bırakacaksınız bu işleri,kime ne yutturuyorsunuz çıkın beceremedik deyin anlarızda,yok üstüne çalışıyorlarmış,yok çimlere zarar veriyormuş bununda büyük maliyeti oluyormuş...Peki o stad'ın üstü tamamen kapatıldığında farklı organizasyonlardan gelecek büyük gelirleri niye gözardı ediyorsunuz...Masraf dediğiniz 3 kuruş, kapalı çatının getirdiği gelirlerin yanında devede kulak kalır...

Ali Bozgeyik' Alıntı:
Bırakacaksınız bu işleri,kime ne yutturuyorsunuz çıkın beceremedik deyin anlarızda,yok üstüne çalışıyorlarmış,yok çimlere zarar veriyormuş bununda büyük maliyeti oluyormuş...Peki o stad'ın üstü tamamen kapatıldığında farklı organizasyonlardan gelecek büyük gelirleri niye gözardı ediyorsunuz...Masraf dediğiniz 3 kuruş, kapalı çatının getirdiği gelirlerin yanında devede kulak kalır...

Ali abi bu stadın yıllık bize zararı 60 milyon Euro.Yönetim bunu düşünüyor olamaz mı ? Erkenden stada girelim çatının kapatma olayını sonrada yaparız gibi düşüncelerde olabilir.

Şöyle anlatayım bu stadın bize teslim tarihi 29 ekim,çatı işi en fazla 2 ay sürecek bir iş,yani açılır kapanır çatı ile teslimi aralık sonu oluyor...Biz bu stadı 29 ekimde teslim alsak bile ikinci yarıda oynamaya başlayacağız büyük bir ihtimalle,buda ocak sonuna denk geliyor...Yani Işın Çelebi'nin söylediği çoğu şey hikaye...Maliyetinden ötürü vazgeçtik desinler,yada böyle kıvırmasınlar...

Çatı'nın 2 ayda yapılması olayı dediğin gibi 2 ay ise haklısın.Çimlerin güneç görmemesinden dolayı zarar görmesi olayı da doğru...Benim bu açıklamalardan anladığım yönetimin stada nasıl olursa olsun da stada lig başlar iken girelim...2,Yarı oynama konusunda ise katılmıyorum.Ali Sami Yen'i bize bırakmaz devlet, ligin 2, yarısına kadar...

Ali Bozgeyik' Alıntı:
Şöyle anlatayım bu stadın bize teslim tarihi 29 ekim,çatı işi en fazla 2 ay sürecek bir iş,yani açılır kapanır çatı ile teslimi aralık sonu oluyor...Biz bu stadı 29 ekimde teslim alsak bile ikinci yarıda oynamaya başlayacağız büyük bir ihtimalle,buda ocak sonuna denk geliyor...Yani Işın Çelebi'nin söylediği çoğu şey hikaye...Maliyetinden ötürü vazgeçtik desinler,yada böyle kıvırmasınlar...

Tepkine katılıyorum ancak yanlışın var.Varyap bu stadı 29 Ekimde bize teslim ettikten sonraki 3 gün içinde Samiyen'den boşaltırlar bizi.Toki bu cebinden harcadığı her kuruşu yaklaşık 2-3 katı olarak karşılama hesapları içinde ve kaybedecekleri her gün onlara eksi dönecek.Süreç içinde yetiştirilmesi gereken bir konu çatı mevzusu.Yoksa 2 ay geç gideriz canım nolucak demekle iş bitmiyor zira tek taraflı bir inşaat anlaşması yok ortada.

Ben boşaltmazlar demiyorumki,Biz her durumda 29 ekimden sonra hemen orda oynamaya başlayamayacağız diyorum...Belki olimpiyat belki başka bir alternatif,ancak biz ikinci yarıdan itibaren TTarena'da oynayacağız diyorum...Benim yazdıklarımdan böyle bir çıkarım nasıl yaptın anlamayamadım...

Ali Bozgeyik' Alıntı:
Ben boşaltmazlar demiyorumki,Biz her durumda 29 ekimden sonra hemen orda oynamaya başlayamayacağız diyorum...Belki olimpiyat belki başka bir alternatif,ancak biz ikinci yarıdan itibaren TTarena'da oynayacağız diyorum...Benim yazdıklarımdan böyle bir çıkarım nasıl yaptın anlamayamadım...

Yinede o iş iki buçuk açla olacak iş değil bizim projede.Bu çatının monte işlemleri yaz veya yazın sonuna denk gelecek olsaydı olabilirdi ancak.29 Ekim teslim sonrasında falan filan diye uzarsa bu iş ve en iyi isteğimizde bile bu iş ekim sonu başlayacaksa kış şartları,Türk işçiliğinin sorunları düşünüldüğünde en az 4 ay gerekiyor diyorum.

Bu konunun uzmanları iki ay diyor,yok şu kadar olur bu kadar olur gibi uzmanlık gerektiren yorumlardan ve eklentilerden hep beraber kaçınalım olmazmı...

Arkadaslar selam,

Ugrayamadim ne zamandir. Tam rakam sormayin ama basin toplantisi sonrasi satislar hizlandi. VIP'lerdeki en iyi yerler oldukca hizli bir sekilde azaliyor. Santralimiza gelen telefon sayisinda da gozle gorulur bir artis var sonra 2 aya gore.

Insaat hizli bir sekilde devam ettikce gelirlerimiz de ayni hizda artacaktir.

Cati konusunda ''Ne gerek var?'' diyen de ''Kesin olmali'' diyen de hakli. Bir yandan cok masrafli olabiliyor ve TOKI yapmamasi karsiliginda kulube buyuk bir miktar para onerebilir; diger yandan da bu cati yapilirsa Avrupa'nin sayili stadlarindan olacak ve cok guzel bir goruntu olacak. Senelerdir havasini attigimiz acilir kapanir catiya kavusmak iyi olur tabiiki ama olmazsa da cok buyuk bir kayip olacagini dusunmuyorum. Ama gonul tabiiki ister yapilsin.

Herkese saygilar & sevgiler,

Başka bir Galatasaray Forumundan alıntıdır.

''Yüklü miktarda bir para önerilebilir...''
''Sözleşmeye açılır-kapanır çatıyı dahil etmedik,yoksa gecikecekti...''

İkinci cümle iyi anlanırsa, birinci cümlenin anlamsız olduğu gerçeğiyle yüzleşilecektir...Ek olarak bahsedilen söylemin kime ait olduğunu biliyorum...