BBL Digiturk'te...

Maçların dijital bir platformda yayınlanacak olmasından memnun musunuz?

• Evet, memnunum.

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    147
DIGITURK'TEN SMAÇ!..

531271080814171431go6.jpg

Beko Basketbol Ligi'nin yapılan ihale sonucunda yayıncı kuruluşu belli oldu.

İhaleye açılan Beko Basketbol Ligi'nin tüm maçlarının haklarını Digiturk iki yıllığına 13.5 milyon dolara satın aldı.

Federasyon yetkilileri bu ücret sonrası mutluluklarını gizleyemezken ihaleye giren diğer kuruluşlar fiyatların yüksekliği nedeniyle ihaleden çekildi.

Kaynak: maraton.com.tr

Basketbolu takip etmek isteyenler için olmasa da küçük takımlar için çok çok iyi oldu. Bazı takımlar tüm yabancılarına yetecek kadar para alacaklar ve çok rahatlayacaklar.

Benim içinse NTVSPOR zaten göstermiyor normal antende. Birşey değişmeyecek, netten izleyeceğim.

ntvspor da normal antende yok iç saha maçlarınada gittiğim için pek bişey değişmedi benim için ama insanlar genelde artık maçları izleyemeyecek tamam iyi para gider takımlara ligin kalitesi artar belki ama basketbolun rating'i açısında hiç güzel olmadı zaten ilgi eksikliğinden şikayetçi değilmi herkes takip edemicek artık ilgi gittikçe azalacak bu yüzden kötü oldu diye düşünüyorum

Kerem SEÇER' Alıntı:
Basketbolu takip etmek isteyenler için olmasa da küçük takımlar için çok çok iyi oldu. Bazı takımlar tüm yabancılarına yetecek kadar para alacaklar ve çok rahatlayacaklar.

Benim içinse NTVSPOR zaten göstermiyor normal antende. Birşey değişmeyecek, netten izleyeceğim.
küçük takımlar için gerçekten iyi oldu.
ama biz basketbol severler için kötü oldu inş sky türk ya da show tv den yayınlanır maçlar

bu arada şartname de maçları yayınlayacak kanalın uydu normal anten kablolu nun en az ikisinde olması gerekmiyormu belki bu madde maçların digitürkten değil de show ya da skytürk ten yayınlanmasını sağlayabilir

Yayın prosedürü hakkında önemli detaylar!...

Madde 4.1. Yayın Hakları:

Yayın haklarını almaya hak kazanan televizyon kanalı/medya grubu, tercih ettiği taktirde ve TBF?nin işbu TVD?de belirttiği esaslar dahilinde BBL müsabakalarını, sezon öncesi TBF?nin yazılı onayını alarak, kendi yayın grubu içerisinde bulunan bir (1) (A-Grubu) veya
en fazla iki (2) TV kanalında canlı olarak naklen yayınlayabilir. Bu iki TV kanalından en az bir tanesinin işbu TVD?de ?A-Grubu? olarak tanımlanan bir kanal olması gerekmektedir.

Ayrıca yayın hakkı sahibi medya grubu, 4.3.1.?deki şartları yerine getirmek ve sezon öncesi TBF?nin yazılı onayını almak koşuluyla en fazla 45 maçın canlı yayın hakkını başka bir medya kuruluşuna (şifresiz bir kanalda yayınlanması kaydıyla) devredebilir. Bu anlaşmanın tüm sezonu kapsaması ve sadece bir (1) sezonluk olması zorunludur.

Madde 4.2. Yayınlanacak Müsabakaların Sayısı:

4.2.1. Yayın hakkı sahibi, BBL normal sezonunda en az doksan (90), en fazla yüz yirmi (120) canlı ve naklen müsabaka yayını yapmayı kabul ve taahhüt eder.

4.2.2. Yayın hakkı sahibi haftada en az iki (2), en fazla dört (4) müsabakayı canlı ve naklen yayınlamayı kabul ve taahhüt eder.

Madde 4.3. Müsabaka Yayın Kriterleri:

4.3.1. Yayın kuruluşu, sahip olduğu yayınları iki kanaldan yayınlaması durumunda her hafta en az bir (1) maç olmak üzere sezon boyunca en az kırk beş (45) maçı A-Grubu Kanaldan canlı yayınlamayı kabul ve taahhüt eder.

4.3.2. Yayın hakkı sahibi, BBL?nde yer alan tüm kulüplerin kendi sahalarında ?ev sahibi? sıfatıyla oynadığı en az iki (2) müsabakayı yayınlamakla mükelleftir. Bu iki müsabakanın en az bir (1) tanesini A-Grubu Kanaldan canlı yayınlamayı kabul ve taahhüt eder.

Madde 4.5. Play-Off Yayınları:

Yayın hakkı sahibi, BBL Play-off?ları kapsamında oynanacak olan, toplam dört (4) Çeyrek Final, iki (2) Yarı Final ve Final Serisinin tamamını canlı ve naklen yayınlamakla yükümlüdür. BBL Play-off Final Serisi müsabakalarının tamamının ?A Grubu? kanaldan canlı yayınlanması zorunludur.

Madde 4.6. Yayınlanmayan/Seçilmeyen Maçların Durumu:

Yayın hakkı sahibi olan kuruluşun/kanal(lar)ın işbu TVD?de belirtildiği üzere üç aşamalı olarak yapmış olduğu maç seçimlerinin ardından geriye kalan seçilmemiş maçlarla ilgili olarak aşağıdaki uygulama yürürlüğe girecektir;
Maçın oynanacağı şehirdeki ev sahibi takıma; o hafta oynayacakları maçı, eğer naklen yayın listesinde yer almıyorsa, şehirdeki mahalli-yerel kanalın ve/veya varsa kulübün resmi televizyon kanalından naklen yayınlama hakkı TBF tarafından verilebilecektir. (Mahalli-yerel kanalın tanımlaması TBF tarafından yapılacaktır)

Madde 7.13. Yayın hakkı sahibi kuruluşun BBL yayınlarını yapmak için belirlemiş olduğu her bir kanal, sezonun başladığı Ekim ayı ile sona erdiği Haziran ayları arasındaki yaklaşık dokuz (9) aylık periyod zarfında kalan her haftanın belli bir gün ve saatinde canlı veya banttan yayınlanacak olan ve net yayın süresi otuz (30) dakikadan az
olmayacak BBL?ye özel en az bir (1) tartışma/haber/değerlendirme TV programı yayınlamakla yükümlüdür. Söz konusu programın içeriğinde, yayın hakkı sahibinin yayınlamış olduğu müsabakaların özet görüntülerinin, o hafta yayınladığı her bir müsabaka için üç (3) dakikadan az olmamak kaydıyla, yer alması zorunludur. Programın, izlenirlik ve popularite açısından haftaiçi 18:00-23:00, haftasonu ise 12:00-23:00 saatleri arasında yayınlanması uygun görülmektedir. Söz konusu TV programının süresine, yayınlanan her bir müsabaka öncesinde/sırasında/sonrasında
yapılacağı varsayılan röportaj, değerlendirme, yorum, görüş vb. bağlantı ve
programlar dâhil değildir.

Madde 7.14. BBL?nde yer alan ve resmi bir TV kanalına sahip olan kulüpler, takımlarının ev sahibi olarak oynadıkları müsabakalara ilişkin görüntüleri, yayın hakkı sahibinden temin etmek suretiyle, yayın hakkı sahibi kanalın logosu ve orijinal anlatım ve yorumları ile olmak koşulu ve müsabakanın naklen yayınlanmasını takip eden takvim günü içerisinde ve toplamda en çok iki kez olmak kaydıyla kendi yayın organlarında banttan kısmen veya tamamen kullanabilecektir.

A Grubu Kanal nedir?

TBF tarafından kabul edilen, imajı ve izlenirliliği yüksek, anten, uydu ve Kablo-TV platformlarının en az ikisi üzerinden yayın yapabilen şifresiz ve ulusal kanallar.

B Grubu Kanal nedir?

Anten, uydu, Kablo-TV ve/veya dijital bir platform üzerinden
yayın yapabilen şifresiz kanalları ifade etmektedir.

şartnameden çıkardığım sonuç haftada en az 2 en fazla 4 maç gösterebilirler

bu maçların en az birisi A grubu kanaldan yani skytürk ya da show tvden yayınlanacak yani

haftada 3 maç yayınlarsa 1 ini a grubu kanalda 2 sini B grubu kanalda yayınlar

böylece haftada 1 tane maçı izleme imkanı bulabiliriz

Çok süper oldu.Ligin kalitesi bana göre 1 sınıf yukarı çıkacak.Başka neler olacak?

-İstanbullu arkadaşlar evde yatıp maç izlemek yerine salano koşacaklar.
-Anadoludaki taraftarlar yani benim gibiler daha büyük bir heycanla takımlarının şehirlerine gelmesini bekliyecekler
-Fenerbahce uşağı bir kanaldan kurtulduk
-Benim bildiğim kadar ile sadece digiturk değil,sky turk ve show tv de yayınlar yapacak.
-Bütcesi az olan takımlara ciddi anlamda sıcak para gelecek.
-Kazanan Türk basketbolu olacak.

kendim için demiyorum ama genel olarak gözden uzak olan gönüldende uzak olur ligin kalitesi artar ama türkiyede basketbola ilgi ciddi anlamda azalır bence

Şamil Turançiftçi' Alıntı:
kendim için demiyorum ama genel olarak gözden uzak olan gönüldende uzak olur ligin kalitesi artar ama türkiyede basketbola ilgi ciddi anlamda azalır bence
ilginin azalacağına bende katılıyorum

Özgür Engeloğlu' Alıntı:
ayın kuruluşu, sahip olduğu yayınları iki kanaldan yayınlaması durumunda her hafta en az bir (1) maç olmak üzere sezon boyunca en az kırk beş (45) maçı A-Grubu Kanaldan canlı yayınlamayı kabul ve taahhüt eder.

Yani ortalama 2 haftada 3 maç Show Tv-Sky Türk ikilisinden birinden yayınlanacak.İnşallah daha fazla decoder satmak için Efes, Telekom maçlarını açık kanaldan,üç büyüklerin maçlarını Digitürk üzerinden yayınlamazlar da basketbol zevkimizin içine etmezler.

yani bu kadar paralar vermişler keyiflerinden vermezler bence taraftarı olmayan maçları açık yayınlar lar ama galatasaray fb bjk maçları muhakkak digitürk te olur ticari bi anlaşama nede olsa sponsorluk gibi bişey değilki

Ahmed Salih' Alıntı:

B Grubu Kanal nedir?

Anten, uydu, Kablo-TV ve/veya dijital bir platform üzerinden
yayın yapabilen şifresiz kanalları ifade etmektedir.

Ben B grubu kanal tanımını tam olarak anlayamadım. Şimdi sadece Digitürk'den izlenebilecek bir kanal bu tanıma uymuş oluyor mu? Yada tüm Digitürk abonelerinin izleyebileceği bir kanal mı olmalı ? Özel bir paket içinde yer alırsa şartnameye uymamış olur mu?
Bu kadar parayı verdiklerine göre bir şekilde katma değer yaratmaları gerek. Sadece açık kalandan verip reklam gerili ile çıkarmabilmeleri zor bu parayı.

Kutay abi dijital ortamda herhangi bir kanalda yayınlanabilir anlamı çıkıyor. Şifresiz olayını da şu şekilde aşıyorlar. Kanal şifreli değil sadece dijital cihaz kullananlar izleyebiliyor. Ama çaktırmadan da şifreli oluyor bu.

Kerem SEÇER' Alıntı:
Kutay abi dijital ortamda herhangi bir kanalda yayınlanabilir anlamı çıkıyor. Şifresiz olayını da şu şekilde aşıyorlar. Kanal şifreli değil sadece dijital cihaz kullananlar izleyebiliyor. Ama çaktırmadan da şifreli oluyor bu.

Teşekkürler Kerem

Peki o platform'un her üyesi izleyebilmeli mi yani cihaza sahip herkes izleyebilmeli mi ? Yoksa özel paketlerin içinde de yer alabilir mi ?
Daha da açıkcası 9.90'lık pakete sahip herkese açmak zorundalar mı ? Yoksa ayrıca ücrete tabi paketlere dahil etme hakları var mı acaba ?

süper oldu süper. Beko basketbol ligindeki beko da kaldırılır inşallah. ,,

Yalaka ntv dışarı

Kutay Çamcı' Alıntı:
[quote="Kerem SEÇER":1gwe4nyl]Kutay abi dijital ortamda herhangi bir kanalda yayınlanabilir anlamı çıkıyor. Şifresiz olayını da şu şekilde aşıyorlar. Kanal şifreli değil sadece dijital cihaz kullananlar izleyebiliyor. Ama çaktırmadan da şifreli oluyor bu.

Teşekkürler Kerem

Peki o platform'un her üyesi izleyebilmeli mi yani cihaza sahip herkes izleyebilmeli mi ? Yoksa özel paketlerin içinde de yer alabilir mi ?
Daha da açıkcası 9.90'lık pakete sahip herkese açmak zorundalar mı ? Yoksa ayrıca ücrete tabi paketlere dahil etme hakları var mı acaba ?[/quote:1gwe4nyl]

Bence en ufak pakete dahi koyarlar. Tabi bence.

Bence küçük takımlara para gelecek diye sevinmek anlamsız.Sanki gelen parayla altyapılarını güçlendirecekler.O gelen paranın hepsi yine yabancı oyunculara gidecek.Bizde basketbol ülkesi olma yolunda gidiyoruz diye kendimizi kandıracaz...

Eren Aydın' Alıntı:
Bence küçük takımlara para gelecek diye sevinmek anlamsız.Sanki gelen parayla altyapılarını güçlendirecekler.O gelen paranın hepsi yine yabancı oyunculara gidecek.Bizde basketbol ülkesi olma yolunda gidiyoruz diye kendimizi kandıracaz...

Artı Basketbola ilgi yarı yarıya düşecek. Kimse basketbol maçı izlemek için ayrı paket almaz.