BSL 11. Hafta | Pınar Karşıyaka 73 - Galatasaray Nef 67

Üzülüyorum başım ağrıyor şu takım maç kaybedince. Hele kendi kendimize maç vermelere daha çok gidiyor içim. Yazık diyorum sadece şu maça, yazık. Serbest atış bile atsan alacaksın maçı.

Bu sene Efes disinda herhangi bir hedef maci kazanamadik.Dacka,Bahcesehir,Gaziantep ve Karsiyaka..Direk rakibimiz olan 4 takim da cok iyi oynamadiklari maclarda bizi yendiler.Kimse kusura bakmasin da bu da direk hocaya yazar.
Takim dis atislari sokamadigi her maci kaybedecek gibi duruyor.Cunku bu takimin “bir” tane bile hucum seti yok.İsler zora girince Meloyla Bost’un bire birleri disinda baska cozumu olmayan bir takimdan bahsediyoruz.Sirf 5 numaramiz yok diye kaybetmedik yani bu maclari.Her takimin eksikleri var sonucta.Dis oyuncularin yaraticiligi bizdeki kadar ust duzeyde olan takim yok ona bakilirsa mesela su maglup olduklarimiz icinde.
Yerine su gelsin bu gelsin diyemem ama su kadronun hakki da Ekrem Memnun degil.
Haftaya Fb maci var.Tabi ki kadro olarak kiyaslanmaz iki takim.Macin favorisi de Fb ama ic sahada bir karakter koyacagimizdan hic suphem yok.Destege devam ama elestiri baska sey.

Yerine su gelsin bu gelsin diyemem ama su kadronun hakki da Ekrem Memnun degil.

Bu kadro uzun süre hazırlanarak kurulmadı. Bazı değişkenlerin bir araya denk gelmesi sonucu oldu. Bir planlama yok yani. Bu kafayla bugün tutturuz yarın tutturamayız ki örneğini gördük.Koç kim olursa olsun bu zihniyette yönetimlerle maksimum olacağı bu zaten

Bu kadro uzun süre hazırlanarak kurulmadı. Bazı değişkenlerin bir araya denk gelmesi sonucu oldu. Bir planlama yok yani. Bu kafayla bugün tutturuz yarın tutturamayız ki örneğini gördük.Koç kim olursa olsun bu zihniyette yönetimlerle maksimum olacağı bu zaten
Yok sana katiliyorum kesinlikle.Seneye bu takimdan yerliler disinda kimseyi tutamayiz zaten.Ama herhangi bir yapi icinde benim erkek basketbolda hic bir sekilde hatirlamadigim Ekrem Memnun’a isin teslim edilmesi de hata.Son yillardaki Cem Akdag’dan beri butun koclarimiza baktigimizda hepsi Ekrem Hoca’dan erkek basketbolu konusunda daha tecrubeli ve versatil koclardi.Bahsetmek istedigim buydu aslinda.

Yok sana katiliyorum kesinlikle.Seneye bu takimdan yerliler disinda kimseyi tutamayiz zaten.Ama herhangi bir yapi icinde benim erkek basketbolda hic bir sekilde hatirlamadigim Ekrem Memnun’a isin teslim edilmesi de hata.Son yillardaki Cem Akdag’dan beri butun koclarimiza baktigimizda hepsi Ekrem Hoca’dan erkek basketbolu konusunda daha tecrubeli ve versatil koclardi.Bahsetmek istedigim buydu aslinda.

Ona katılıyorum. Mağlubiyetten çok deplasmandaki silik oyunumuz problem bence de. Yani Burak Gören stili bir baltalama olmadıkça bu takım sene başından bugüne aynısını oynardı. Hoca henüz takımın üzerine koyamadı. İç sahada bir karakter koyuyoruz ama bize fazlası lazım.

Arkadaşlar , takım bu sezon yeni kuruldu . Beklentiyi çok yüksek tutmamak lazım. Tabi görünen eksikler var , Kravish gibi pota altı gibi.
Ama biraz sabır ve yönetime zaman verelim.

Çember savunan 5 numara olmadığı müddetçe istikrarlı bir takım olamayız. Ertuğrul Erdoğan'ın ilk 2 sezonu bu şubenin son 5 yılındaki en güzel zamanlardı, ona rağmen pivotumuz oyunu sadece rakip potada oynayabildiği için bir sonraki aşamayı hiç geçemeyen bir takımdık. Alperen geçen yıl BJK'yi tek başına taşıdı, Fener'den 10 oyuncu çıkartın hiçbiri bir Vesely'nin eksikliği kadar hissedilmez, Kaba tek başına Antep'i taşıyor resmen, biz de 5 yabancı ve guarddan az ribaund alan 5 numarayla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz işte. Soran olursa sponsor bulduk dersiniz.

Arkadaşlar , takım bu sezon yeni kuruldu . Beklentiyi çok yüksek tutmamak lazım. Tabi görünen eksikler var , Kravish gibi pota altı gibi.
Ama biraz sabır ve yönetime zaman verelim.

Abi problem bu zaten. Hiçbir zaman bu takım istikrarı olmayacak. 3 gidecek 5 gidecek. Euroleague döneminde bile çok az oyuncu 2. seneyi çıkarabiliyordu takımda. O yüzden eksiği gördün mü anında müdahale etmen lazım ki biz bunu sene başında diyorduk tek 5 numarayla bu iş olmaz diye.

Abi problem bu zaten. Hiçbir zaman bu takım istikrarı olmayacak. 3 gidecek 5 gidecek. Euroleague döneminde bile çok az oyuncu 2. seneyi çıkarabiliyordu takımda. O yüzden eksiği gördün mü anında müdahale etmen lazım ki biz bunu sene başında diyorduk tek 5 numarayla bu iş olmaz diye.
Kesinlikle haklısın , bayan takımı içinde aynı eksikler baştan görünüyor. Ama malum pandemi , kur derken gelinen ekonomik durum bu.
Zaten yönetimlerin yapması gereken ana konular başlıca. Doğru insanları takımın başına getirerek doğru kadro kurulmasına destek olmak. Mevcut bütçeyi doğru yönetmek ve gerek sponsorluk , gerek diğer girdileri yükseltecek aksiyonlar almak ve gider kalemlerini verimli yöneterek minimize etmek olarak sıralayabiliriz.
Bu yönetim bunu yapabilecek mi bekleyip görelim daha mantıklı geliyor bana.

Hocam yabancılarla uzun süreli sözleşme yapabilmek için ya çok sağlam bütçe olacak ya da uzun süreli sponsorluk anlaşmaları yapılacak. Bizim hiçbir zaman böyle bir durumumuz olmadı ki her sene başı rekor sponsorluk anlaşmaları yapılacak diye yola çıkıldı ve hep son güne kaldı anlaşmalar. Bizim için en iyi yol şirketleşmek, yoksa istikrar hayal.

Hocam yabancılarla uzun süreli sözleşme yapabilmek için ya çok sağlam bütçe olacak ya da uzun süreli sponsorluk anlaşmaları yapılacak. Bizim hiçbir zaman böyle bir durumumuz olmadı ki her sene başı rekor sponsorluk anlaşmaları yapılacak diye yola çıkıldı ve hep son güne kaldı anlaşmalar. Bizim için en iyi yol şirketleşmek, yoksa istikrar hayal.

Şirketleşmek de çok bir şeyi değiştirmez. Basketbolun iklimi bu maalesef. Kur böyle çıldırdıkça çok da hareket alanımız olmayacak ama onu da yönetenler düşünecek. Şimdi ayrıca siyasi bir tartışma açmak istemiyorum ama mevcut yönetimimiz kişisel olarak mevcut iktidarın siyasi yönetimini beğeniyor ve kendi çizgileri de o yönde. Demek ki ortada bir basketbol takımı oluşturmaya engel yok. Kaldı ki Karşıyaka bile iki tane oyuncu getirebiliyorsa Galatasaray'ın getirememe gibi bir durumu olamaz. Ek olarak zaten bu takımı NEF kurdu ve maaliyeti üstlendi. Geçen sene Galatasaray yönetimi, sponsorsuz bir şekilde 3 milyon civarında para harcadı.

Her yönetim, kendisinden önceki yönetimi amatör branşları ihmal etmekle suçluyor ama göreve geldiklerinde ise hiç söylediklerini yapmıyorlar. Demek ki burda bir tezatlık var.

Kur konusu ayrı rezalet tabii ki apayrı bir mevzu ve sadece bize özel değil.

Yönetime gelince; yönetimi savunuyormuşum gibi anlaşılmasın. Bana göre Özbek ya da Cengiz yönetimlerinden tek farkı bence biraz daha takımın yanında poz kesip en azından takımı sahiplenerek taraftarın ilgisini çekmek. Yoksa bu güne kadar yaptıklarına bakılırsa, ne 5 takviyesi gelecek ne de büyük sponsorluklar. Bu yüzden bizim için çözümün şirketleşmek olduğunu öne sürdüm. Maliyetleri NEF üstlense de anahtarları almadan musluğu daha fazla açmaz.

Öte yandan, örnek verdiğiniz Karşıyaka da Pınar sayesinde yürümüyor mu?

En son Koray Mincinozlu koç iken yanlış hatırlamıyorsam Ekrem Memnun da Darüşşafaka koçuydu. Ondan önce Efeste de 9-10 maçlık bir başantrenörlük serüveni var.
Ekrem Hocayı severim ama takıma net bir katkısı olduğunu düşünmüyorum. Takım bir şeyler oynuyor Ekrem Memnun'da onları rahat ettirmeye çalışıyor onlara abilik yapıyor gibi bir tablo var sahada.

En son Koray Mincinozlu koç iken yanlış hatırlamıyorsam Ekrem Memnun da Darüşşafaka koçuydu. Ondan önce Efeste de 9-10 maçlık bir başantrenörlük serüveni var.
Ekrem Hocayı severim ama takıma net bir katkısı olduğunu düşünmüyorum. Takım bir şeyler oynuyor Ekrem Memnun'da onları rahat ettirmeye çalışıyor onlara abilik yapıyor gibi bir tablo var sahada.
Kesinlikle ben de seviyorum Ekrem Hoca’yi.Sonucta kadin basketbolumuzda yaptiklarini hic bir zaman unutamam.

Öte yandan, örnek verdiğiniz Karşıyaka da Pınar sayesinde yürümüyor mu?

Evet ama yapılabilecek minör hamleleri yapabilmek için bence ekstra bir şeye ihtiyaç yok. Şubenin şirketleşmesi, salon vs. bunlar her zaman çözülmesi gereken konular ama bunlar yapılamadığı takdirde yönetim üzerinde çok büyük baskı unsuru oluşturmuyor. En azından sezon başında verilen vaatlere paralel yolda bir şeyler görmek istiyor insan. Bir uzun oyuncu almanın, bu kadar taşları yerinden oynatacak bir iş olmadığını düşünüyorum.

Hocanın takıma henüz istenilen, somut şeyler katmadığını düşünüyorum ben de ama oyuncuları sahada özgür bırakıp birbirinin ayağına basmayacak şekilde yönlendirmek de bence bir tür coachingdir. Ataman da oyunun temelini guardlarının özgürlüğü üzerinden kuruyor. Bu da bir çeşit stratejidir.

Şu an deplasmanda oynadığımız maçları tam da oynamamız gerektiği gibi oynuyormuş gibi görünüyoruz ancak rotasyonu iyi ayarlayamadığımız ve dar bir kadroyla oynadığımız için maç sonlarına yorgun girerek gerekli olan hamleyi yapamıyoruz. Buna ek olarak tempo seven ve +80 civarı sayılar olduğunda rahatlayan bir takım olduğumuzdan dolayı, düşük tempoda giden maçlarda kilit oyuncularımız oyuna giremiyor.

Ekrem Hoca BCL'de deplasmanda kazanıyor ancak bunu lige de yaymak gerekiyor. Yine de tek başına bunu kıstas etmek ne kadar doğru olur tartışılır. Eurocup kazandığımız sezon neredeyse hiç deplasman maçı kazanamamış, bazı maçları ikinci çeyrekte bırakmıştık. Yine çoğu kişi dış atış ve McCollum'un çizgiye gelmesi dışında hiç silahımız yok eleştirisi yapıyordu-ki bir ölçüde doğruydu da- ama ligde kadronun dar oluşundan dolayı çok iş yapamasak da Eurocup bizim olmuştu. Şimdi o günkünün yarısı kadar bile olmayan bir bütçeyle oynuyoruz ve baştaki koç da üç yıldır değil 8-9 aydır burada. Devraldığı takım da öyle normal sezon lideri değil düşme potasının üzerine zor çıkmış bir takım.

KSK yabancıları iyi bir takım ama bu maç özelinde fark yaratan yerlileri oldu. Eleştireceksek Ekrem Hoca'nın yerlilerden yeterli katkı alamayışını eleştirmek gerekir diye düşünüyorum ama yerli transferinde sona kalışımız, eldekileri bile tutamayışımız geliyor aklıma...