Ekrem Memnun

FT’nin kovulması gerekiyordu, kovuldu. Ekrem Hoca’nın FT gibi lobisi yok tabii, ne arkasında troll ordusu var, ne maaşlı gazetecileri var istediği haberi yaptırabilsin. Kendini yönetimlerden büyük görecek kadar egoist biri de değil. Kaos çıkartacak, skandallara karışacak, tehdit edecek bir karaktere de sahip değil. Galatasaray’a en çok yakıştırdığım kişilerdendir her şeyiyle.

Bence de daha iyisini yapabilirdi. Şimdiye kadar ki performansına çok kötü diyemeyiz lâkin çok iyi de denemez. Özellikle hedef maçlarda benim beklentilerimin altında kaldı. Kadın takımlarındaki dominantlığını, dokunuşlarını pek hissedemedim ben şahsen.

Zaten kendisi yapamayacağını gördüğü an görevi bırakacak kadar erdemlidir. İşler kötü gittiğinde de topu yönetime, oyunculara atmaz. Sorumluluğu üstlenir. Kadın takımına geçmeyi düşünürse bence de daha iyi olabilir. Lâkin eline hak ettiği kadro verilmesi gerek.

Fikir hür, vicdan hür iyi güzel de bunu savunarak , başarısız olduğuna inandığımız her insanı yollayalım yenisi gelsin mantığını düşünce olarak sunarsak ne sonuç elde etmeyi umuyoruz?Kaldı ki başarı çok göreceli bir kavram, sadece sonuç odaklı olmamalı.Son maçlarda kötüyüz evet ama iyi olduğumuz zamanlarda oldu.Yapilan bir spor,mekanik bur iş degil,moral çok önemli.Sen her kötü sonuçta hoca değiştirirsen hiç bir prensip sahibi hoca sana güvenip gelmez.Bu demek değil ki sistematik başarısızlığı kabullenelim ama her ayrılığın bir maliyeti var.Zamanlama ve sonrasını planlana çok önemli. Burada da seçtiğin yöneticiye fırsat taniyacaksin.Ha seçimi zaten baştan yanlış yapmışsam geçmiş olsun

Fikir hür, vicdan hür iyi güzel de bunu savunarak , başarısız olduğuna inandığımız her insanı yollayalım yenisi gelsin mantığını düşünce olarak sunarsak ne sonuç elde etmeyi umuyoruz?Kaldı ki başarı çok göreceli bir kavram, sadece sonuç odaklı olmamalı.Son maçlarda kötüyüz evet ama iyi olduğumuz zamanlarda oldu.Yapilan bir spor,mekanik bur iş degil,moral çok önemli.Sen her kötü sonuçta hoca değiştirirsen hiç bir prensip sahibi hoca sana güvenip gelmez.Bu demek değil ki sistematik başarısızlığı kabullenelim ama her ayrılığın bir maliyeti var.Zamanlama ve sonrasını planlana çok önemli. Burada da seçtiğin yöneticiye fırsat taniyacaksin.Ha seçimi zaten baştan yanlış yapmışsam geçmiş olsun
Yollamak başka bir konu eleştirmek yanlışlarını söylediğimizde anlamsız savunmak yetki gücü elinde olandan ban yemek başka birşey.

Ekrem Memnun Galatasaray Erkek Basketbolunu başarıya taşıyacak bir kapasiteye Basketbol bilgisine sahip değil.

Bu demek değilki Basketboldan anlamıyor tabiiki anlıyor Kadın Basketbolu için yeterli.

Neden Süperligden 2ci Amatöre kadar takım var herkes yeterli olduğu ligde şunu kabullenmek zormu Ekrem Hoca Yetersiz.

2 tür Takım vardır. OYUNCULARIN etkisi olan takımlar Bizim gibi

Koçların takımı...

Obradoviç oynattığı sisteme uymayan verdiği setleri oynamayacında çıldırıyorum.

Ekrem Hocanın elinde olan yok Dee Melo atarsa kazanıyoruz atmazsa geçmiş olsun

Aldığımız Defans molalarının %90da sayı yiyoruz.

Aldığımız ofans molalarının %60da sayı atamıyoruz

Geçen sezon gelmeseydi küme düşecektik, eminim burada yazılan koçlarda riske girip takımın başına geçmezdi.. bu sezon da bütçemiz öyle ciddi bir bütçe değil, yerli piyasasına geç girdiğimiz içinde rotasyonu sağlamlaştıramadık. ben bu sezonu geçiş dönemi görüyorum ve gelecek sezon yerli kalitemizinde arttığında şampiyonluğa oynayacağımızı düşünüyorum.

Ekrem Memnun Galatasaray Erkek Basketbolunu başarıya taşıyacak bir kapasiteye Basketbol bilgisine sahip değil.

Galatasaray Erkek Basketbolu, kendisini başarıya taşıyacak kapasiteye sahip mi ki? Yani ben anlamıyorum. Kendimizi olduğumuzdan büyük göstermenin ne gereği var? Yıllarca ödenmeyen maaşların üstüne 3 kuruş birleştirip 2 milyona takım kurduk. Bütçemizin kaç para zannedildiğini merak etmiyor değilim yavaştan.

Galatasaray Erkek Basketbolu, kendisini başarıya taşıyacak kapasiteye sahip mi ki? Yani ben anlamıyorum. Kendimizi olduğumuzdan büyük göstermenin ne gereği var? Yıllarca ödenmeyen maaşların üstüne 3 kuruş birleştirip 2 milyona takım kurduk. Bütçemizin kaç para zannedildiğini merak etmiyor değilim yavaştan.
Geçen gün kadınlardaki başarı bilgi birikim tecrübe idi şimdi Takım problemli bütçe düşük anlıyorum

Ciddi bir iletişim problemi oluyor bu tarz başlıklarda. Adam bir ton methiye yazıp, kadın basketbolu için daha ihtiyaç olduğunu söylediği halde ''itibarsızlaştırmak, kötülemek'' adı altında tahrik edici cevaplar yazılmış.
Millet olarak ''eleştiri - sevgi'' ayrımını bir türlü yapamadık yüz yıllardır. Furkan'ın Fatih Terim başlığında yazdığı gibi ; birini eleştirmek için 50 tane sevgi sözcüğü yazmak zorunda olmak çok acı bir şey. Ve kimse yazmak zorunda da değil. Ben çok seviyorum ama başkası sadece performans odaklı yorum da yapabilir.
Eleştiri denen şey senin mantığına değil de kalbine dokunuyorsa, sende problem var demektir. Herhangi bir konuda, herhangi biri hakkında duyduğun, okuduğun eleştiriyi sen kalbinle okuyorsan zaten sıkıntı sendedir. Adam ''şu maçlarda başarısız'' diyor ; sanki ''kötü bir insan'' demiş gibi cevaplar veriliyor.
Bütçe olayına gelirsek; elbette çok komik bir bütçe. Galatasaray isminin olduğu yerde bu bütçe küfür gibi. Fakat bu bütçeye rağmen Bost, Melo, DAP, Kerry gibi, belki de 1.kalite oyuncular alındı. Ve zaten bizi üzen de ;yapması mümkünken yapamadıklarımız. Çünkü takım başarı yakalayabilecek bir takım. Ancak dengi olan hiçbir takımı yenemiyor. Sen Ekrem Memnun'a aşık olsan da, tapsan da bu gerçeği değiştirmiyor maalesef.
Başlık olayı beni de rahatsız etti, zira Ekrem Memnun benim için bambaşka biridir. Görünce benim de tadım kaçtı. Fakat yapılan yorumlara mantıksız da diyemiyorum. Zaten kişiliğini kimse tartışamaz bile.

Geçen gün kadınlardaki başarı bilgi birikim tecrübe idi şimdi Takım problemli bütçe düşük anlıyorum

Yani öncelikle size herhangi bir konuda tartıştığınız kişinin, bu konuyla alakalı ne söylediğine bakarak yazmanızı tavsiye ederim. Bütçe düşük, hoca ne yapsın gibi bir cümle kurmadım ki. Yazmak için yazmışsınız. Günün sonunda siz de hoca gitsin diyorsunuz ben de diyorum. Anlamsız argümanlar yaratıyorsunuz kafanızda. Siz Ekrem Memnun galatasaray gibi bir takımı yönetemez diyorsunuz, ben de Galatasaray kim ki diyorum. Konuştuğumuz şey tamamen farklı.

Bu işler etki-tepki ile ilerler. Güzel eleştiri yapıldığında ben kimseye ''sen nasıl olur da eleştirirsin'' diye hortlak demedim, ya da hakarette bulunmadım. Kim böyle dediyse onunla probleminizi çözebilirsiniz.

Terim dediğinizi insan milyonlarca Gs'li için ikonik bir karakter. Evet sevmeyebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz. Ancak bunları bana göre hocaya saygısızlık yapmadan ifade etmelisiniz.

Terim başlığında neleeeerrr neleerrrr denildiğini sen de benim kadar biliyorsundur. Şimdi sana soruyorum. Şu başlığın açılması mı daha büyük hakaret yoksa Terim başlığında denilenler mi? Ya da birçok Gs'linin sevinçlerinin çoğuna imza atan Terim'e söylenenler mi üzücü yoksa şu başlığın açılması mı?

Yada Erdal konu başlığı açmayıp aynı eleştirileri hatta daha sert ifadelerle Memnun başlığına yazsa normal mi karşılayacaktın yazılanları? Sorun sadece ekstra başlık açılması mı?

Ben kendi fikrimi söyleyeyim E.Memnun da F. Terim de ciddi hatalar ve eleştiriye sebep olacak icraatlar yapmışlardır. Ancak ikisi de GS'ye verdikleriyle bu şekilde eleştiriyi hakketmemişlerdir.

Benim itirazım Terim başlığında olanları normalleştirip şöyle bir başlığın açılmasının anormal olarak nitelendirilmesine

Yahu bırakalım ülkece kişileri geçmişte elde ettikleri başarılardan ya da sadece bulundukları mevkiden dolayı saygı duyulup eleştirilemez posizyona koymaya çalışmaktan. Fatih Terim ile kıyaslanıyorsa Ekrem Memnun bu ülkede spor alanında hiç kimse Terim kadar dokunulmaz olmadı. O ne derse doğrudur, kariyeri şöyledir böyledir dendi. Net başarısızlıklarda suç başkalarında arandı. Neredeyse Galatasaray'ın önüne yazıldı! Geçmişte yaptıklarını kimse değiştiremez yerinde duruyor. Onu ağır da eleştirsek geçmişine laf etmiş olmayız. Ama iş bugünün futboluna gelince geçmişle yaşanmıyor. Kendisi, benim geçmişim belli söyleyim böyleyim ama futbolda dün yok diyerek kariyeri üzerinden sitemkar konuşuyordu ya sormak lazım hangi meslekte dün var! İstersen bir şirketi sıfırdan başarıya ulaştıran ekibin en önemli parçası lideri olup büyüt, daha sonra düzene ayak uyduramayıp yerinde sayarsan kimse para keybetme pahasına gözünün yaşına bakmaz. Niye konu spor olunca geçmişleri üzerinden hayatları bıyunca pohpohlanmak zorundalar ki! Takdir edeceksen illa görev vermek zorunda değilsin. Geçmişiyle yine takdir et onurlandır. Üstüne bir de aşırı pohpohlanmadan kaynaklı kibirin içine batmış biri. Böyle olunca ne ben onu Galatasaray'a yakıştırırım ne de insan olarak sever saygı duyarım.

Gelelim Ekrem Memnun'a. Kendisi çizdiği imajla yukarıdaki paragrafta yer alan zatla uzaktan yakından benzerlik kurmayan Galatasaray değerlerine yakışan ve başarılı bir spor adamı. Elbetteki eleştirilebilir şimdi olduğu gibi ama hakaret etmeden. Aynı durum Terim için de geçerli ama kim için değil ki? Kimse kimseye herkese açık bir platformda hakaret edemez. İçinden et, yakın çevrenle konuşurken et ama burası bunun yeri olamaz. Ama dediğim gibi Galatasaray'a başarıyla hizmet ettiği için değil insan olduğu ve kişiliğine saldırıların hak ihlali olması nedeniyle. Biz ülkecek alıştık yabancı antrenör ve oyunculara ya da tecrübesiz ya da pek fazla isim yapmamış teknik görevli ve sporculara sallayıp geri kalana ağam paşam diyerek sus pus olmaya.

Sözün özü herkes istediği kişiyi eleştirebilir hatta belli bir konuda eleştirip belli konularda da övebilir. Sonuçta hiç bir şey siyah ya da beyaz olmamalı. Ancak simsiyah gördüğünüz biri bile olsa hakaret etmeyin ya da bembeyaz gördüğünüz insan bile olsa hakaret içermeyen eleştirilere karşı meydan okumayın. Kimseye biat etmeyip herkesi eleştirme kudretinin bir birey olarak sizde bulunduğunun farkına varın.

Yahu bırakalım ülkece kişileri geçmişte elde ettikleri başarılardan ya da sadece bulundukları mevkiden dolayı saygı duyulup eleştirilemez posizyona koymaya çalışmaktan. Fatih Terim ile kıyaslanıyorsa Ekrem Memnun bu ülkede spor alanında hiç kimse Terim kadar dokunulmaz olmadı. O ne derse doğrudur, kariyeri şöyledir böyledir dendi. Net başarısızlıklarda suç başkalarında arandı. Neredeyse Galatasaray'ın önüne yazıldı! Geçmişte yaptıklarını kimse değiştiremez yerinde duruyor. Onu ağır da eleştirsek geçmişine laf etmiş olmayız. Ama iş bugünün futboluna gelince geçmişle yaşanmıyor. Kendisi, benim geçmişim belli söyleyim böyleyim ama futbolda dün yok diyerek kariyeri üzerinden sitemkar konuşuyordu ya sormak lazım hangi meslekte dün var! İstersen bir şirketi sıfırdan başarıya ulaştıran ekibin en önemli parçası lideri olup büyüt, daha sonra düzene ayak uyduramayıp yerinde sayarsan kimse para keybetme pahasına gözünün yaşına bakmaz. Niye konu spor olunca geçmişleri üzerinden hayatları bıyunca pohpohlanmak zorundalar ki! Takdir edeceksen illa görev vermek zorunda değilsin. Geçmişiyle yine takdir et onurlandır. Üstüne bir de aşırı pohpohlanmadan kaynaklı kibirin içine batmış biri. Böyle olunca ne ben onu Galatasaray'a yakıştırırım ne de insan olarak sever saygı duyarım.

Gelelim Ekrem Memnun'a. Kendisi çizdiği imajla yukarıdaki paragrafta yer alan zatla uzaktan yakından benzerlik kurmayan Galatasaray değerlerine yakışan ve başarılı bir spor adamı. Elbetteki eleştirilebilir şimdi olduğu gibi ama hakaret etmeden. Aynı durum Terim için de geçerli ama kim için değil ki? Kimse kimseye herkese açık bir platformda hakaret edemez. İçinden et, yakın çevrenle konuşurken et ama burası bunun yeri olamaz. Ama dediğim gibi Galatasaray'a başarıyla hizmet ettiği için değil insan olduğu ve kişiliğine saldırıların hak ihlali olması nedeniyle. Biz ülkecek alıştık yabancı antrenör ve oyunculara ya da tecrübesiz ya da pek fazla isim yapmamış teknik görevli ve sporculara sallayıp geri kalana ağam paşam diyerek sus pus olmaya.

Sözün özü herkes istediği kişiyi eleştirebilir hatta belli bir konuda eleştirip belli konularda da övebilir. Sonuçta hiç bir şey siyah ya da beyaz olmamalı. Ancak simsiyah gördüğünüz biri bile olsa hakaret etmeyin ya da bembeyaz gördüğünüz insan bile olsa hakaret içermeyen eleştirilere karşı meydan okumayın. Kimseye biat etmeyip herkesi eleştirme kudretinin bir birey olarak sizde bulunduğunun farkına varın.

Sayfalarca gerek Terim başlığında gerekse bu başlıkta Galatasaray değerlerini sevmeseniz de, beğenmesiniz de saygı çerçevesinde eleştirmelisiniz yazan benim zaten.

Sen, belli sebeplerden Terim'e saygı duymamayı kendine hak görüyorsan bir başkası da farklı sebeplerden Memnun'a saygı duymamayı kendine hak görür. Mesela Memnun isterse dünyanın en iyi insanı olsun, kadın takımı antrenörünün erkek takımını çalıştırmasına saygı duymuyorum diyebilir birisi

Nerede gördünüz benim Terim eleştirilemez yazdığımı? Ama eleştirileri yazarken üsluba dikkat edilmeli. Terim başlığında ileri geri tonla mesajı hak gören, burada Memnun'a benzer üslupta yazılar yazıldığında ''Nasıl olur da Memnun hakkında böyle yazabilirsin'' diyememeli

Son düzenleme:
Başarısızlık eleştirilir,Terim ise Terim,Ekrem Memnun ise Ekrem Memnun.

Fakat Ekrem Memnun'un geçen sezon ortası takımı ligde tutması için geldiği unutulmamalı.Geçen sezon kendisinden isteneni yapmış ve başarılı olmuştur.

Bu sezon ise denk takımlara karşı mağlubiyetler almıştır.Ekrem Memnun sanki 3 yıldır takımın başında ve başarısız gibi algı oluşturmasak daha güzel olacak.

Başarı kıstası yarım sezonda netleştiriliyorsa biz şube olarak zaten düşük bütçe ile mücadele ediyorken ve bunun sıkıntısını yaşıyorken,hepten bitmişiz demektir.

Başarısızlık eleştirilir,Terim ise Terim,Ekrem Memnun ise Ekrem Memnun.

Fakat Ekrem Memnun'un geçen sezon ortası takımı ligde tutması için geldiği unutulmamalı.Geçen sezon kendisinden isteneni yapmış ve başarılı olmuştur.

Bu sezon ise denk takımlara karşı mağlubiyetler almıştır.Ekrem Memnun sanki 3 yıldır takımın başında ve başarısız gibi algı oluşturmasak daha güzel olacak.

Başarı kıstası yarım sezonda netleştiriliyorsa biz şube olarak zaten düşük bütçe ile mücadele ediyorken ve bunun sıkıntısını yaşıyorken,hepten bitmişiz demektir.

Açıkçası benim derdim başından beri kimin eleştiriyi hakkedip kimin hakketmediği ile ilgili değil, eleştirilirken kullanılan kelimelerle ve eleştiri tarzıyla ilgili. Derdim, Terim'e tonlarca mesajı hak görüp, konu Memnun olunca ''Ama o Galatasaray değeri, bu şekilde yazamazsınız'' diyenlerle ilgili.

Ama illa kimin ne kadar eleştiriyi hakkedeceğine değinecek olursam, 8 şampiyonluk ve ülke tarihinin en büyük başarılarını almış birisinin benim gözümde 3 yıl kredisi vardır.
Ancak 52 yaşında ve şu an çalıştığı branşta baş antrenör olarak neredeyse hiç tecrübesi olmayan birisine değil yarım sezon 3 hafta bile süre vermem. Bu da benim yaklaşımım