Engelsiz Aslanlar (2016-2017 Sezonu)

Bu sene en büyük avantaj play-off oynanacak olması. Hoca da bahsetmişken, Fifi'nin sakatlığı gerçekten çok talihsiz oldu. Size olarak zaten ezilecekken, Fifi'nin yokluğu daha da sıkıntılı. En önemli avantajımız ball handlingi iyi 3-4 oyuncuyu aynı anda oynatabilecek olmak. Takımın bu sezon her zamankinden daha fazla desteğe ihtiyacı var. İlk maçımız hafta sonu İzmir BŞB ile. Oldukça iyi maç olacaktır.
 
Öyle bir beklenti olması ne yazık ki hem gerçekçi değil, hem de takıma haksızlık. Fifi'nin dönüşü ile birlikte takıma iyi bir uzun daha alınması gerekir ki mevcut koşullarda pek mümkün değil. Beklentiyi minimumda tutup, takımı desteklemekte fayda var. Bugünler elbette geçecek.
 
İlk maçta deplasmanda İzmir BŞB'yi, hafta sonu da evimizdeki ilk maçta Melikgazi Belediyesi'ni mağlup ederek averaj ile liderliğe yükseldik.

Üçüncü hafta deplasmanda ligin yeni takımı Büyükşehir Gaziantep ile karşılaşacağız.
 
Gaziantep'i 64-43 mağlup ettik ve namağlup yolumuza devam ediyoruz. 4. hafta maçında 19 Kasım saat 15:00'da Yalova OSK ile Ahmet Cömert'te karşılaşacağız.
 
Ferit ve Özgür'ü bjk forması ile görmek çok üzücü. Bu takımı bu hale getiren beceriksiz ve basiretsiz yönetime selamlar...
 
Hüsran olarak görmeyin lütfen. Tekerlekli sandalye basketbolda bence önemli olan 3 kriter var:

1) Sandalye hakimiyeti
2) Size
3) Kadro derinliği

Kadro derinliği sezon başarınızı belirler. Özellikle Şampiyonlar Ligi gibi 3 güne sıkıştırılmış turnuvalarda takımı diri tutmak adına önemlidir. Sandalye hakimiyeti biraz da yetenek ile ilintili. Özellikle ikili oyun kabiliyetinizi artırır ve sayıya kolay gitmenizi sağlar. Örneğin Özgür bu konuda muazzam bir doğal yetiye sahip. Sandalye hakimiyetiniz takım olarak ne kadar iyiyse, saha içi yerleşiminiz ve alan paylaşımınız o kadar iyi oluyor. Bu size özellikle savunmada ciddi avantaj sağlar ki Beşiktaş'tan 53 sayı yemiş olmak bizim sorunumuzun aslında sandalye hakimiyeti ve saha içi yerleşimi ile alakalı olmadığını gösteriyor.

Peki bizde sorun neydi?

Bence en temel sıkıntımız size. Kadrodaki oyuncularımızın boyutu ne yazık ki ligdeki çoğu takıma kıyasla geride. Bu neden bir sorun? Koşarak basketbolda bile malum takımın Vesely, Udoh, Datome, Bogdanovic ve Sloukas gibi yetenek ve sizeı bir arada barındıran beş ile geçen sezon neler yapabildiğini gördük. Düşünün, koşarak basketbolda atletik yetiler bu farkı kapatmaya müsaitken belli noktalarda malum takım karşısında zor duruma düşmelerine neden oldu. Şimdi tekerlekli sandalye basketbolunu düşünün. Savunmada tam saha pres yapmayan bir takım bile yarı sahasında iyi oturur, alan paylaşımında sorun yaşamazsa sayı üretmekte zorlanırsınız. Buna bir de size olarak daha aşağıda olduğunuzu ekleyin... Boyalı alan oyunları ya da baseline şutları sizin için bir opsiyon olmaktan neredeyse çıkar. Rakip takım sizi isabet oranı görece daha düşük atışlara zorlar ve neticesinde sayı üretemezsiniz. Üzerine, bir de kalıplı sayılabilecek iki İranlı oyuncumuzun yetenek anlamında belli seviyede olmaması bizi top kayıplarına, başarısız atışların artmasına sürüklüyor. Bülent, Mustafa ve Robin oldukça yetenekli olmalarına rağmen Fifi'nin eksikliği ne yazık ki bizi tamamlayamıyor. Üzerine bir de size açısından en iyi adamımız Akın Celal TBESF tarafından lisans iptali ile karşı karşıya kaldı. Sonuç? Kısıtlı hücum çeşitliliği ve sayı üretememe.

İki? Yetenek anlamında eş değer olmasa bile size anlamında bizden avantajlı olan bir takım bize iyi tam saha pres yaparsa kilitleniriz. Bülent ve Robin kısmi olarak daha rahat hareket ederler ama bize yetmez. Mustafa, İsmail ve Fikri baskıdan çabuk kurtulamayabilirler. Özellikle ön alanda çizgiye doğru yapılacak ikili sıkıştırmalarda yapacağımız top kaybı oranı artar. Uzun süre sonra ilk defa Beşiktaş maçını kaçırdım ancak tahminim bu senaryo ile karşılaştığımız yönünde. Burada iyi ve hızlı top paylaşımı tek çıkarımız ama yapabildik mi? Ne kadar etkili yapabiliyoruz?

Günün sonunda baktığınızda Beşiktaş bizden yetenek anlamında da (En azından kadro derinliği açısından), size anlamında da bir tık yukarıda. Fifi döndüğünde yetenek kısmını ziyadesiyle kapatabiliriz. Bize en azından ikili oyun sonucunda baseline şut opsiyonu sunacaktır. Pota altında daha rahat sayı üretebilecek hale geleceğiz. Ball handling konusunda da bir üst seviyede oluruz. Puan hesaplaması yapmadım ama Mustafa, Robin, Fifi, İsmail, Bülent (puanı aşıyorsak Fikri) beşi bize ciddi avantaj ve stamina gerektiren turnuvalarda değil ama günlük maçlarda uzun süreli bir arada tutarak avantaj sağlayacaktır. Bu yüzden Fifi gelene kadar ilk 4'ün üst yarısında yer almak önemli bizim için. Bu da Karabuk ve Elik Av. Bürosu Engelli Yıldızlar karşısında kazanılacak galibiyetlerden geçiyor. Daha sonra play-offlarda hesabı kesebiliriz. Tabi tüm bu ihtimaller Fifi'nin sakatlıktan eskisi gibi dönmesinden geçiyor. Kendisi bizi epeyce özledi, biz de Fifi'yi...

Tüm bu eksikler neden oluştu konusunu sezon sonunda konuşuyor oluruz.
 
hımm mete sarı sakat akın celal gürelde lisansı iptal demekki geçen seneye gore tek değişiklik 1 oyuncunun fazla olması galiba mete sarı bu sezon olmadığına göre ve de transferde yapılmayacagına göre takımımız bu sene tahmini ligi üçüncü final etebınıda tahmini ikinci sırada bitirir gibi görünüyor
 
Bir değişiklik oldu mu bilmiyorum ama Fifi'nin ligin ikinci yarısında oynamasını bekliyorum. Ocak ayı sonuna kadar yok. En azından son bilgim o yönde. Tabi ne kadar sağlıklı döneceği önemli.

Ödeme problemi elbet vardır. Galatasaray'da ödeme problemi olmadan olmaz. Sponsorluk anlaşması imzalandığı için daha önceleri gibi büyük bir ödeme sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum ama belli olmaz.

Transfer işi yaş. Sene sonuna kadar bu kadroyla devam.
 
Akşam detay yazmaya çalışırım ancak kısaca 2 koltuk ve 3 aday var bizimle birlikte. Porto Torres ve Hamburg maçlarını iki ayrı gün oynuyor olmak avantaj. Porto Torres'in ev sahibi olması ise büyük dezavantaj.

Porto Torres'te eski dost Matt Scott var ve takımın her şeyi diyebiliriz. Resmen bir canavar gibi oynuyor bu sezon. İtalya Ligi'nde 11 maç sonunda yenilgisiz liderler.

Hamburg'da ise İngilizlerin önemli yeteneklerinden Gaz Choudry, ABD'nin paralimpik altın alan takımından Jake Williams ve Japon milli takımının üç önemli oyuncusu bulunuyor. Size olarak bizden çok çok avantajlılar. Fujimoto başa bela olacaktır.

Diğer iki takımın zorluk çıkarabileceğini sanmıyorum. (FGN Valladolid ve Le Cannet) Porto Torres maçı ile başlamak hem önemli, hem de kritik. Üç aday birbirini yenebileceği için, yeniliyor olsak bile farkı minimumda tutmak lazım. (Acı tecrübelerimiz var.) Fifi, Türk ismiyle Mete Sarı, idmanlara başladı ama takımla değil diye biliyorum. Son durum ve kısa değerlendirme olsun. Akşam vakit bulursam takım takım, oyuncu oyuncu konuşuruz.
 
Ligde daha sezon ortasındayız 3 mağlubiyetimiz var. Bir zamanlar namağlup 3 kupa alan takım şimdi nerelerde... Eserinizle gurur duyun yönetemeyen yöneticiler.
 
Ne yazık ki IWBF Champions Cup çeyrek finaline kalamadık. İlk maçta ev sahibi Porto Torres'i yenmemize rağmen, Hamburg'a istenenden fazla skorla mağlup olunca grupta 3. sırayı aldık ve Andre Vergauwen Kupası'nda mücadele etme hakkı kazandık. 2006/07 sezonundan sonra kupaya ikinci katılımımızda bu seferki derecemiz Fifi'nin turnuvada oynayıp, oynayamayacağı ile doğrudan ilintili olacak gibi.

28-30 Nisan 2017 tarihleri arasında Fransa'nın Toulouse, İspanya'nın BSR Amiab Albacete ve İngiltere'nin Oldham Owls takımlarıyla A Grubu'nda mücadele edecek. (Normal grup dağılımına göre Kardemir Karabükspor ile eşleşmemiz gerekirken aynı ülke takımlarını grup mücadelelerinde farklı gruplara atmak istedikleri için kendilerini B Grubu'na aldılar. Bizim grubumuza da Oldham Owls ekibi geldi.) Yanlış bilmiyorsam Toulouse ekibi aynı zamanda turnuvaya ev sahipliği de yapacak. Şampiyonluk yolundaki en önemli rakibimiz ise B Grubu'nda yer alan İtalyan DECO Amicacci Giulianova. Euroleague 1 elemeleri C Grubu'nda IWBF Çeyrek Finalleri'ne çıkmayı ikili averaj ile kaybeden İtalyan ekibinin iyi bir kadrosu var.

Ligde ise 3 mağlubiyet ve şu anki 3.lük bir şey ifade etmiyor. Ligde ilk 4 sırayı alan ekipler daha sonra play-offta mücadele edecekler. Bu bağlamda en azından 3. sıradaki yerimizi koruyor olmak önemli. Filipski'nin play-offlarda oynaması bekliyor. Kadromuza katılan iki Türk oyuncu Can Polat Çolak ve Mehmet Arpak ile birlikte kadro derinliğimizin de oluştuğunu düşünürsek, şampiyonluk için şansımızın azımsanmayacak ölçüde olduğunu belirtmek isterim.

Gönül, eski yatırımla gelen güzel başarıların tekrarını istese de son iki sezondur ciddi sıkıntılarla, yürekten mücadele eden bir ekip izliyoruz. Galatasaray'ın gerçek ruhunun ne olduğunu kendileri bize her defasında izletiyor. Her branşta olduğu gibi burada da malum yapının engeline takılıyoruz. Galatasaray'da başarı cezasız kalmıyor.

Bizim elimizden de dilimiz döndüğünce, vaktimiz yettiğince yazıp çizmekten başka bir şey gelmiyor.
 

Üst