Erden Timur

Haldun Üstünel Galatasaray'ın başına gelmiş en kötü yöneticilerdendi.
Bence çok iyiydi hatta şu anda Erden Timur'da gördüğüm de benzer bir ışık.
Zira Erden Timur da örnek aldığı kişinin o olduğunu söylemişti.
O dönemlerde Galatasaray bu kadar büyük bir kulüp değildi. o dönemde öyle isimli oyuncuları getirmek Rijkaard gibi bir hocayı getirmek çok önemli işlerdi. Tutar tutmaz bundan bağımsız konuşuyorum. Erden Timur'la ilgili söylediklerim de bu şekilde yoksa bu transferler arasında istenilen performansı veremeyenler de olacaktır.

Fakat bu iş vizyon meselesi ve vizyonu da önce Haldun Üstünel ile sonra Ünal Aysal ile en son da Erden Timur ile benim hatırladığım 3-4 kez koydu Galatasaray daha fazla değil..

Bence çok iyiydi hatta şu anda Erden Timur'da gördüğüm de benzer bir ışık.
Zira Erden Timur da örnek aldığı kişinin o olduğunu söylemişti.
O dönemlerde Galatasaray bu kadar büyük bir kulüp değildi. o dönemde öyle isimli oyuncuları getirmek Rijkaard gibi bir hocayı getirmek çok önemli işlerdi. Tutar tutmaz bundan bağımsız konuşuyorum. Erden Timur'la ilgili söylediklerim de bu şekilde yoksa bu transferler arasında istenilen performansı veremeyenler de olacaktır.

Fakat bu iş vizyon meselesi ve vizyonu da önce Haldun Üstünel ile sonra Ünal Aysal ile en son da Erden Timur ile benim hatırladığım 3-4 kez koydu Galatasaray daha fazla değil..
Haldun Üstünele bir insan nasil kötü der anlamak güc. Alta yaptigi transferleri birakiyorum. O zamana göre cok büyük transferlerdi heleki Kewell, Abdul Kader Keita felan hatirlayanlar bilir :)

Linderoth, Lincoln, Fernando Meira, Milan Baros, Kader Keita, Elano, Harry Kewell, Shabani Nonda, Lucas Neill, Jo Alves, Giovanni Dos Santos,

Kisa sürede görev aldi bu oyunculari getirdi

Haldun Üstünel llk gençlik yıllarımın efsanesidir,hem karizmasıyla hem transfer şovlarıyla o dönem hayrandım kendisine,o zamanlar transferler gecenin bir yarısı açıklanırdı,güzel günlerdi,o yaşlarda insan yıldız transferi yapana tapıyor,şimdi daha farkli bakıyorum.

Haldun Ustunel hücum hattından bir topçu eksiltip fazladan bir iki tane stoper çözmüş olsa şuan cebimizde +1 UEFA kupası vardı. Üstünel'e basarisiz-kotu demek büyük haksızlık. Meira'yı gönderme konusunda kendisinin imzası varsa belki orda eleştirilir onun dışında kusursuz bir yöneticisi.
Schalke başkanını Lincoln'u 6 milyona satmaya ikna edip ertesi gün o başkana hayatı sorgulatan ve "ben ne yaptım?" dedirten birisi kendisi. keşke hali vakti sıhhati yerinde olsaydı da onu da mevcut yönetimin içinde aktif bir şekilde çalışırken gorseydik.

Haldun Üstünel çok iyi Galatasaray'lıydı bence sevabı da çoktur, o topçuların ne hype ile geldikleri dün gibi aklımızda. Kimse Jo, Elano, Dos Santos alınmasın demedi neticede o zamanlarda. Keza Rijkaard da alınmasın diyen hatırlamıyorum. Bugüne göre değerlendirmemek lazım. O zaman büyük işlerdi. Evet ön tarafın kalitesine göre Barış, Ayhan, Mustafa gibi bir orta saha ile oynamak, 09-10 sezonu malum Eskişehir deplasmanı ile şampiyonluk yarışından koparılmamız gibi etkenler de var. Tek falso Meira'nın satılması (Yerine kimsenin alınmaması). Zira sonraki sezon Adnan Sezgin'in daha aktif bir konuma geçmesiyle Ali Sami Yen'e veda ettiğimiz yılda tarihin en kötü Galatasaray'larından birini görmek. Adnan Polat'ın da temel başarısızlığın sırrı Adnan Sezgin'e fazla güvenmesiydi bence.

Efsane olarak görülmesini normal karşılıyorum bu arada, Mehmet Cansun - Özhan Canaydın dönemlerinden itibaren, "etiketli futbolcu" kısmında zayıf kalmıştık. No-name gelip çok iz bırakan oyuncular oldu bu dönemde. Rakiplerimiz Deivid, Lugano, Anelka'lar indirirken özellikle.. Üstünel o dönem bu havayı bize çevirdi. Tabi biraz etikette kaldı iş ama o da kimbilir.. Bence o sezonlara dair en büyük kırılma noktası sakat Kewell'in tutulup, Nonda'nın gönderilmesiydi ki Jo da patlayınca bir anda forvetsiz kalmıştık.

Ama gelgelelim, efsane yönetici statüsünde midir.. bence değil.

Reis İcardi ayarında 2-3 Yıldız daha alacağız dedi ve sinyali verdi.Bu sene belkide Avrupa şampiyonu oluruz diyerek mesajı verdi. O ayarda kadro kuracak ve ben artık kim gelse şaşırmam. En son bu tarz fırtınayı Ünal Aysal yaratmıştı ama bu fırtına sanki bambaşka geliyor. Bişeyler deneyecek Erden Reis hazırlıklı olalım.

Haldun Ustunel cok iyi bir Galatasaraylidir fakat transfer konusunda gunumuzdeki karsiligi Cenk Ergun’dur.Transfer konusunda diyorum yanlis anlasilmasin.

Haldun Üstünel kadro mühendisliği ve hoca tercihleri dışında oldukça başarılı bir idareciydi. Baros dışındaki transferleri gayet başarılı olsa da getirdiği futbolcuların aynı anda oynayamaması sebebiyle hep sorunlu takımlar kurulmuştu. Çoğu kişinin aksine Rijkaard ve Baros transferlerini hatalı bulan biri olarak diğerleri gayet yerindeydi diye düşünüyorum. Umarım Servet Çetin'i o getirmiş olan kişi o değildir :)

Bir de o transferlerin maliyeti var ki o konuya girmek istemiyorum.

Haldun Üstünel kadro mühendisliği ve hoca tercihleri dışında oldukça başarılı bir idareciydi. Baros dışındaki transferleri gayet başarılı olsa da getirdiği futbolcuların aynı anda oynayamaması sebebiyle hep sorunlu takımlar kurulmuştu. Çoğu kişinin aksine Rijkaard ve Baros transferlerini hatalı bulan biri olarak diğerleri gayet yerindeydi diye düşünüyorum. Umarım Servet Çetin'i o getirmiş olan kişi o değildir :)

Bir de o transferlerin maliyeti var ki o konuya girmek istemiyorum.

Baros neden başarısızdı ki. 5 milyon euro'ya aldık o dönem galiba ve gol kralı oldu ilk yılında

Baros neden başarısızdı ki. 5 milyon euro'ya aldık o dönem galiba ve gol kralı oldu ilk yılında

Çünkü yanında Jan Koller, Emile Heskey gibi oyuncular olmadığında işe yarayan bir oyuncu değildi. Hiçbir zaman iyi bir oyuncu olmamasının yanı sıra pivot santrfor oynayamaması sebebiyle Kewell-Lincoln-Arda üçlüsünün efektif olmasını da engelledi. Öncesinde ölüsü yeten Nonda ve sonrasında Elmander ile şampiyon olmuştuk. O sezon mesela John Carew filan bizde olsaydı açık ara şampiyon olurduk. Biraz daha yetenekli olmakla birlikte kendisine benzer bir oyuncu da Robin van Persie'dir.

Çünkü yanında Jan Koller, Emile Heskey gibi oyuncular olmadığında işe yarayan bir oyuncu değildi. Hiçbir zaman iyi bir oyuncu olmamasının yanı sıra pivot santrfor oynayamaması sebebiyle Kewell-Lincoln-Arda üçlüsünün efektif olmasını da engelledi. Öncesinde ölüsü yeten Nonda ve sonrasında Elmander ile şampiyon olmuştuk. O sezon mesela John Carew filan bizde olsaydı açık ara şampiyon olurduk. Biraz daha yetenekli olmakla birlikte kendisine benzer bir oyuncu da Robin van Persie'dir.

Arka taraftaki orta saha ile şampiyon olmamız mümkün değildi 😄