EuroBasket 2017

İlk yarı finalist İspanya. İspanya, Marc Gasol'un muazzam oyunuyla Almanya'yı 84-72 mağlup etti ve yarı finale yükseldi.

İspanya'da Marc Gasol 28 sayı 10 ribaunt 4 asist, Pau Gasol 19 sayı 4 ribaunt 2 asist, Sergio Rodriguez 11 sayı 2 ribaunt 7 asist, Joan Sastre 8 sayı 2 ribaunt 2 asist, Willy Hernangomez 7 sayı 4 ribaunt ile oynadı. Ricky Rubio saha içinde kötü yüzdeyle oynadığı karşılaşmayı 2 sayı 4 ribaunt 8 asist ile tamamladı.

Almanya'da Dennis Schröder 27 sayı 4 ribaunt 8 asist, Daniel Theis 15 sayı 4 asist, Maodo Lo 9 sayı 3 ribaunt, Johannes Thiemann 8 sayı, Danilo Barthel 6 sayı 3 ribaunt ile oynadı.

Ufuk sarıca milli performansı ile nasıl takdir alıyor ilginç. 2 tane basketbol ile alakası olmayan ülkeye karşı galip gelip diğer tüm maçlarda hezimete uğrayan takım övgü alıyor. Şaka mı bu gerçekten? Ergin Ataman bu sonucları alsa hain ilan edilirdi. Nasıl bir etkileri varsa bu adamların.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynen katiliyorum + olarak guc farki bizim takimdan cok asagida takimlari yendik sadece. insafsizlik gercekten.

Son düzenleme:
Slovenya, müthiş mücadeleye sahne olan karşılaşmada Letonya'yı 103-97 mağlup etti ve yarı finale yükseldi, bu sonuçla ilk yarı final eşleşmesi İspanya - Slovenya oldu.

Slovenya'da Luka Doncic 27 sayı 9 ribaunt, Goran Dragic 26 sayı 6 ribaunt 8 asist, Klemen Prepelic 17 sayı, Anthony Randolph 16 sayı 9 ribaunt, Gasper Vidmar 9 sayı 6 ribaunt 2 asist ile oynadı.

Letonya'da Kristaps Porzingis 34 sayı 6 ribaunt, Davis Bertans 23 sayı 3 asist, Dairis Bertans 12 sayı 4 ribaunt 6 asist, Janis Timma 9 sayı 4 asist, Janis Strelnieks 4 sayı 7 ribaunt 9 asist ile oynadı.

Slovenya, müthiş mücadeleye sahne olan karşılaşmada Letonya'yı 103-97 mağlup etti ve yarı finale yükseldi, bu sonuçla ilk yarı final eşleşmesi İspanya - Slovenya oldu.

Slovenya'da Luka Doncic 27 sayı 9 ribaunt, Goran Dragic 26 sayı 6 ribaunt 8 asist, Klemen Prepelic 17 sayı, Anthony Randolph 16 sayı 9 ribaunt, Gasper Vidmar 9 sayı 6 ribaunt 2 asist ile oynadı.

Letonya'da Kristaps Porzingis 34 sayı 6 ribaunt, Davis Bertans 23 sayı 3 asist, Dairis Bertans 12 sayı 4 ribaunt 6 asist, Janis Timma 9 sayı 4 asist, Janis Strelnieks 4 sayı 7 ribaunt 9 asist ile oynadı.

Turnuvada göze hitap eden iki takım karşılaştı, bu maçı taraf gözle izleyen yoktur herhalde, muazzam maç oldu...

Porzingis, Davis Bertans, Dairis Bertans, Goran Dragic, Luka Doncic, herşey çok güzeldi.

Seviyeyi çok ayrı bir yere çıkardılar, izleyemeyenlere tekrarını izlemelerini tavsiye ederim, kaçırılmayacak bir maçtı.

EuroBasket2017 çeyrek finalinde oynanan ilk iki maçtaki en iyi 5 hareket:

[video=youtube_share;9-qg2XSvRks]https://youtu.be/9-qg2XSvRks[/video]

Ufuk sarıca milli performansı ile nasıl takdir alıyor ilginç. 2 tane basketbol ile alakası olmayan ülkeye karşı galip gelip diğer tüm maçlarda hezimete uğrayan takım övgü alıyor. Şaka mı bu gerçekten? Ergin Ataman bu sonucları alsa hain ilan edilirdi. Nasıl bir etkileri varsa bu adamların.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam asıl bombayı unutmuşsun. Genç takım masalını yutturdular herkese. Oysa takımda Cedi, Furkan, Kenan haricinde 25 yaş altı oyuncu yok. Takımın yaş ortalaması 27, turnuvada orta sıralarda. Genç takımla zorladık dediğimiz Sırbistan'ın yaş ortalaması bizden daha düşük.
Ayrıca Slovenya 25 yaş ortalaması ile turnuvanın bildiğim kadarıyla en genç takımı ve yarı finalde. Grupta tüm iyi takımları yendi.Takımın 2 liderinden biri 18 yaşında. Biz bahanelerin ardına saklanmayı çok seviyoruz.
Basın madem iddiamız olmadığı bir turnuvada genç oyuncular nerede diye soracağına, hepsi Ufuk Sarıca'yı alkış yağmuruna tuttu. Hiçbirşey yapmadığı halde. Onu tek eleştiren kişi kendisini hiç sevmem ama Turgay Demirel.

Slovenya Letonya maçının özellikle son 5 dakikası efsane oldu. Topu eline kim aldıysa ya 3 lük attı ya smaç vurdu. Resmen silahlar çekildi, muazzam maç oldu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Evet yine geldik bir Euro 2017 nin en heyacansiz gecmeye aday macina, Yunanista - Rusya

Oncelikle cekirgenin bu defa sicrayamacagini dusunmekteyim ( cekirge = yunan ) butun maclarini takip ettim iki takiminda, her iki tarafta bulunan ve takimlarinin en onemli oyuncularinin macin kaderini belirleyeceginden herhalde hicbirimizin suphesi yok. Nick Calathes ve Alex Shevd

Ama herseye ragmen Timoty Mozgovun da yardimiyla rusyanin yunanlari 3-5 sayi bandinda yenecegini dusunuyorum, her ne kadar cok sayi beklenmesemde inanilmaz faul sayilari cikmasi muhtemel gorunuyor.

Oyuncu oyuncu karsilastirma yapmak istemiyorum. ama kisaca ruslar bana 1 gomlek daha kaliteli gorunuyorlar. Su ana kadar surekli geri donusle mac kazanmis yunanistan bu defa bir daha geri donememek uzerine bavullarini toplayacaklarindan suphem yok.

Nasil ki Slovenya - Litvanya maci oncesinde ne yazdiysam aynen gerceklestiyse ve o maci mutlaka izleyin telkinin de bulunduysam, bu mac ozelinde ise izleyipte uyuma ihtimalimiz soz konusu olabilir.

Rusya, baştan sona çekişmeli geçen karşılamada Yunanistan'ı 74-69 mağlup etti ve yarı finale yükseldi.

Rusya'da Alexey Shved 26 sayı 5 asist, Timofey Mozgov 15 sayı 10 ribaunt 2 blok, Vitaly Fridzon 11 sayı 4 ribaunt 2 asist, Andrey Vorontsevich 8 sayı 12 ribaunt 2 asist, Dimitry Khvostov 7 sayı 2 ribaunt 3 asist, Dimitry Kulagin 7 sayı 4 ribaunt ile oynadı.

Yunanistan'da Nick Calathes 25 sayı 5 ribaunt 7 asist, Georgios Printezis 19 sayı 5 ribaunt, İoannis Bourousis 10 sayı 7 ribaunt 3 asist, Kostas Sloukas 7 sayı 5 ribaunt 3 asist, Kostas Papanikolau 6 sayı 7 ribaunt 2 asist ile oynadı.

Sırbistan, ikinci periyotla beraber ağırlığını koyduğu karşılaşmada İtalya'yı 83-67 mağlup etti ve yarı finale yükseldi. Bu sonuçla ikinci yarı final eşleşmesi Rusya-Sırbistan oldu.

Sırbistan'da Bogdan Bogdanovic 22 sayı 6 ribaunt 4 asist, Milan Macvan 13 sayı 6 ribaunt 3 asist, Vladimir Lucic 11 sayı 4 ribaunt, Boban Marjanovic 10 sayı 7 ribaunt 4 asist, Dragan Milosavljevic 10 sayı 6 ribaunt, Ognjen Kuzmic 9 sayı 7 ribaunt ile oynadı.

İtalya'da Marco Belinelli 18 sayı 2 ribaunt, Luigi Datome 15 sayı 2 ribaunt 2 asist, Nicolo Melli 7 sayı 2 ribaunt 3 asist, Christian Burns 9 sayı 2 ribaunt ile oynadı.

EuroBasket2017 Çeyrek Final Sonuçları ve Yarı Final Eşleşmeleri:

Çeyrek final sonuçları:

Almanya 72-84 İspanya

Slovenya 103-97 Letonya

Yunanistan 69-74 Rusya

İtalya 67-83 Sırbistan

Yarı final eşleşmeleri:

XEYyJD.png

bL4jlm.jpg

Son düzenleme:
Slovenya - Letonya maçından sonra hepsi yavan geliyor. İspanya - Slovenya yarı finali de güzel geçer umarım.

EuroBasket2017'de çeyrek finalde altı kategoride en iyi performanslar:

SAYI

1- Kristaps Porzingis (Letonya) 34 sayı
2- Marc Gasol (İspanya) 28 sayı
3- Luka Doncic (Slovenya) 27 sayı
4- Dennis Schröder (Almanya) 27 sayı
5- Goran Dragic (Slovenya) 26 sayı

RIBAUNT

1- Andrey Vorontsevich (Rusya) 12 ribaund
2- Timofey Mozgov (Rusya) 10 ribaund
3- Marc Gasol (İspanya) 10 ribaund
4- Luka Doncic (Slovenya) 9 ribaund
5- Janis Strelnieks (Letonya) 7 ribaund

ASİST

1- Janis Strelnieks (Letonya) 9 asist
2- Goran Dragic (Slovenya) 8 asist
3- Sergio Rodriguez (İspanya) 8 asist
4- Ricky Rubio (İspanya) 8 asist
5- Dennis Schröder (Almanya) 8 asist

TOP ÇALMA

1- Joan Sastre (İspanya) 3 top çalma
2- Danilo Barthel (Almanya) 3 top çalma
3- Kostas Sloukas (Yunanistan) 3 top çalma
4- Nick Calathes (Yunanistan) 3 top çalma
5- Alexey Shved (Rusya) 3 top çalma

BLOK

1- Gasper Vidmar (Slovenya) 4 blok
2- Marc Gasol (İspanya) 2 blok
3- Kostas Papanikolaou (Yunanistan) 2 blok
4- Timofey Mozgov (Rusya) 2 blok
5- Pau Gasol (İspanya) 1 blok

VERİMLİLİK PUANI

1- Marc Gasol (İspanya) 37 puan
2- Kristaps Porzingis (Letonya) 29 puan
3- Luka Doncic (Slovenya) 27 puan
4- Nick Calathes (Yunanistan) 27 puan
5- Goran Dragic (Slovenya) 26 puan

Geleneksel mac oncesi degerlerdirmemi yapmadan olmaz, Keske bu karsilasmanin adi Final olsaydi, cunku gerek oynadiklari basketle gerekse de takim goruntusu vermeleri sebebiyle basta slovenler olmak uzere Ispanyanin bu yari finali hak ettiklerinden kimsenin zerre suphesi yok, Lakin gonlum isterki Slovenler finale ciksin ama bu pek mumkun gorunmuyor.

Slovenlerin oynadiklari takimlara baktigimiz vakit, Polonya, Fillandiya, Yunanistan, Izlanda, Fransa Ukrayna ve son olarak Letonya yaptiklari maclarda kismen Yunanistan disinda sert savunma ile karsilasmadiklarini goruyoruz. Ilk defa karsilarinda rakibine sayi sansi tanimayan 70 bandini gecirmeyen bir Ispanya olacak.

Bu baglamda Slovenler bu sorunu nasil asacaklar onu bilemiyorum. Goran Dragic ve Luca Doncic, Ispanya savunmasina penetre yapacaklardir ama Hernangomez ve Gasol kardesler buna ne kadar izin verecektir bilemiyorum. Ne hikmetse cok sayi beklemiyorum. Belki Sloven teknik adamin farkli bir oyun stratejisi vardir kafasinda, ama ben kendimce figur edemedim bu durumu. Yani kisacasi en cok sayi atan ekiple en az sayi yiyen ekibin mucadelesi. Enterasan olacaga benziyor.

Yuksek tempoda oynamak Slovenlerin, dusuk tempo ise Ispanyollarin isine gelecektir diye dusunuyorum. Eger ki bir sekilde tempoyu yukseltmeyi basarabilirse Slovenlerden bir supriz zor da olsa gelebilir. Ama Ispanyanin temposunda ki bir maci oyuncu oyuncu baktigimiz vakit kaybetmeleri pek mumkun gorunmuyor.

Kesinlikle izlenmeye deger bir mac olacaktir. Skor tahmininde bile bulunmak istiyorum. 79-72 gibi bir skorla Ispanyanin kazanacagini dusunuyorum.

Son bir lafimda Goran Dragice, adam utanmasa tek basina Slovenyayi sampiyon yapacak. o zaman aklima su soru takiliyor, yahu Goran sen gecen yil milano da ne yapiyordun neredeydin nicin kendini gosteremedin!!!

Tam tersi olmalıydı eşleşmeler. Slovenya-Sırbistan , İspanya-Rusya olsaydı cuk otururdu.
Milano'da oynayan kardeşi Zoran.

Pardon Muhammet Bey, ben Dragicleri karistirdim, tskler bilgilendirme icin :) Ayrica Sloven teknik adam demisim adam da Sirp Igor Kokoskov abimizmis <3<3

Son düzenleme:
Açıkçası Slovenlerin geride olması beni şaşırtır ve üzerdi eve geldiğimde. Ama tvyi açtığımda bu kadar fark da beklemiyordum. Dragic'i sevdiğim için Slovenleri destekliyordum turnuva başından beri. Finale kadar çıkmaları sürpriz olmadı çünkü hak eden hak ettiğini almış oldu. Tahminim Sırpları da yenerler.