Euroleague 2015-2016

Saçma geliyor bana yok Türk oynatmamışta bla bla. Yani dünkü Laboral'in 12 kişilik rotasyonunda da sadece 1 İspanyol vardı ona bakılırsa CORBACHO, ALBERTO DNP süre almamış o da.
Kaliteli Türk bir elin parmak sayısını geçmiyor ki kardeşim ne yapsın yani koçlar ?

Ligin en iyi yerlisi Melih veya Barış mı? :). Ben katılmıyorum buna hangi oyuncu iyiyse o oynar. Seneye biz de Elde oynarken gerekirse 8 yabancıyla götüreceğiz maçı. Göksenin ve Sinanın oynamadığı maçlar olacak belki de transferlere göre. Bir de bu bütçe işi konusu başarıyı azaltmıyor. O mantıkla gidersek işimiz çok zor bana kalırsa F4 yapmak bir kupa kazanmak her türlü başarıdır. Eurocupı kazanırken bizde inanılmaz düşük paralarla kazanmadık, karşımızdaki Strasbourg kadar da Canaria kadar da hatta fazla bütçemiz vardır herhalde. Tıpkı Fener gibi bütçesi bizi aşan 4 5 takım vardı ama bu başarısız olduğumuz ya da oldukları anlamına gelmiyor. F8e çıkıp elenseler normal derim ama şu ortamda başarısız demek biraz takım romantizmine kaçıyor. İnşallah bizde bir gün final oynar o kupayı alırız. Bu söylediklerim Laboralin bana kalırsa en büyük başarıyı gösterdiği gerçeğini de değiştirmiyor tabi. Başarı değersizleştirme Fenerliler de yapıyor bizimkiler de. Halbuki bu başarıları görüp daha büyük hedefler koyma yolunda gitsek imrenilen takım olsak daha iyi olur.

Son 2 cümle işin özeti aslında. Bizde mantık, rakibinden üstün olmak istiyorsan onu kendinden daha aşağı çekme üstüne kurulu. Ne zamanki daha başarılı olma amacıyla haraket ederiz o zaman işler olumlu anlamda değişir.

FB CSKA karsısında neden daha şanslı ?

Daha şanslı mı bilmiyorum, ama laboral e göre daha fazla artısı var bence. Pota altında sadece hines var. De colo yu durduramasak da 20 sayı civarında tutarsak hatta aldında birkaç adım öne çıkabiliriz. Bizde de tek bir isim yok skor üreten. Bogdanovic, datome, vesely, udoh, dixon, sloukas.. Hepsi maçın gidişatını etkileyebilecek seviyede.

Saçma geliyor bana yok Türk oynatmamışta bla bla. Yani dünkü Laboral'in 12 kişilik rotasyonunda da sadece 1 İspanyol vardı ona bakılırsa CORBACHO, ALBERTO DNP süre almamış o da.
Kaliteli Türk bir elin parmak sayısını geçmiyor ki kardeşim ne yapsın yani koçlar ?

Nba de olmayan ve f4 de 15 dk üzeri süre alabilecek yerli oyuncu varmı bilmiyorum. Sinan, cedi, semih, furkan belki ama onlarda muhtemelen asıl isimleri dinlendirmek için oynar muhtemelen.

Fenerbahçenin bütçesi çok yüksek, onun için buralarda olmaları başarı değil falan muhabbetlerini geçelim arkadaşlar. Öncelikle Cska Khimki Real Efes Barça Daçka Kuban hem oyuncu bütçesi olarak hem de toplam bütçe olarak fenerden yüksek takımlar.
Yok Fener bütçesi 25miş de Kuban 14müşmüş. Rusyada açıklanan bütçeler ile gerçek bütçelerin ne kadar farklı olduğunu biliyoruz. Fbnin başarısını küçümsemek, bütçesini olduğundan fazla göstermek veya rakiplerini yüceltmeye çalışmak bize hiçbir şey kazandırmaz.

Final foura düşük bütçeyle kalan tek takım Laboral onları da tebrik etmek lazım

Fenerbahçenin bütçesi çok yüksek, onun için buralarda olmaları başarı değil falan muhabbetlerini geçelim arkadaşlar. Öncelikle Cska Khimki Real Efes Barça Daçka Kuban hem oyuncu bütçesi olarak hem de toplam bütçe olarak fenerden yüksek takımlar.
Yok Fener bütçesi 25miş de Kuban 14müşmüş. Rusyada açıklanan bütçeler ile gerçek bütçelerin ne kadar farklı olduğunu biliyoruz. Fbnin başarısını küçümsemek, bütçesini olduğundan fazla göstermek veya rakiplerini yüceltmeye çalışmak bize hiçbir şey kazandırmaz.

Final foura düşük bütçeyle kalan tek takım Laboral onları da tebrik etmek lazım
Daçkanın düşüktü hocam. Kuban konusunda da haklısınız geçen Avrupanın en çok kazanan 50 oyuncusu bir liste paylaşılmıştı burda olduklarından daha az gösteriliyor oyuncuları ama gene de Fenerin daha fazladır.

Daçkanın düşüktü hocam. Kuban konusunda da haklısınız geçen Avrupanın en çok kazanan 50 oyuncusu bir liste paylaşılmıştı burda olduklarından daha az gösteriliyor oyuncuları ama gene de Fenerin daha fazladır.

Abi yapma Allah aşkına ya, Daçkanın ilk 12ye giremeyen oyuncusu oğuz savaş 1.2m euro alıyor nasıl daha az olsun. Üstelik değerinden çok daha fazlasını vererek sponsorluklarını saymıyorum bile

Abi yapma Allah aşkına ya, Daçkanın ilk 12ye giremeyen oyuncusu oğuz savaş 1.2m euro alıyor nasıl daha az olsun. Üstelik değerinden çok daha fazlasını vererek sponsorluklarını saymıyorum bile
25 milyonluk bütçeden bahsediyorum ben, yani benim bildiğim Fenerden bir kademe altta oldukları. Tabi sizin dediğiniz doğru da olabilir elimde net veri yok

Bunların da rakamları habire değişiyor.Ömer Onan da toplam bütçe 25,oyuncu bütçesi 12-13 diyordu.Cska galiba en yüksek bütçeli takım.Real Madrid,Barcelona,Efes,Fener,Khimkinin bütçeleri arasında çok fark olduğunu düşünmüyorum piyasadaki rakamlara bakınca(piyasadaki rakamlar ne kadar net o da ayrı konu) yani bunlardan hangisi en yüksek ikinci bütçeli takım hangisi altıncı deseniz şaşırmam.Onların arkasından Oly,Pana,Maccabi,Daçka,Kuban,Milano grubu falan geliyordur.Rusyadaki gelirleri az gösterme muhabbetine katılıyorum.

Keşke bizim de çok bütçemiz olsa da yatırım yapsak organizasyon kursak.Fazla bütçesi olan takımı ayıplamaktansa bizde de olması için bazı harika yöneticiler harekete geçmeli ama nerede o enerji onlarda.

Ligin en iyi yerlisi Melih veya Barış mı? :). Ben katılmıyorum buna hangi oyuncu iyiyse o oynar. Seneye biz de Elde oynarken gerekirse 8 yabancıyla götüreceğiz maçı. Göksenin ve Sinanın oynamadığı maçlar olacak belki de transferlere göre. Bir de bu bütçe işi konusu başarıyı azaltmıyor. O mantıkla gidersek işimiz çok zor bana kalırsa F4 yapmak bir kupa kazanmak her türlü başarıdır. Eurocupı kazanırken bizde inanılmaz düşük paralarla kazanmadık, karşımızdaki Strasbourg kadar da Canaria kadar da hatta fazla bütçemiz vardır herhalde. Tıpkı Fener gibi bütçesi bizi aşan 4 5 takım vardı ama bu başarısız olduğumuz ya da oldukları anlamına gelmiyor. F8e çıkıp elenseler normal derim ama şu ortamda başarısız demek biraz takım romantizmine kaçıyor. İnşallah bizde bir gün final oynar o kupayı alırız. Bu söylediklerim Laboralin bana kalırsa en büyük başarıyı gösterdiği gerçeğini de değiştirmiyor tabi. Başarı değersizleştirme Fenerliler de yapıyor bizimkiler de. Halbuki bu başarıları görüp daha büyük hedefler koyma yolunda gitsek imrenilen takım olsak daha iyi olur.

Niye abi bizim ülke Durant'in vesayetini aldı bizim mi haberimiz yok? :) Barış'la Melih bu milli takıma her sene seçilen 2 oyuncu değil mi? Sanki milli takımda 10 NBA oyuncusu oynuyor da geri kalan 5 yerli Aliağa'da sanar insan. Benim merak ettiğim Fenerbahçe'nin Türkiye adına oynadığı mu final four ülkemize geri dönüş olarak ne kazandıracak? Obradovic çok iyi oyuncular mı yetiştiriyor, milli takımın iskeletini mi kuruyor, genç bir kadroyla şampiyonluğa mı yürüyor? Fenerbahçe, Real, Barca para takımlarıdır. Bugün başarılı olamazsa yarın 10 adam değiştirip şampiyon kadroyu harcarlar. Ligin en pahalı 2 takımı final oynuyor, hiçbir uluslararası başarısı olmayan takım üst üste 2 yıl Euroleague'e gidiyor. Ben Euroleague'in çok para odaklı olduğunu düşünüyorum ve buna sitem ediyorum. 2011''da Avrupa tarihinin belki en iyi kadrosuna karşı ilk maçı 40 küsur sayı farkla yiyen Siena'nın geri dönüş ruhunu istiyorum. Maalesef bu para odağı Avrupa basketbolunu geri itiyor. Eğer Avrupa'ya NBA'deki salary cup tarzı bir şey gelmezse, ben 10 yıl sonra Euroleague'in halini düşünemiyorum.

Bu Kubrick pesimistliğinden çıkıp bizi ilgilendiren kısma gelirsek, altyapısı zayıf, salonu sınırlı, federasyonu şaibeli bir ülkenin, bu yapının baş aktörlerinden birinisi içinde barındırması, o üyesinin şampiyon ya da finalist olması açıkçası benim göğsümü kabartmıyor. Bu Fenerbahçe'ye nefretten ileri gelen bir şey de değil. 2007'de, 100. yıl yılında, Eczacıbaşı-Vakıfbank tekelindeki kadın voleybolda, atılım yapan Fenerbahçe'nin, ardı 7 yılda kadın voleybol takımımıza yaptığı katkı görmezden gelinemez. Lakin bugün Fenerbahçe erkek basketbol takımının, yıl başında en kötüsü ABA finali kazanmış, 3'ü NBA'den gelen, alayı yabancı 6 oyuncuyla şampiyon olması beni çok da alakadar etmiyor. Yarınlarda Türk basketboluna kağıt üstü dışında hiçbir şey kazandırmayacak bu başarı, benim Türk basketbolunun ilerisine umutla bakmam için bir neden oluşturmuyor. Evet, bu yıl Obradovic başarılır, 2011 Ivkovic'inden resmi olarak daha başarılı olmuştur. Ancak Ivkovic'in o hayvan gibi kadro ortamında çıkardığı, Sloukas, Erceg, Papanikolaou gibi 3 adam dahi çıkaramamıştır. Ve beni başarıda asıl ilgilendiren budur. Gelecek yaz bizi Udoh kurtarmayacağına göre Fenerbahçe'nin bu başarısında pragmatist bir kimlik çıkarmama gerek yoktur.

Benim merak ettiğim Fenerbahçe'nin Türkiye adına oynadığı mu final four ülkemize geri dönüş olarak ne kazandıracak? Obradovic çok iyi oyuncular mı yetiştiriyor, milli takımın iskeletini mi kuruyor, genç bir kadroyla şampiyonluğa mı yürüyor? Fenerbahçe, Real, Barca para takımlarıdır. Bugün başarılı olamazsa yarın 10 adam değiştirip şampiyon kadroyu harcarlar. Ligin en pahalı 2 takımı final oynuyor, hiçbir uluslararası başarısı olmayan takım üst üste 2 yıl Euroleague'e gidiyor. Ben Euroleague'in çok para odaklı olduğunu düşünüyorum ve buna sitem ediyorum. 2011''da Avrupa tarihinin belki en iyi kadrosuna karşı ilk maçı 40 küsur sayı farkla yiyen Siena'nın geri dönüş ruhunu istiyorum. Maalesef bu para odağı Avrupa basketbolunu geri itiyor. Eğer Avrupa'ya NBA'deki salary cup tarzı bir şey gelmezse, ben 10 yıl sonra Euroleague'in halini düşünemiyorum.

Bu Kubrick pesimistliğinden çıkıp bizi ilgilendiren kısma gelirsek, altyapısı zayıf, salonu sınırlı, federasyonu şaibeli bir ülkenin, bu yapının baş aktörlerinden birinisi içinde barındırması, o üyesinin şampiyon ya da finalist olması açıkçası benim göğsümü kabartmıyor. Bu Fenerbahçe'ye nefretten ileri gelen bir şey de değil. 2007'de, 100. yıl yılında, Eczacıbaşı-Vakıfbank tekelindeki kadın voleybolda, atılım yapan Fenerbahçe'nin, ardı 7 yılda kadın voleybol takımımıza yaptığı katkı görmezden gelinemez. Lakin bugün Fenerbahçe erkek basketbol takımının, yıl başında en kötüsü ABA finali kazanmış, 3'ü NBA'den gelen, alayı yabancı 6 oyuncuyla şampiyon olması beni çok da alakadar etmiyor. Yarınlarda Türk basketboluna kağıt üstü dışında hiçbir şey kazandırmayacak bu başarı, benim Türk basketbolunun ilerisine umutla bakmam için bir neden oluşturmuyor. Evet, bu yıl Obradovic başarılır, 2011 Ivkovic'inden resmi olarak daha başarılı olmuştur. Ancak Ivkovic'in o hayvan gibi kadro ortamında çıkardığı, Sloukas, Erceg, Papanikolaou gibi 3 adam dahi çıkaramamıştır. Ve beni başarıda asıl ilgilendiren budur. Gelecek yaz bizi Udoh kurtarmayacağına göre Fenerbahçe'nin bu başarısında pragmatist bir kimlik çıkarmama gerek yoktur.
Bu iletini bizim galatasaray için de yorumlar mısın? Türk oyuncu oynatan, geliştiren kaç tane antrenör var? Milli takım koçu ataman bile yapmıyorken, yukarda bahsettiğin saçma para anlayışı varken ülker sponsorluğundaki takım için bi türk bile oynamıyor eleştirisini tuhaf buluyorum açıkçası. Fener iki yıldır euroligde başarılıdır bizde doğru yapıyla buralarda olmalıyız. Ha altyapımıza önem versek ne güzel olur. Ama efes dışında alt yapı oyuncusu geliştiren çok takım yok ki fenerden de oyuncular çıkıyor. Rakibi kötülemek başarıyı olumsuzlamak en kolayı biz kendimize bakalım bence..

Furkan gibi basketbol kariyerinde sadece ribaund işini istikrarlı yapan bir adamı NBA'e gönderen Ergin Ataman var. Mahmuti'nin bir daha kiralamaya üşenip bize yolladığı Göksenin'i Avrupa'nın elit savunmacıları arasına sokan, Strasbourg serisinde Campbell'ı bitirmede kullanan Ergin Ataman var. Kariyeri boyunca ortalama seyir eden, belki başka koçun elinde abisi Muratcan'a dönecek, Ergin Ataman'ın elinde Avrupa Kupası yolunda takımını taşıyan Sinan var. Hiçbir statüde yerel oyuncu kalmamışken, düşme hattındaki takımların bile rotasyonu onlarca dandik yabancı oyuncuyla doldurduğu ortamda, Efes altyapısıyla, Galatasaray elindekilerle bu ülkenin milli takımında taşıyan iki Türk kulübüdür. Elde olsa hakkı olan geçmişte 1 Avrupa Kupası kazanan Beşiktaş'ın ve belki de başka büyük bir Avrupa Kupası kazanacak Fenerbahçe'nin, milli takıma NBA kadar oyuncu vermemesidir. Ama bu büyük oynayan koçlar sağolsun, milli takım Engin Atsür gibi 3. sınıf oyunculara kalmaktadır. Zannediyorum gelecek yaz da Fenerbahçe'nin milli takıma en büyük katkısı devşirme Bobby Dixon olacaktır. God bless America!

Enes'i cikardilar noldu nbaye gitti. Omer Asik napti o da nba. Omer Faruk var simdi 98 jenerasyonunun en iyi 3 isminden biri ama koleje gidiyor. Efes simdi Cedi ve Furkan'i cikardi en gec iki seneye nba yapacak ikiside. Boyle bi durum varken yerlilere yatirim yapmak aptalliktan baska bisey degil.

Enes'i cikardilar noldu nbaye gitti. Omer Asik napti o da nba. Omer Faruk var simdi 98 jenerasyonunun en iyi 3 isminden biri ama koleje gidiyor. Efes simdi Cedi ve Furkan'i cikardi en gec iki seneye nba yapacak ikiside. Boyle bi durum varken yerlilere yatirim yapmak aptalliktan baska bisey degil.

Kesinlikle futboldaki gibi bir bonservis yok draft edilen oyuncu öyle ve ya böyle potansiyelide varsa Nba yolunu tutuyor sen verdiğin onca emekle kalakalıyorsun yüzüstü.

Federasyon ve başı çeken kulüpler bu fedakarlığı göstermiyorsa başka kulüplerde göstermez.Sadece yabancı sınırı getirerek ancak havanda su döveriz.

Federasyonun genç oyuncular için bir lig oluşturması lazım Abdnin yaptığı gibi adamlarda Ncaa var D-League var oyuncu birşekilde oynuyor,pişiyor.

Evet, birkaç sene içinde NBA'e gitme potansiyelinde olan 3 yerli oyuncumuz varken NBA'de tarih yazan Antic, Datome gibi adamları getirmek, 29, 33 yaşındaki adamları uzun süreli bir yapılanmaya gitmek çok daha akıllıca.

Rekabeti düşmanlık olarak algılayan zihniyeti sevmiyorum. Kendi başarısızlık yada eksikliklerini "düşman" takımı kötüleyerek kendi camiasını susturma, yangına kum atma bizim spor kültürümüzde çok yoğun. Hayatımızın bir çok alanına da bu düşmanlık objektif bakışı engelliyor. Bknz. Aziz Yıldırım... Bir çok başarısızlıkta ya istifa etti ya bize bok attı vs. bunu çoğaltabiliriz. Ben bu anlayışı sevmiyorum.
Fenerbahçe ülker kadro yapılanması ile başarılıdır. F4 yapmak önemlidir. En azından basketbolda başarı kültürü gelişmiş olup alt yapılarda kıpırdanmaya sebep olabilir.(doğru akıl bunu gerektirir ama bu, güzel ülkemde ne kadar olur orası malum) deniyor ki parayla geldi bu başarı ondan önemsiz. İşte antiç ve datome alındı. Ee napsalardı melih daha çok oynasın barış süre alsın diye daha düşük seviye adam mı alsalardı? Onun yerine neden şöyle düşünmeyiz ki bu oyuncular iyi oyuncularla rekabete girip kendilerini geliştirseler.
Yahu allahaşkına hangi türk oyuncu bir saat fazla antreman yapıyor? Kim ekstra şut atıyor? Kim salonda daha fazla gelişmek için çaba sarfediyor? Sonra klüpler neden 7-8 yabancı oynatıyor???

FB'nin bütçesi 28 milyon avro baskanları açıkladı Khimkinin 21 kusur Kubanın 14 kusur milyon Avro bu da VTBnin resmi açıklaması .Ayrıca o en çok kazanan X oyuncu listelerine çok itimat etmemek lazım.Hiç bir resmi değeri olmayan ve doğruluğu şüpheli rakamlar.Avrupa da basketbol medyası hala oldukça amatör .O tarz listelerden birini bizim meşhur fersu 1-2 yabancı ile birlikte yapmıştı geçen aynu Fersu twitterdan Delaney şu kadar Randoph bu kadar alıyor yazmış Delaney bizzat yalanlamıştı twitter üzerinden .

Fenerin CSKA'ya göre daha fizikli uzunları var ama kısmen Udoh özellikle Vesely daha çok yüzü potaya dönük ve kısalara bağımlı etkili olan uzunlar bu yüzden CSKA 5 numaradaki fiziksel dezavantajına karsın fizikli 2-3-4 numaralı sayesinde takım savunması ile bu handikapı aşabilir diye düşünüyorum.