Euroleague 2015-2016

Mesela Vesely gibi adamları kahraman yapmak yerine Enes gibi adamların kalması için çaba harcayabilirler. Siz belki Fenerbahçe'nin bu adamlarla küme düşmeye oynayacağını düşünebilirsiniz ama bu adamların hayatında sadece 2011 Avrupa şampiyonasında istikrarlı oynamış Antic'in yapacağı işleri yapamayacağını düşünmek değişik bir şey olur. Fenerbahçe'nin Ülker'le kazandığı muhteşem bir altyapı vardı ve buna ihanet ettiler. Türk basketbolunun önünü tıkadılar. Türkiye'nin 2 kez Avrupa şampiyonu olmuş 18 yaş altı, 1 kez Dünya şampiyonasında 3. olmuş 19 yaş altı takımı var. Bu takımların içinde en çok oyuncuya sahip Fenerbahçe. Siz Türk basketbolunu kulüp seviyesinde görebilirsiniz ama benim için milli takım seviyesinde başarı gelmedikçe ülke basketbolunda paradan başka değerini artıran bir şey yoktur. Bu 6 kez Euroleague şampiyonluğu çıkartan Maccabi'yi işaret edip İsrail basketbolunu müthiş olarak addetmek gibi bir şeydir. Fenerbahçe'nin bu başarısı sadece kulüp bünyesinde kalır, ülke basketboluna bir katkı getirmez.

FB'nin bütçesi 28 milyon avro baskanları açıkladı Khimkinin 21 kusur Kubanın 14 kusur milyon Avro bu da VTBnin resmi açıklaması .Ayrıca o en çok kazanan X oyuncu listelerine çok itimat etmemek lazım.Hiç bir resmi değeri olmayan ve doğruluğu şüpheli rakamlar.Avrupa da basketbol medyası hala oldukça amatör .O tarz listelerden birini bizim meşhur fersu 1-2 yabancı ile birlikte yapmıştı geçen aynu Fersu twitterdan Delaney şu kadar Randoph bu kadar alıyor yazmış Delaney bizzat yalanlamıştı twitter üzerinden .

Fenerin CSKA'ya göre daha fizikli uzunları var ama kısmen Udoh özellikle Vesely daha çok yüzü potaya dönük ve kısalara bağımlı etkili olan uzunlar bu yüzden CSKA 5 numaradaki fiziksel dezavantajına karsın fizikli 2-3-4 numaralı sayesinde takım savunması ile bu handikapı aşabilir diye düşünüyorum.

VTB'nin açıklamalarına güvenmemiz imkansız, bizim futbol kulüplerinin 7-8 sene öncesine kadar KAP'a bildirdikleri yanlış verilere benzer sistemleri var.
Ancak avrupada kulüp yöneten aynı oyunculara talip olan takımlar birbirlerinin bütçesini az çok biliyordur. Ömer onan kuban ve khimki'nin bütçelerinin kendilerinden yüksek olduğunu söyledi.
Rus kulüplerinin kimlere ne kadar yüksek maaşlar verdiğini az çok biliyoruz ve ispanya ligi takımlarının başkanlarının da rus kulüplerinin bütçelerine ulaşamıyoruz şeklinde açıklamaları var.
Aziz yıldırımın söylediği 28 sayısıyla, ömer onanın söylediği 25 arasındaki fark da muhtemelen vergi, Ömer Onan'ın verdiği bütün bilgilere inanıyorum ben.
Khimkinin bütçesinin 30, kubanın da 25 üzerinde olduğu kesin bence

VTB'nin açıklamalarına güvenmemiz imkansız, bizim futbol kulüplerinin 7-8 sene öncesine kadar KAP'a bildirdikleri yanlış verilere benzer sistemleri var.
Ancak avrupada kulüp yöneten aynı oyunculara talip olan takımlar birbirlerinin bütçesini az çok biliyordur. Ömer onan kuban ve khimki'nin bütçelerinin kendilerinden yüksek olduğunu söyledi.
Rus kulüplerinin kimlere ne kadar yüksek maaşlar verdiğini az çok biliyoruz ve ispanya ligi takımlarının başkanlarının da rus kulüplerinin bütçelerine ulaşamıyoruz şeklinde açıklamaları var.
Aziz yıldırımın söylediği 28 sayısıyla, ömer onanın söylediği 25 arasındaki fark da muhtemelen vergi, Ömer Onan'ın verdiği bütün bilgilere inanıyorum ben.
Khimkinin bütçesinin 30, kubanın da 25 üzerinde olduğu kesin bence

VTB'nin açıklamalarının muteberliği ile bizim futbol klüplerinin bundan 7-8 sezon önce Kapı kandırmasının ne ilgisi var anlamadım. VTB profesyonel bir lig ve mali denetimin TBF kontrolündeki Türkiye süper liginden çok daha disiplinli olması supriz olmaz.Yani TBL'deki sistem futbolun KAP'a bildirme vs olaylarından önceki sistemi hala bu durumda daha az güvenlilir olan yine bizdeki rakamlar olur.Ömer Onan açıkca takımjn algı yönetimimden sorumlu idarecisi iken ( yarınki finalden önce onlar daha stresli olacaklar deyip ilginç ilginç çıkarımlarla buraya varmış ) kendisinin Rus takımlarının bütçesi ile ilgili tahminleri dahil tüm verdiği bilgilere inanacak kadar güven nereden geldi anlamadım.Ömer Onanın bütçelerinin o kadar da yüksek olmadığuna dair algı yönetimi yapmak gibi bir derdi var ki o tarz açıklamalar yapıyor.Yoksa Fenerbahcelı olmasını geçtim Fenerbahcenın maaslı çalışanının temel derdinin kamupyunu doğru bilgilendirmek olduğunu beklemek oldukçca naif bir yaklaşım olur Tüm bunları geçtim evet piyasayı az çok biliyoruz ve Khimki neyse de Kubanın bütçesinin Fenerden düşük olduğu gayet açık.Kubanda Vesely,Datome raicinde para alan oyuncu var mı ? Obra ve ekibinin maliyeti ile Az daha BJK ile anlaşacak olan Kuban koçunun makşyeti kıyaslanabilir mi ? İtaylan Gener menejerlerinim bile ciddi maliyeti olmalı .Fenerin bütçesinin yüksekliği interbasket gibi yabancı forumalr da gündeme geliyor ve aslında bizim bütçemiz o kadar da yüksek değil diyen sadece FB'liler var orada bir de bizim forumda deniliyor bu ironik bir şekilde.

Ömer bey final maçından önce de biz dünkü maçı kazanarak. üzerimizdeki stresi attık şimdi stres CSKA'da demiş e CSKA'da dünkü maçı kazandı onlar neden stresi atmıyor.Ömer bey sadece rakiplerin bitçelerine değil ruh hallerine de hakim anlaşılan.Bütçe ile ilgilş açıklamaların ve bu açıklamaların hedefi takımlarının stresini azaltmak .Çok para harcamış ya da favori takım olmak stresi artırıp olumsuz etki yaptığı için Ömer beyde profesyonel bir çalışan olarak stresi azalmak için algı yönetimi yapıyor.Bütçelerini ne kadar alta gösterse üzerlerindeki yük o kadar azalır.

Genel olarak da şunu eklemem gerek objektif olmak baska şey objektifçilik yapmak başka şey ikincisi insanı yine subjektifliğe götürür.

Mesela Vesely gibi adamları kahraman yapmak yerine Enes gibi adamların kalması için çaba harcayabilirler. Siz belki Fenerbahçe'nin bu adamlarla küme düşmeye oynayacağını düşünebilirsiniz ama bu adamların hayatında sadece 2011 Avrupa şampiyonasında istikrarlı oynamış Antic'in yapacağı işleri yapamayacağını düşünmek değişik bir şey olur. Fenerbahçe'nin Ülker'le kazandığı muhteşem bir altyapı vardı ve buna ihanet ettiler. Türk basketbolunun önünü tıkadılar. Türkiye'nin 2 kez Avrupa şampiyonu olmuş 18 yaş altı, 1 kez Dünya şampiyonasında 3. olmuş 19 yaş altı takımı var. Bu takımların içinde en çok oyuncuya sahip Fenerbahçe. Siz Türk basketbolunu kulüp seviyesinde görebilirsiniz ama benim için milli takım seviyesinde başarı gelmedikçe ülke basketbolunda paradan başka değerini artıran bir şey yoktur. Bu 6 kez Euroleague şampiyonluğu çıkartan Maccabi'yi işaret edip İsrail basketbolunu müthiş olarak addetmek gibi bir şeydir. Fenerbahçe'nin bu başarısı sadece kulüp bünyesinde kalır, ülke basketboluna bir katkı getirmez.
2 yıl sonra gidecek olan adama neden para ve güvenimi harcayayım ki ? Enes'i tutmaya çabalasınlar demişsin ancak bir Avrupa klübünün NBA lotarya çaylak kontratına çıkması bile çok zor. Shved'in maaşı hemen hemen standart çaylak kontratı ve Shved Nba'in en çok kazanan oyuncusu.

"antic, vesely gibi adamlara yatırım yapacağına enes gibi adamların kalmasına çaba sarf edebilirler!" sözlerini söyleyen birinin avrupadaki basketbol döngüsünün bildiğinden şüphe ederim.

adeta Enes Kanter'e az para verildiği için, ya da yatırım yapılmadığı için kendisi nba'e gitmiş gibi bir durum var sanki.

avrupa basketbolu her zaman nba karşısında kaybeder bu da bunun sonucudur. ekonomik kıstaslar ve organizasyon kıstasları..

sistem çok basittir:
1- her genç, umut vaadeden basketbolcu nba'e gider.
2- nba'de başarılı olur: gasol, ginobili, hidayet, nowitzki olur ve senelerce avrupa'ya dönmeden orada kalır.
3- nba'de başarısız olur: avrupa'ya döner ve euroleague'de basketbol kariyerine devam eder. örnek: vesely, shved, spanoulis, vs. vss.

bunun avrupa basketbolunun ya da türk basketbolunun gençlere yatırım yapmamasıyla ilgisi yoktur. nba her zaman göz alıcı ve oraya gidilir.

onun için antic ve vesely'yi getirmek kötü bir yatırımmış gibi addedilemez. en doğru karardır.

mesela galatasaray da geçen sezon patrick young'ı getirmiştir amerika'dan. kendisi çok da başarılı olmuştur. keşke yatırım yapılmaya devam edilseydi kendisini olympiakos'a kaptırmasaydık

Ne alaka, adam ilk sezonunda 3 küsur milyon dolar alıyordu, sanki Fenerbahçe'nin veremeyeceği bir para. Ayrıca sen adama sahip çıkıp biraz akıl verseydin, o da NBA'deki ilk 2 senesinde 2 maça 5 başlamak zorunda kalmazdın heralde. Enes boşa giden 2 sezonunu Fenerbahçe'de gayet de iyi değerlendirebilirdi. Ginobili gibi zamanınında Avrupa basketbolunun en değerli 3 oyuncusundan birinin 25 yaşına kadar tutulabildiği ortamda Enes'in de bu kadar alelacele gitmesini izin verilmeyebilirdi. He, siz bir basketbol gurusu olarak Antic'in ve Vesely'nin daha iyi bir toplam olduğunu söyleyebilirsiniz, ben ikisinin toplamının 2011'de Enes'in taşıdığı potansiyelin yarısı olduklarını düşünmüyorum.

Ha, bu arada Fenerbahçe'nin büyük bayrak adamı Vesely, 2. sezonunu oynuyor. Büyük ihtimal seneye NBA'e gidecek. Belki forması emekli edilir, ne dersiniz?

3 milyon doları kim kime veriyor ya? Burada Enesin kötü oyuncu olduğu falan tartışılmıyor. Mevzu şu sen oyuncuyu tutuyorsun yetiştiriyorsun biraz oynatıyorsun hop uçuyor Nbae. Bu döngü sadece bizde olmuyor tüm Avrupanın sorunu bu. Ben 10 15 sene önce nasıldı bilmiyorum ama şu an durum tam olarak böyle. Biraz sivrilen oyuncu hemen oraya kaçıyor ki bu oyuncuyu tutmak çok zor bile değil imkansıza yakın. Avrupaya da Nbade nal toplayan oyuncuları almak kalıyor. O yüzden hiç öyle Obradovice sallamaya gerek yok ya da bir başkasına. Hiçbir kulüp oyuncuya emek verip sonra hiç katkı alamadan Nba yapışını izlemek zorunda değil.

Ne alaka, adam ilk sezonunda 3 küsur milyon dolar alıyordu, sanki Fenerbahçe'nin veremeyeceği bir para. Ayrıca sen adama sahip çıkıp biraz akıl verseydin, o da NBA'deki ilk 2 senesinde 2 maça 5 başlamak zorunda kalmazdın heralde. Enes boşa giden 2 sezonunu Fenerbahçe'de gayet de iyi değerlendirebilirdi. Ginobili gibi zamanınında Avrupa basketbolunun en değerli 3 oyuncusundan birinin 25 yaşına kadar tutulabildiği ortamda Enes'in de bu kadar alelacele gitmesini izin verilmeyebilirdi. He, siz bir basketbol gurusu olarak Antic'in ve Vesely'nin daha iyi bir toplam olduğunu söyleyebilirsiniz, ben ikisinin toplamının 2011'de Enes'in taşıdığı potansiyelin yarısı olduklarını düşünmüyorum.

Ha, bu arada Fenerbahçe'nin büyük bayrak adamı Vesely, 2. sezonunu oynuyor. Büyük ihtimal seneye NBA'e gidecek. Belki forması emekli edilir, ne dersiniz?
Evet ben gittim söyledim Obradovic'e Enes'i sakın tutmayın Antic ve Vesely'yi alın onun yerine diye. Şimdi de Vesely'nin formasını emekli edip etmemeleri gerekliliğini sordular bana ; cevap bekliyorlar benden. Bilmeden boş boş yazıyorsunuz 3 milyon dolar filan verilmiyor kimseye. Boşu boşuna ısrar ediyorsunuz imkansız senaryonuzda.

19 yaşındaki bebeye Avrupada kim 3 milyon dolar vermiş de verselerdi tutsalardı diyorsunuz.Nba standartlarında bir çaylağa 3 vermek Avrupada genç birine 400 500 bin euro vermek gibi bir şey Avrupada 3 alan doğru düzgün kimse yok kim niye 19 yaşındaki birine versin.Nba şartları ile Avrupayı kıyaslamak komik.Nba her oyuncunun rüya yeri zaten,millet oraya gitmeye çabalıyor.Bu adamları tutmakla olmuyor.Ginobili zamanı 15 yıl önce yahu şimdi millet Eurolague oynayıp oynamamayı bile takmıyor,Nbaye gideyim kapağı atayım derdinde.Eskiden Ginobililer Pekovicler Rubiolar falan Euroleagueda tecrübe kazanıp gitmeyi tercih ederdi ama devir değişti,Nurkic Jokic Porzingis Enes Neto gibi son yılların gözde Avrupalı/Avrupada oynayan çaylakları Euroleague oynamadan kendi takımlarında kısıtlı roldeyken ya da görece kötü takımlarda süre alırken gitti Nbaye.O devirler bitti.Eskiden olsa Ömer Faruk 25 yaşına kadar kalırdı öyle giderdi ama artık fırsatını bulduğu an Koleje gidip draftlarda üstten seçilme derdinde.Keza Egemen Güven de aynı şeyi yapmak istedi,olmadı.Menajerlerin gazlaması,Nba'in artık Abd dışı yerlerden gelen oyunculara olan ön yargılarının tamamen kalkması,maddi imkanların artması ve globalleşme derken Nba kocaman bir canavar oldu Avrupadaki ya da Çindeki oradaki buradaki her oyuncuyu kendi bünyesine katıyor.

Yerliler çalışmıyor çalışmayan adamı da yetiştirmeye gerek yok,çalışanı da kulübüne para kazandırmadan ya da kulüp geri dönüş yapamadan hop yuvadan uçuyor.Kulüpler rekabetçi takımlardır milli takıma oyuncu yetiştirme yeri değil.Sırf pasaportundan dolayı sporda kimseye ayrıcalık yapılmamalı.Çalışan hak eden oynar,2 sene önceye kadar yıllardır 3+2 kuralı vardı süre buldu adamlar oynasalardı adam olsalardı şimdide süre alırlardı.Koca ligde Euroleague F4 seviyesinde temel parça olacak yerli yok.Cedi ve Sinan çok iyi rol oyuncuları olur,Furkan Aldemir'in hali ortada Semih desen o kafayla anca 11. 12.adam olur F4 oynayan takımda.

Birde şu var diyelim Enese verildi 3m beni F4'e taşıyabilirmiydi?

Onun yerine ona vereceğim parayla Vesely,Antic,Datome,Udoh gibi birkaç oyuncuya verip F4 oynarım daha iyi.

Yerli yetiştirmek ya da yetiştirmeye çalışmak şuanki durumda enayilikten başka birşey değil.

Bu ligin en saçma konusuda yabancı sınırı konusudur.

Yıllardır vasıfsız yerlilere haddinden fazla paralar ödeniyor elimize ne geçti? Hangi başarı vardı? Yabancı sınırı biraz esnetildiğinde top8ler F4ler,Eurocup,Eurochallenge şampiyonlukları geldi.

Vasıfsız yerli oyuncular ciddi paralar kazanırken onların 5te 1i paraya oynayan yetenek,kalite bakımından üstün olan oyuncular var.Bu durum ciddi şekilde ligin kalitesini düşürüyordu.

Hem Teo hem de De Colo iyi oynarsa CSKA alır.İkisinden biri teklerse Ülker alır.Bu arada bu CSKA oyunculara 3er-4er milyon euro mu veriyor?Bunların bütçesi nasıl 35 milyon euro oluyor?Yanlışım yoksa Khrypa ilk geldiğinde 4-5 milyon alıyordu fakat hala aynı rakamı aldığını sanmıyorum.

Birde şöyle birşey var, bu yabancı sınırının artmasıyla ilgili basketbola ilgi artmaya başlıyor. Genç takımlarda harikalar yaratan gençler sırf türk pasaportları yüzünden para kazanamayacakları için kendilerini geliştirmek zorunda kalıyorlar. Birde ahlaklı kaliteli yabancılarla çalışma imkanı olunca önümüzdeki 3-5 yılda olmasa bile ileride kesinlikle daha üst seviyelere çıkabileceklerine inanıyorum. Şöyle düşünün, Emir le çalışıp onu örnek alan mı daha fazla geliştirir kendini yoksa Datome ile mi ?

Hem Teo hem de De Colo iyi oynarsa CSKA alır.İkisinden biri teklerse Ülker alır.Bu arada bu CSKA oyunculara 3er-4er milyon euro mu veriyor?Bunların bütçesi nasıl 35 milyon euro oluyor?Yanlışım yoksa Khrypa ilk geldiğinde 4-5 milyon alıyordu fakat hala aynı rakamı aldığını sanmıyorum.

Kadronun geniş olması, uzun sözleşmelerin etkisi falan var ancak oyuncu bütçesi 25 civarıdır diye düşünüyorum. (Fenerbahçenin 13)
Toplam bütçeler nasıl başardıklarını tam olarak anlamasam da genel olarak oyuncu bütçesinin iki katı civarında oluyor. Cska'nın bütçesini 48 olarak biliyorum ben(Fenerbahçenin 28)
Salon giderleri, vergi, altyapı, teknik kadro, idari kadro, deplasman giderleri, muhtemelen göndermiş oldukları bazı basketbolcuların maaşlarının bir kısmı vb. bir sürü faktör var bütçede

Vesely için bir çok yerde yıllık 2.5 milyon avro civarı rakamlar dönüyor e yaklaşık 2 milyon dolara denk geliyor tabi açık kaynaktaki bilgi yanlış olabilir ama açık kaynağı baz alıp verilen bir rakam için de kimseye kabahat yüklememek lazım.Bu arada samimi bir şekilde söylüyorum menejer tanıdığı falan olup açık olmayan kaynaklara ulaşabilenler varsa benim kaynaklarım var diye yazsın özel mesajdan dalan soralım fiyatları ben özellikle orta seviye bütçelerdeki takımlara uygun oyuncuların yıllık ücretlerini merak ediyorum,

Mesela Roll,Walker,Rautins,Colloway,Jawad ne kadar aldı geçen sene

CSKA alır bu sene kupayı. Aynı bizim gibi bir Avrupa kupasında bu kadar kek bir final four yakaladıktan sonra bırakmazlar şampiyonluğu. Ben akşam Laboral'in galibiyetini bekliyorum. Benim gözümde bu yıl Canaria'yla birlikte ACB'nin en oturaklı takımı. Tabii ki bir Barca ve Real gibi hiçbir şey oynamadan yıldızının 18 metreden attığı üçlükle maç alamıyorlar ama bu yıl, bu takımlara göre çok daha eli yüzü düzgün bir basketbol oynuyorlar. Buraların tecrübesi de yadsınamaz bile. Canınızı sıkmayın, Ergin Ataman'ın Galatasaray'ı bu yıl her türlü Euroleague'de oynamayı hak etmiştir ve oynayacaktır. Ve merak etmeyin, loser Fenerbahçe elbette yıl da Avrupa kupası kazanamayacaktır, hele de Galatasaray'ın kazandığı sezonda. Fener büyük yaveri Murat'ın parasıyla belki yazın free agent'tan Lebron'u kapatırsa Avrupa kupası alabilir, belki...

Neyse sonucu tutturduk bari. :) De Colo'uzatmada takımını taşıdı, Teodosic şeytanın bacağını kırdı ve kupayı getirdiler. Itoudis'e hayranım açıkçası. Adamın sadece 2. sezonu ve CSKA'ya 8 yıl sonra Euroleague'i getirmeyi başardı. En nihayetinde bu topraklarda Avrupa'nın tek fatihi hala Galatasaray, gerisi laf ü güzaf.

Anlamadım ki Fb 20 sayı gerıden geldı baskılı savunma yaparak hali ile çok daha sert oynadılar buna rağmen kendileri saydı sureklı CSKAnın faul hakları daha erken doldu hala Murat hakemin hayatını bitirmekten bahsediyor F4 finalinde de maç boyunca dayak atmana izin vermekeyeckler

Ayrıca Avrupa basketbolu iyi yerlere gitmiyor F4 finalinde iki takımdan sadece biri o da sadece bir devre doğru duzgun organize basketbol oynadı

Öncelikle her iki takıma da helal olsun muazzam bir final izlettiler..Cska resmen bitirdiği maçı elleriyle bu noktaya getirdi..Tek kelime ile final final gibi oldu!!

Yalnız bu fb medyası dedikleri yapı; her maç sonu ağlamayı adet haline getirdi..Geçtiğimiz sezonlar maç sonu verilmeyen fauller ile şampiyon olduklarında sesleri çıkmıyordu!! İşlerine gelmediği zaman yok şu hakem yakışmadı,yok etik metik..

Herkes hak ettiğini yaşarmış!!